demeugde Ilerigtesa. Da meer gunstige vooruitziglenzeggen de ministershebben Pen tot deze voordtagt geleid. Waar bestaan die meer gunstige vooruitzigtcnBij het volk zeker niet; dat allengs- pens, maar niet minder zeker, hoe langer hoe meer terug gaat en den armenstand nadert. Bij de Regering? Zou zij meerdere zekerheid hebbende 2de kamer nu tot hare inzig- ten te kunnen overhalen? Wij kunnen het nog niet geloo- ven. Zij heeft zich te bepaald en te krachtig tegen de be ginselen dezer belisting verklaarden wij hebben eene te hooge gedachte van haar, om weêrhanigheid bij haar te voor onderstellen. In allen gevalle zal het volk thans niet beter kunnen doen, dan algemeen te petitioneren tegen dit ljelas- lingontwerp en te verzoeken om eene geheele hervorming van ons belastingstelsel op de onwraakbare lessen der staathuis houdkunde gegrond en dus met geheele vrijstelling van alle lasten en belemmeringen voor de nijverheid. Alleen hiervan is redding en herstel te verwachtenop alle andere wijzen gaat het land onredbaar verloren. De interpellatie van den heer Dommer omtrent eene wet op het tiendregt is niet schitterend voor onze bewindsmannen afgeloopen. De Minister van binnenlandsche zaken heeft als zijn bijzonder gevoelen geantwoord dat zoodanige wet niet nuttig en niet noodig zou zijn. Dit is nu op zich zelve al eene wonderbare vertooning van een homogeen ministerie, dat een der leden eene aan den minister gerigte. vraag be antwoordt, zonder daardoor te willen gehouden worden dat dit het gevoelen van het ministerie is! Wat doet hij dan in de kamer, zoo hij er niet qua minister (dat is lid van een homogeen ministerie) is? Het heeft iets van een foppar- tijtje. Maar wat doet nu de Kamer? Berust zij in deze ontwijking? Integendeel zij stelt zich als 't ware aan 't hoofd der zaak .en neemt zelf het initiatief: Zij besloot tot het benoemen eencr commissie tot vaststelling van de volgende twee punten1°. of de meerderheid der kamer eene wet op het tiendregt verlangde; 2°. zoo ja, welke be ginselen die meerderheid daarin zoude wenschen opgenomen te zien? Hoezeer door zulke omstandigheden de invloed der regering wordt gebroken en hare zedelijke kracht ver lamd behoeft niet gezegd. Men wil eene regering zien aan het hoofd der zaken, en niet aan den staart. DEVENTER, 1 Aug. 1849. De Koningin heeft van daag, even als de Koning verleden week, de nieuwe Landbouw-onderneming Hohenheim van den Heer Moorrees in oogenschouw genomen en vond daarin veel genoegen. De veestal ter lengte van 72 ned. ellen waarin ruim 70 runderen, allen schoon en gezond van voor komen, gevoederd worden; bovendien meer dan 30 kalveren deels tot aanfokking deels tot vetmesting bestemd 320 scha pen waarbij de zomerlammering met gelukkig gevolg is inge voerdalsmede 1G werkpaarden; alles is overwaardig met een naauwkeurig oog te worden bezigtigd, en niet minder de veldvruchten, de rogge, de boekweit, haver en aardap pelen, waarmede de onafzienbare akkers zijn bedekt, terwijl dagelijks meer dan 14000 ponden groen voeder voor het vee wordt gemaaid, en bovendien reeds eene groote hoeveelheid eigengewonnen hooi in de bergen voorhanden is. Voor een ieder die in den Landbouw belang stelt is een bezoek op Hohenheim, allezins der moeite waardig, en nie mand zal onvoldaan den Heer Moorrees verlatendie zeer be reid is, om de bezoekers met vele bijzonderheden bekend te maken. Ook de vorstin verwijlde hier gaarne, en vond op het Nederlandsche Hohenheim in uitvoering gebragtwat op het Wurtembcrgsche was aangeleerd en beoefend. Het is te wenschen dat het voorbeeld van den Heer Mookrees, velen onzer Nederlandsche kapitalisten aanspore, om op breeden schaal, zich der Landontginning toe te wijden, nadat alvo rens hunne zonen zich met grondige kennis zullen hebben toegerust; deze is toch een onmisbaar vereischte om wel te slagen, en om het hoofd te kunnen bieden, aan vooroordee- lenwelke vooral bij den Landbouw maar al te zeer be staan, en zoo vaak den zoon doen afkeuren, alles wat maar eenigzins afwijkt van hetgeen hij bij den vader heeft gezien. L.l. Maandag werd de te dezer Stade bestaande Fabriek van Smyrnasche en andere Tapijten met een bezoek vei'eerd van H. M. de Koningin, Hoogstderzelver zonen, Z. K. H. prins Hendrik, H. D. H. de hertogin douarière van Nassau met dochters, benevens een aanzienlijk gevolg. De vorstelijke per sonen bezigtigden de fabriek met de meeste belangstelling en gaven in de meest ondubbelzinnige bewoordingen hunne goed keuring te kennen over het schoone fabrikaat, hetwelk aldaar voortdurend wordt vervaardigd. Ieder was opgetogen over de minzaamheid der geëerbiedigde vorstin en verdere aanzienlijke personen. Zutphen3 Aug. Dezer dagen hadden wij het genoegen vele welgelijkende en smaakvolle portretten te bezigtigen ver vaardigd door den Hr. H. G. de Boer (daguerreotipeur) die te meer aanbevelingswaardig zijndoordien deze Heer uit vinder is van een vernis, dat de portretten onuitwischbaar maakt. Op verlangen van eenige ingezetenen van Zutphen heeft ZEd. zijn verblijf aldaar eenige dagen verlengd, doch zal binnen weinige dagen te Deventer arriveren. De zittingen der fransche Nat. Vergadering zullen van 13 Aug. tot liet einde van September geschorst worden. De staat van beleg van Parijs zal, meent men, bij 't einde dier zittingen worden opgeheven. Men ziet intusschen belangrijke gebeurtenissen te gemoet. Door lord Ashley is in 't Engelsche parlement het voorstel gedaan om jaarlijks van staatswege een aanzienlijk getal behoeftige knapen bij wijze van be looning naar de koloniën te zenden-. De sympathie voor de Hongaren en Italianen begint in Engeland hoe langer hoe meer toe te nemen. Of schoon ze genoegzaam in 't zelfde geval verkecren als onze voorouders toen ze zich van de Spaansche overheersching trachtten te bevrijden behoudt de Hollander er echter zijn gewone phlegma bij. De Zwol- sche Diep-kwestie is in de 2e kamer ter spraak geweest, doch met Jan tje van Leiden afgeloopen; ofschoon de heer Godefroi zeide dat vele za ken, die daaromtrent worden opgegeven, aan schending der Grondwet zouden kunnen doen denken. Gelukkig, dat het tegenwoordige ministerie dit ook weder op een vorig heeft kunneti schuiven. Dit is Ministeriële verantwoordelijkheid in Nederlandschen zinTe Viissingen en Middel burg worden volksvermaken, ais maslklimmensprirtloopen enz. in plaats van kermis gehouden. Men wil dat het ministerie op een plan zit te broeijen om liet geheele volk een weinig te amuseren, ten einde den indruk der voorgestelde belastingwet te verzachten. Het zangers feest te Kleef zal dit jaar geene plaats hebben. De Minister van Bin nenlandsche zaken heeft de interpellatie van den heer Groen op zijne bekende klaprozeomanier beantwoord. Zoo het land met ijdele woorden te regeren was, dan zou de lieer de Kempenaar zeker een uitstekend minister zijn; thans dient al zijn gepraat slechts om zijne voortreffelijk heid en zijne consequentie hoe langer hoe meer ten loon le stellen. De heer Groen verdient den dank der Natie, voor dat hij haar verde digd heeft tegen het onbeschaamd gebluf alsof de rust en veiligheid, die hier in Maart 1848 bleven heerschen, het werk -der ministers zouden zijn. Naar waarheid heeft hij gezegd, dat het volk hiervan zelfde eer toekwam; misschien mogt-men zeggen dat die niet door maar niet- tefjeiistaande de ministers behouden bleven. Den 26 dezer zal er, wegens de heerschende ziekte, een algemeene dank- en bededag gehou den worden. De 's Grav. N13. deelt den brief mede, waarbij Do. v. Oosterzee voor het beroep te 's Hage bedankt heeft. Eenige menigte geldige redenen worden daarbij opgenoemd; doch dc meest <jeldi(je niet. Ook in 't Hemelsche rijk wordt eene revolutie te gemoet gezien. De Tartaarsehe dynastie staat op vallen. Te Nijmegen gevraagd een gehuwd tüinman die goed kan broeijen (II.C.). Een magazijnhouder te Amsterdam heeft de aardigheid gehad billetjes tot adreskaartjes uit le geven, die zoo sprekend op bankbriefjes van ƒ25 gelijken, dat de politie heeft noodig geacht het publiek hiervoor te waarschuwen. Te Oostmahorn bij Dockum zullen weer batcrijen worden geplaatst. Men vermoedt dat dit en vele niet minder belangrijke zaken wachten op de aanneming der nieuwe bloedbelasting. Een Piemontees muziekant heeft zich te Parijs voor den zoon van Napoleon uitgegeven, doch is achter de tralies geplakt. Bij Leersum zijn 12 vierbeeriige schapen door den bliksem getroffen. Te 's Ilage zijn de wapens der Burger wacht ingeleverd moeten worden. Men schijnt tot de ontbinding dier wacht te hebben besloten, uit hoofde men wegens den geest van dat korps niet gerust schijnt. Eerstdaags, zegt men, dat aldaar de execu- tiën Ier zake van de achterstallige stedelijke belasting van 4 pCt. op de huurwaarde een aanvang zullen nemen. Er zouden bijna 2000 ingeze tenen geëxecuteerd moeten worden. De geheele som, benoodigd voor den aanleg van een spoorweg van de landengte van Panama naar de stille Zuidzee (272 millioen gulden) is alleen in de stad New-York vol- teekend, zoodat terstond met dit werk kan worden aangevangen. Het Pruissisch leger in Baden zal met 50,000 man verminderd worden. Of er ook eene bagatel noodig was om de revolutionnairen te bedwingen!! De ijzeren stoomsleper de stad Deventer is 28 1.1. te Kampen geluk kig van stapel geloopen. Moge hij niet zoo op 't droog raken als zijne méter. Verwacht in 1850 te Amsterdam eene tentoonstelling van voortbrengselen van nijverheid van Nederlandsch Indië. In de omstre ken van Tiel beginnen zich de sporen der aardappelziekte weer te ver- looncn. Het Prov. Genootschap van kunsten cn wetenschappen in N. Braband heeft als prijsvraag uitgeschreven een project van een ge- denkteeken voor Willem II van hoogstens f 15,000. Een ministerieel blad heeft in der tijd gewenscht dat ieder zulk een gedenkteeken in zijn jjrivé hadHiertoe zou toch 't best eene plaat zijn! Eene menigte Duitsche republikeinen, en zelfs zoo men zegt ook de heer von Gageun, zijn voornemens naar N.-Amerika te gaan. Ook te Asterdam, Voorst, Wilp, Twello, Tcrwolde en Rijbroek zal dit jaar geen kermis gehouden worden. CORRESPONDENTIE. Van liet door S. aan de Dedemsvaart ingezondene kan geen gebruik gemaakt worden daar de zaak niet van algemeen belang en de waar heid niet genoegzaam gewaarborgd is. De Redactie. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 29 Julij 22 palm 5 duim. 2 Aug. 23 palm 3 duim. 30 O 22 3 3 22 6 31 23 1 9 9 9 1 Aug. 23 6 TARWE 7.50 5 9.50. ROGGE (Oude) 4.50 a 5.50. Idem (Nieuwe) 4.75 k f 5.10. BOEKWEIT 4.50 k 5.35. AARDAPPELEN 1.00 a 1.40. BOTER n. p. 0.55 k f 0.80. ton ƒ,12.00 a 12.50. GRAANMARKT te DEVENTER;, 3 Aug. 1849. Tarwe en Rogge, waarvan de aanvpjjp, iyet zeer ruim was, vorige prijzen wel van de hand, evenwél unet minder di beste soorten TARWE is besleed 10 (JCpX. 10.50doch lager afgegeven. Jarige ROGGE varxj/ij^QJ-tot 5..GQ Voor eeu enkel klusje nieuwe redelijk'^to-éroög-te .j^sj W'

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3