©eBsseEïgtie SSerigicia. pen van vrijzinnige wets-voordragtenen hunne traagheid in het daarstellen van lang gewenschle en dringende verbeteringen. Wij, van onze zijde, moeten volmondig betuigen dat wij in de mannen, van wie men dacht, dat zij te ion we in ruilden geest, en geheel, en spoedig, zouden ten uitvoer leggen tot dus verre bedrogen zijn. Lr bestaat meer dan schijn, «at <ne houdsgezinden van vroegere dagen, onge u *ig g wonder wel sympatiseren hebben w meep Ziet on de nieuwe bionawci, cm j dan beloften en letters? En^chter, op genot en zaken lieb- beZieTJonEGeTnkeIe aangeboden wets-ontwerpen wat ademen zij anders dan een conservatieven geest, een streven naar be- moeijelijkiug en onthouding, eene onopregtheiddie zich sprekend karakteriseert van den vroegeren schijn van vrijzin nigheid en de valsche verlooning van liberaliteit welke men voor goede munt aannam, en waardoor men bij de meerder heid Ier bevolking ondersteuning verwierf? Hoe weinig, hoe bitter weinig is men sedert lo Maart ]843 vooruitgekomen! En hoeveel zullen wij onder het te genwoordige ministerie nog niet verder achteruit gaan Wij Wagen het zelfs niet er naar te gissen Poch moed gehouden. JNimmer hebben w-ij aan de zege viering der vrijzinnige beginselen en het ongekrenkte genn onzer regten en vrijheden, waarmede men zon maar niet naar welgevallen kan omspringen, getwijfeld. Reeds zijn lp maanden van verwachting voor ons verloopen maar o j dank! nog niets van onze aanspraken. W ij hebben dien tijd slechts beschouwd als een proeftijd om te onderzoekenof het ook mogelijk ware den ouden sleur te blijven volgen en de zaken te houden zoo als zij bestonden. W ij hebben dit steeds onmogelijk genoemd, en blijven bij dat oordeel. Onze verouderde instellingen zijn te slecht, en daarvan is de meer derheid der Natie zoo overtuigd, dat zij eenparig op veran derd)» aandringt. Wel staan haar eenige conservatieven tn den weg, maar deze vergissen zich deerlijk, wanneer zij zich onverwinbaar achten. En wissele al te eeniger tijd het te- genwoordige personeel onzer bewindslieden voor een ander, door de publieke opinie als reactionnair gebrandmerkt, die verwisseling moge eenigen welgevallig zijn, zij zal evenwel er nimmer toe kunnen leiden om de Natie datgene te ont houdenwat haar toekomt, en waarmede zij nu en dan is gepaaid geworden. Wij hebben het volste regt om op de geheele en milde uitvoering der Grondwet aan te dringen. Wat men belooft, moet men nakomen. Eene schending van beloften staat in het staatkundige gelijk met eene openlijke verbreking van het staats-verbond. Het Nederlandsche volk is bij onderscheidene gelegenheden de milde uitvoering en algeheele werking der Grondwet beloofddaarop zwoer dat volk zelfsdoor den mond zijner vertegenwoordigers, gehechtheid en trouw. Het kan niet helpen, dat er ministers zijn, die dc uitvoering der Grondwet zoo veel mogelijk uitstellen en vertragen maar dit neemt niet weg dat de gedane beloften behooren nagekomen te worden. Koningen en ministers zijn geene kinderen die beloven en niet doen. En eene verstandige natie is ook te wijs om niet te weten, dat dit geene manier van handelen is. Waarlijk men moge God danken, dat die natie tevens geduld genoeg bezit om het genot harer dierbaarste vrijheden en regten nog langer af te wachten, welke haar, ondanks allen tegenstand en alle intrigues, zoo wij vertrouwen, toch eenmaal zullen geworden. Enschedé schijnt thans de plaats van fetes en pleizier te "wordendie zelfs de weeftouwen en de sociëteit doen ver geten. Behalve de wedrennen, die nog aanstaande zijn, is heel Enschedé in gala geweest door het heugelijk en ver- eerend bezoek van haren afgevaardigde der 2e kamer de Man. Öm de belangrijke zaak niet te kort te doen zullen wij het karakteristiek officieel berigt uit de Twentsche courant woor delijk overnemen Rij de benoeming van den heer de Man, als afgevaardigde voor het kiesdistrict Enschedé, heeft die heer doen weten, in deze streken te willen komen, zoodra de lijd zulks ver oorloofde. Die tijd is nu aangebroken. In de vorige week is onze jongste leeraar en herder H. teb Koile Hz, van hier vertrokken, om dien heer aftehalen. Maandag morgen den 2 dezer, is de echtgenoot van den Heer teb Kuile haren man en de Man, te gemoet gereden, en zijn allen met den avond hier gearriveerd en bij ZWEerw. afgestapt, alwaar ook door de Man zijn intrek genomen is. Dingsdag morgen heeft de Man het merkwaardige van Enschedé opgenomen waarna een prachtig dinée ten huize van den Burgemeester hierop waren genoodigd en zijn verschenen eenige ingezetenen met hunne vrouwtjes en juist deze allen waren bij de voor- loopige vergaderingen de antagonisten van de Man en wel die, welke voor een ander streefden. (.Wij wisten niet dat de Enschedesche dames zulke politici zijn.] 's Avonds is de Kamer van Koophandel vergaderd geweest, welke vergade- rin» door den afgevaardigden moet zijn bijgewoond. Waar lijk0 het kiesdistrict is zulk een afgevaardigde, de afgevaar- d.gde zulk een. kiesdistrict waardig! Minder uitvoerig moeten wij zijn met de beschrijving van h»t feest, den 5 dezer door den kapitein kommaudant aan de schutterij buiten de stad gegeven het zij genoeg te ver melden dat meti zich zoo amuseerde met innemen enz. dat de troep 's avonds met trommen waarvan het vel stuk gesla- wasen zoo naar rato terug kwam zwaaijen. t Eere wien eere toekomt!" eindigt de Tw. C. haar rapport. Z. M. heeft op eene missive der Staten van Gelderland waarbij audiëntie gevraagd werd Voor eene commissie der Staten tot betuiging van trouw en gehechtheid aan Z. M. onder dankbetuiging geantwoorddat Z. M. die commissie niet wenscht te ontvangen. Die Staten hebben aanmer kelijke sommen voor wegen toegestaan; een lid, die voor uitputting der fondsen vreesde, kreeg van den Gouverneur tot autwoord, dat de provincie geene schulden heeft, maar daarentegen f 40,000 reële waarde aan effecten in kas. (JSed.) Bij de herstemming in het 8e kiesdistrict van Gelderland is bij herstemming tusschcn O. W. A. grave van Bylandt van Makienweekdt en Ds. W. R. baron van Hoëvell, de eerste met 431 stemmen tot lid der Tweede Kamer gekozen; dc laatste had 183 stemmen. De sluiswachter aan het benedeneind van het Ligtmis-kanaal (tak der Dedemsvaart naar de Vecht) is dezer dagen aange steld op eene vaste ruime bezoldiging, met verbod om in zijne woning, behoorende tot voormelde eigendommen eenige tapnering uit te oefenen; wordt dit beginsel voor het vervolg bij al de eigendommen der provincie toegepastdan zal deze misschien in totaal f 1000 pacht jaarlijks minder ontvangen, maar bij naauw'gezette pligtsbctrachtiug der ambtenaren zal de provincie ook aanzienlijk winst behalen van eene bevol king, welker zedelijke verbetering wel niet eigenaardig zal behooren tot de attributen van de staatsleden. Volgens eene vrij naauwkeurige berekening leveren door elkander de borrels, die door de schippers langs de Dedems vaart gedronken moeten worden, voor elke sluis op 14000, dat is voor 9 sluizen 126000 borrels, niakende a 5tcents 6300 in een jaar, behalve de liefhebbers die meer drinken. Aan het bad te Rentheim is het tamelijk druk. Op Zon dag, den 24sten Jnnij j.l. St. Jansdag, was het er zoo vol, als het bij menschen-geheugen immer geweest is. Meer dan 20,000 menschen betraden op dien dag de Bentheimsche rots. Ook is er iels nieuws aan het bad, namelijk, een troep tooneelspelers. Daar was eens eene teeken-academiedie eene prijsvraag uitschreef om met goud bekroond te worden welke als on derwerp opgaf, eene levendige afbeelding van het gedold, ge stoffeerd met handelende personen. - De uitspraak der be oordeelaars weifelde tnsschen twee, uit de acht-en-negentig ingekomen 'stukken. Het eene stelde het geduld voor, in eenen Amsterdamschen slagtersknechtdie een vet varken van de Haarlemmer naar de Weesper poort brengt, het beest vasthoudende bij den omgekrulden staart en daarbij met een maalvloekt.' Eindelijk besliste he.t oordeel ten voordeele van den anderen teekenaar, die het geduld voorstelde in eenen Leijenaar, die poijerende, zijn hengel, zonder ophalenzoo- lan» in het water houdt, dat eene spinnekop, haar geheele spinneweb heeft afgeweven, vastgehecht aan den hengel en des Leijenaars stompe neus. Nu dat is ook al sterk. Maar Wij weten nog sterker; en jatzonder liegen. Het is de voorstelling der Neder landsche natie, wachtende op een ministerie met Tiiorbecke aan het hoofd, en datzonder vloeken, en wel bij het kriewewelen van meer dan duizend spinnekoppen aan de Na tionale neusgaten. In Belpië is voorgesteld 011» de woeste velden van Luxem urg me boscli te" bepoolenwaartoe 10,000 arbeiders 6 maanden zouden werk hebben terwijl deze bosscliei) binnnen 80 jaren eene waarde van milhoën gulden zonden bezitten. Zouden onze 774 716 bunders woest trrond ook niet op deze wijze kunnen aangewend worden. f Courant worden meisjes en vrouwen (liefst zoo lelijk mogelijk) fo? pleegzusters (ziekenverzorgsters) „itgenooüigd. Van de vroegere 110 ziin slechts 17 probaat bevonden. De synode der Ned. aer Kerk is den 4 dezer geopend. Hoe mag bet wezen dat^ hieromtrent zoo weinis belangstelling bij de leeken lieersclil? Zeker wegens den aristo- cratisclien geest, waarmede ook deze instelling doorzult is, die alien i - vloed van ben, die er "t meeste belang bij hebben, uitsluit. Vol gens den Heer van IUll beeft bet geld nog geene heerschappij genoeg fn onze rceringen wil bij de 2e kamer ook nog meer den rijkdom doen vertegenwoordigen. Het verstand schijnt bier te lande een nutte- .Ly.vTvXhfvivXd'd .J..,."..r,

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 2