NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD. 14 Julij 1849. IV. 28. Si K -S.*, h.l r f 4.0M0W KALEI0OSKOOP. ZWOLLE, DEVENTER, Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdigen. De Prijs van het abonnement is"voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden; overal elders franco per post87'/jcent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van één tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 35cent zegelregt bij iedere plaatsing. ©c Rcgca-ing eai <lc Natie. II. Eene natie, die zich aan de deelneming van hare staatkun dige belangen onttrekt, doet zulks ook met hare staatshuis houdkundige. Het eenis aan het ander te naauw verbon den om eenige scheiding toe te laten, waaruit de dwaasheid in 't oog loopt van die zoogenaamde staatshuishoudkundige partij vóór 1848, die de grondwet en onzen politieken toe stand onveranderd wilden latenen alleen staatshuishoud kundige verbeteringen verlangden. Deze konden zonder de eerste nooit verkregen worden. Dezelfde zucht tot gemak alzoo en vertrouwende zorgeloosheid, waarmede de Neder landers de staatszorgen aan hunne Regering overlieten, be- heerschte hen ook ten aanzien van de zorgen pver de be staansmiddelen der natie. Ook deze werden gedachtenloos aan de Regering toevertrouwd, die er gebruik van maakte om ook hier hare vaderlijke regeringsmanier, die ons zoo duur is te staan gekomen, toe te passen, 't Was of met die onverschilligheid omtrent de hooge belangen alle lust en werkzaamheid ook in handel en industrie uit Noord-Neder land verdwenen waren. De Belgen waren juist het omge keerde: zij betoonden de hoogste belangstelling in de poli tieke zaken, en maakten oppositie, en deden zich duchtig hooren; maar tevens staken zij de handen uit en grepen de gelegenhedendie zich voordedenaanof zochten naar nieuwe j zoo gingen zij in materiële welvaart vooruit, doch het werd aan allerlei andere oorzaken toegeschreven, behalve aan de ware, even als hunne oppositie. Hunne fabrieken bloeiden, 't Was omdat zij met Noord-Nederland vereenigd waren; nu vonden zij bescherming en aanmoediging en afzet binnen 's lands en in de koloniën. Maar waarom maakten de Noord-Nederlanders van dezelfde voordeden niet hetzelfde gebruik? Daar viel niet aan te denken: de Belgen hadden nu eenmaal fabrieken, en wij hadden ze niet; het werkloon en de levenswijze was in België beter koop; het werkvolk was er matiger en ijveriger, daar kon een Hollander niet tegen werken. De handel van Antwerpen bloeide. Dat was al weder aan de vereeniging met Holland toe te schrij ven die bloei was een gevolg der kwijning van den Amst^r- damschen en riotterdamschen handelDe slaperigheid en werkeloosheid van laatstgenoemde was intusschen zoo groot dat de handel op Java voor het grootste gedeelte in de han den van vreemden was overgegaanen deze zich van de voordeden der rijke Nederlandsche bezitting meester maakten. Niet de ijver, of het uitdenken van nieuwe takken van in dustrie of handelswegen niet dc herleving van de onderne mingsgeest of de opwekking van volksvlijt moest verbetering in dien toestand brengen neen de Regering moest daar een oog van barmhartigheid over laten gaan zoo als men den re gen van den hemel wacht. Monopolies, beschermende reg- tengeldelijke tegemoetkoming, voorschotten, guaranties, zie daar wat de Nederlander noodig had om hoe het dan was slaande te blijven of aan den gang gebragt te worden. Alles moest de Regering doenvan den groothandel door de Han delmaatschappijtot de verbetering van het paardenras. Diepe en langdurige, maar ook onheelbare wonden zijn in dien tijd geslagen. Op het uitdooven van allen publieken Z4JTPSIEN, APELDOORN. De Adsertenliijn moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moetea franco geschiedenhetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink; DeventerA. Ter Gunne; Zutphen, J. H. Meluw* ApeldoornB. Gunning. geest en politieken zin komen wij beneden terug, maar uit - de vele nadeelen, welke uit die houding van Regering en Natie ontstaan zijn, willen wij er een aanhalen, daar het helder in 't licht stelt, wat het in heeft, wanneer de burger- zijne staatshuishoudkundige belangen niet zelve bewaakt en behartigt, maar lijdelijk blijft en de Regering, die altijd hare bijoogmerken heeft en de kennis der praktijk mist, laat zor gen en bestellen. Van den handel onzer voorouders op Amerika was ons eene aanmerkelijke rest overgeblevenvooral in den tabaks- handel. Doch daar deed zich een verschijnsel op, dat ge schikt was om dien handel niet alleen in al zijne vroegere kracht te doen herleven maar ook eene nooit gekende uit- gebre'idheid te gevende landverhuizing der Duitschers naar Noord-Amerika. De natuurlijke weg liep over Nederland de scheepvaart tusschen de beide landen was eene geregelde zaak de Nederlandsche reeder had slechts toe te tasten. Maar de Nederlander tastte uit zich zeiven niet toe. Het vervoer der emigranten heeft zijne eigenaardigheden en bijzondere vereischten. De schepen dienen een weinig anders mgeiigt te zijn voor eene lading menschen dan voor eene lading koffij 'twelk eenige uitgaven vereischt; de kapiteins moeten eenige zorg voor hunne passagiers hebben, al zijn het maar sukkels van moffen, zoodat men de moeite doen moet naar geschikte personen te zoeken men dient er in Duitschland agenten op na te houden, een groote omslag; er moest op uitbreiding van de wisseling van handelsartikelen gedacht worden, de tabak kon alleen niet in de retoervrachten voorzien de ka- toenhandel was eerst in zijn opkomenen het was den sla persen Nederlander niet gegeven te vermoeden hoezeer die handel zóu toenemen. Zie, dat alles zelve te -doen dat was voor een Hollander te veelde Regering had eene maatschappij moeten oprigten en dc interesten guarandcrcndan ware de zaak te ondernemen geweest- Had zij het gedaan! wij zouden thans meester zijn van den Amerikaanschen handel; Bremers haven met zijne dokken en werven en pakhuizen stond niet aan de Live maar aan de Maas; de 5U000 landverhuizers, die jaaihjks ovei Biemen a,,».- Rotterdam, en lieten, behalve de voor- aan reis - en voedingskosten aan de Rotterdamschc reeders; de stoompaketbooten, die in het vervoer van reizigers en brieven tusschen Amerika en Europa voorzienvoeren met tusschen Nieuw-York en Bremen, maar tusschen Nieuw-York en Rotterdam. Maar de Regering deed het met, en met alleen bleef Holland van die als aangeboden voordeden ver stoken maar het verloor daarenboven zijn handel op Ame rika, dien het nog bezeten had; ook van den tabakshandel maakte Bremen zich meester waarmede ook de belangrijke tak van nijverheid en handel van gefabriceerden tabak voor Duitschland te gronde ging. En waarom deed de Regering dat is Willem I, het met. De Arnhemsche Courant van den 3 dezer geeft hare ver wondering te kennen, dat de Nieuwe Roti. Courant nu eerst, in zekeren zin, hare gevoelens begint te deelcD omtrent de onbekwaamheid der tegenwoordige ministers in het ontwer-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 1