Cieaateugde SSerigScia. Men wil dat er plan bestaat, en waarover reeds eene voor- loopige vergadering zou hebben plaats gehadom eenen grind weg aan te leggen, van Goor, door Enter cn Rijsscn, naar Nijvcrdal, in verband met de Zwolsche steen grindweg. Dit zoude de communicatie door het westelijk gedeelte van iwen- the zeer bevorderen en van groot belang voor den handel zoude het kunnen worden, indien de gemeenten Stad- en Ambt Delden er toe konden besluiten eenen grind of steen weg van uit hun midden, tot aan den geprojectecrden weg in het Entersche gedeelte der gemeente Wierden aan te leg gen. Dusdanige weg zoude het traject van uit Holland naar de grenzen, bekorten cn vergemakkelijken, vooral voor vrachtvaarders der koopmansgoederen per as. Zondag jl. kwam Jacob Bordwg, de eenige overgeblevene van de (ine Durgerdammer visschers, die na eene veertien- daagsche omzwerving op het drijvend ijs in de Zuiderzeete Aollenhove" werden gered en op eene menschlievende wijze aldaar verpleegdmet een vaartuigbeladen met vischte Vollenhove aan hij bragt aan vele huizen eene goede zoo visch, ten geschenke, als een bewijs zijner dankbaarheid, voor al de hulp en bijstand die bij, zijn vader en broeder, in dat stadje zoo liefderijk hadden mogen ondervinden. Den volgenden brief, ons door eene vriendelijke hand me degedeeld verleenen wij gaarne eene plaats 't Looden 4 Julij 1849. Gij verwijt mij, en teregtdat ik in langen tijd niets van mij deed hooren maar wie konde ook in de drukke dagen die wij hier beleefd hebbenaan brieven schrijven denken iets daar ik buitendien bijzonder weinig van houdc. Thans, zijn wij teruggekeerd tot onze gewone levenswijze, en wil ik mij haasten u te doen weten, dat hoe aangenaam, en voor sommigen voordeelig die feestenreeks ook moge geweest zijn, ik zeer tevreden ben, dat daaraan een einde is gekomen. De wedrennen zijn dit jaar op eene nieuwe baan gehouden voor 't overige bleef het al bij het oudeer waren echter geene ritten met hindernissenmaar wel eene voor Holland- sche Heerenen hierdoor of om andere redenen waren er ook veel Hollanders tegenwoordig, waarvan eenige medereden. De kostbare karwats die de koningin als prijs voor de Hol- landsche Heeren had bestemd is gewonnen door den jongen Heer van Wickevoort Crommeltn op een paard van den Heer Previnaire Jr. Ook heeft eerstgenoemde een wedloop gewonnen op eigen paard, en de Baron Versciiuer uit Am sterdam, eene brillante Pendule als prijs behaald. De Boe- renrid liep slecht af, want een der paarden raakte met zijn ruiter buiten de baan, en viel daar tusschen de menigte, waardoor velen gekneusd en gewond werden. Dc koning was. een van de eerste om te helpenwaar hij kondeen heeft zorg gedragen voor goede verpleging der personen zoodat ze er allen goed zullen afkomen. Vrijdag hebben de vorstelijke personen met hun gezelschap ^een iandelijk vischmaal aan het Uddeler meer gehouden en als toen de meisjes en jonge vrouwen uit de nabijheid laten hardloopen om geld. Grietje Dijkgraaf van Staver- den moet wel f 18: en Stientje Beekman van Uddeld wel f 10 verdiend hebben. Van het schutterfeest hebben de couranten u het noodige medegedeeld, dus dit zoude ik onaangeroerd kunnen laten; ware het niet, dat hetzelve, of om de nieuwheid, of om dat de koning het gaf, nog wel der veimelding waardig is. De plaats voor het Concours was uitmuntend gekozen eene groote vierkante weide, vooraan in het park omgeven van hoog geboomte. Het was een mooi gezigt, toen dc trein daar 's morgens op kwam, en na geschaard te zijn, de ko ning en de koningin, zich te midden der schutters begaven, en zich met hen onderhielden. Beiden hebben zich met hunne zonen vervolgens te midden der aanwezigen langdurig opgehouden, en hadden voor een ieder een vriendelijk woord een groet of hoofdknik ten beste. Uil alles bleek dat H. H. M. M. veel op hadden met dit vaderlandsche Spel en dat zij al 't mogelijke wilden doen, om het den schutters aangenaam te maken. Ook de uitgeloofde prijzen waren kostbaar en fraai, en buiten dc drie eerepijlen (die van Mortimer te Lon den zijn) zoo ik hoor, van inlandsch fabriekaat. Ze werden van het raadhuis naar de weide vervoerd, op twee berries te zamen gesteld van twee bogenwaarover pijlen gelegd waren, met kussens daarop. Iedere berrie werd gedragen door vier meisjes cn twee knapen, gelijkvormig uitgedoscht, en vier andere meisjes volgden met bloemenmandjes; zij be vonden zich in het midden van den trein beschermd door zes commissarissen kenbaar aan de groote Oranje armbanden en strikken. Het Apeldoornsche zanggezelschap, thans tot Liedertafel geproclameerd, had zich ook van eene banier voorzien, waarop de woorden talles wat wel luidtonder eenige muzijkinstrumentenhetzelve had eene plaats in den optogten volgde onmiddelijk op de prijzen de le den van hetzelve bekomen tot aandenken aan dezen dag een liertje van gegoten ijzer, hangende aan een Oranje lint, eveti als de schutters, de eercwachten commissarissen en gemeen tebestuur eene decoratie bekomen van hetzelfde metaal voorstellende den ncderlandschen leeuw rustende op eene boog en pijl. 1 oen de avond gevallen en het schieten naar den vogel geëindigd was, werden de schutters benevens bet Gemeente bestuur, en eenige commissarissen verzocht aan den feesldtsch plaats te nemen, welke onder eene opene galerij was aange recht. Jammer dat het dikwijls bij koningen gaat als bij andere menschen namelijk dat zij voor hun geld slecht ge diend worden; dit bleek weêr hier, want hoewel de koning gewild haddat allen die aan den optogt hadden deelgeno men ook mede zouden aanzitten ontbrak daartoe de noodige ruimte en moesten velen zich getroosten aan twee tafels in de open lucht plaats te nemen of op min voegzame wijze zich te behelpen. Overigens duurde de vreugde ongestoord voort; en al de schutters keerden den volgenden dag huis waarts, ten hoogste ingenomen over 's vorsten populariteit en die zijner beminnelijke gade: en voorzeker met het voor nemen om wanneer de koning ooit weêr ten strijd roept, in dubbelde getale te zullen opkomen. Over andere zaken nader, ik heb mijn lijd nu verpraat, enz. De Trov. Friesclie Courant noemt liet een login dat de Friezen het behoud van het grietmanschap wenschenen geeft hare vrees le kennen »dat de reactionaire grietmanpartij nogmaals op liet pont staat van met een niet consequent-liberaal ministerie Friesland te doen blijven zuchten onder eenen druk, die dit schoone land tot een Eden der geld aristocratie en tot eene hel der nijverheid bij voortduring zal doe men." Door de Twentsche Vereeniging tot veredeling van het paardenras zullen op 1(3 dezer bij Enschede wedrennen en harddraverijen gehouden worden. Bij gebrek van paarden is te Aduard in plaats van de aangekondigde harddraverij een krassen wedstrijd gehouden onder presidium van god Bacchus, die tot laai in den nacht geduurd heeften waarbij menigeen zandruiter is geworden. Tot vereenvoudiging van 't beheer zijn tegen 1 Aug. negen controleurs afgedankt. Mogt die ver eenvoudiging verder voortgezet worden! Bij de hervatting der werk zaamheden zal de kamers worden aangeboden een wets ontwerp betrek kelijk de regeling der toelating en uitzetting van vreemdelingen. Is hierbij meer haast dan bij zooveel andere, of is dit een liedje vao ver langen? Den 29 Junij is de eerste nieuwe Haring te üellevoetsluis aangekomen. De gouverneurs kunnen dus nu hunne dinés aan deProv. Staten geven. Te Brussel was den 23slen reeds nieuwe haring aangeko men. De Israëlitische bankier Mozes Montrbiore is te Alexandrie aan gekomen ten einde voor zijne geloofsgenooten weder gelegenheid te ver schaffen zich in het land hunner vaderen te vestigen. Prinses Mari anne c. s. hebben zich Maandag 1.1. le Amsterdam naar derwaarts in gescheept. De sollicitanten naar de onderwijzersplaats te Dalen roe- uneo zeer het gul onthaal van het gemeentebestuur, zijnde 's avonds op een heerlijken warmen maaltijd met een flesch wijn onthaald. Te Rijswijk ten toon gesteld eene koe met -acht pooten. Zondag 15 dezer zal Do. van Oosterzee uit Rotterdam te Apeldoorn preken. Het 4e. landhuishoudkundig congres le Utrecht is rustig afgeioopen, en be paald dat bet volgende te Leijden zal gehouden worden. De thans öOjarige gravin Pvossi cidevant MljLe. Sontag) die wel hare schoonheid doch niet hare stem verloren heeft, zal weder voor den meelworm zin gen. Berigten uit New-York begrooten het getal landverhuizers van 2 April tot°5 Mei aldaar aangekomen, op 36,963 dat ongeveer 1124 per dag uitmaakt. Men verwachtte in den loop van dit jaar meer dan een half millioen, daar de aankondiging van nieuwe hezendingen niet ophoudt. Wie schetst ons, wat gij worden zult, Wat nieuwe toekomst u gaat blinken, Als reeds Euroop in T graf zal zinken, Schoon de oude wareld onderga? O jong en schoon Amerika! Ter Haar. Overijss. Staten zijn 3 dezer te Zwolle geopend. Uit het Versla^ van den Gouverneur zien wij niet veel verblijdends, dan dat bij het departement van finantien eene vermindering van liet tarief van briefport in ernstige overweging is, en er een overvloed van kool is ge wassen. De vergaderingen der Prov. Staten schijnen van 't jaar (dank zij ons voortvarend ministerie) een chaos van verwarring op te leveren. Terwijl ze in de eene provincie openbaar, in andere, zoo 't schijntnog in 't heilif dunkel gehouden worden, zijn die te Groningen al dadelijk weer ui leen gedaan dewijl door dezelve bij meerderheid van stemmen aange nomen^ werd dat de heeren Reinders en Zulker (als Leden der 2e ka mer zijnde) niet meer ais Leden der Prov. Staten konden erkend wor den; waardoor Je landelijke stand Ve ziJner vertegenwoordiging miste. De Vergaderin0" is dus voor 8 dagen gescheiden. De Heer Modderman beweerd^ dat° de geheele Vergadering, zoo als die thans bestond, on veilig was. Te Leeuwarden is men hevig aan 't kibbelen geweest of het ontwerp van wet op dc gemeentebesturen terstond in de verga- derinrr zou behandeld, of ten fine van rapport in handen der gedepu teerde stalen zou gesteld worden; tot welk laatste met 29 tegen 20 temmen besloten werd. Voorts schijnt alom de kool overvloedig. Zegt Do. De Prov. s morgens S ure. Junij 31 palm 2 duim. 30 4 WATERHOOGTE te DEVLN1ER, duim MARKTPRIJZEN té ZWOLLE, 6 Julij 1849. TARWE f 8.00 4 f 9.75 /t\RO&GÊ f 4.70 a 'f 5.25. f 4.80 4 f 5.85. AARDAPPELEN (Nieuwe) /T2.50 4 f S.UO. BOTER 11. p. f 0.50 4 f OfoÓ. '/8 ton f U'75 tl f 12.2S. GRAANMARKT te DEVENTER^ 6 Julij 1849. Voor Tarwe en Rogge beide, was heden Veel kooplust, en ruimde tot langzamerhand klimmende prijzen vlug op, bij tamelijke aanvoer. Voor TARWE is besteed f 9.00 ik f 9.50 naar deugd. KOGGE -4.70 a

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3