schrokkensten behouder van den verkeerden stand van zaken hier te lande te overtuigen? want dat deze uitkomsten alleen hieraan te wijten zijn, zal wel geen betoog behoeven; daar "wij voor rampen van oorlog en ziekten gedurende dal jaar genadiglijk zijn verschoond gebleven. En vraagt men nu naar de hoofdoorzaak van dezen heil- loozen toestand; ieder die niet willens blind is. zal moeten erkennen dat die in ons belastingstelsel gelegen is. liet is te dikwijls en te duidelijk aangetoond, om er hier verder over uit te wijden, dat dit met looden hand drukt op alle ont- "wikkeling van nijverheid, en, als of dit nog niet genoeg ware om de mindere klassen te verarmenop alle noodzake lijke levensbehoeften voor den minderen man. Die aristocra tische strekking heerscht in ons geheele belastingstelsel, iei- wijl de minste nijverheidsondernemer door patent- en hondeid andere belastingen in zijn bedrijf gedrukt en gekweld wornt, zijn de ambtenaar, de advokaat, de rentenier, de lucratiefste betrekkingen daarvan geheel vrij; terwijl het brood voor den arme zwaar belast is, wordt van de macaroni voor den njke vrijdom verleend; de gewone zeep, bet reinigingsmiddel san den gemeenen man, is voor meer dan de hellt van de waaide belast; de fijne, geparfumeerde veel minder; het gewone vleesch wordt dooi' de hooge belasting voor den min vei mo gende schier onverkrijgbaar; de rijke-eet zijne lijstersganzen, kalkoenen, patrijzen, hazen en herten zonder er iets van aan de schatkist te betalen; in één woord, liet is de nijverheid cn burgerstand die voor de aristocratie wordt opgeofferd. liet is onmogelijk dat hieruit iets anders kan voigendan het verval, tien ondergang, de vernietiging der midden- en lagere standen, hetzij zij van gebrek en ellende vergaan, of elders een beter lot zoeken: theoretisch is dit gemakkelijk in te zieD, en practisch wordt het door bovenstaande opgaven be vestigd- Wij zeggen duk nog eens voor de duizendste maalwil men de maatschappelijke kwalenwaaraan ons land te gronde gaat, herstellen; wil uien welvaart bij ons volk verspreiden; wil men onberaden communistische en socialistische woelingen voorkomen; het ééuige, maar ook voldoende "middel hiertoe is eene verandering van belastingstelselwaarbij handel en nijverheid van allen druk en banden worden onthevende mindere standen verligt, en de rijken meer naar hun vermo gen worden getroffen. Dit is de weg dien zelfbehoud, dien staathuishoudkunde, dien het belang van het algemeen voor schrijft, en die als van zeiven en zonder schokken tot een natuurlijk, tot een verstandiger en heilzamer communisme' en socialisme leidt, dan de overdreven en onbekookte plannen van fraDsche heethoofdenwaarin gen uitgehongerd en ver bitterd gemeen maar al te bereid is zijne uitkomst te zoeken. Wij erkeDnen echter dat het in ons land, met zijne aristo cratische instellingen, niet gemakkelijk, is tot dien toestand te geraken. Immers waar de Regering uitsluitend in handen der grooten is, waar alleen geld magt en invloed geeft, be hoort er veel toe dat men tot een belastingstelsel zou ko men, waarbij de rijken en aanzienlijken veel meer zouden moeten betalenom de nijverheid en de mindere standen te ontheffen. Er is een moed en zelfverlooching toe noodig, waartoe wij onze aristocratie niet in staat achten, ofschoon ook haar eigenbelang, om der gevolgen wil, er haar toe zou aansporen. Daarom hechten wij er zoo zeer aandat het volk voor zijne belangen en regten hclpe wakendat het alle geoorloofde middelen aanwende om zich te doen gelden en invloed te verkrijgen, opdat onze regering in één woord meer democratisch(dat is volksgezind) worde. Hierin zien wij het eenige middel van redding en behoud,, en alle verschijn selen die wij in het'staatkundige opmerken, ook de bovenge noemde opgaven, dienen slechts om ons in deze overtuiging te bevestigen. Wij willen geene vijandschap tegen de grootengeen ver deeling van rijkdom, geen regt op den arbeid, geen afschaf fing van interest, geene omkeering van maatschappelijke in stellingen; wij wenschen alleen een meer natuurlijk, een bil lijk, een regtvaardig belastingstelsel, waarin ieder naar mate van zijn vermogen deelt; en wij wenschen ecne meer volks gezinde regering om daartoe te geraken. Het heil des lands, het geluk en de welvaart des volks zouden hier van zeiven uit voortspruiten! Het verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over de concept-kieswet is thans bekend. Dat stuk is zeer uitvoerig, beslaande niet minder dan 46 compres gedrukte folio bladzijden. Het onthaal der conceptwet is in a! de afdeeiingen bij de meederheid zeer ongunstig geweest. Men had een beter uit gewerkt en beter toegelicht voorstel verwacht, men betreurde, dat de bepalingen der Belgische wet onbedachtzaam werden gevolgd, ook waar zij in strijd zijn met de Nederlandsche instellingen; dat allerlei opgaven daarbij ontbraken en dat zelfs de becijferingen van het gouvernement niet allen juist waren. Men acht het beginsel, waarvan de Regering bij de be rekening van den census is uitgegaanverwerpelijk, omdat de door de grondwet gewilde rigtsnoerregeling van den census overeenkomstig met de plaatselijke gesteldheiddaarbij, niet is in het oog gehouden, t-n omdat het stelsel der Rege ring alleen op c!e grootere steden, niet op het platte land en de kleinere gemeenten toe te passen is. Vooral bij de overweging der uitkomsten, is het Vei keerde en ongerijmde van dat stelsel nog meer in het oog gevallen; zoo zoude 'b. v. te Amsterdam de verhouding der kiezers tot de bevolking zijn als 1 tot 56, te Rotterdam als 1 tot 46, te 'sHage als 1 tot 24 te Pui-merend wederom als 1 ?tot 63 enz. De meerderheid was ook nog van gevoelen dat de grond wet niet de venleeling der provinciën, maar de verdeeling des rijks in ki'es-distrikten voorschreef. Ook werd aangevoerd, dat iedere keuze de uitdrukking moet zijn van den nationaien wil; dat, hoe kleiner liet dis- trikt, hoe minder de verkiezing aan dat vcreischte zal be antwoorden dat door liet instellen van groote kiesdistrikten de invloed van den plaatselijken en provincialen geest ge weerd wordt, cn kleine kuiperijen het best kuDnen tegenge gaan worden enz. In sommige hoogcre kringen te 'sHage, is weder sprake van het optreden van den heer van Hall, den man der zoo genaamde vrijwillige leening, tot minister van fiuantiën en dat van den heer J. C. Baud een der contractanten wegens den aankoop van oorlogsgeheimen, den man, die de Euro peanen op Java «werktuigen" noemde, enz., tot minister van koloniën. De heer van dsn Bosch zou overgaan bij het de partement van marine, en dc heer Ruk gepensionneerd wor den, terwijl de heer van Bosse zitting zou nemen in den Raad van State. Men zegt, dat sommige ministers tegen die ver anderingen geene bedenkingen hebben, ook. de heer de Kem- - penaer niet; doch dat hij, zoo hij tegen de verwezenlijking dezer plannen mogt opzien, zou vervangen worden door den heer Duijmaer van Twist. Ook spreekt men van de vervan ging van den generaal Voet door den generaal Nepveu cn van de opheffing der beide ministerial van Eeredienst. Alsdan zou het ministerie zamcngesteld zijn uit de heeren van Hall Fioantiën; J. C. Baud, Koloniën; Jh. Wickers, Justitie; Duijmaer van Twist of de.'Kempenaer, Binnenl. Zaken; Ligh ten velt, buiten!. Zaken; van den Bosch, Marine; Nejpved of Voet Oorlog. Wij hebben bcrigt ontvangen', dat de aankomst op Java van Z. D. H. den hertog Bernard van Saxen Weimar reeds mocijelijkhcden heeft te weeg gebragt. Aan een tliné bij den gouverneur-generaal moet hij geplaatst zijn geworden beneden de leden in den Raad van Indië, hetgeen tot eene zigtbare verwijdering tusschen de civile en militaire beambten aanlei ding moet gegeven hebben. De laatste mcenen dat de her tog naast den gouverneur-generaal had behooren geplaatst te worden. Die verwijdering moet zeer gevoed zijn door een gerucht, naar luid waarvan de hertog, door den koning, zou belast zijn met een onderzoek naar de politieke gevoelens dei- Indische ingezetenen en naar andere Indische aangelegenheden. Particuliere brieven spreken wijders van groole spanning in de vorstenlanden, en van eene algemeene ontevredenheid der Europeaansche ingezetenen van Java. Alle berigten komen daarin overeen, dat de oogst zeer zal tegenvallenen dat verscheidene suikerfabrikanten zich in ongelegenheid bevinden, omdat vele op Java geplaatste Euro- pesche kapitalen worden terug getrokken, en de particuliere contracten ter levering van suiker, die afloopen niet wor den hernieuwd. Ofschoon de overwinning op Bali natuurlijk veel genoegen heeft gedaan vraagt men zich te Batavia echter met bezorgd heid af: wat er nu zal moeten geschieden, en welke vruch ten er te plukken zullen zijn van eene zegepraal, die niet tot onderwerping heeft geleid? Men vernetmt dat de op 26sten der vorige maand te Zwolle overleden mejufvrouw Susanna Catkarina van de Linde, tot erfgenaam van haar nalatenschap (zoo men zegt circa f 30,000) na aftrek van cenige weinige legaten heeft aangesteld de Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier, on der bepaling dat van hetgeen als het zuivere saldo dier nala tenschap zal worden uitgekeerd, duizend gulden zal worden gebezigd tot aankoop van zilveren schotels ten gebruike hij het Avondmaal iri dc Groote kerk, en het verdere bedrag onder een afzonderlijk hoofd zal worden ingeschreven in het Grootboek der Nederlandsche schuld en de te innen inte restenna aftrek der kosten, zullen worden gebezigd tot eene wekelijksche uitkeering van vier gulden aan eene van der overledenes dienstboden haar leven lang, en verder ver strekt telken half jaar aan de beide tijdelijk oudste bij de ge noemde gemeente dienstdoende predikanten, en zoo lang de Heeren van Senden en Bleijenberg als zoodanig dienst zullen doenzij als de oudsten of een van de oudsten zullen wor den aangemerkt.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 2