üiaws- em I ADVERTENTIE-BLAD. 7 Julij 1849. N°. 27. KALËIDOSKOOP. ZWOllE, DEVENTER, Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 15 cent in de drie maanden; overal elders franco per postST/jcent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van dén tot vijf regels JiO cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be- halve 55 cent zegelregt bij iedere plaatsiug. ZUTPHEN, APELDOORN. De Advertentiën moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad befctemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeeptk Willihï Deventer, A. Ter Gühxb ZutphenJ. H. Melusk; ApeldoornB. Gunning. Dc RegCE'iug eti «Sc Natie. S. De grondwet is herzien de hervorming der staalsinrigting bepaaldmaar de Regering en de Natie zijn dezelfde geble ven. Eene regering laat zich niet herzien gelijk een opstel, men hervormt geene natie met eenige zittingen en pennestreken. Het huis van Oranje keerde in 1813 terug, wel niet, zoo als de Bourbons, zonder iets vergeten, maar volkomen zooals dezen zonder iets geleerd te hebben. Het had zijne opkomst hier te lande te danken gehad aan de volkspartijwelke in Oranje een steun zocht tegen de aristocratie, en met haar vereenigd had het gestreden tegen de aanmatigingen der adel lijke aristocraten op het land en der burgerlijke aristocraten in de steden. De oplossing dier vereeniging en de onnatuur lijke verbindtenis onder Willem V van Oranje met de aristo cratie, ontstak den burgeroorlog en eindigde met de verdrij ving der stadhouderlijke familie. Was dit eene les geweest voor koning Willem I? Het ijve- riastowat hij van zijn terugkeer al te doen hadwas de gunst te zoeken der aristocratie en deze wcdei kceiig zoo naauw mogelijk aan zijne belangen te verbinden. Door de omwen teling en onder Napoleon, die verdiensten zoo gelukkig wist te onderscheiden, was er veel burgerlijks naar boven geko men maar Willem 1 wist raadhij adcilijkte allen die hem omringden of van wie hij zich wilde doen omringen. Niet slechts wat zich door genie en talent uit dc ondeiste klassen naar boven gewerkt had, gelijk mannen als Iindal, Chassé, Dibbets, van den Bosch, werden Jonkheeien baionnen dra ven gemaakt, maar ook de afstammelingen der oude patrici sche families, bij voorkeur wanneer zij burgemeester waren, zooals die van Amsterdam Rotterdam Leijden Alkmaar enz.; verder eigenaren of deelhebbers van fabrijken en handelskan toren wanneer zij schatten verworven haddenen een deel daarvan over hadden om op een hoogen voet te leven einde lijk ieder, die het maar betalen kon en wilde en er zich om aanmeldden gei l te hebben was bij W illem 1 eene groote verdienste. Het is tot heden nog niet opgemerkt, maar juist deze drift om een adel om zich heen te scheppen loont dui delijk aan, wat hij zich onder zijn koningschap, al heette het constitutioneel, voorstelde. De constitutie beschouwde hij als iets, dat hij uit eigen beweging verleend had, 0111 hem te dienen ten schut. Waar zij de gelegenheid er toe aanbood, werden hare bepalingen naar zijnen zin uitgelegd, geplooid of verdraaid; waar zulks niet kon, was er eene gedienstige Kamer, welke gaarne de oogen look voor hetgeen minder grondwettig of oorbaar voor het algemeen doch hun zelvenr of hunner familie voordeelig was; want de leden der Kamer waren aristocraten, of, wat nog erger is, adspiranten om het te worden. Rij het stelsel van volstrekte buitensluiting van de eigenlijke natie van alle medewerking aan regeringszaken of collegien van land, gewest en gemeente, 'twclk in de grondwet ge grondvest was, wist de regering, in weerwil van dc grond wet, een stelsel van geheimhouding daar te stellen, t welk ook tevens alle kennisneming ontmoedigde of onmogelijk maakte. Zoo was 'het stelselmatig op de dooding van elke zucht tot deelneming in de algemeene belangen toegelegd. De natiedronken van vreugde over de herkrijging van baar volksbestaan en de herstelling van het huis van Oranjeviel dra in den sluimeren ciroomde van den terugkeer met de oude kleuren van de oude guide da- geD. Toen die guide dagen niet wilden aanbrekentroostte zij zich met de gedachte, dat alles niet in eens kon. Helaas, de natie had het voornaamste vergeten, en ook zij had niets geleerd. Zij had alle geheugen verloren van de schromelijke misbruiken der regerende familiën in den tijd der republiek en de knevelarijën en afpersingen en verguizingen, waaraan burger en lan.drnau had bloot gestaan die eindelijk toen zij niet meer te dulden warenen elders de vrijheidskreet op ging, de bezadigdste natie der wereld tot oproer en opstand on omwenteling bragt en haar de eigene beproefde leuzen van eendragt maakt magt en waakt ende bidtdeed opgeven om de dwaze leuzen der Franschen van vrijheid, gelijkheid en broederschap na te zwieren. Zij was vergetenhoe ver de stadhouder Willem V en zijn verbasterd hof en eigenbatige aristocratische aanhang gegaan waren in het prijsgeven van 'slands belangen voor die van hun eigen; zij had slechts onthouden, dat het de vijanden van Oranje geweest waren, die de Franschen hadden in 't land gehaald; dat zij, die Oranje verdreven hadden de middelijke oorzaak «varen van de uitplundering des lands en den ondergang der natie. Nu was de Fransche tyranny geveld en Oranje terug en hoog verheven tot de koninklijke waardigheid: de God van Ne derland was weer met zijn volk, en alles moest nu wel ïig- tig en voorspoedig gaan onder eenen vorstdie de minzaam heid en de godsdienstigheid zelve was. wordt vervolgd) Dezer dagen is aan de Staten generaal het vei slag omtrent ilcn staat van het armenwezen in Nederland over het jaar 1847 medegedeeld. Hetzelve levert in alle opzigten zeer be droevende resultaten op. De bevolking des rijks was in den loop van dut jaar met 11,383 zielen verminderd; het getal der armen (in 't geheel 490,665, genoegzaam »/8 gedeelte der geheele bevolking) met 5249 vermeerderd. Zietdaar nu krachtiger bewijzen voor den rampzaligen steeds meer en meer zinkenden toestand onzes lands, dan de uil<*czochtste woorden dien kunnen,schetsen. Immers het is eene algemeen bekende waarheid dat bij natuurlijke omstan digheden, het getal geborenen dat der stervenden overtreft; cn° de bevolking om deze reden dus met verscheiden duizen den moest toegenomen zijn. Maar niettegenstaande dat is ze met 11,383 verminderd! Van waar dit verschijnsel. Helaas, welke redenen kunnen'hiervan anders zijn, dan dat een aanzienlijk getal menschen onnatuurlijk, uit ellende en ge brek, jammerlijk omkomen; of het land ontvlugten en zich naar elders begeven. En niettegenstaande deze ontzettende vermindering der, grootendeels armen-bevolkingis het getal armen nog met meer dan vijfduizend toegenomen!!! Het is inderdaad meer dan treurig! het is verschrikkelijk!! Zoudt t>ij het kunnen gclooverilezer! als het u op eene andere wijze dan door de onwraakbare cijfers der officiële staatscou rant berigt werd? Wij erkennen althans dat het onze on gunstigste verwachting op eene jammerlijke wijze verre overtrof. Is dit nu nog niet duidelijk genoeg om zelfs den onver

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 1