©csMcasgde Herigteaa. Heilige Land te aanvaarden. H. K. H. ral op de heenreis Bordeaux, Lissabon, Gibraltar, Sicilië en Malta aandoen. De geheele reis zal niet langer dan 5 maanden duren. Voor zoo ver bekend, zal het gevolg slechts bestaan uit de vier volgende hoofdpersonen, namelijk: eene hofdame, een secretaris, een geneesheer en een predikant. De kinderen van H. K. H. zul len de reis niet mede maken, maar zijn reeds naar Berlijn vertrokken om daar inmiddels te vertoeven. Z. Exc. de mi nister Rijk. is belast met het onderzoek naar de equipage en de verdere inrigting van de Hamburger boot enz. De wel- ceriv. heer Do. van Senden is donderdag 28 Junij van Zwolle vertrokken, zich naar Voorburg begevende, ten einde met de vorstin een reisplan vast te stellen. Brieven uit Batavia verzekeren algemeen dat de strijd op Bali allerhevigst geweest en van weerszijden daarbij veel moed is betoond. Het aantal zoo gesneuvelde als gewonde oflicic- ren en manschappen is aanzienlijk. Alle gewapenden, die men in de vesting vond, zouden over de kling' gejaagd zijn zoodat daar 5000 Balinezen zouden zijn gebleven de vorsten zouden naar Karang-Assam gevlugt zijn. De zeer sterke ves ting Djagar-Aga zou, dacht men, dadelijk geslecht worden en de voortvlugtigc vorsten worden opgespoord. Evenwel kan men nog niet zeggen, dat met de behaalde overwinning alles is beslist. Een postscriptum eener Engelsche corres pondentie aan 't Londensche blad the Express meldt nog omtrent de expeditie van Bali, 't volgende, als hebbende plaats gehad na de inneming van Djagar-Aga. »VVij vernemen nog, dat de Radja's van Beliling en Ka- rang-Assem de wapens hebben neergelegd zonder weerstand te bieden en zich onvoorwaardelijk aan dc Hollanders hebben overgegeven. De Hollandsche vlag waait nu op Balij dit nieuw grondgebied zal in vijf residentiën verdeeld worden, en *de havens zullen vrij zijn. Generaal Michiels keert naar Padang terug, daar de oorlog geëindigd is. Door Bali-Beliling is herhaaldelijk de bescherming der Engelschen ingeroepen maar de Gouverneurs-Generaal van Indie hebben die alliantie niet willen aannemen. Nu zijn de Hollanders in 't onbetwist bezit van een eiland, dat sedert lang als de graanschuur van den Oosterschcn archipel werd beschouwd." Utrecht26 Junij 1849. Heden morgen werden onze eer zame burgers opgeschrikt door een tentwagen met vier paar den bespannen, die met het noodige lawaai door de stad reed. Men bemerkte dat de wagen met 13 personen bezet was; waaronder een bakker, een slijter, een kleermaker, een blikslager, een metselaar, een kruidenier, een aanne mer, een kofïijhuishoudereen gewezen student enz.; alle menschen die het zonder rijden best afkonden. Men ver moedde dus dat ze naar Cahfornië gingen om er goud te halen dat velen uitmuntend te pas zou komen maat spoe dig vernaai men dat het niet minder waren dan de leden der Utrcchtsche Handboogschutterij Apollo, die zich naar het Loo begaven, om het concours aldaar bij te wonen. Ze waren deftig uitgedoscht in wit linnen jassen, blaauw flu- weelen mutsen met goud galon en met ridderorden en eere- prijzeD aan oranjelinten op hunne boisten versierd; terwijl twee nationale vlaggen en hun vaandel niet weinig wind hieraan bijzetten. Hoewel wij nu in 't algemeen niet, tegen Handboogschut terijen zijn, vragen wij echter of het geen misbruik is als soortgelijke personen hierdoor tot uithuizigheid en verterin gen verleid worden die hun niet passen, te meer daar de meestcn affaires hebbenwier verwaarloozing dubbel nadee- lig is in deze dagen, dat het hier-in de stad zelve, door het congres van den landbouw en de harddraverijen, zeer drok is? De viervoetige schapen (lama's) van Z. M, Willem II zijn uit de hand te koop. Dij de Leijdsche commissie is tol heden f 705.60 voor het standbeeld van bovengenoemden ontvangen. Achter den Dom te U- Irecht prijkt reeds eene levensgroote buste van denzelven, door de poli- licdienders opgerigt. Niettegenstaande art. 16*5 en 166 der nieuwe grondwet alle godsdiensten gelijke regten verleent, bebben Burgemees ter en wethouders van Kampen de zoogenoemde Zondagswet v. 1 Maart 1815 weder afgekondigd, waarbij met boelen en gevangenisstraf bedreigd worden allen die de zon- en feestdagen der Christenen niet stiptelijk helpen vieren. Is dit een Kamperstukje, of een algemeen staallje der milde ten uitvoerlegging der liberale grondwet? 't Is treurig! De Geldersche couranten van den J0 en lldei\ rang schijnen met elk ander te wedijveren in het mededeelcn van vermufle berigten en be schouwingen. Terwijl de eene met haar overzigt van 1848 thans tot Ruslaud genaderd is, is de andere nog met het verhaal der mislukte Balische expeditie van 1848 bezig. Is 't om het echt Nederlandsche ge duld barer lezers op de proef te stellen? Hoorn, vroeger zoo merk waardig oui bare ossen en Piet van Akerlaken, is liet thans om de kaas. Op de markt van 14 dezer waren niet minder dan 137,489 N p., waarvan de duurste tegen 18.25 de 100 N.P. verkocht werd. Moge de roein der kaas langer duren dan die van den gewezen afgevaardigde. Bij den wedstrijd van grasmaaijers te Loosduincn beeft een barbier den eersten prijs behaald. De keizer van Oostenrijk heeft den koning van Beijereu^ met de orde van het gulden vlies beschonken. Deze beide mogendheden zijn zeer gespannen legen Pruissendat zich de opper heerschappij schijnt te willen aanmatigen. De hertog van Saksen- Weimar schijnt te laat te Batavia aangekomen, om deel aan den togt tegen de Balinezen te hebben kunnen nemen. De keizer van Rusland laat in de kerken bidden voor den oorlog tegen Llongarije. Moet er •in onze kerken ook niet gedankt worden voor de overwinning op de Ba linezen? Ofschoon wij in den laatslen tijd geen overdreven achting voor de geestelijken gekregen hebbenkunnen we echter nog kwalijk gelooven dat ze zich hiertoe zouden laten vinden. Wat zouden zc toch wel zeggen, zoo eeue groole overmagt van Balinezen ons hier eens eene contravisite kwamen maken, ons land verwoestten en innamen, de in woners vermoordden en ons onder hun juk bragten? Met de staatkunde moge dit en zooveel ander bestaanbaar zijn; maar met de leer van bet Christendom?... wij huiveren! De fransche regering is niet wei nig bezorgd, daar het hoe langer boe meer blijkt dat de meeste school onderwijzers (even als allen die niet van liet vette der aarde tecrcn) zeer met de socialistische denkbeelden ingenomen zijn. Ook onder de fransche professoren vinden tlie veel aanhang Op de Delft- sclie tentoonstelling zal verschijnen een echte Ncderlandsche leeuw, (in 1830 te Utrecht geworpen) hel wapen van Nederland beschermende. (N.B. Hij is dood!!!) Met smart zien wij dat eenige arrondissements- direcliën zijn opgeheven, zonder dat nog cenige verandering in het be lastingstelsel gemaakt is. Wilde men radicale verbetering en bezuini ging, dan zou men hiermede hebben moeien beginnen. Wij houden het dus voor een bewijs dat hierop vooreerst nog niet te hopen is. Den sergeant-majoor der Haagsche schutterij A. K. Staak is bij de ver vulling zijner 25 jarige dienst hij dat korps, eene. snuifdoos vereerd, om een snuifje te kunnen nemen terwijl de officieren zeker alle van jonger dagleekening zijn, Heeft dit nietveel van een paskwil? De Hooge Raad heeft den paardepostmeester te Apeldoorn, A. Muller ten Hove, zijn eisch tegen den staat der ^Nederlanden ontzegd; doch daar entegen de erfgenamen van Willem 1 veroordeeld lot betaling van 35,047.25 aan den heer van Berkum, aannemer der Apeldoornsche kerk. Door de Ilaagscbe rcglbank weder eenige arme bedelaars ver- oordceld tot 14 dagen gevangenis cn opzending naar de Ommerschans enz. De rijke bedelaars maken hier meer fortuin. Koningin Victoria gaat eerstdaags met haren Albert w^ler naar Scotland. Prinses-MA- niANNE met Do. van Senden naar 't Heilige land. Do. Kleijn met 170 landverhuizers naar Michigan (N -Amcrika). Te Londen is eene Hei lige Maagd voor 920 guinjes verkocht. Een te Munchen uitkomend dagblad spreekt van eene nieuwe Heilige Alliantie, tusschen de groote mogendheden, waarbij geheel Europa tusschen enkele behouders zal ver deeld worden. De volken hebben Uierbij gcene stem, zoo als van zei ven spreekt. Te Arnhem is eene vrouw door een Golduerger ketting zoo- radicaal van tandpijn genezen dat ze thans wel lee'jen kan bijlen. Een gelukkig vooruitzigt voor de duizenden armen, die geen brood meer kunnen krijgen. Te Siltard tot lid der 2e kamer benoemd de beer - J. J. Landrechts. De Prov. Stalen van Zeeland, Groningen en N.- Holland zullen hunne aanstaande zittingen in bet publiek houden. Bij de Regering zou, zegt men, plan beslaan om in het bestaande te kort te voorzien door eene income-tax, gepaard gaande met eene afschaf fing van den accijns op het spek en den turf Weder halve maat regelen om radicale verbeteringen tegen te houden. De hertogin van Orleans is met hare beide zonen, en den hertog van Nemours onder streng incognito te Rotterdam gepasseerdzich naar Londen begevende. Bij Do. Müntingue te Schildwolde gestolen een stuk kall'svleesch en eenige flesschen wijn. (Dit laatste schijnt bij diefstallen ten huize van geestelijken een vast artikel). Te Yeendam heefUeen jungeling zicti- zelven opgehangen, omdat bij niet tot de Afgescheidenen wilde overgaan. WATERHOOGTE te DEVENTER», 's morgens 8 ure. 24 Junij 36 palm 6 duim. 28 Junij 35 palm 5 duim. 2a 36 8 -» 29 34 4 26 36 8 27 36 4 TARWE f 8.00 A f 10.00 ROGGE f 4.70 a f 5.05. BOEKWEIT f 4.60 a f 5.75. AARDAPPELEN (Oude) ƒ2.00 A 2.75. Nieuwe 2.20 a 2.60. BOTER n. p. f 0.5'1% a 0.65. '/s ton 12.25 a 12.75. GRAANMARKT te DEVENTER, 29 Junij 1849. Naar Tarwe en Rogge was heden veel vraag, en de aanvoer daaraan niet geëvenredigd zijnde moesten er op nieuw hoogere prijzen worden toegestaan. TARWE heeft naar deugd van 8.75 tot 9.50 opge- bragl. ROGGE 4.60 5 ƒ4.90. BOEKWEIT ƒ5.00 a ƒ5.50."— GARST ƒ3.40 a 3.75. HAVER 2.80 f 3.00, alles met geringe aanvoer. BOTER 1. soort 12.00 a 12.50. 2. soort 9.75 a 11.00. AARDAPPELEN: (Oude) 2.00 a 2.80, puik beste 3.40. Ter markt 10 a 15 mud. Nieuwe 18 a 20 Cent dc 5 kop. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 28 Junij 1849. TARWE met veel graagte cn weder booger gegaan, van ƒ8.25 tot 9.30. ROGGE werd lot den meest algemeenen prijs van 4.70 A 4.75 p. rn. vrij vlug opgeruimdde aanvoer van dit artikel begint iets te verminderen. BOEKWEIT wegens schaarschte, van ƒ5.6o"tot 6.70. GARST nominaal 3.50 A 3.75. HAVER idem; van 2 75 tot f 3.2a. AARDAPPELEN van 2.40 lot 4.00 naar deugd. BOTER van 10.50 lot 11.25 liet 4/8 vat. M A R KT PRIJZEN te ARA HEM, Vrijdag 2.9 Junij. TARWE ƒ8.00 A 10 00. ROGGE 4.75 A 5.25. BOEKWEIT 5.60 a 6.15. GARST 3.75. VOERHAVER ƒ2.30 a 2 50 PAARDEBOONEN 5.75. AARDAPPELEN (Nieuwe) 3.50 a 4.00. BOTER Ned. pond 52 A 60 Cts. BURGERLIJKE STAND te DEVENTER. Ondertrouwd G. W. Hensen, 51 j., met A. Jansen, 57 j. J. W. Hendriks, 24 j., met J. Kuiper, 21 j. Gehuwd D. D. op Bongerlrftnn44 jmet J. lluurneman, 26 j. L. J. Loukes, 25 j., met 11. Rondeel, 22 j. Bevallen: 25 Junij. J. Scholtcn gcb.^ Bastin a n^Y! ^-.Haags- woud, geb. Riethorst, D. 26 diJ^--?!^^^ongélif»ggeb. $c)Volten, D. J. Bal tinkgeb. Tijhuis, G. A. Leemhorst* gcb. Uenge- veld, Z. 28 dito. A. M. A. AjaKöig*gèb. MttMèfbyrg fZ. 29 dito. U. Nooteboom, geb. Bos, D. s5^BoCT% geb; JJofs^ee. \Y. Wijccs geb. ten Kale, Z,. •- G. Boerma., gcb. Bolt, Vn* I W?

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3