II aanzienlijken vereenigen hunne stem op den Graat et kan hun niet baten wanneer de burgerlijken de handen ineenslaan voor den burgerman, en hunnen ph'gt, om ter stemming op te komen, betrachten. Nog heeft de burger lijke stahd de overhand. NogMaar reeds Jigt er ecne wet ter tafel en eerlang moet zij door de Kamer behandeld wor den die dezen stand voor goed wil uitsluiten, om de ver kiezingen weer in handen van weinigen en vermogenden te brengen. Bedenkt het, Kiezers, die, het we! meent met het vaderland en met eene grootmoedige toepassing der milde be ginselen onzer grondwet, en in 't bijzonder gij, die dooi den voorgeslelden census van uw kicsrcgt staat beroofd te worden. Geeft gij uwe stem aan den Graaf, gij loopt gevaar uw eigen vonnis te onderteekenen. Kiest gij van Hocvell, zoo brengt gij ecne stem meer in de Kamer tegen de voor gestelde uitsluiting van zooveel NederlundsGhe burgers vaneen regt, dat zij getoond hadden zoo volkomen waardig te zijn. A A TI IaStF SE Ei. Waar zou het toch heen, als de Hooge raad uit den Haag moest, zoo als, Kaleidoskoop gelieft te bestellen (eco blaadje Waar ieder ordentelijk mensch op fulmineert, en waar nie mand nog laten kan den neus in te steken)? 't Is gaauw gezegd, al die raadsheeren te doen verhuizen, en al die hui zen te huur te zetten. Kaleidoskoop moest liever zelf verhui zen bij vonrb. naar Petersburg. Vroeger hectt hij al eens gezégd dat de bezuinigingen naar ceri algemeen plan moesten worden ingevoerd. Goede hemelMaakt mij eens een alge meen plan, als een minister dit wil en de koning dat, het ministerie dit en een minister dat, Drenthe dit en Holland dat, de weelde dit en de honger dat, een vlegel dit en een bagenaar dèt. 't Is mooi gezegd, dat ieder wat moet hebben de ecne stad of provincie een hof, de andere een gouverne ment, ecne derde de universiteit, eene vierde cenige andere Jands-inrigting of bevoordeeling. Maar brengt mij dat eens in praktijk! Ieder die wat heeft wil 't houden, of hij schreeuwt als een mager varken. En waarom zou dan 't Haagje niet even goed het zijne houden als een ander? Denken die ru- moermakers dat het Haagje om Nederland is en niet Neder land oui het Haagje? L)e hofstad heelt nog niet eens eene haven, zoo als Amsterdam, Piottcrdam, Blokzijl enz.. Er is niet anders op, dan.de bezuinigingen stuksgewijze en onge merkt in te voeren, bij voorb. tractementen te herscheppen in wachtgelden, en alzoo weder eene welverdiende beurt te bezorgen aan andere personen die uit en daarna gewacht en óók wat mee moeten hebben. Een algemeen plan zou ons niemand dank weten. Dan kreeg de wet er de eer van. Nu ten minste kan de koning of een minister nog eens iemand pleisier doen. De ware en welbegrepen politiek raadt dus aan, om den weg af te snijden of althans te bemoeijelijken aan alle die overdrevenheden van zoogenaamd «bezuinigen" en «ieder wht" en s algemeene plans", of hoe zulke opgeraapte geestigheden al mogen heeten. De dingen te laten zoo als ze zijn, is veel rustiger en gemakkelijker. Alle verandering is geen' verbetering, en zou men met den zomerdag niet eens de muffe stad uit mogen? Buitenslands kan men toch niet wezen dus de reis is zoo groot niet. De god van Nederland heeft de dingen verordineerd zoo als ze zijn zal een wijsneus daar de hand aan slaan? En een overoud voorschrift leert ons: liet gemeene welzijn 'zij de hoogste wet." Wat het meest dienstig is voor 't gemeene welzijn kan zoo ieder niet bevroeden. Men moet dat overlaten aan de heeren die er over gesteld zijn. Die zorgen voor ons allen, en zij zullen 't wel maken. De stuurlui die aan wal staan moesten liever naar huis gaan, en zich, dankbaar voor alle onverdiende ze geningen 'heel sjakes houden. Een whjelgezhjinde. De Zierikzeesche Nieuwsbode van 25 dezer zegt «Wij zijn in 't zekere onderrigtdat in den Haag slechts op de einduitslag van den strijd [die van Rusland en Oosten rijk tegen Hongarije, en van Pruissen tegen Baderi] gewacht wordt, om, zooals men Jiet noemt, een beslissende slag te slaan. Zegepralen de Vorsten zoo zal men onze Regering eene belangrijke tred rugwaarts zien doen terwijl in tegen- -overstelling de overwinning der Vrijscharen ons een krach tige stoot voorwaarts geven zou. Die overwinning alleen is in staat ons een ministerie Thorbecke te bezorgen, dat, na de uitspraak van alle bevoegde beoordeelaars, na zoo vele mislukte proeven, het eenig overgebleven middel is, dat ons nog zou kunnen redden." Of deze berigten echt zijn zouden wij niet durven verze keren. Dat er echter eene strekking tot teruggang bij onze regering schijnt te bestaan is reeds herhaaldelijk ook door anderen opgemerkt. In allen gevalle achten wij het wen- schelijk, dat het volk wel toezie, en de oogen voor zijne belangen geopend houde. Mogt het de dommeligheid en slaapzucht, die nog zoovelen de oogen verblinden, uitwrij ven opdat het de zaken hoe langer hoe meer met helderen blik en onbenevelde zinnen besehouwe! Het ont'.verp eener wet op de zamenstelling der gemeente besturen is thans bij de Gedeputeerde Staten der provinciën ingekomen, ten einde aan de Staten in hunne eerstvolgende bijeenkomst te worden medegedeeld en hun oordeel daarover te vernemen. Als hoofdbeginselen worden aangenomen, dat de gemeentebesturen zullen bestaan uit een burgemeester door den Koning to benoemen, hetzij uit, hetzij buiten dc raadsleden, uit wethouders, te benoemen door den Ko ning voor gemeenten van meer dan 5000 zielen, en door den commissaris des Konings in de provinciën voor minder be volkte gemeenten, uit dc leden van den Raad, - en uit eenen gemeente-raadvan welken de leden worden be noemd door de daartoe bevoegde kiezers. Om kiezer te kunnen zijn, moet men in 's rijks directe be lastingen betalen de opcentcu voor het rijk daaronder begrepen Provincie Gelderland. Arnhem 40; Zutphen ƒ30; Nij megen, 'fiel, Bommel, WageningenDoesborgh, allen ƒ25; Harderwijk 20; Cuiemburg4 f 20in de overige gemeen ten 15. Provincie Overijssel. Zwolle 35; Kampen 35; Deven ter 30; Almelo 20; Enschedé 20; in de overige ge meenten 15. Overigens schijnt het wel zoodanig ingerigt dat de behou dende, aristocratische provinciale Staten er zoo min mogelijk aanstoot in zullen vinden. Zelfs blijft Friesland grietenijen (waardiger gedachtenis) behouden. t Wetsontwerp, houdende voorzieningen omtrent de kroon domeinen is in dé afdeelingcn der Tweede Kanier vrij algemeen goedgekeurd, doch men vermiste er bepalingen in over 't accres dezer domeinen door aanspoeling, waarvoor vele vat baar zijn, en over brand-assurantiewaarvan men de kosten ten laste der Kroon wilde brengen. De meerderheid meende, dat het beheer over de kroondomeinen niet door een konink lijken administrateur, maar regtstreeks van wege den Staat moet worden gevoerd; werd aan dit verlangen niet toegegeven dan zouden verscheiden leden alleen daarom 't ontwerp af stemmen. Men wilde voortaan met de opbrengst der kroon domeinen bekend blijven en vroeg of niet eene uitgewerkte opgave der bruto-opbrengst voor ieder jaar van 't verloopen tijdvak met aanduiding der daaruit betaalde lasten aan de kamer kon worden medegedeeld. Een onzer dagbladen antwoordt op de vraag: wat wij Ne derlanders bij de overwinning van Waterloo gewonnen hebben? 1°. Drie koningen, gemiddeld a 2'/8 millioen 'sjaars. 2°. Drie koninginnen 3". Een zwerm prinsen en prinsessen, 4°. Een ontelbaar leger ridders van allerlei soort, 5°. Ruim 1000 maal.zooveel bedelaars, 6°. Achlhonderd zeven en zestig millioen guldens schuld. En vraagt of dit niet wel de moeite waard is er een dank dag om te vieren [Waarom onder deze zegeningen ook niet genoemd een heirleger van ambtenaars in dienst op wachtgeld of pen sioen, doch alle de beste krachten der natie verterende Men verneemt, dat door de heeren Mrs. II. C. Carsten, W. Goedkoop, P. W. Alstorphujs Grevelink en II. Vos te Assen, in vereeniging met de heeren J. C. van Ittersüm Mr. J. Qcintus, leden der prov. Staten van Groningen, U. G. ScniLTUuislid van de Kamér van Koophandel, alle wonende te Groningen, en Mrs. J. Cornelissen et) U. Scriveriusv le den der prov. Staten van Overijssel, wonende te Steenwijk, dezer dagen aan Z. Ekc. den Minister van Binn. Zaken is verzocht, om door de ambtenaren, daartoe van Rijkswege benoemd, te doen opnemen het terrein en te doen maken eene begrooting van kosten voor1°. een kanaal voor scheep vaart uit de Drentsche Hoofdvaart te Assen tot binnen de stad Groningen; 2'h een gelijk kanaal uit deze Hoofdvaart nabij en beneden de Diever-sluis naar de stad Steenwijk in de daar naar zee leidende vaart of het zoogenaamde Steenwijkerdicp. Tevens vernemen wij dat eerstgemelde vier to Assen wo nende heeren een adres aan de prov. Staten van dit Gewest hebben ingediendwaarbij zijomdat de sub 1°. gemelde vaart steeds afhankelijk zijn moet, (om het water op het bo verpand der Hoofdvaart) van spoedig te verwachten ka- naalwerken naar het oostelijk deel van Drenthe, de Staten verzoeken om bij het verstrekken van subsidie voor zooda nige oostelijke kanalisatie uit de prov. fondsen, uitdrukkelijk te bedingen, dat die werken zoodanig worden begonnen en uitgevoerd dat binnen den kortst mogelijken tijd de daar- stelling van het voorgestelde Groninger-Asser kanaal kunne plaats vinden. ===y Men verneemt, dat de prinses Marianne der Nederlanden op maandag den 2 Julij aanst. zich aan boord van het stoom schip Willem de Eerste zal begevenom de reis naar het

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 2