AlVERTEiTlE-BLAD. NIEUWS- Ei kALEIWSkOAF ZWOLLE, DEVEXTEB5 ZUTPESEXAPE1DOOE5X. Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutpken en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden; overal elders franco per po»187'/2cent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Adverlentiën is van dén tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 55cent zegelregt bij iedere plaatsing. De Advertentién moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moelo» franco geschiedenhetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Wilmrk; Deventer, A. Ter Guhne ZutphenJ. H. Mellisk; ApeldoornB. Gcnmhg. Bïet VHS. Kicsdistrükt vass Gcidcrlnud. Door de even onverwachte als ongewenschte aftreding van den heer van Dam van Isselt bevindt zich het Kiesdistrikt Zalt-Bommel't welk ons dien ijverigen en vaderlandminnen- nenden volksvertegenwoordiger geschonken hadin het geval van eenen nieuwen afgevaardigde ter Tweede Kamer te moeten kiezen. Het is de eerste maal na de met zooveel lof en vol doening volbragte direkte verkiezingen op het eind van het vorige jaar, dat een kiesdistrikt geroepen wordt op nieuw eene keuze te doen. Natuurlijk dus, dat men van alle zij den de oogen naar dat distrikt rigt, om te zien of nog, na zes maanden verloopshetzelfde gevoel van het gewigt der zaak, dezelfde belangstelling, dezelfde ijver worden ten toon gespreid, waarin de natie zich toenmaals mogt verheugen. De uitslag is niet bemoedigend. In het vorige jaar kwa men er in dat distrikt 823 kiezers op, naauwelijks '/9 deel was in gebreke gebleven; thans zijn er slechts 647 stemmen, naauwelijks 5/s der stemgeregtigden', uitgebragt. Op den heer van Dam alleen hadden zich zooveel stemmen vereenigd, als er thans in het geheel gestemd hebben. Die uitslag bedroeft, maar moet geenc verwondering wekken. Wij houden ons overtuigd dat op dit oogenblik betzelfde verschijnsel zich in ieder ander kiesdistrikt zou voordoen. De schoone verwach tingen welke men van eene nieuwe orde van zaken gekoes terd had, zijn tot hiertoe op niets neer gekomen. Wij heb ben eene nieuwe grondwet, maar zij is als een digtgesloten boek nog niet eene harer heilzame bepalingen is in het da- gelijksche leven overgegaan; de voorstellen van wet, die er toe moesten leiden, blijven achter wege, en de weinige, die nog zijn voorgedragen, zijn van dien aard,, dat zij den vrijzin nigen geest der grondwet, zooveel mogelijk trachten te vernie tigen, zooals de voordragten over Verecnigingen de ministe riele verantwoordelijkheid, de kieswet met zijn hoogen cen sus, de concept-gemeentewet met hare aangestelde wethou ders. Niet alleen bestaan de Standen nogmaar de Prov. Staten worden nog naar de oude wijze aangevuld, en aan het oordeel van dit aristocratisch ligchaam wordt de concept gemeentewet onderworpen. Eindelijk opbrengsten en staats uitgaven zijn nog dezelfde. Nu en dan hoort men van plan nen tot het uitzuinigen van Cenige duizenden, maar de natie is op die wijze te dikwijls bedot om langer geloof te slaan aan vereenvoudiging en bezuiniging, zoolang het oude stelsel van uitgaven en belastingen blijft bestaan en de nieuwe Ka mer heeft een voorstel om het wcnschelijke eener hervorming van dat stelsel uit te drukken, afgestemd. Is het wonder, dat bij velen de oude moedeloosheid terugkomt, en dat men algemeen hoort zeggen: 't blijft toch alles bij het oude, waar toe zou ik er een voet meer om verzetten? Het zou gemakkelijk vallen het verkeerde, en tevens in de gegevene omstandigheden het gevaarlijke, van die redenering aan te toonen; wij herinneren voor thans slechts, dat de schuld van het bovengenoemde hoofdzakelijk geenszins bij de Kamer ligt, maar bij de Regering; dat de Kamer reeds eeni- onpopulaire voorstellen verworpen heeft, en mende billijke hoop mag voeden, dat zij hiermede zal voortgaan; dat deze geest der vertegenwoordiging een gevolg is van den ijver en de belangstelling der natie bij de eerste direkte ver kiezingen aangewend, en dat, indien er nog velen onder de leden dier Kamer zijn, die, 'tzij uit ingeschapen liefde tot het behoud'tzij uit studie om de Regering te behagen eiken vooruitgang zooveel mogelijk zoeken te belemmeren, het de heiligste pligt en het hoogste belang der kiezers is, die geroepen worden nieuwe keuzen te doenhierop voor alles te lettendat zij het getal der laatstgenoemde leden niet vermeerderen. Dit is dan ook thans het hoogste belang, de heiligste pligt der kiezers van het kiesdistrikt Zalt-Bommel. De opening der bussen op 23 Junij heelt tot uitkomst gehad, dat eene over stemming moet plaats hebben tusschen den Graaf van Bylandt van Marienweerdt en den heer van Hoëvell. Geeft ons, kiezers van het Be distrikt van Gelderland, hem, van wien wij zeker weten dat hij het getal van die leuen der Kamer versterken zal die waken voor 's volks belangen en eener vrijzinnige ontwikkeling der grondwet en radicale verbetering van 's lands financiewezen opregtelijk zijn toegedaan, die niet alleen blijken heeft gegeven van zijne vrijzinnige gevoelens, maar de bewijzen heeft geleverd van zijnen moed om die ge voelens, waar en wanneer en tegen wien ook voor te staan en die voor zijne onafhankelijkheid en de onbelemmerde ver dediging zijner beginsels de voordeelige betrekking, welke hij van het Gouvernement had, durfde opgeven. Men zal u voorhouden dat hij ver van u woont, en dat gij hem niet kent. Kent gij dan den Graaf van Bylandt Kent men daarom iemand, omdat hij meer of min in onze nabijheid woont, of hem nu of dan eens gezien heeft? Wat weet gij van de staatkundige denkwijze, wat van de be kwaamheden van den Graaf, vvat kunt gij op redelijke gron den omtrent de houding, die hij in de Kamer zal aannemen, vermoeden? wat van Hoëvell betreft, ligt het antwoord om trent al die punten voor ieder open en bloot. lerwijl in het, gansche land elk een den ander vraagt: wie is toch die Graaf van Bylandt? en ieder antwoordt: ik heb hem nooit hooren noemenis de heer van Hoëvell algemeen bekend en kan ieder wie wil in 's mans geschriften en zijne open bare handelingen cn lotgevallen zijne manier van denken en spreken en handelen tot in de kleinste bijzonderheden loeren kennen. Niet de heer van Hoëvell, maar de Graaf van By landt is de onbekende man. Nog zal men zeggen: de heer van Hoëvell mag van Oost- Indien veel kennis hebbenmaar wat weet hij van de werk zaamheden der 2ê Kamer? En wat weet de Graal van By landt er dan van? Wien men ook kieze, als het een nieuw man is, heeft hij altoos eenigen tijd noodig om zich op de hoogte der zaken te 's Hage te zetten. VV el doet het dis trikt, dat, bij regtschapenheid, volksgezinde gevoelens, al- gemcene kennis en kordaatheid, in 't bijzonder let op schran derheid en vlugheid van bevatting. Dezulken hebben zich het spoedigst den gang der zaken eigen gemaakt en zijn het eerst op de hoogte om met grond over 'tgeen voorkomt te oordeelen. Komt daarbij eene bijzondere kennis van een vak, 'twelk minder onder de beoefening van hel algemeen valt, van marine, oorlog, financiën, koloniën, dubbel aan bevelenswaardig "Wórdt hij dan. Zoodanig een man is de heer van Hoëvell.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 1