NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD. O Junij 1840. N°. 25. ISc aftreding van .Mr. BIonker Clrtüls. KALEIIMMOOP. ZWOLLE DEVENTER Dil blad Terscbijnt geregeld alle Zaturdagen. De prija .au het abonnement ie voor Zwolle, Deventer Zntphen en Apeldoorn 78 cent in de drie maanden; o.eral elden franco per pi>st8T/accot. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der AiocrtenlUn is van één tot vijf regels 80 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 33cent tegelregt bij iedere plaatsing. Kroonkoslcu. Eukiiiilzcn. Deventer. Een der bijgebragte drangredenen tot een hoog konings- tractement verlangt, dat de koning ruim in staat blijve om onderstand en werk te verschaffen. Of het verschaffen van onderstand en werk van staatswege al dan niet is aan te ra den, willen wij hier niet onderzoeken. Maar, indien het is aan te raden, dan meenen wij, dat het niet moet gaan door handen van den koning. De koning moet niet van zijn hoog en gewigtig werk worden afgetrokken door het houden of nazien van nasporingen en lijsten van hulpbehoevende parti culieren, Voor den koning moet de liefde des volks ontstaan uit zijne goede regering, niet uit begunstiging van voorge- trokkene personen. Tot een zoogenaamd te vriend houden van den duivelgeeft het regt van gratie reeds aanleiding genoeg voor misbruik fooitjes bovendien zouden het te bont maken. Als de koning nu en dan eene eerlijke armoede of eene ramp helpt-leeningenwie zou dat afkeuren? Maar dat doen alle goede nedcrlandcrs. Dat doen ook (welligt nog het meest) zulke nedcrlanders die geen tractement hoegenaamd genieten. Wilde men daartoe de tractementen opdrijven, dat ware eene ver uitziende zaak; en de begunstigden zouden zelve des te hooger belasting moeten helpen dragen. Koninklijke weldadig heid bevoordeelt ook het meest zoodanigen in den lande, als haar het minst noodig hebben. Wie het digtst bij het vuur zit warmt zich het best. De hofstad en hare omstreken genieten er verreweg het ruimste deel van. Wat elders nog hier en daar be steed wordt, komt niet altijd aan de behoeftigsten maar veelal aan verachlerde lieden die ook nog wel goed-bemiddelde fa milie en betrekkingen hebbenen juist daardoor voorspraak vinden. Ons dunkt, de holstad geniet reeds onberekenbare voorregten door de verteringen van koning, hofhouding, ambtenaren, sollicitanten, pretmakers, enz.. De armen en behoeftigen krijgen er daar hun deel veel ruimer dan elders van mede. Zal van staatswege iets verstrekt worden tot lee- niging van behoefte, dan zou het billijker zijn, daar andere plaatsen mede te begunstigen en de gunsten te doen uitdee- lenniet naar het voorschrift van hof-aalmoezeniersmaar naar het voorschrift der wet. Enkhuizen, Zierikzee, en an dere plaatsen groot of klein waar het verval het gevoeligst is, zouden meer aanspraak op 'zulke gunslen hebben, dau 's Gravenhagc. Wij zouden er ons Deventer onder kunnen optellen, hetwelk door oude lieden nog gekend is als de eer ste stad van Overijssel; maar in de negentiende eeuw, en onder twee Oranje-koningen, welke den tijd hebben gehad om ongelijkheden te vereffenenimmervoort zooveel minder en minder van de middelpuntvliedende uitdeelingen heeft mee gekregen dat het ook wel permissie zal hebben 0111 den Jobsdank aan te heffen van De heere heeft gegeven, de heere heeft genomen" enz.. Misschien wordt de kunst van geven en nemen er te averregts verstaan, en zijn de goede lieden er te kinderachtig om den weg te weten. Het is te hopen, dat de lijsten van inteckenaren voor stand beelden publiek worden gemaakt. Naar mate de wijze van zien bij de regering blijft, zulien^sollicitanten zich al of niet op die lijsten kunnen beroepen. Ook bij verkiezingen zullen die lijsten eene bijdrage zijn tot kennis van menschen. Niet meer echter dan eene bijdrageom iemand te beoordcelen is veel méér noodig. ZETPMEN, APELDOORN. De Advertentiën moeten vóór Vrijdag middag vitr uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der PosV- kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Wilunï; DeventerA. Ter Gunnr; Zutphen J. H. Meluw; ApeldoornB. Gunning. Vrijheid, gelijkheid, broederschap. Eiaropisch congres. Aangezien de vrijheid veel heeft door te staan van gevech ten binnen de steden alsmede van moord en doodslag door wilde of tamme troepen Aangezien die gelijkheid waartoe redelijkerwijs de zamenle- ving kan worden opgevoerdbeter uit goede maatregelen kan Voortkomen, dan uit woest geweld en blinde overwinning; Aangezien de broederschap eene schoone zaak is, welwaard iets dieper te liggen dan op de randen der lippen Zoo geeft Kaleidoskoop in bedenking, of niet (in Amster dam of Brussel?) een europisch volkencongres kan gehouden worden, om, zoo veel mogelijk tot algemeen genoegen, de verwarde zaken te vereffenen. De afgevaardigden zouden door de bestaande besturen be noemd kunnen worden, echter alleen onder acclamatie der volken. Want intrigerende diplomaten zijn daar niet noodig; maar bekwame en eerlijke lieden die algemeen als zoodanig bekend staan. Het congres zou vooral de knibbelgrenzen moeten regelen. (Ons moest het maar, in plaats van Limburg, een stuk ge ven uit de landstreek van Embden naar Kleef.) Het congres moest alle tollinien vernietigen en verder het noodige vaststellen, ten einde vrijheidgelijkheid en broeder schap aanvankelijk uit onbelemmerd handelsverkeer en bedrij vigheid voortkwamen. Om daartegen eene vergoeding aan de staatskassen te ge ven kon het congres alle europische staatsschulden, in capi- taal en rente op 4/s brengen. Maar wij willen wel wedden dat het niet gebeurt. Wordt er in den Haag op gespeculeerd om, door den cen sus, het aantal kiezers in de steden in te krimpen en op het platte land uit te breiden? Landlieden kunnen de geschikte afgevaardigden moeilijker opsporen en beoordeelen. Zij stellen daarom veeleer hunne stemmen aan anderen ter beschikking. Is nu- de regering meester over de stemmen van een grooter aan tal landlieden dan worden de steden gemakkelijk overstemd. De regering schijnt een mooi locaal in den Flaag voor den Hoogen raad te zullen in orde brengen. Dan komen de Sta ten generaal te laat als zij voorstellen om den Hoogen raad uit de hoflucht te helpen en dien tot vergoeding te geven aan de stad die hare academie moet verliezen. Wij hebben T al lang gezegd; wat het Haagje beet beeft, laat het niet weer glippen. Het ontslag van den minister Donrer Curtius is een zaak van gewigt. Hij toch kon aangemerkt woiden als het hoofd van het ministerie waaraan vooVal zijne antecedenten aanvan kelijk eene vrijzinnige kleur schenen te geven. Wij mogen den man niet hard vallen; wij mogen niet vergeten dat hij vroeger steeds behoord heeft onder die weinigen welke den onderdanigén nek niet bogen voor de vroegere autocratie en het latere behoud, en dat zijne houding niet weinig tot het verkrijgen der grondwetsherziening heeft bijgedragenwij mo gen niet vergeten dat wij de vrijzinnige bepalingen in de nieuwe grondwet vervat, ook aan zijne medewerking ver-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 1