ADEL EN LOUW. Adel, zoowel erflijke als persoonlijke' is iets natuurlijks, even als rouw over een treurig overlijden natuurlijk is. Hier, even als bij andere natuurlijke zaken, stonden overal gewoonte of wet gereed om er vormen aan te geven. De rouwende jood laat zijnen baard groeijeu. De rouwende hoveling kleedt zich geheel of gedeeltelijk met zwart. Dat zijn vormen van den rouw. Maag de vormen reiken verder dan de natuur. De vormen kunnen voortdu ren, ja aanvangen, wanneer het natuurlijke heeftopgehouden of nooit bestaan heeft. De vorm van den erflijkcn adel is de adelstand; die van den persoonlijken adel het ridderkruis. Ook hier loopen het natuurlijke en de vorra ver uit elkander. Het is zeer natuurlijkdat er achtenswaardige familien bestaan, wier leden door opvoeding en overlevering de gun stige ondervinding steeds hebben versterkt. Ilct is niet on mogelijk, dat zulke familien geadeld worden, of adelijk ge weest zijn zoover de overlevering reikt. Maar als zulke fa milien ontaarden, dan duren de vormen voort. Het is dus nog wel te begrijpen dat bij ons vele amsterdamsche patri ciërs niet zeer opgevlogen waren met den adel die hun ge schonken werd. Zij kregen in allen gevalle wat nieuws, in plaats van wat ouds. Zij werden geijkt door een individu in plaats van door de openbare meening. Ook dat patriciaat is een vormmaar een vorm die beter van zelf te niet loopt dan adeldom, wanneer er de natuurlijke gronden aap ont zinken. Over de vormen van persoonlijken adel willen wij hier maar zwijgen. Uit dut alles volgt, dat de goede in gezetenen wèl zullen doen, de vormen voor notificatie aan te nemen, en in hunne bcoordeeling van personen, van fa milien, van bedroefdheiden van allerlei andere zaken, vooral op het natuurlijke te letten. Het natuurlijke is het lied; de vormen zijn de parodie. Fiansch spreekwoord: Le père amasseel le fils dissipe. Dat isPapa schraapt het bijeenen 't zoontje lapt het er door. Als er nu een is onder de haagsche of niet-haagsche gelas- tigden van crediteuren, die een weinig reus heeft, naauvv nagluurt op formaliteiten enz. verhalen en verzekeringen 0 steltbewijs vordert van de oorzaak der pretension van medecrediteuren een imposant haagsch bakkes op zijne plaats weet te zetten niet benaauwd is voor inpeperen en zoodra mogelijk den deurwaarder afstuurt die strijkt er misschien voor zijnen cliënt 200 pC. af om LaagDcszells snater te houden. De pas beëedigde koning heeft dan eene commissie benoemd om het zoogenaamd staats-examen af te nemen. Hij be schouwt dus het grond-besluit omtrent dat examen niet als een gedeelte van wetteiooze anarchie en feitelijk bestel over bet academisch onderwijs. Een bedenkelijk teeken. i'iê ccsiem ciigi'lwin'ii lu'ief v«n cScccMiljei' uit ÏJorciace. «Het gedurig herhaalde bezwaar, aangedrongen door dege nen welke de jongste Itafiaansche beweging ongaarne zien, dat de Italianen ongeschikt zijn voor zelf-regeringen zij haar niet moest worden toevertrouwd eer zij er gebruik van weten te makenheeft mij altijd de oude Grieksche fabel te binnen gebragt van den man welke niet in het water wilde eer hij zwemmen kon. Een volk kan slechts geschikt worden voor zelf-regering door ze uit te oefenen. Ondertusschen het Florentijnsch gepeupel heeft, allezins op de manier zijner leiders, schoon het niets uitrigt, den mond vol praats. Indien dan zouden onze lieve Elorentijners kunnen bestempeld worden als de bloedgezindste natie van alle verdel gers ter wereld. nMorte ai Republicani!"-«Morte ai Ministri!" Morte ai Livonensi!" - «Morte ai Tede- schi!" Morte a Carlo Alberto!"«Morte a Radelski!" «Morte a Guerrazzi!" &c. &c. Het modewoord van den meesten bijval in deze storm-literatuur is codino", nekstaartdrager. De zin is achterwaartsche of oscu- ii rantistazoo als men te Rome zegt. Alle Oostenrijkers zijn van nature cn onvermijdelijk «codini." Eene dienst meid, die altijd zeer geregeld de mis had bijgewoond, toen op eenen zondag-morgen hare meesteres haar zeide dat zij nu kon uitgaan naar de kerk antwoordde dat zij niet verlangde naar de kerk te gaan, dat zulks voor «codino" werd aangezien dat de menschen haar Oostenrijker noemden omdat zij naar de mis ging, en dat zij het niet weer dacht te doen." ridderkruisen en Taccioe. Bij gelegenheid van de inhuldiging van Z. M. Willem III. heeft het al wedeTom niet ontbroken aan Ridderbehoemin- genja men mag zeggen dat die met Koninklijke mildheid zijn uitgedeeld. Te vergeefsch heeft men echter gezocht naar de namen van Doctoren of Geneesheeren in burgerpraktijk die in den letterlijken zin toch behooren onder de mannen van 't behoud, en dit had toch zoo gevoegelijk kunnen geschie den, al ware het slechts alleen om de aanmoediging der vac cine weder wat op le wakkeren die sints de intrekking der onder het bestaan van Koning Willem I. uitgeloofde rnedail- 'eszeer is verüaauwd. Den 11 jl. om 7 uur gebeurde te Hoogeveen een droevig voorvalHendrik. Eggen oud omtreeks 30 jaren timmerman van beroep, een zeer goed werkman en een knap en alge meen geacht menschheeft zich in eene schuur nabii de woning van den timmerman, met wien hij zamenwerkte door ophanging van 't leven beroofd. Niemand, met wien hij nog kort te voren in gesprek was geweesthad iets bij zonders aan hem ontdekt, cn tegen de vrouw die hem tot 't ontbijt riepzeide hij nog zeer bedaard, dat hij eerst nos eene lat van de schuur moest halen. Door 't lang wegblijven wilde de vrouw hem roepen doch vond hem hangende nog eenige beweging met de boenen makende. Hoe ook ontsteld en om hulp roepende, beproefde zij evenwel hem optcbeu- ren, doch viel daarbij in onmagt. Op haar geroep waren inmiddels andere lieden toegesneld, die 't touw afsneden doch zij konden hem niet weder in 't leven terugroepen. Zondag te voren was van een door hem voorgenomen huwe lijk, de eerste afkondiging geschied; en men kon geen andere reden tot dit wanhopig besluit gissen dan bekommering om toekomstig, voor een huisgezin, behoorlijk brood te kunnen verdienen. Woensdag den 1G dezer zeilde het koopvaardij-barkschip Protheus van 't Nieuwe diep koers zettende naar Gincinati in Noord-Auièrika. Aan boord van dit vaartuig bevinden zich 111 landverhuizers uit de provincie Frhsland, meest landbouwers waarvan sommigen een vermogen van 20 en f 15,000 mede voeren. Volgens hun eigen getuigenis zijn de zware belastin gen oorzaak dat zij het Vadcrlanj^verlaten en willen zij liever in Noord-Amerika onder eene goedhoope regering hunne wel vaart zien toenemendan in het land der Vaderen hun ver mogen aan eene kostbare regering opofferen. Onder de passagiers berinden zich ook verscheidene boeren knechten die voor rekening hunner meesL^rs de reis onder nemen. Deze zijn reeds over .Bremerhaven vertrokken en heb ben aanzienlijke sommen aan geld medegenomen. Naar wij vernemen maken zich ook cenige inwoners van hier (Deventer) gereed om naar N.-Amerika te vertrekkendie weldra door meeitlcren zullen gevolgd worden. Aliecn de toe nemende nioeijelijkhcid om hier den kost te verdienen is hier van de reden. lMogt de Regering toch bij tijds nog de oogen voor dit verschijnsel opengaan. Het gazlicht is verstandiger geweest dan de Edel-Achtbare Regering der stad Amsterdam. Het heeft niet willen branden om de beurs te verlichten. Ware het zoo verstandig niet ge weest, en ware de illuminatie zoodanig uitgevallen, als men zich had voorgesteld, dan zouden de oogen der vreemdelingen op die verlichting gevestigd zijn geworden, en hadden zij, bij het zien eener schitterende illuminatie, tevens het ellendi ge beursgebouw kunnen opmerkendat Neêrlands hoofdstad waarlijk niet tot sieraad strekt. Een zeer ondergeschikt geëmploijeerde aan den Rijnspoor weg is zwaar beboet geworden omdat hij bij zijne werkzaam heden in de magazijnen den rouwstrik over den dood van Willem II vergeten had aan te doen. Verdient die rouw niet even vrijwillig geheeten te worden als de leening van van Hall. Het is dit jaar nog een gulden tij tl voor de verkiezing van de leden der Staten en van den raaddie als van ouds door een bepaald getal kiezers gekozen worden. De Ridderschap zal aan haar vroeger systeem getrouw blij ven om te behouden wat in Godsnaam behouden kan wor den, al zijn de afgetreden leden ook nog zulke nulliteiten. Dood alleen geeft nieuwen. De stedelijke stand heeft in den laatsten tijd teekenen van leven gegeven. Voor deszelfs keuzen bestaat geene andere vrees dan famille-intrigue. Wij hopen intusschen dat de stedelijke stand zal looncn de oude versletene slaapmutsen op hare waarde te schatten. De landelijke stand heeft een gevaarlijken tijd: de meeste der aftredenden loopen reeds bij de kiezers (meestal boeren- menschen) dat hun het zweet van het hoofd druipt. De boeren worden echter ook allengs wijzer en zullen zoo wij hopen die bedelpartijen tegengaan. Zeker landelijk gedepu teerde, die wel eens gaarne de boekweit zag stijgen, is een ferme looper; want het beteekent nog al iets om in een draf 10 kiezers te voet achterna te loopen de elfde kiezer ]s een puoua - en de twaalfde is Burgemeester! Zwolle, 22 Mei. Dikwijls hoort men van bekeuringen we gens dienstboden hier ter stede zoowel als van aanhalingen in den slagttijd bij de boeren. Men kon zich volstrekt niet begrijpen hoe men bij de Administratie zelfs de bedgeheimen wist; thans schijnt te blijken dat een paar jonge commiesen zich op deze wijze zoeken bemind te maken; en tevens, de invullingen der bcschrijvingsbilletlen bewerkstellingen, doch niet zelden geheel verkeerd zeer ten nadeele van de belang hebbenden.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 2