deaaaeaagtle iËcrsgicKi. beloofddat men mij, was ik een jaar verwijderd geweest, zoude vragenwelke gouvernementsbetrekking ik mogt be- Igceren. Het jaar verstreek; twee jaren zelfs gingen voorbij maar men vroeg zulks niet. Daardoor dus was van de zijde der Regering reeds de aangegane verbindtenis verbroken; 1 was dus ook aan niets meer verbonden en knnde eiken dag op de baan terugkeeren, waarop ikswel eens rusten moet, maar die ik nimmer verlaten zal. Dat zulks steeds mijn plan jwas, kunnen de voor de drukpers bestemde manuscripten ge tuigen, die ik in dien tijd maakte." Ten slotte berigt. hij, dat hij, zoodra hij daartoe ui de 1 mogelijkheid is, «zijne stem weder zal verheffen voor waai- heid en regt." Of de goede zaak door dergelijke kampvechters veel zal win- nenzouden wij niet durven verzekeren. Ongelukkig j dat de kracht der bewering zoo vaak door de persoonlijkheid dei schrijvers verlamd wordt. In Duitschlund breidt zich de omwenteling meer cn meei uit. In. Baden hebben de militairen zich met de oproerige democraten vercenigdde groothertog zou reeds uit zijne hoofdstad gevlugt zijn. De Nat. Vergadering verliest allengs meer leden de pruissische leden zijn nu ook door hunne re gering teruggeroepen. Ook de Limburger leden van Sciier- P8SZEÉL IIeüsch en Sciioenmaekers hebben hun ontslag geno men«omdat de oude bond vervallen was en geen nieuwe tot stand kwam, maar Duitscliland met absolutismus ol j anarchie bedreigd werd, waarom zij tegen Limburgs verdere f vcreaniging met Duitschland formeel prolesleerden Nopens den brand te Rotterdam verneemt men nog de vol gende bijzonderheden: Maandag zijn de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken, en later prins Hendrik, de brand- plaats komen zien. Er zijn 22 brandspuiten werkzaam ge- weestdeze alle hebben water gegeven van 's morgens 7 tot i' 's avonds 9 uretoen nog sléchts een bepaald getal bij_<len brand bleef; gedurende 14 uren is elke minuut in de brandende t gebouwen omstreeks 22 •ovho.ofden water geworpendus te I zamen 18,500 oxhoofden of 4,000,00!) nederl. kannen. Zoo de brand bij de gebouwen van den heer R. Heijermans niet was gestuit, zou de batterij van s rijks werf, die daai toe ge reed stondopgerukt zijn om door t omverschietcn van een o? meer gebouwen t vuur te stuiten. Deze brand, giootei welligt dan Rotterdam sedert den grooten brand van Julij 1563 trof, heeft zoo aan de eigenaars en bewoners als aan assurantie maatschappijen cene schade van wel f 4,000,000 veroorzaakt; en buitendien een 140tal werklieden van bestaan- middel beroofd. De suikerfabrijkwaarin de brand ontstond, was nog maar sedert weinige maanden in werking, 't Ver brande woonhuis van den lieer Rochüssen 5 schuiframen breed en 4 verdiepingen hoog, met statig bordes en hard- steenen gevel was een van de sclioonste dei stadin den bouwtrant van den tijd harer grootste welvaart. Den 9 vertrokken van Staphorst naar N.-Amerika 15 per sonen, medenemende ongeveer f 5000. Ook een gezin be staande uit manvrouwen dochtertot de meergegoeden behoorende, had alles tegelde gemaakt, en stond reisvaardig ,- doch eensklaps veranderde de man van gevoelens en is hij gebleven; hij had reeds f 6000 aan goudgeld in een goidel om 't lijf; de vrouw wilde hare zuster volgendie mede ver trok maar kon haar man niet bewegen en deze den groot sten schat hebbende, moest zij wel' besluiten om met haar dochter, ofschoon reeds op reis naar Hasselt om inteschepcn huiswaarts te keerenook de knecht, geen middelen heb bende, moest achterblijven. Ons zijn onder de oogen gekomen, zegt de Pr. Gr. Courant, twee brievengeschreven te Holland in Noord-Amerika (een kolonie door Do. van Raalte in 1847 gesticht en thans reeds over de 4000 zielen tellende, zie von IIaumer, Fereenigde Staten van Noord-Amerikabl. 85), den 6 Maart j.l.dooi den heer W. Mulder, vroeger commissionair in granen le Groningen, die in het vorige jaar met zijn huisgezin van daai naar de Vereenigde Staten is vertrokken.^ Mulder kan van de goede hoedanigheden zijns nieuwen vaderlands niet hoog genoeg opgeven. «Wij leven," schrijft hij o. a., «tegenwoordig ver- genoegd en weltevreden op ons landen hebben al veel nieei vruchten verbouwd, dan wij noodig hebben voor ons gerij f. Alles wordt hier goed betaaldde koeijen worden met weinig moeite dik en vet,, er zijn in het bosch ook bijen, en niet zelden vindt men in een boom van 40 tot d0 ponden honig. Men moet hier hard werken, maar geniet dan ook goede voordeelenhet werkvolk wordt goed betaald, zoo ook de dienstboden. Men leeft hier volkomen vrijbetaalt bijna geene belasting, en dronkenschap, ontucht en alle andere ondeugden zijn hier in groote verachting. Als men hier hon derd akkers heeft men koopt den akker voor 3 dollars f 7.50) kan menonder den zegen des Ileerenals men eenige jaren gewerkt heeftof laten werkenop zijn land ruim en gemakkelijk leven. Vele kinderen te hebben is hier werkelijk een zegen, want men behoeft niet beangst rond te zien, hoe zij huwen en eene kostwinning zullen krijgen. Men is hier vrij van soldaat of schutter te wordenen waarlijk het is hier zoo vrij, ruim en. goed dat wie bet niet onder vindt, het niet kan gelooven enz. Verder maakt Mulder gewag van machines, waarmede men in een oogwenk planken maakt, die geschaafd en geploegd te voorschijn komen, als mede velerlei andere voorwerpen als vensterramen deuren emmers, enz., waardoor veel werk uitgewonnen wordt, wat vooral voor dezulken die pas aankomen nog al belangrijk is. Ten slotte voegt hij er nog bij dat zijdie naar Amerika willen verhuizen, moeten medenemen goed beddegoed wollen kleederen en baai, ook kousen en stopgaren en steengoed, maar geen huisraad zij moeten zich inschepen te Rotterdam op de stoomboot naar Harvre, en van daar op de paketboot naar New-York, welke overtogt gedaan wordt in ongeveer 36 dagenen waar zij dan naar het logement van Albers moeten vragen, of direct met de stoomboot van Albany naar Buffalo gaan, wat echter altijd oponthoud geeft. Mulder zelf ging- van New-York met eenc stoomboot naar Detroit, en van daar naar Allegan in Ranadain 23 dagen. Zwolle, 15 Mei. Heden was het de dag, waarop de be kende zaak der schipperij, het Zwolsche Diep bevarende, te gen de Maatschappij tot verbetering van dat diepvoor t eerst voor het kantongei eg't alhier zou dienen. Eene groote menigte belanghebbenden en schippers was tegenwoordig. Nadat de zaak was aangeroepen verschoonde zich eerst de Kantonregtcr Heerkens, als actiehouder; daarna dc plaatsver vanger Jordens, als hebbende als Procureur de schipperij ge adviseerd; en eindelijk ook de plaatsvervanger van Senden als actiehouder en secretaris van de Zwolsche Stoombootmaat schappij, welke maatschappij een adres of protest tegen den tol op 't Zwolsche Diep had ingediend. Daar nu in Zwolle noch de kantonregter noch zijne plaatsvervangers kunnen ken nisnemen van de zaak, moet volgens art. 41 van t Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering een andere kantonregter daar toe worden aangewezen. Apeldoorn, 17 Mei 1849. De Eerwaarde Heer A. Roeloffs, door wijlen Z. M. koning Willem I benoemd tot Leeraar der Hervormde Gemeente alhier, en als zoodanig bevestigd den 9 Mei 1824, heeft zondag 1.1. zijn 25 jarig dienstwerk in deze Gemeente herdacht. ZEcrw. deed zulks met hartelijk heid, ernst en nadruk, naar aanleiding van 1 Joh: 2 vs. 24 voor een buitengewoon talrijk gehoor, en eindigde met de bede aan het Opperwezenom de noodige kracht tot het voortdurend Verkondigen der ware Christelijke leer. Deze Godsdienstoefening werd op eeue waardige wijze afgewisseld en besloten door liet vierstemmig zingen van Evangelische gezangen, door 39 personen, mcerendeels Leden van de Ver- céniging tot verbetering van het kerkgezang, onder directie van den Heer Lxesë, en begeleiding van het orgel, bespeeld door onzen begaafden Organist Wessels. De feestvierende Predikant ontving met zijne beide kinde ren de ondubbelzinnigste blijken van gehechtheid en belang stelling van vele zijner gemeenteleden en vrienden waaron der hoogbejaardendie reeds bij zijn Eerw. komst alhier eenen gevorderden leeftijd bereikt hadden. De blinde organist Wessels zal op den tweeden Pinkster dag des namiddags, alhier een Orgel-Concert geven, waarvan de entree bepaald is op 25 cents de persoon om te strekken tot aankoop eener forte-piano te zijnen behoeve. Ma tset Icseisi van ceaa Ejca'ügtfaai liet ElaaulcEsMatS Tas» 11 »!®i 1&-I9. De pen gevuld met gal, schetst Doa.vs Reerlands Koning; Dit past voorzeker goed hij Neerlands vreugdbetoon. De koning nam het op, als waar het loutre honing, Noodt Dumas op zijn feest en schenkt liem eer voor iioon. X. Volgens loopemie geruchten zou liet tegenwoordige paleis van Z. M. worden ingerigfc tot een gebouw voor den Hoogen Raad. Moge dit geen nadeeligen invloed op zijne tot hiertoe betoonde onafhankelijkheid heb ben. Te Groningen wil men de soldaten leeren kegelen, om hun be zigheid te verschaffen. Ongelukkig dat zooveel krachtige handen van nuttigen arbeid worden afgetrokken. liet Nederl, genootschap tot ze delijke verbetering der gevangenen heeft dezer dagen zijn 25 jarei? be staan gevierd. Of 4het veel gebaat heeft?? Aan de Amsterdamsche standbeeldcommissie is liet voorstel gedaan, in plaats van een stand beeld een gebouw aan weldadigheid gewijdter eere van den overleden koning op le riglen. De Fransche Nat. Vergadering heeft het voorstel tot vermindering van het leger verworpen, dewijl het nog niet bewezen is of Frankrijk (en geheel Europa) kozakscJi of republikeinsch zal wor- dep, Saksensche republikeinen heeft men vooreerst weder onder de knie. Te Berlijn is eene Christelijke familie tot de Joodsche gods dienst overgegaan. aVlexakder Dumas is niet zijn zoon en gevolg te 's tlage afgestapt. Tot Uomniandant der strafgevangenis voor vrou wen te Gouda is een kapitein der Oost-Indische Artillerie benoemd. Zou die meer lust hebben zijne krachten tegen deze dames dan tegen de Balinezen te beproeven? Te 's liage heeft een onbekende op eigen houtje 18 zilveren lepels en 15 dito vorken tegen zijne Duitsclie pijp geruild. De plegtige intogt van Z. M. te 's Eage is opgeluisterd door een zestal rijdcressen van het paardespcl van den heer Rem. De

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3