Het. miskende mift «Ier kruisjes. ffj vooruitgang-.haat. Nederland moet eene demonstratie i'igt Nederland ^;:ïtandt)ccld op voor een ontslapen vorst. En nu wil riïèn Ajcr natie diets maken, dat zij hiermede ccue gruyie eer behalen. Maar het buitenland is zeer goed beketid met'de verstandelijke en zedelijke waarde van Willem II; het is nog niet vergeten, waaróm de Belgen, toen hij aanbood, zich, tot verbazing van zijnen vader en van zijn vaderland, aan het hoofd der beweging tegen zijnen vader en tegen zijn vaderland te stellenhem niet wilden aannemenen in plaats dat wij met onze standbeelden eer zullen inleggen zal men het voor eene bevestiging houden van de juistheid der mecning omtrent onze onnooztlheid en servili teit, die in het buitenland reeds meer dan te veel is opgewekt. Kniesoors en haspelaars vinden reeds, dat de nieuwe ko ning het zich veel te druk maakt met uitdeeling van kruisjes. Wij zouden dat niet met hen eens zijn. Het spreekwoord zegt.: men moet de gekken ergens aan kennen. Ëvenzoö gelooven wij, dat men de wijzen ergens aan moet kennen, zoowel wijze koningen, als wijze onderdanen. Kruisjes zijn onbetaal bare hulpmiddelen tot merischenkennis. Men ziet er uitwelke soort van menschen door eenen koning worden uitgezocht (hetzij in eenvoudigen ernst, of om zich met hen vrolijk te maken), welke mcnschcn hij vatbaar acht om er. mede ge wonnen te worden, of weike menschen hij er voor aanziet om cr mee in hun nopjes te zijn voortsof hij uitdeelt voor zich zelven zoo ver zijn neus. en zijne gunst reiken dan of bij er ook iets mee schijnt te bedoelen tot opbeuring van het lieve vaderland. Wat de bekruisten betreft, is het niet onleerzaam na te gaanof zij er prijs op stellenot zij er mee pronkendan of zij cr zoowat verlegen en beschaamd over zijn. Al het nut der kruisjes zou verspeeld zijn, indien dezelve, na wettig onderzoek, door een collegie van gezworen beoordeelaren wierden toegewezen. Juist het beschikken van een individu over de kruisjes maakt, dat de bekruisten er minder om benijd of belaagd worden en er minder door over 't paard worden gebeurdvoorts dat vele menschen te ge makkelijker te doorgronden zijn naarmate van hunne ijdèlheid of jaloerschheid op dat stuli. Bij het individueel beschikken over posten, voorregten en voordeden is vrijwat meer gewaagd. Indien, volgens de nieuwe Grondwet, de regering vol staan kan met zooveel tijd vaderlandsliefde en bekwaamheid - als noodig is om ontwerpen van wetten in te dienen welke door de Staten generaal moeten worden omgewerkt en in orde gebragthoe moet het dan met de besluiten? A ha, de regering gaat dan zeker ook eerst de besluiten bij de Sta ten generaal indienen met verzoek om ze als ontwerpen onder handen te nemen! Vraag. Moeten er geene rouwranden om het zegelpapier? Antwoord. Neen. Zegels dienen voor legale stukken, rouwpapier voor officiële. Van regeringszijde is eene opmerking gemaakt, dat in directe belastingen verkieslijk, en directe hatelijk zijn. Wel zeker; het volk moest liever alles indirect opdokken, en zonder er iets van te ruiken! Daarom moeten vooral de grensregten en accijnzen behouden worden. Dan kunnen ook de overtollige ambtenaren geene toevlugt in handel en nerin gen zoekeri en zal men wel genoodzaakt zijn er steeds de noodige bedieningen op na te houden om legioenen van sol licitanten niet al te rebelsch te maken. De geleerden schijnen het niet eens te zijnof een loopend gerucht omtrent aanvaarding onder beneficie van in ventaris, op maatregelen 'van voorzigtigheid rust, dan op maatregelën van uitkijk. Zouden dan zulke schatten in korte jaren zijn zoek gemaakt door een mirakel van Europa voor wien drie standbeelden worden opgerigt? Zeker hebben twee binnenlandsche plekjes er veel van beet, namelijk vlek en ommelanden van den Ilaag en van Tilburg. Maar is daar voor het kapitaal aangetast Of hebben er zoo veel oude piotten gezeten? Van andere vragen die gedaan konden wor den, willen wij nog eens zwijgen. Wat er van zij, de aan dacht is ten minste -wakker gemaakt op het middel om 's konings boedel te beveiligen tegen aangeërfde klappen. Mogt de koning dat middel ongebruikt laten en dan schade lijden, zoo kan de schade niet op de natie worden afgescho ven. Er bestaat dus geen reden om uit dien hoofde het bedrag op te drijven van zoodanige kroon-opluistering als waarmede een uitgezogen land zich kan behelpen. De generaal van deb Wijck is waarschijnlijk reeds in Europa. Om hem aangaande Bali te beoordeelenzou het pupliek nu nog kunnen wachtenof het met zijne wijze van k zien slrooken zoude om, door middel der vrije drukpers, van zijnen kant inlichtingen te geven. Ondertusschenwat de redering betreft, deze zoude de schuld van dat onberaden iivallcn wel geheel op hem geschoven hebben indien zij hier lans toe had gezien, in dit geval zoude niéts haar belet hebben om de vroegere loopbaan van den generaal te prijzen maar er het einde van te laken. De Emancipation schrijft het spectakel bij den dood van Willem 11 toe: 1°. aan het onverwachte van dien dood en de verwijdering der familie, 2°. aan eene magtige vrees voor de naderende toekomst, 3°. aan nationale ijdelheid. Zou hij cr niet kunnen bijvoegen 4°. aan de acteurs achter de scher men, die het provoceerden uit eigen belang. Voorts schrijft hij omtrent de zoogenaamde vrijzinnigheid van Willem II ii Men roemt op'de liberale gevoelens van Willem II, ter wijl* Willem niets minder dan liberaal was. Blijken hier van? Gedurende de inlijving van Krak au in het Oosten- rijksch'e keizerrijk maakte de Koning der Nederlanden niet alleen "eene protestatie, maar toen de zaak door Oostenrijk en Pniissen aan de verschillende staten van het Duitsch Ver bond werd bekend gemaakt, belastte Koning Willem zijnen minister te Frankfort die mogendheden cr geluk mede te vs'enschen (d'en compliment er)de in den naam van den ko- ning der Nederlandengroothertog van Luxemburg en Lim burguitgebragte stem van den heer v. Sciiekff werd in het protocol, opgenomen en publiek gemaakt, onder andere bladen door het Journal de la Uayein den loop van hot jaar 1847dit is een ontegensprekelijk bewijs van den weinig liberalen geest van Willem 11. Wat zijne inwendige politiek betreft, het is eene daadzaak, dat de koning niet wilde hooren spreken van constitutiorieele hervormingen vóór de groote bewegingen van Februarij 1848. Hij riep aan de zaken het meest behoudende ministerie, om niet te zeggen, het meest mogelijk terugtrekkende, onder het presidentschap van den heer van Happard die de pro vinciale staten van Gelderland le bepaald bevonden hadden om hem op nieuw hun mandaat te geven naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal dit ministerie had juist aan de Kamer een belagchelijk herzien ontwerp van grondwet aan geboden toen de revolutie van Parijs losbarstte. Verschrikt door het onweder dat alstoen de meest behoudende wil nog meer dan den zijne verbrakgeholpen door zijnen broeder prins Fkedebik en luisterende naar de raadgevingen van het britsche kabinet, vernietigde de Koning op eens het werk ministerie, een werk, waarvan hij zelve het de id aangewezen, belastte eenige mannen, door de volksgunst aangeduid, om hem een ontwerp van herziene grondwet aan te bieden, en hem hunne zienswijze te onder werpen betrekkelijk de zamenstelling van een nieuw ministe rie. Dit was voldoende om alle wierooksvaten te doen slin geren; de liberale geest van den Koning werd tot de wolken opgevoerd; Willem II werd de hervormingsvorst! 11" &ell!ffiïïs!ls4.8,«iie «e SêMsaascsvselaaBia.. Is het waardat door het eerlijk boekhouden van een on dergeschikt bediende te Ommerschans over den turf gesteld, dezer dagen ontdekt is, dat aldaar over de drie laatste jaren een aanmerkelijke som voor afgeleverde turf onverantwoord is gebleven? Het is dan te wenschen dat zij die hierin betrokken zijn met de meeste naauwkeurigheid worden nagegaan daar door zoodanige verzuimen de verlangde aanzienlijke bijdragen van den lande steeds hooger zouden stijgenen alzoo de lasten der natie onnoodig verhoogen. Bij de inhuldiging zullen HH. MM. vergezeld worden door hun zoon den 8jarjgen prins van Oranje, prins Hen drik, prinses SopniA en prins Fredekik met echtgenoot en dochter. Dc preek blijft achterwege bij de inhuldiging, omdat deze eene staatkundige plcgtigheid is en, naar de grondwet, geschiedt in eene zitting der staten-generaalwaar natuurlijk niemand dan de koning, de ministers en de leden 't woord mogen voeren. Dat tot lokaal eene kerk gekozen is, doet tot de zaak niets af. Waarom zou hier ook zoo iets niet ver toond mogen worden Onze goede Nederlanders schijnen allengskens van den roes te bekomen en weer tot nuchteren zinnen te raken. Wij achten dit een gelukkig teekendaar inderdaad wel alle krachtsinspanning schijnt noodig te zullen zijn om de pogin gen die van verschillende zijden in 't werk gesteld worden tot teruggang en behoud van 't verderfelijke af te wenden en het welzijn des volks te verwerven. Te Groningen zijn thans twee adressen aan de 2e kamer in omloop, waarvan het eene van den volgenden inhoud: Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. Mijne Heeren! Met blijdschap en warme belangstelling hebben de onder- geteekendenallen ingezetenen der stad Groningen, uw adres van zijn grenzen

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 2