NIEUWS- Ei ADVERTENTIE-BLAD. 7 April 1840. A0. 14. KALEIDOSKOOP. ZWOLLE, 0EVENTER, Dit blad verschijnt geregeld allo Zaturdagen. Do Prijs vau het abonnement is voor ZwolleDeventer Zulplien en Apeldoorn To cent in de drie maanden; overal elders franco per postSl'^cent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van éón tot vijf regels 80 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 55cent zegelregt bij iedere plaatsing. ZETPHEJV, APELOOORN. De Advertentiën moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeteD frartco geschiedenhetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink Deventer, A. Ter Gunnu; Zutphen, J. H. Melliicjk; Apeldoorn, B. Gunning. Dc eerste 'werkz<»aui!«c«i!cii der Tweede Kamer. [vervolg). De heer Thorbecke mogt aantoonen, dat de uitdrukking ontwikkeling der vrijheden en reglenzoowel de regeling dooi de wet, als hare dadelijke toepassing medebrengt, en dat het amandement van den heer Groen v. Prinsterer met de beteekenis, die hij er aan wilde gehecht hebben, niets ge meens had, en dus eigenlijk onzin was, het was om zin of ODzin niet te doen; de fanatieke geest, die bij een deel dei- vertegenwoordigers heerschtwilde eene gelegenheid om zich lucht te geven, en te beproeven, wat men door intimidatie vermag. Die proef zal naar meer smaken, want zij gelukte volkomen. De Minister van Justitie Donker Cortics begreep, dat juist wegens de menigte aanmerkingen en bedenkingen, die omtrent dit punt zijn gemaakt, het zeer nuttig zijn zou (die nuttige verklaring was juist wat men bedoeld had) dit amandement in het adres op te nemenzoodat hij het van de zijde der Regering meende ten sterkste te moeten onder steunen. TNa nog eenig gehaspel over dc bewoordingen werd het amandement, d. i. de uitdrukking, dat de afschaffing dei- tegenwoordige bepalingen op het onderwijs door de vertegen woordiging boven elke andere ontwikkeling onzer vrijheden en regten belangrijk wordt geacht, met 34 tegen 29 stemmen aangenomen. Onder de voorstemmers waren de heeren Dón ker Cortius Storm van 's Gravesande, de Man; ook de heer Dommer van Poldersveldtdie zulke juiste aanmerkingen te gen het amandement had bijgebragtonder de tegenstemmers D. van Twist en Sloet tot Oldiidis. Nog drie amandementcn rekten de reeds lange beraadsla gingen over de le paragraaf. Het laatste was dat van den heer Donker Curtids, die de woorden van het ontwerp: toen Uw Koninklijk woord de hervorming beslistedus wilde aange vuld hebben: toen Uw Koninklijk woordin overleg niet de Staten Generaalgrondwettig de hervorming besliste. De Com missie verdedigde haar oorspronkelijk voorstel. Is het geene waarheid, zcide haar medelid Doleert, dat de Koning vroe ger gemeend heeft zich tegen de hervorming onzer staatsin stellingen te moeten verzetten?" Helaas ja, en de vorige Tweede Kamer heeft nimmer veerkracht genoeg gehad om den nationalcn wensch tegen dien wil des Kouings te doen geldenen dus is het eene waarheiddat het koninklijk woord de hervorming besliste. Maar in dien zin had de Commissie het natuurlijk niet gemeend, cn de verbetering van den Almeloschcn afgevaardigde, met weglating van het over tollige wooid grondwettigwas gegrond. In weerwil echter, dat de Commissie hier oneindig zwakker was dan bij het punt over het onderwijs, won zij het, en werd het amandement van den heer Donker C. afgestemd met 42 tegen 23 stemmen. Tan de Overijssclsehen was de voorsteller de eenige, die voor stemde. He tweede paragraaf van het ontworpen adres van ant woord luidde dus: "Wij gelooven, Sire, dat, wanneer aldus i de regering nationale kracht wordt, de mocijelijkheden "Welke onze linantiële toestand aanbiedt, kunnen worden te "boven gekomen. Die rnoeijelijkheden zijn vermeerderd door »een tekort; doch zullen met dekking van dat tekort niet «verdwijnen, zij eischen vooral, dat en ons stelsel van uitga- venen dat onzer belastingen op eenen anderen voet wor- den 'gebragt. De natie zal des te gewilliger zijn, naar mate «zij meer overtuigd is, dat de offers, die men van haar vergt, 8 te regt worden gevraagdnaar behooren verdeeld en doel- t treffend besteed." De heer van Doorn (Utrecht) vond de uitdrukking, dat het stelsel van uitgaven en belastingen op een anderen voet moet worden gebragt te onbestemd, de heer Albarda. (Vriesland) vond ze te bepaald, de heer van Rijckevorsel in een zekeren zin te veel omvattend, in een anderen zin te beperkt. Het ware van de zaak is, dat de heeren van eene degelijke be zuiniging, van eene werkelijke ontlasting der arme, en ver- listing der bedrijvende klasse niet willen weten. Wel er over praten cn schermen, maar het moet geen ernst worden. De liberale afgevaardigde van Vriesland stelde als amandement voor om de woorden op eenen anderen voet worden gebragt te veranderen in: worden herzien en verbeterd. De heer van Rijckevorsel, die meest de redeneringen van de N. Rott. Ct. in de Kamer opdischt, zeidedat eerst te bepalen, hoeveel de natie kon opbrengen, en daarna de uitgaven te regelen, gevaarlijk, misschien verderfelijk was, omdat dan vele belastin- yen, die men te drukkend beschouwt, afgeschaft zouden worden. Dat'zou zeker al zeer verderfelijk zijn voor de aristocratie namelijk; maar het is toch nog veel verderfelijker, dat men afgevaardigden met zulke stellingen heeft. Hij droeg insge lijks een amandement voor in denzelfden geest als dat van den heer Albarda, maar nog een beetje wateriger. De heer van Heiden Reinestein keurde ook het amandement noodzakelijk, n.IIij moest erkennen en ffij geloofde, dat vele zoo niet de meeste zijner medeleden in hetzelfde geval verkeerden zich niet in staat te gevoelen om-reeds nu een bepaald stelsel van belastingen te durven goed- of afkeuren." Ach dat is juist ons ongeluk dat wij vertegenwoordigers en zoo ook ministers hebben, die zich niet in slaat gevoelen om reeds nu, dat is, als zij als beheerders van 's lands hoog ste belangen hebben zitting genomen aan een bepaald stelsel van belastingen hunne stem te durven geven. Zij hebben neen stelselzij hebben geene gevestigde gedachte, zelfs om trent de gewigtige vraag van de belastingen niet. Zij zitten te wachten op hetgeen zal voorkomen, cn hunne stem rigten zij naar den indrukdien hun belang of de fraaiste spreker hun geven zal. Wanneer men tegen een volksvertegenwoor diger die zijn mandaat had aangenomen, zeide: gij zijt niet op do hoogte uwer taak, gij weet niet eens wat gij wilt om trent ons belastingstelsel, dan zoude men vreezen dat men hem eene beleedig.ng aandeed, maar och neen, anderen ko men er ingewikkeld, de heer van Heiden Reinestein komt er regtstreeks voor uit. Zulk een vertegenwoordiger verschaft ons As°scn, maar helaas Assen niet alleen. De heer van Züylen van INyvelt verdedigde de bestreden zinsnede van het ontwerp. Hij betoogde de noodzakelijkheid van eene hervorming van onze staatshuishouding in haren ganschen omvang, van eene doortastende vereenvoudiging van het geheele stelsel van bestuur. Herziening en verbetering zijn woorden zonder bepaalde beteekenis, waarachter zich ten allen tijde gebrek aan stelselmatig inzigtgebrek aan moed tot het nemen van doortastende, afdoende maatregelen heeft ver- |W|||||8MB—8

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 1