NIEUWS- EN 24 Maart 1840. N°. 12. Met overlijden des Moninags. KALEIDOSKOOP. ZWOLLE DEVEBITER Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De Prijs vau het abonnement is voor ZwolleDeventer, .Zutphen en Apeldoorn 73 cent in de drie maanden; overal elders franco per post87'/jcent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertenliön is van dén tot vijf regela 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 5ocent zegelregt bij iedere plaatsing. ZUTPIIEN, ArELDOORK. De Advertentiën moeten vóór Vrijdag ruiddag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, betzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij VV. E. J. Tjeenk Willink; Deventer, A. Ter Gunnb; ZutphenJ. H. Mellink; ApeldoornB. Gunning. Koning Willem II. is overleden zijne asch ruste in vrede!. Geboren den 6 Dec. 1792, viel zijne eerste kindschheid midden in de stormen, die gedurende het laatste der voor gaande eeuw de vorstenhuizen deden waggelen of verstuiven. Nog geen drie jaren oud deelde hij de vlugt zijner ouders en grootouders in 1795. Opgevoed in het land der vreemdeling schap, ontving hij het eerste onderwijs te Berlijn, maar werd op 17 jarigen leeftijd als student ingeschreven op de rol der universiteit te Oxford. Aldaar verder gevormd onder de En- gelsche aristocratie, nam hij er de togten en levenswijze van over, en spoedig moest het stille veld der studie met het luid ruchtige des oorlogs verwisseld worden. Na slechts twee jaren te Oxford doorgebragt te hebben, werd hij in 1811 opgeno men in het Engelsch leger met den rang van hoofdofficier en bij het leger in Spanje geplaatst, onder het opperbevel van Lord Wellington. Hij spreidde er een moed ten toon, die aan vermetelheid grensde, en werd de laatste soms door den bedachtzamen veldheer gegisptmeer dan eens werd de eerste door denzelfden veldheer op de eervolste wijze vermeld en beloond. Na de verdrijving der Franschen van den Hollandschen grond in 1818, in het vaderland teruggekeerd, deelde hij in de verheffing van zijn huis tot den koninlijken rang, en werd onder den titel van Prins van Oranje tot vermoedelijken opvolger van den troon verklaard. Nog niet genoeg de ver- eeniging van België met het koningrijk der Nederlanden, maakte dien troon tot een der benijdenswaardigste van Europa. Al de liefde, waarmede door de iiollandsehe natie het huis van Oranje in haar midden was terug ontvangenviel ook hem toe, de Belgen, aan wicn dat huis was vreemd geweest hadden nog de meeste ingenomenheid met hem. Daar kwamen de dagen van Quatre-bras en Waterloo. Ook het bloed, dat uit zijn schouder vloeide, moest getuigen van zijnen moed, die zoo veel tot de overwinning had bijgedragen. Het was als een terugkeer der oude dagen, toen Oranje lijf en leven veil had voor Nederland, en de Nederlandsohe legers onoverwinnelijk waren onder de aanvoering van Oranje. Na de herstelling zijner wonde ging de gevierdeffiehl naar Rusland, waar de hooge Keizersdochter, de zuster van Czaar Alexander hem wachtte als zijne bruid. Den 21 Fcbr. 1816 werd het huwelijk gesloten. In de lente kwam hij met zijne jonge vrouw in het vaderland terug, zijne reis was één ze- getogt, de weg één bloemenpad, met eerepoorten en bogen en tropheën afgewisseld, waarlangs de schier aangebeden drie- ëntwinfigja.re erfprins onder een onafgebroken gejubel werd ingehaald. Wat is bestendig in 's menschen levenook in dat van eenen Vorst? Weinig strookten zijne neigingen en manie ren in vreemde landen gevormdmet de Nederlandsche. Het bot vieren van begeerten maakt niet gelukkig, ook gecne koningskinderen. Een oogenblik stond het geschapen, in 1331dat hij, afgewezen en verjaagd door de Belgen, die hij lief had, ook de genegenheid van het trouw gebleven ge deelte des koningrijks had verloren. Dc roemrijke veldtogt der tien dagen, de meerdere beza digdheid van rijperen leeftijd, maar bovenal zijne minzaam heid en goedhartigheid deden spoedig de diepgewortelde liefde voor het huis van Oranje weder opluiken. De groote missla gen en het meel' dan dubbelzinnig gedrag zijns vaders van 1834 tot 1840, en de vreesselijke schuldvermeerdering en de onverzettelijke vasthoudendheid aan eene grondwet, die zoo groote misbruiken had toegelaten, deden de natie nog een maal hare verwachting vestigen op den Prins van Oranje die de revolutie der Belgen, reeds door velen gebillijkt, niet had afgekeurd. De afstand zijns vaders bragt hem de gele genheid die verwachtingen te vervullen zij werden teleurge steld. Eerst toen dezelfde stormen, die in zijne jeugd de vor sten geteisterd, maar niet verbeterd hadden, elders opnieuw losgebroken waren en herwaarts dreigden over te slaan deed hij de verstandige schrede om het initiatief te nemenen het voorwaarts op den weg van vooruitgang uit te spreken. Zoo werd eene rustige hervorming onzer staatsregeling mogelijk en billijk is de dankbaarheid, welke de natie hem'daarvoor toebragt. Werd er door de regering reeds dadelijk weder in het voortgaan op dien weg gewijfeldmen weet het den ministers, maar niet den Koning, op wien het vertrouwen zich meer en meer vestigde. De dood maakt plotseling een einde aan zijn levenen aan de verwachtingen, die uien verder op hem gebouwd had zijne minzaamheid en goedhartigheid doen hem betreuren. Dc misslagen zijns voorgangers maakten zijne komst tot den troon eene hoog gewenschte, groote bezwaren en vrees voor het geen volgen moet maken zijn verscheiden diep beklaagd. Daartusschen ligt eene regering, welke aanvankelijk niet beantwoord moge hebben aan de wenscheii dei natie, de cci van de baan tot verbetering geopend te hebben zal niemand hein ontzeggen. En wat men anders mogt gcwenscht heb ben, zijn hart was goed! Zijne asch ruste in vrede. De publicatie, waarbij het ministerie aan het Nederlandsche volk de treurmare mededeelt, herinnert tevens aan art. 13 der grondwet, 'twclk als een star en onverbiddelijk noodlot, zijn oudsten zoon ais Willem 111. tot Koning van Nederland aanstelt Toen zich de slag deed voorzien, achtte men het noodig, dat een Minister, de heer Lichtenveldt naar Enge landwaar-dc Prins zich ophield, ging, om den zoon uit te noodiuen tot de overkomst herwaarts bij den zorgvolle» toe stand zijns vaders. Later zijn andere afgevaardigden vertrok ken om hem het berigt van het overlijden te brengenen woensdagmorgen is hij in de residentie aangekomen. De gevoelens, die thans bij lederen Nederlander op den voorgrond behooren te staan, en, zoo wij meenenwerkelijk die van de groote meerderheid der natie zijn, zijn met veel juistheid uitgedrukt door den voorzitter der Tweede Kamer in zijn antwoord op de niet Unfeeling van het arstci\en des Koniogs door het ministerie: Hoe"diep wij ook getroffey B Zijnzeide hij, door de tij-dhigj^wci^c ons medegedeeld «werd, zoo gevoelen wij tevens, dat:wij\ecn vast steunpunt. p vinden in de grondwet, welke wij allen bezworen, hebbed; B en aan welke wij allen dc hand willen houden. Zij noemt in Willem den 111. den opvolgetv vaii Willem II. Trouw aan- «de grondwet en gehechtheid aan* den Koning, dien zij ons! s schenktwonen dus in aller harten en steeds blijvc ons-slre- ven om met alle krachten voor het heil van hel land te waken.'1 ft)

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 1