SSesae conjectuur» Gemessgdé llerigten. was. Mogelijk echter is alles zoo kunstig overlegd, dat ieder schoolmeester verbonden of' bcnaauwd genoeg zou bevonden worden, om evenwel de kinderen af te wijzen. En dan wen- schen wij op het request ecne goede omwerking van dc kun stigheid in wettigheid. Of een gebod van inenting wenscheltjk is, is eene vraag die wij hier ter zijde laten. Zoo ja, dan is ecne wet wensehelijk welke dat gebod uitspreekt. Zou de paus een van die verhevene en groote mannen zijn hoedanige de hoogste adel der menschheid nu en dan heeft aan te wijzen? Het komt ons niet onmogelijk voorde tijd moet het lecren. 1]ij moest wel inzien, -dat staatsverbetering onder kerkelijk bestuur ecne ongerijmdheid is. Hij moest dus kiezen. Zou hij hoofd van de kerk blijven of van den staat? Hij koos de kerk. Hij verliet Rome, ten einde Rome zelf de verbeteringen mogt invoeren. Had hij den staat gekozen zoo ware er over dc kerk een nieuwe paus benoemd. En zeker zoude weder een paus uit de oude school benoemd zijn. Al zoude nu Pius IX dag en nacht slapende doorbrengen met de handen in den zak dan doet hij nog oneindig meer voor dien dageraad welke zoo treurige en kille nevelen voor zich heelt voort te drijven, dan indien hii de kerk verlaten had. Miscratal pissgüaiSÉ, Wanneer de Kaleidoskoojf of een van de bladen waar hij eenig familiezwak voor gevoelt, bespeurt dat er stukken uit zijne colommen worden overgenomendat moet een zonder ling mengelmoes van gewaarwordingen veroorzaken. In de eerste plaats komt de mcnschelijke inbeelding op. Niemand zou toeh het stuk hebben overgenomenzoo hij er niet iets naar zijnen zin in had gevonden. In de tweede plaats voelt zich een ■klein zwakje van het liberalisme gekitteld dewijl aan verkochte of ingepakte bladen zelden zoo iets overkomt. In de derde plaats vat een brommige prutteigecst vuur, wanneer het stuk zoowat geëscamotteerd is, of ter leen ge nomenof hoe dat anders hecten mag; dat is, wanneer het, zonder verlof' van den originelen bezitter, wordt nagedrukt voor eigen wcr-k zonder aanwijzing van herkomst, zonder het staartstukje te laten kijken waar de paauwenveren in zijn vast gestoken. Ja zelfs bij regenachtig weder zou dc eerste uitgever naar wetboeken en staatsblad kunnen grijpen om na te slaanof zoo iets dan zoo maar wezen mag. Maar hij bezint zich: hij zou afhankelijk zijn van eenen buraiist van Astraea. Och, denkt hij, laat ze Jeencn 't is een leenslal waar 't lieve vaderland misschien nog minder schade bij heeft, dan bij zoo vele andere leenstallen om en bij het Voorhout. Maar in de vierde plaats zou hem toch eenfhaal de kregel kunnen steken, ingeval dc leener, gewaarschuwd zijnde, onbeschaamd voortging, en, met de starre droogheid van eenen gemeenen ik-verzorger, het hem liet aanzien. Ondertusschen kan in de vijfde plaats ecne goedhartigheid opborrelen, vyclke het die brave mcnschen niet lastig wil maken, die het toch zoo goed meenenmaar die zoo min als de beste onophoudelijk iets origineels van een boompje kunnen schudden. Doch eindelijk in de zesde plaats zinkt het voorhoofd treurig neder in het holle van de handbij het bedenken dat zeker elk plagiaat in een liberaal blad aan hetzelve wordt aangewreven als een liberaal plagiaat. Het is zoo'n geringe moeite, de herkomst met een paar let ters aan te wijzen. Neen zeker, een flikilooijer van 't echte ras zal dit verzuim nimmer op rekening stellen van eenen drukkersgezel of anderen werkman. Hij zal er victorie over kraaijen. Hij is in staat om aan de edelste mannen van Nederland, met eenen grijnslach, voor de voeten te werpen: «Kijk, zoo ben jelui." Doch reeds hebben wij gcwenschte beterschap opgemerkt. Men spreekt te 's Hage van ecne kort ophandene veran dering in 't ministerie. Men brengt dit in verband met on derscheidene omstandigheden als dat 't ministerie gebleken is weinig invloed bij dc Tweede Kamer te hebben dat de minister van binnenl. zaken, in de Kamer aangevallen zijnde wegens de zamenstclling der staatscommissie voor 't hoo«ef onderwijs uit louter protestantendoor zijne ambfnenooten niet ondersteund of zelfs in 't ongelijk gesteld is; dat de laatste wetsvoordragten weinig bijval bij de kamer vin den enz. De hr. Sloet tot Oldiiuis, lid der Tweede Kamer, heeft in t licht gegeven eene nota, waarin hij den verkoop van gronden op Java, aanvankelijk ten bedrage van f 25,(300,000 aanbeveelt tot dekking van 't tekort, in plaats der voorge- dragen buitengewone belasting. Op den en 8 werden te Zutplien de beminnaars der toonkunst vergast op een vocaal en instrumentaal concert, gegeven ten voordeele van de R. C. Armen door Mej. Th. Dellemijn opzettelijk, daartoe uit 's Hage overgekomen, en bijgestaan door ecnige liefhebbers en den viool-virtuoos M. Hagemah. Dc concertgeefster handhaafde waardig haar' roem, cn de Heer Hagem vn toonde dat hij meester van zijn instru ment is. Ook de liefhebbers kweten zich van hunne taak zoo voortreffelijk, dat het geheel niets te wenschen overliet. De opbrengst is ruim f 500 geweest. De groothertog van Toskanc is- met zijn gansehe gezin te Gaëta aan gekomenwaar de Paus zich nog bevindt en eene goede gezondheid ge niet. Denemarken herval zijne krijgstoerustingen tegen Duitschland. Dc goudgraverij in Californie is door den regén éenigzihs verflaauwd. De beriglen blijven overigens gunstig. Bij den storm van de vorige week is op de hoogte van Harwich een belgisch schip met omtrent 200 meest duitsche landverhuizers vergaan. Slechts 4 personen zijn gered. De Koningin van België doet niet haren oudsten zoon een uilstapje naar Engeland. liet Italiaansehe congres te Brussel is onbepaald uitge steld. Uet hof zal veertien dagen over Prins Waldf.xar van Pruissen rouwen. Dc echtscheiding lusscheri Prins Albert van Pruissen ca Prinses Marianne der Nederlanden is, zegt men, thans bepaald uitgespro ken- Yoor een gevestigd dagblad wordt een hoofdredacteur gevraagd te Haarlem. Toch zeker niet voor de Oprcgte, waaraan de ex-edelmo- gende Enschede nu onverdeeld zijne krachten kan toewijden Onze aanstaaude Koning gaat voort zich in Engeland voor zijne hooge bestem ming te volmaken. Hij heeft te Liverpool een feestmaalgehouden en de wedloopen te Ainlree bijgewoond. De leden der 2e kamer zijn in twee partijen bij Z. M. ten eten geweest. Bij den feilen storm van 23 11. heeft te Geiid een hevige brand gewoed, waarbij 3 mcnschen 't leven hebben verlorèn. Te Leeuwarden heeft men van dit weder gebruik ge maakt om het kantoor van een zaadkooper te bestelen. Ds. G. H. Klein tc Middelburg heeft een beroep naar Noord-Amcrika ontvangen, en zal dit waarschijnlijk aannemen. Duitsche profeten voorspellen het begin van een algemeencn oorlog op 4 Mei e. k. Niettegenstaande de koninklijke weelde zijn te 's Hage op éénen dag 25 bedelaars regter- lijk veroordeeld geworden naar Ominerschans te worden gezonden. De permanente commissie van weldadigheid heeft de plaatselijke bestu ren doen uilnóodigcn nieuwe leden voor dc Maatschappij te werven; daar er hoe langer hoe meer naar de Ommcrschans vertrekken. De commissie der 2e kamer lot herziening van 't reglement van orde stelt voor, bij de openbare beraadslaging zoo min mogelijk vooraf geschreven redevoeringen op te dreunen. Ook de verzoekschriften van ingezetenen aan de kamer wil zij vrij van zegel hebben. In de risideulie Madioefi, op Java, is een poging tot oproer nog bij tijds ontdekt. Den 25 Julij zal te Arnhem eene algemeene vergadering der Maatschappij tot bcvor\ dering der geneeskunst worden gehouden. De baron van Lamsweerde, Raadsheer in 't hof van Gelderland is weer op vrije voelen. Berigten u-it Rome melden dat dc schatkist in een deerlijken toestand verkeerde en onverwijlde reparatie vereischte. De voorstelling in den Amster- damschen schouwburg ten voordeele der armen heeft na aftrek der kos ten de kapitale som van f 28.44 opgebragt. De Keizer van Rusland heeft den Paus hulp in geld en manschappen aangeboden. Men zegt dat dc republikeinen zich niet zeer op hun gemak gevoelen. In Oos tenrijk is aan ieder meisje dat niet lezen of schrijven kan het huwelijk verboden. Dien ten gevolge heerscht thans groot gebrek aan genoeg zame onderwijzers. Volgens de laatste geruchten is de opzegging van den wapenstilstand lusschen Denemarken en Duitschland slechts een schrikbeeld geweest, cn die wapenstilstand tot 26 April verlengd. De Beflijnsche timmerlieden en metselaars hebben hun werk nedergelegd en willen niet dan tegen hooger loon het weer opvatten. In Engeland zijn weder zeer ongunstige berigten uit Indie ontvangen. Ieder nien- schenvriend wcuscht gewis deze schoone landen van de schandelijkste verdrukking bevrijd te zien. Uit het groothertogdom Luxemburg wordt gemeld, dat de Lands-Stcnden de, volgens een besluit der Rijks vergadering te Frankfort, aan Luxemburg opgelegde bijdragen voor de Duitsche vloot en het Rijksleger hebben geweigerd. Drie burgerhuis- gezinnen uit Sneek zijn 3 dezer naar Rotterdam vertrokken, om zich van daar naar N.-Amerika (en wel naar Chicago, een zeer bloeijende plaats aan 't meer Michigan) te begeven. CORRESPONDENTIE. Het uit Zwolle gezondene Vires centripelae is ons te hoog, en wij ge- looven dat hel zulks voor de meeste onzer lezers zijn zal. Daar ons blad door het geheele land gelezen wordt dient het ook algemeen ver staanbaar te wezen. De Redactie. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 4 Maart 39 palm 8 iluiiu. 8 Maart 34 palm 2 duim. 5 38 B 8 9 o 82 6 6 37 1 D 7 35 6 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 9 Maart 1849. TARWE f 6.50 4 f 7.50. ROGGE f 4.20 4 f 4.50. BOEK WEIT f 3.50 a f 4.35. ERWTEN (groene) f 3.00 a f 3.20. AARDAPPELEN f 1.40 4 f 1.75. BOONEN f 4.30 4 f 4.80. BOTER n.p. 0.65 .4 f 0.80 l/s ton f \7.75 a f 18.257 GRAANMARKT te DEVENTER, 9 Maart 1849. Hoewel de aanvoer van Tarwe en Rogge heden weer vrij aanzienlijk was, vond een en ander genegene koopers, en ruimden tot vorige prij zen de beste soorten vlug op. Voor TARWE is besteed f 6.50 4 f 7.60 naar qualiteit. ROGGE f 4.20 4 f 4.40. BOEKWEIT met geringe aanvoer tot ruim vorige prijzen verkocht van f 4.25 lot f 4.60. GARSf f 3.00 a 3.30. HAVER f 2.60 4 f 3.00. PAARDEBOONEN f 4.40 4 f 4.70. BOTER: 1. soort f 16.25 4 f 16.75. 2. soort f 12.50 4 f 14.25. AARDAPPELEN: 1.60 4 2.20. Ter markt 20 a 25 niuel. Per schip verzonden 800 4 900 mud tegen f 1.70 4 f 2.30. Puik best f 2.50. GRAANMARKT te ZUTPUEN, 8 Maart 1849. TARWE als voren, volkomen prijshoudend, (nieuwe) van f 6.50 tot f 7.75. (Jarige) van f 8 00 tot f 8.50. ROGGE ondervond bij ruime aanvoer tot slaande prijzen een levendig verlier, van f 4.20 _tot f 4.35. BOEKWEIT van f 4.40 tot f 4.75. GARST van f 3.00 tot f 3.50. HAVER als voren. - PAARDEBOONEN f 4.50 4 f 4.75. BOTER: 1. soort f 14.50 a f 15.50. 2. soort f 12.00 het !/s ^at.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3