CiesaaciBgde Ilerffgèesi. En in een school verslag van New-York (1840) wordt gezegd liet opkomend geslacht is bestemd eenmaal het land te re geren daarom moet men het vormen en opleiden opdat het beschermd zij tegen de lagen der volksmenners, en zl^ne onschatbare regten zoo uilocfene, dat zij niet door misbruik verloren gaan." Welk een verschil van beschouwing; maar ook welk een velschil van staatsregeling en bestuur! Het J. d. Débats bevat een' brief van een' zee-officier uit Valparaiso van den 24stcn Nov. 1848, waarin het vol gende staaltje van de drift om goud te zoeken in California vermeld wordt. Van een Engelsch schip, dat tc San Fran- cisco lag, waren vijf man gedeserteerd; men zond tien man en een kweekeling om hen terug te halen maar zij bleven ook weg. loen zond men twintig man en twee officieren om de deserteurs te achterhalendoch men hoorde ook niets meer van dezen. Eindelijk vertrokken vijf officieren en de geestelijke, die zich aan boord bevond, om de weggeloopenen op te .sporenmaar ook zij kwamen evenmin als de overi gen terug. Zoo onbelangrijk als heden het binnenlandsch nieuws - is-zoo zeer wordt de algemeene belangstelling bezig ge houden dóór de tijdingen uit Italië. Het berigt van do vlugt des Croothertogs van Toskane was gisteren reeds bevestigd i maar heden worden nieuwe bijzonderheden dienaangaande medegedeeld. De Alba prijst dien vorst, wien het een flaauw afdruksel van Pius IX en een regtschapen man noemt. De afkondiging van de republiek te Rome schijnt thans zoo goed als zeker. r Het J. dDébats meldt, dat deze tij ding bevestigd wordt door depêches, die onze redering Woens dag avond ontvangen heeft. De afkondiging der republiek moet den 9den des middags te 2 uur, en niet zoo als gemeld was den 8stenplaats gehad hebben. La Revolution démocratique roept luide triomf over den zegepraal der republikeinsche denkbeelden in Italië: »Nog eene goede week voor de volken! Rome is repu bliek de paus van zijne voorgewende regten vervallende groothertog van Toskanen op de vlugt; de koning van Sar dinië zal hem weldra volgen en de moordenaar van Napels zal zijne geregte straf ondervinden. In de lente zal Italië vrij, vrij en republikeinsch zijn!" Een ooggetuige, die bij de opening onzer nieuwe ka mers is tegenwoordig geweest, berigt dat zij zich bij eene oppervlakkige beschouwing gunstig van de oude onderscheid den, en wel 1°. omdat zij talrijker waren; 2°. omdat zij een jeugdiger aanzien hadden ofschoon er minder brdlen in wa ren hoopt hij echter dal ze er slechts te scherper om zuilen kunnen zien, als de wil er maar is; 3°. dat cr meer ernst en waardigheid scheen te heerschen en men er geene volks- vertegenwooordigers meer vond in een groen jagtbuis, geruit vest en bonten broek. Hartelijk wenschen wij, dat zij zich ook voor het inwen^ dige even gunstig van hare overledene zusters mogen onder scheiden 'j ofschoon wij erkennen, dat dit meer een vrome wensch dan een vast vertrouwen is. Een 16 jarige knaap, die ziel» in een tabakswinkel te Weenen op eene ongunstige wijze over militaire overlieden had uitgelaten, is bij gratie tot 3 maanden tuchthuisstraf veroordeeld. Met de Duitsclie eenheid en vrijheid gaat het niet erg vooruit, sinds de vorsten zich van hun schrik beginnen te herstellen en hunne krachten voelen terugkeeren. Is liet niet onbegrijpelijk dat zoo weinigen liet geluk van millioenen kunnen verhinderen, en bovendien nog enorm betaald worden? In Frankrijk loopen voorspellingen, dat de oudste tak der Bourbons weer op den troon zal komen. De geruchten van onlusten te Kopenhagen blijken zeer overdreven le zijn geweest. Ze hebben zich tot eene ma nifestatie bepaalJ, waarvan het jongst uitgevaardigde Sleeswijksche ma nifest het gevolg is. De fransclie regering zal een ingenieur naar Ca- lifornië zenden, om hel fijne van de zaak te ontdekken. In Frankrijk worden de jakobijnenmulsen door de politie opgehaald. Mogt men dit in Holland met de slaapmutsen doen. Te Rotterdam zijn reeds in 't vorige jaar huiden uit Califurnië aangevoerdwaaraan thans stofgoud ontdekt is- Uit Groningen gaat men voort met petilionneren om ver eenvoudiging en bezuiniging op ruime schaal. Baron Stratekus en graaf van Zuijlen v. Nijeveld, respectievelijk raad en secretaris van le gatie te Londen en Brusselzijn tot redders ridders mccnen wij van den Nederl. leeuw benoemd. Jammer dat ook hierniet even als in Belgic, berigt wordt om welke verdiensten? Op helderlichten dag zijn drie wandelende dames nabij den Ilaag door een roover aangerand en met geweld^ van een gouden horologie enz. beroofd. De residentie schijnt hoe langer hoe meer een roofnest tc worden. De 's Grav. N. baauwt thans de woorden van den vroegeren opposant, thans minis ter, Donker Curtius na: dat de drukpers de koningin der aarde is; ter- wijl ze hij voortduring door patent- en zegelwetten enz. zoo streng ge kneveld blijft als maar mogelijk is. Een Amerikaansch speculant heeft den afgevaardigde Proudiion eene aanzienlijke som aangeboden, zoo hij er in toestemde zich op kermissen enz. aan het publiek le laten verloo- nen. Zouden onder onze vroegere afgevaardigden ook wel niet dergelijke curiositeiten zijn? Te Mansier is een prins van Pruissen overleden en te Haarlem Poliëliinelbeide in jeugdigen leeftijd. Te Monnickcndam is een N. Hull, weekblad verrezen, waarvan Akerlaken wel redacteur zou kunnen wezen. Men vindl er een lofrede op Neeiiandschen zin, den »God van Nederland" en den koning als een groot staatsman in; en om t ongerijmde wat te verzachtenbeproeft bet aan 't berijmen der gemengde berigten zijn domme krachten! Te Breda is den oud sten Wethouder van Mierlo, lid der le kamer, eene ketelmuziek gc- hragt, en zijn portret met groole ezelsoorcn en een domper publiek ten toon gesteld. Worden gevraagd predikanten of kandidaten voor de kaap de. Goede Hoop. Bij Do. Borgesius le Rolde is bordeaux-, rijn en portwijn, mitsgaders haringen en varkenskluifjes gestolen. In Vriesland en Groningen zullen de provinciale staten openbare vergade ringen houden. De Amslerdamsclie advokaat Lipman beeft geadviseerd, dat naar zijne stellige meening de heffing van lol op 't Zwolsche Diep is onbestaanbaar, onwellig en ongrondwettig. De Heer Sloet van Oldruitenborgit ontvanger-generaal der loterij, is gepensioneerd met f 4,000 (zegge vierduizend gulden) l_. Hoc groot mag liet tracteiuerit enz. enZi wel geweest zijn?In 't arrond. Winschoten liecfl een ge vecht tuSschcn smokkelaars en comtniescn plaats gehadwaarbij een der laatste zwaar gewond is. De burgemeester van Gouda ligt ook met den raad overhoop. STADSNIEUWS VAN DEVENTER. Wij vernemen met genoegen, dat eenigc ingezetenen dezer stad liet voornemen hebben opgevat om ook hier ter stede eene Muzijkschool op le riglen, tot liet geveu van kosteloos onderwijs in de Toonkunst, zoo wel instrumentaal als vocaal, aan jonge lieden die niet genoeg be middeld zijn, om zelf dal onderwijs te bekostigen, waartoe de vereisclile fondsen zouden gevonden worden uit vrijwillige bijdragen der ingezetenen. Aanvankelijk vindt dit plan reeds veel bijval, een aanzienlijk getal ingezetenenhebben er reeds jaarlijksche bijdragen voor toegezegd en wij hopen dat anderen dit voorbeeld weldra mogen volgen, en aarzelen niet deze inrigling ten sterkste aan de welwillende medewerking onzer stadgenoolen aan te bevelen; daar toch ieder zal overtuigd zijn dat de Toonkunst een der krachtigste middelen is tot beschaving en veredeling van den geest. Tot leerlingen zullen alleen worden aangenomen, zij die van een goed zedelijk gedrag zijn, en behoorlijk kunnen lezen en schrijven. Zij ontvangen eerst gezamenllijk ecnig classikaal onder wijs in de gronden der Toonkunst, van den zang en hot muzijk-sclirij- venterwijl zij, die hierin de meeste vorderingen maken, later ook Instrumenten zullen lecrcn bespelen. Wanneer de leerlingen genoeg zaam ervaren zijn om bet onderwijs te kunnen ontberen, worden zij evenwel nog niet dadelijk ontslagen, maar blijven nog gedurende een zeker getal jarenaan de muzijkschool verbonden. Gedurende dien tijd zijn zij, die blaas-instrumenten geleerd hebben, verpligl kosteloos dienst te doen als Slaf-muzijkanten bij de dienstdoende schutterij. Zoo lang de leerlingen aan de muzijkschool verbonden zijn wordt liet sala ris, dat zij op Concerten, Bals, enz,, moglen kunnen verdienen, niet aan hen uitbetaald, maar op hunnen naam in de spaarbank belegd, en zal zoodra het daartoe voldoende isworden aangewend tot den aankoop van een eigen Instrument. Na verloop van een zeker aantal jarenontvangen de leerlingen bun ontslag van de Muzijkschoolen worden hierdoor tevens van alle boven omscbrevene verpliglingen je gens haar ontslagen. Ingezetenen die genegen moglen zijn, dit doel, door eene jaarlijksche bijdrage te bevorderen kunnen zich daartoe ver voegen bij den Heer A. G. BESIER. Door den Ilooglceraar van oer Willigen zullen cenige openbare lessen over populaire Sterrekunde worden gegeven, welke lessen Z. H.G. denkt te openen op Zalurdag den 3 Maart aanst. des avonds van half zeven tot half acht uur, in de gehoorzaal van liet Atheneum, om ze, om de acht dagen, zooveel mogelijk op vrijJag avond, voort le zetten. Deze léssen zijn voor een ieder toegankelijk. Eere den jeugdigen geleerde, die van de'gaven, hem zoo bij uitstek verleend zulk een edel gebruik maakt en er zooveel mogelijk nut mede tracht te doen. Moge het Deventersch publiek dit op prijs stellen en van deze gelegenheid, om zich in eene der belangrijkste en verhevenste vakken van menschelijke kennis te onderrigtcn, een dankbaar en ijverig gebruik maken. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 18 Febr. 25 palm 5 duim. 22 Febr. 24 palm 5 duim. 19 25 3 23 25 4 20 24 7 21 24 6 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 23 Febr. 1849. TARWE f6.75 a f 7.50. ROGGE f 4.10 a f 4.40. BOEK WEIT f 3.30 a f 4.30. GERST f 3.00 a f 3.20. ERWTEN (groene) f 7.00. AARDAPPELEN f 1.30 4 f 1.60. BOONEN f 4.25. BOTER n.p. 0.75 .4 f 0.85. ton f 17.50 a f 18.25. GRAANMARKT te DEVENTER, 23 Febr. 1849. De markt was heden over liet geheel wel prijshoudenden eene ruime aanvoer, vooral van Tarwe en Rogge ging wel van de hand. Voor de goede en beste soorten TARWE is besteed van f 7.00 tot f 7.50, enkele nog iets hoogcr, terwijl mindere soorten van f 6.50 tot f 7.00 naar deugd zijn verkocht geworden. ROGGE verkocht var» f 4.00 tot f 4.A0 naar kwaliteit, meest algemeene markt 4 25 a 30. BOEKWEIT bij matige aanvoer van 4.10 tot 4.40. GARST f 2.80 a f 3.25. HAVER 2.60 a f 3.00. PAARDEBOONEN f 4.25 a f 4.50. BOT EB1. soort f 16.00- 4 f 16.25. 2. soort f 12.00 4 f 14.00. AARDAPPELEN: f 1-50 4 2.00. Ter markt 15 a 20 mud. GRAANMARKT te ZUTPIILN, 22 Febr. 1849. TARWE vond op nieuw eene levendige begeerte en was goed prijs houdend; te noteren naar deugd, van f 6.00 tot f 7.60. ROGGE zeer geanimeerd, bij tamelijk ruiine aanvoer, tot vorige prijzen, spoe dig opgeruimd, van f 4.10 lot 4.30. BOEKWEIT steeds schaar- scber, met minder driftige koopers, van f 4.25 lot f 4.60. GARST 3'.00 4 f 3.25. 1JAVER f 2.40 4 f 2.80. BOTER-. 1. soort f 15.00 a f 16.00. 2. soort f 12.00 4 f 13.00 het Vr vat. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. Ondertrouwd: J. v. 't Land, wedr. van J. Lubbers, 50 j., met II. v. d. Wal, 26 j. B. J. Broer, 33 j., met J. Wittenberg, wed. van A. Weppelink, 34 j. J. J. Greijsbach, 24 j., met E. Glaser, 45 j.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3