MEOWS- EN ADVERTENTIE-BLAD. rv°. 7. 17 Februarij 18i9. Een MSk vooruii. fiviliMvx KALEIDOSKOOP ZWOLLE ÖEVENTER. Dil blad verscbijnt geregeld alle Zaturdagen. De Prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn 16 cent in de drie maanden; overal elders franco per po» 181'/jcent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertenliën is van één tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 35cent zegelregt bij iedere plaatsing. ZBTPHEN, 1PELD0OBS. De AdvertentiCn moeten vóér Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer lijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeesk Willink, Deventer, A. Teb Gurxe Zutphen, J. II. Mellink; ApeldoornD. Gunning- BBS. Is het van de tegenwoordige ministers nietdat het land zijne redding kan verwachten ook op de nieuw gekozene vertegenwoordiging valt in dit opzigt niet te rekenen. Konden wij het in het staatkundige redden met eene her vorming, of zoo gij wilt, eene wijziging der bestaande staats- inrigtingzijn de regtstreeksche verkiezingen en de verande ringen welke het hoofdstuk van de magl des konings onder, gaan heeft, vooreerst voldoende om aan de regtmatige aan spraken der natie van deelneming aan de algemeene zaken te gemoet te komengansch anders is het gelegen met het staatshuishoudelijke. Hier baat gecne wijziging van een paar accijnsen, als op het roggebrood en het varkensvleeschgecne hervorming van een paar afdeelingen, als de regterlijke magt en het krijgswezen, geene herziening van eenig onderdeeltje der administratie; hier kan slechts eene geheclc omkeering, eene volledige revolutie hulp en herstel aanbrengen. De woorden vereenvoudiging en bezuiniging en doelmatige inrig- tin» van het belastingstelsel zullen, zonder zulk eene omwen teling, nimmer eene waarheid worden. Het zit hem niet slechts in het opgetrokken gebouw, het zit hem in dc breede grondslagen, waarop onze huishouding van staat rust. Onze gansche staatsinrigting is aangelegd op omslag en kostbaarheid en een roekeloos omgaan met 's lands gelden, ons gansche belastingstelsel op het vinden der middelen uit al wat arbei 1 is. Het uitgezette kapitaal en zijne renten zijn vrij, het ka pitaal, dat omgezet wordt en de verdiensten moeten het lij den. De couponknipper, de hypotheekhouder, in één woord de geldman heeft het, door de inrigting zijner levenswijze, in zijne magt, hoe veel of-hoe weinig belasting hij betalen wil; die arbeidt wordt niet alleen gescnatmaar'hij verroert geene hand, hij verzet geen voet voor zijn bedrijf, ol de die naren der schatkist zijn daar om de cijns van zijnen arbeid op te halen. Bij zulk een toestand kunnen wijzigingen, be krimpingen herzieningen niets afdoen. Zoolang die ruime grondslagen niet opgebroken en ter zijde gelegd zijn, oai door een waarlijk eenvoutligen en doeltreflenden grondslag vervan gen te wordenzijn het doekjes voor het bloedengeene stopping der vervloeijcnde levensader. Onze. tegenwoordige ministers zijn, zoo als wij gezien heb ben, tot het daarstellen van zulk eene omwenteling én onge zind én onbekwaam. Maar ook onze nieuwelings gekozene vertegenwoordigers zullen blijken tegen zoo groot een werk niet opgewassen te zijn. Daartoe zijn er tö veel bestaiiddecien bij van dc" vorige zoogenaamde vei tegen woordigiog, die ge woon waren zeer omstandig te redeneren, over hetgeen de regering hun voorlegde, zonder ooit een eigen deukbec/d voort te brengen. Daartoe zijn er te veel bij van hen die den tegenwoordigen ministers niet ongenegen zijn; die, libe raal zoo als zij hecten te vreden zijn, dat de vorige minis ters en de vorige Kamers ontslagen, en zij zeiven tot leden der Staten-Gencraal gekozen zijn; die, wannneer men hun tic ongenoegzaamheid van het tegenwoordig ministerie voor houdt, het karakteristieke antwoord geven: T is waar, (lat het niet onze ministers schraaltjes gestold is, doch waar vindt men beteren? Daartoe eindelijk zijn cr te veel regtsgeleer- den bij (43 op de 67 d. i. twee derde), te weinig uit de nij vere klasse, waarvan Nederland alleen zijn heil moet ver wachten. Advokaten zullen wij weder genoeg hebben, maar, hoezeer de landbouw er iets beter mag afgekomen wezen, zal de handel, met de nijverheid in zijnen ganschen omvang, het burgerlijk bedrijf, naar behoore vertegenwoordigd zijn Hoe zal het er uitzien met de wetenschappenzoowel de theoretische als de toegepaste, de werktuigkunde, den water staat? Is het niet algemeen erkend, dat het hoogst noodza kelijk was, dat er mannen in de Tweede Kamer waren, die met de behoeften, de administratie, den toestand onzer ko loniën vertrouwd, in staat waren de belangen dier rijke bronnen van welvaart voor de natie voor te staan en te ver dedigen tegen ministers, die er niets in willen gezien hebben dan een domein der Regering? en hoe zal het met die verte genwoordiging der kolonies gesteld zijn? In dit alles zal de nieuwe vertegenwoordiging niets boven de oude vooruit hebben. Sierlijker, ,ook enkele degelijker redevoeringen zullen wij hooien, maar toch altoos redevoeringen. Wij zullen veel hooreu spreken' van de groote noodzakelijkheid van bezuini gingen, van het verlammende der bureaucratie, van toene mend pauperisme, van werken van openbaar nut, van vrij heid van den arbeid, van gezonde denkbeelden, van de lessen der wetenschap cn dergelijke modetermen meer, maar er zil daarom niet veel meer worden tot stand gebragt; want aan handelin", aan voortdrijven van ministers, waar deze stil staan, aan kordaatheid waar het op de beslissing van moeije- lijke punten aankomt, aan een streng vasthouden aan de letter der wet cn afwijzing van alle verdraaiingen en buigingen ter bevorderin» van het gemak of de goede verstandhouding met de reaerin», zal deze Kamer evenzeer te kort komen als dc vorige. Dit zal al dadelijk, blijken bij de eerste werkzaamheid der Kamer de beste, bij het onderzoek der geloofsbrieven. Volgens de, bewoordingen en ook. de oorspronkelijke bedoeling der kieswet, moet de herstemming onmiddelijk na dc opma king van het tweetal en door de in de vergadering tegen woordig zijnde kiezers plaats hebben. Nu is men in den loop der beraadslagingen wel van gevoelen veranderden men heeft gemeenddat ook de keuze uit het tweetal aan alle kiesseregtigden van het distrikt moest toegestaan worden, maar men heeft de bewoordingen laten staan, die duidelijk, en bepaald de herstemming op cerstgemehia wijze regelen. Zal nu de Kamer zeggen ons regt erkent geene interpretati on es autenticae, en wij hebben slechts te maken met de uit gedrukte woorden der wet, en alle herstemmingendie op eene andere wijze hebben plaats gehad, zijn van onwaarde, en moeten worden overgedaan Dan zouden wij in ons ge voelen beschaamd gemaakt zijn. Maar higt-zahmmt aebeur?n. Er zal een kokus pokus opgesneden ws^-den waaruit duide lijk blijkt dat onmiddelijk hier niet onmiddenjken teggmeoor.- dig hier niet tegenwoordig beteekent-, zoo als het ïchitkijnde en draaijende Handelsblad in zijn nommer van j.l. woensdag reeds meesterlijk is voorgegaan, en de volgens, d§ letter wet onwettig benoemde afgevaardigden zullpn afgévajrdig/hji blijven. Overigens zal men zeer liborgal zijn, dat iszijne ingenomenheid te kennen geven met de tegemstootdige grpnij- wet en hare vrijzinnige bepalingen toejuichenmaar men int ia

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 1