Gemengde Iües*igèee. D In den nacht van 17 op 18 dezer steeg 't water, door ijsverstoppingenvoor den dijk van Vervoornspoider tot de ongehoorde hoogte van 4.50 el boven A. P. Sedert 48 uren was de geheele weerbare bevolking van Werkendam en de Werkenonder aanvoering van eenige deskundigen, met moed en volharding, in levensgevaar, werkzaam om door op- kisling 't water te keeren. Doch 't water klom ver boven (e kiting, die daarbij door de ijsschotsen werd verbrijzeld, en de waterkeerende dijk, aan de buitenzijde met genoegzaam vast aaneenstaande woningen bebouwd, brak op 5 plaatsen door, medevoerende 7 huizen, terwijl 12 andere onbewoon baar werden, bevattede ruim 30 huisgezinnen met p. m. 250 zielenalle tot de arbeidsklasse brhoorende, behalve nog ruim 400 andere, die door den rauip hun bestaan verloren. De nacht en de storting van water en ijs over den d'jk ter hoogte van 3.50 el, maakte alle middelen tot redding der in hunne woningen geblevenen onmogelijk men moest hen dus de eerste uren aan hun lot overlatenom 't geschrei niet te hooren dergenen, die op zolders, daken, stukken van muren zich van t cene huis in 't andere trachtten te redden moest men zich verwijderen, 't Was hartroerend, dat roepen en handen uitstrekkenvan vaders en moeders met huane tal rijke gezinnen.op de puinhoopen hunner schamele wonin gen bij t naderen van verscheiden moedige mannendie zoodra de polder genoegzaam water had ingekregenin den vroegen morgen met platboomde vaartuigen toesnelden oin "°b 4(''g allen van een wissen dood te redden; en weinig oogenblikken daarna zweepte de stroom 't overblijfsel in den v oed of vielen daken en muren in en op elkander. De schade aan dijk en huizen is groot: maar de eerste behoefte is bróód voor de ongelukkigenvan den zuigeling af tot den gnjsaaid. Ruim 250 zielen werden in de huizen der inwo on!/' sc^00^~ cn raadhuis opgenomen, terwijl meer dan 4JÜ andere vooreerst zonder brood en bestaanmiddel zijn, voor welke, ter voorziening in de dadelijke behoeften, eene inschrijving is geopend, die binnen V4 uur, eene aanzienlijke som opbragt; wordende verder de liefdadigheid van alle land- genooten ingeroepen. iSaauwelijk is Noord-Amerika in bezit van nieuw Cali fornia en nieuw Mexico, of talrijke scharen kolonisten van de boorden van den Allantischen Oceaan en van den Mississipi, spoeden zich naar de oever van de stille Zuidzee en van Puo- colorado. Er is ernstig spraak van het daarstelien van eenen ijzeren spoorweg van 2,560 kilometers lengte tot verbinding van de vallei van den Mississipi en de stille Zuidzee, en die in veieeniging met de reeds bestaande communicatie-middelen de mogelijkheid zoude daarstelien het vaste land van Amerika, in deszelfs geheele breedte te doorsnijden. Alsdan zal met behulp van stoombooten de communicatie tusschen St. Peters- buig en het oostelijke Siberie gemakkelijker plaats hebben dan die door de Russische provinciënhet Ouralschc gebergte en het gouvernement van Tobolsk; en zal men cle Karavanen van Kamschatka, van Russisch Amerika, der Alaschksche ei landen en van de provincie Ocholsk, de meest beschaafde lan den van Europa zien doortrekken. eene vraag van den dag, welke de gevolgen zullen zijn der goudvondst in Californie. Indien 't goud aldaar in derdaad zoo overvloedig en met zoo weinig kosten te verkrijgen is, als de berigten zeggen, dan moet het in waardeverliezen: en dit is voor ons land geenszins eene onverschillige zaak. Een onzer in dezen kundigste landgenooten de heer IJ. Süermondt, zegt daaromtrent: Daalt de waarde van 't goud, dan volgt van zelf, dat het tienguldenstuk (of gouden Willemgeen tien zilveren guldens meer waardig zijn zal, en daar wij de eenige zijn die het voor tien zilveren guldens moeten aannemen volgt e van zelf, dat de massa gouden tienguldenstukken overal ^eisprei en in omloop, wijl zij tegenwoordig minstens tien gu ens waaidig zijn, tot ons zullen vloeiienen daar wil geruste ij durven beweren, dat de nog in wezen zijnde massa mnguldenstukken ruim zooveel bedraagt als noodig voor 't metalliek gedeelte onzer circulatie, volgt het al wederom, (jaar er niet meer circulatiemiddel in een land kan bestaan (lan volstrekt noodig voor de circulatie, dat de tot ons vioci- jende tienguldenstukken de plaats zullen innemen van de dan meerder waarde hebbende zilveren munt. "Indien het alzoo waarschijnlijk is, dat de waarde van 't goud in vergelijkiug van 't zilver merkelijk zal dalen, moeten WIJ het aan de ernstige overweging der regering aanbevelen Z°° spoedig mogelijk, middelen te beramen, om de tiengulden- s "«-ken buiten koers te stellen door de gelegenheid te geven aa." e houders om die tegen zilveren speciën of wat daarmede geykstaat, intewisselen. De moeijelijkheden dezer inwisselin» zijn betrekkelijk gering." ZWOLLE, 20 Januarij. Men verneemt, dat hier het plan 'o', °m de nieuw gebouwde schoener, de Saramacca, voor Cahformë te bevrachten. De kosten op zoodanig eene reis, die wel twee jaren kan duren, zullen wel bedragen voor de bemanning proviandering, havengelden etc. f 20,001), en al spoedig beloopt cle lading zelve f 50,000. Het schip kost buitendien circa 30,000, en wanneer een en ander werd geassureerd, zoude de assu rantie misschien wel f 10,000 vereischen. Of men er hier in zal slagen die som van 110,000 bij actiën te verkrijgen, meenen wij gerust te kunnen betwijfelen. Wij gelooven niet, dat de speculatie-geest onzer gegoede stadge- uoeten zoo groot is. Men houdt hier er meer van om één vogel in de hand te hebben, dan tien, die in de lucht vliegen. In Engeland is verscli Amerikaanse!) varken vleescli aangekomen, goed geconserveerd. De verjaardag van den aartslierlog Johan is mei eenige parades en dinés gevierd; die van II. M. onze koningin door uildeelingeu van levensmiddelen en brandstoffen aan armeb. In Frankrijk is legen aller verwachting de heer Boülay tot vice-president gekozen. Men schrijft die keuze daaraan toe, dat de vergadering, door den kandidaat van den president te kiezen, en dien van het minislerie voorbij te gaan, de mi nisters eene nieuwe nederlaag heeft willen doen lijden. De heer La- martine wil finaal van het staalslooncel aftreden. Uit Belgie vertrek ken een aantal jonge lieden naar het nieuwe goudland, verzeld van een ingenieur hun van regeringswege toegevoegd. Door eenige leden van den stedelijken raad tc Leijdcn is liet voorstel gedaan om liet verhan delde aldaar officieel hekend te maken. Wat zoude het naclilgehroedsel schrikken zoo dit overal- gebeurde. Onze nieuwe apjjoqii regering schijnt denzelfden wrok tegen de openbaring van het vrije woord te koesteren als de oude. Niet alleen is liet verzoek om gratie van den lieer v. Bevervoorde geweigerd, maar zelfs zijn verzoek 0111 zijne gevan genisstraf te 's Iicrlogenboseh door le brengen. Of de nieuwe regering zich hiermede zeer bemind maakt is ecrie andere vraag. Ex ungue leo- nemVolgens latere berigten heeft de lieer v. Bevervoorde het land weer verlaten en zich naar Valenciennes begeven. Mogt hét geheele ministerie hem nareizen! Op 1 Januarij 1847 waren in ons land 1167 personen in krankzinnigengestichten. De meeste en ergste gekken loopen echter los. Le monde-est plein de fousqui ne veut les voir Beste chez lui et casse son miroir schijnt wel nergens meer dan in ons land van toepassing te zijn. De prins van Oranje is met permissie naar Londen vertrokken doch zal slechts drie maanden uitblijven. Bij Delfsliavon is een troep valsclie kaartspelers ingerekend. Gelukkig dat liet niet zoo gemakkelijk is ieder in de kaarten te zien. Wij vreezen dat de gevangenissen dan te klein zouden worden- In de gevangenis te 's Hertogenhosch bevinden zich thans drie ter dood veroordeelden, en wordt de vierde iederen dag ver wacht. Zqlfs in Oostenrijk zal eene aanmerkelijke bezuiniging in de administratie der belasting gemaakt worden. Wanneer zullen wij toch eens van de bandieten der beschaafde maatschappij, controleurs, com- miescn, bennekiekers enz. verlost worden? De ware Burger (zooge naamde vrieud vhn gematigden vooruitgang, volgens anderen een Jan Salie) schijnt, blijkens de groole aanprijzende anuonces, bij ons weinig in trek tc zijn. De erfgroolherlogin van Saksen Weimar (dochter van onze koningin) is van eene dochter bevallen. De 's Gravenhaagsche N.B. spoort het volk van Nederland, iri eene echte katechiseermeeslersprcek., aan tot dankbaarheid jegens den Algoede enz. enz. Wij gelooven als de accijns op brood en vieesch was afgenomendat dit ons vrij wat meer zou gebaat hebben. Door de Frankforter nationale vergadering is be slist dat de waardigheid van Rijksopperhoofd aan een der regerende Duitsche vorsten zal worden opgedragen. Onze koning zou hiertoe dus ook in aanmerking kunnen komen. Te 's Uage gearriveerd Mina Schutz met een assortiment mannetjes kanarievogels, zingende bij dag en nacht. De nieuwe kamerleden zullen er zich eerstdaags ook doen hooren. Men wil dat de te huis vervaardigde leerredenen en pruiken afgeschaft zullen worden. In Zeeland hebben inlegeringen van mili- lairen wegens belasting plaats bij zulke arme drommels, dat de mili tairen hun eigen brood moeten medebrengen en de belastingschuldigen cr van mededeelen. Een echt toonbeeld van ons humaan gezegend be lastingstelsel! Op vele plaatsen zijn de geneesheeren genoodzaakt hunne arme patiënten naar den bakker en vleeschbouwer te verwijzen als zijnde van deze alleen hulp te verwachten. Jammer dat de belas tingen hun niets overlaten om deze medicijnen le betalen. Een ver bolgen Kamper Israëliet treedt als Don Qüiciiot op voor Biisger enz. Wij dachten dat het voor hem en zijne glyphographie, na het oordeel der Directie van Felix Meritis, maar.'t best was geen verder lawaai te maken en zich maar doodstil te houden. De Israëlitische Don Quichot heeft er anders over gedacht. Nah! twee joodjes wetëfi wel wat een bril kost! Er is sprake om het traclement van den franschen Presi dent van 600,000 tot op I millioen franks te verhoogen. Zoo wordt de zaak weer hoé langer hoe roijaler0111 misschien keizerlijk te eindi gen. Moest daarvoor zooveel geld en bloed verspild worden? Te Rome is eene zamenzwering ten gunste van den paus ontdekt. Uit Londen wordt berigt dat prins Metternich tegen 't voorjaar weer naar Oostenrijk zou terugkceren en de opperste leiding der zaken weder her vatten! Onder de gedecoreerden bij het laatste krooningsfeest te Ber lijn telt men een koster, een hofpoulier, een doodgraver enz. In sommige grietenijen van Vriesland zijn inwoners die jaarlijks 1,000 (zegge duizend gulden) in den armentax moeten betalen. Geen wonder, dat zoodoende langzamerhand het geheele volk arm wordt. Te's Her- togenboscli zullen de volgende bezuinigingen plaats hebben 1°. de af schaffing van 'i bespelen van 't carillon (dat 300 in 't jaar kost), en 2°. het bedanken door de leden van den raad voor het presentie geld 800). WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 21 Jan. 49 palm 7 duim. 25 Jan. 48 palm 9 duim. 22 9 51 4 26 47 0 23 51 5 24 50 5 it t, zo Jan. iö^y. TARWE 6.75 A 7.25. ROGGE ƒ4.10 A 4.50. BOEK WEIT 3.40 A 4.40. GERST 2.70 A 3.10. ERWTEN (groene) 7.50. AARDAPPELEN ƒ1.40 A ^.65. ROONEN ƒ4.00 BOTER n.p. f 0.5-5 A 0.70. »/3 ton 14.75 a 15.25.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3