Gemengde lêcfi'igéeaa. - cleszelfs vaderlandsliefde als Nederlander en vorst uit het re gerende stamhuis gesproten, wel zoo groot is, dat hoogstde- zelve gaarne Nederland uit deszelfs tegenwoordige financiële ongesteldheid, (zonder eenig verlies in inkomen) zou willen opbeurenden herstellen. Z. N. B. Deventer10 Januarij 1849. De voorgenomenc hardrijderij op schaatsen heeft heden alhier plaats gehaden hoewel het weer niet zeer gunstig was, is dezelve in de beste orde afgeloopen. De prijzen be stonden in prijs f30, premie f 10; terwijl zich niet minder dan o2 mededingers hadden aangeboden. s Morgens om 10 uur vertrok de stoet, bestaande uit de commissie en de rijdersvoorafgegaan door het corps tnuzij- kanten der Dragonders, uit liet sociëteitsgebouw én begaf zich naar de hiertoe gereed gemaakte en feestelijk, versierde baan op de stadsgracht. De wedstrijd duurde, met eene korte pauze, tot 's namid dags omstreeks 4 uren, terwijl de prijzen ten deel vielen prijs: Berend Kaptein van Doesborgpremie: Simons de Groot van Sneek. De plegtige uitreiking hiervan had 's avonds in de Sociëteit plaats, waar alle rijders tevens gul ónthaald wer den en de feestvreugde door het mijzijk der dragonders werd opgeluisterd. Aangenaam is het te kunnen vermelden dat de zucht tot weldadigheid, den Nederlander zoo eigen, zich ook bij deze gelegenheid niet verloochendedaar gedurende het ijsvermaak door een onzer aanzienlijkste ingezetenen eene kollekte voor een hulpbehoevenden gedaan werd die omstreeks f 15 opbragt. In de sociëteit werd voor denzelfden persoon nog circa f 17 gecollecteerd. Waar volksfeesten op deze wijze gekenmerkt worden, kan het niet missen of zij moeten lang eene aangename herinnering achterlaten. Wij vernemen met veel vreugde, dat aan den heer A. van Runen de concessie is toegezegd tot het graven van een kanaal uit de grachten van Koevorden tot in de rivier de Eems bij Meppen in Hanover In verband daarmede staat de aanvrage, door de Staten van Overijssel gedaan om de Dedemsvaart door te trekken tot Koevorden in verbinding met het gemeld ka naal. Men mag niet betwijfelen dat de verlenging der Dedems vaart ook zal worden toegestaan wanneer de bedoelde con cessie aan den heer van Runen wordt verleendwijl dit zon der dat nutteloos zijn zoude, en voorzeker niet zoude kunnen uitgevoerd worden. Maandag avond kwam te Harderwijk aan en stapte in het logement het Wapen van Zutphen af, Z. D. H. de hertog Bernhard van Saksen-Weimar. Z. H. ontving den volgenden morgen de burgerlijke en militaire autoriteiten dier stad ter audiëntie, inspecteerde de troepen, en na ook ten huize van den kapitein-kwartiermeester inzage genomen te hebben van het administratief beheer van het werf-depöt, vertrok hij we der ongeveer ten 2 ure, na zijne tevredenheid betuigd te hebben. Hij nam van Harderwijk de reis over Arnhem naar Manheimom aldaar zijne familie vaarwel te zeggen vervol gens zijn zoon te Verona te bezoeken die aldaar onder gene raal Piadetsky in Oostenrijksche dienst isen van daar over Triest naar de O. Indien de reis voort te zetten. In hel met zooveel moeite in rust gehouden Rusland beginnen oproe rige bewegingen plaats te hebben. De slaap kan ook niet eeuwig du ren. In Engelscli-Iudie. is liet ook niet pluis, en komen de Engelschen vroeg of laat met de zak op 't hoofd t* huis. De president der fran- sclie republiek gaat alle dagen, welk weder het ook zijn mag, een luchtje scheppen. De ontbinding of het blijven bestaan der Nationale Vergadering is thans in Frankrijk de groote vraag. De beroemde schrijver, Alexander Dumas, heeft, om aan zijne crediteuren te ontko men, het regt van boedelafstand gevraagd. Door den lieer Maxwils is aangenomen voor f 7,588 eene vergaderzaal voor de Eerste Kamer te fabriceren. Tc 's Ilage worden thans alle soorten van komedies ge speeld. Alleeu van het oproepen der nieuwe kamers hoorea wij nog niets. Zou dezelfde geest van spoed en voortvarendheid (die onze re gering steeds bezield heeft) ook op de nieuwe schalken zijn overgevaren? liet volk vraagt elkander dagelijks wat wij nu toch eigenlijk met al die zoo geroemde staalkundige hervormingen gewonnen hébben? Allemaal larie in zulk een lariewinkel! Dc 's Gravenhaagsche Nieuwsbode, de gesalarieerde verdedigster van alle ministerien, schijnt thans ten einde raar cn weet er zich niet langer niet fatsoen uit te redden. De Zie- rikzeesche N. 13. spoort liet volk aan om de regering te bestormen met verzoekschriften om afschaffing der aceijnsen op tarwe, rogge, vleesch, turf, steenkolen, zeep en zout. Wij geloovcn van ganscher harte dat de.Jmindere man hierdoorhet meeste zou gebaat worden; maar dan moeten de rijken immers weer meer betalen; en dit strijdt tegen Ne- erlandschcn zin! ïn Drenthe zijn lot leden der 2e kanier verkozen e Braaf van Heiden Reinestein, en de graaf van Randwijck. God zegen ons.^ Dinger en van Ehden (beide van de Natie!) zijn met elkander <1?*1 1 Jj!.ukliaren wegens concurrerende speculaties met de glyphogra- p ne. Wij vreezen of ze veel maschcliematlen zullen maken. Ook wegens de Saxische en Uollandsche overschoenen is thans de strijd geo pend. Uit Engeland en Duitschland worden reeds schepen uitgerust met gelukzoekers naar het nieuwe goudland (Californie). Er is erts ge noeg om 100,000 menschen, gedurende eeuwen, met voordeel werk te verschaffen. In New-York is een boa-conslrictor voor 10,000 dollais te koop. In Nederland zijn eene ontelbare menigte tweebeenige verslio- dendedieren, die het volk nog meer kosten. Jellacqicii gaat ijverig voort Oostenrijk weer in zijn oud orthodox fatsoen te brengen. In Lubeck zijn de Joden met de Christenen gelijk gesteld. In andere landen be ginnen de Christenen hoe langer hoe nicer op de Joden te gelijken. He koning van Pruisscn heeft niet alleen voor het keizerschap van Duitschland.bedankt, maar Mil ook in T algemeen van zulk een keizer schap 'niet weten. Te Kleef schijnen de democraten levendig in de weer. Een logé van het huis van correctie te Hoorn is veroordeeld tot de straffe des doods, als hebbende dat huis willen in brand steken. Uit Pioltcrdarn wordt gepelitionnecrd legen het opheffen van s rijks werf, cn te Utrecht tegen dat der academie. Men Mil overal wel be zuiniging, maar er zelf niet toe bijdragen. Of er evenwel geene betere en radicaler middelen zouden te vinden, willen wij in geenen deele bc- Mcren. Prins Albert van Engeland heeft zich ook met schaatsenrijden vermaakt. De koningin wilde echter niet dat anderen van dit gezigt zouden jouisseren. I-Jct congres te Brussel over de Italiaansche zaken schijnt weder afgecommandeerd. Tc Tilburg heersebt de starvation onder de paarden, en te Warschau is prins Paskewhsch overleden. Dc oude Wellington is alleen maar verkouden. 7 Jan 8 9 10 WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 14 palm 6 duim. 15 0 15 7 15 b 8 11 12 Jan. 16 palm 2 duim. 18 0 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 12- Jan. 1849. TARWE f 7.00 a f 7.75. ROGGE 4.10 A f 4.70. BOEK WEIT f 3.40 a f 4.60. GERST f 2.80 a f 3.25. ERWTEN (groene) f 7.50. BOONEN f 4.25 f 4.40. BOTER n.p. 0.52'/2 f 0.70. ton f 13.75 a f 14.25. GRAANMARKT te DEVENTER, 12 Jan 1849. Dc onderscheidene, heden in matige hoeveelheid aangevoerde Granen vonden vele koopers, en waren dientengevolge de prijzen algemeen iets hooger. 1ARWE is naar qualiteit van f 6.50 a f 7.50 verkocht. ROGGE f 4.25 A f 4.60. BOEKWEIT f 4.25 a f 4.75. GARST f 8.00 a f 3.30. HAVER, f 2.60 a f 3.00. PAARDEDOONEN f 4.25 a f 4.50. BOTER: 1. soort f 13.50 A f 13.75. 2. soort f 11.00 A f 12.00. AARDAPPELEN: f 1.60 a 2.00. Ter markt 5^A 10 mud. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 11 Jan. 1849. De aanvoer der meest benoodigde Granen was heden zeer aanzien lijk, cn de vraag, vooral naar Boekweit, zeer levendig. TARWE van f 6.50 tot f 8.00. ROGGE van f 4.15 lot f 4.30. BOEKWEIT van f 4.30 tot f 4.80. GARST f 3.00 A f 3.50. HAVER f 2.30 a f 2.80. GELE ERWTEN van f 6.00 tot f 6.50. BOTER: van f 12.00 tot f 13.00 het vat. 4 BURGERLIJKE STAND van ZWOLLE, Ondertrouwd: Geen. Gehumd: G. Heisman, 28 j.niet J. v. Heul, 35 j. Bevallen: 3 Jan. D. v. Z ui themgeb. Bonsing, D. 4 dito. J- Hoffschullegeb. de Jong, Z. II. Holterman geb. O vermarsD. 5 dito. M. L. de Boer, geb. BroekhuisenD. 6 dito. J. A. Welbers geb. Ai hers, Z. P. A. Wceling, D. J. Plas, geb. Bonsink, Z. 7 dito D. Soeter, geb. v. d. Heide, Z. 8 dito. M. M, Berends, geb. BakborstZ. Overleden: 3 .Tan. D. Frikkels, vrouw van EI. v. Gelder, 48 j. 5 dito. E. E. C. Feillicchlg. van E. M. Rietberg, 62 j. A. Smit, 12 j. D. 7 dito. M. Gossefialk, 1 m. D. .'C. A. Luttenberg 7j.D. BURGERLIJKE STAND te DEVENTER. Ondertrouwd: Jan Sterlink, 30 j., met A. P. van den Ende, 38j. J. A. Nering Stunder, 34 j., met G. van Bruggen, 34 j. G. J. Zwarts, 31 j.met E. Hondeli'nk, 36 j. Gehuwd: J. Willeveen, 34 j., met J. Krudde, 32 j. G. J. Vell- pape, 53 j., met J. Berends, 43 j. Bevallen 6 Jan. C. Olbertz, geb. Essers, D. G. van den Berg, geb. Zweers, Z. 8 dito. F. Zomerbuis, geb. Bontius, D. E. Schep ping, geb. Kamerling, D. A. Schrader geb. van Schooien, Z. G. van den Beid, geb. Zuithof, Z. G. Rouwendaal, geb. Mulder, D. J. Lieftink, geb. de Bcuze, Z. 11 dito. A. Hofstee, geb. Kloeze- inan, Z. E. U. Eskesgeb. Saveneij, Z. 12 dito. J. Hanhan geb. Vingerhoets, D. Overleden 6 Jan. G. N. Eijstcn, 3 m. J. Wiffrie, 16 j. 3 m. 9 dito. A- Boshof, wed. van E. Jaspers, 69 j. J. van Apeldoorn, vrouw van P. W. Michmershuizcn68 j, 2 m. D. J. de Bie, 11 fn. M. Ottinkwed. van J. C. Dorlas, 82 j. T. A. Helderman, 7 w. 10 dito. G. Kemps, wedr. van M. Mensink, 87 j. 5 m. W. U. Huisman, 5 j. 8 m. J. Hoek, 1 j. 10 m. li dito. G. J. Vro- ijk, man van H. Kormelink32 j. BURGERLIJKE STAND te ZUTPIIEN. Geiiuwd: Geen. Bevallen: 3 Jan. A. H. Keiman, geb. Driesen, Z. 4 dito. E. C. Verschuil, geb. Meester, Z. M. Granolten, geb. Vlaswinkel, Z. 5 dito. U. v. Tongeren, geb. Hogenslag, Z. 6 dito. 11. v. Oostende, geb. v. Engelen, Z. M. W. v. Maanen, geb. Kaspers, Z. E. Schlingemanngeb. v. Prehn, D. 7 dito. R. Veltkamp, geb. Ben- nink, D. A. Koolhaas, geb. Bouelian Z. 8 dito. C. v. d. Worp, geb. v. Guinster, Z. 9 dito. S. F. Loetens, geb. v. SittertZ. G. Jansen, geb. LomanD. 10 dito. J..C. ^)£&ko&y-geb'.^Fockepaapv^- Z. G. Slcgeman, geb. Uiterwijk, Zw 11 jüUp- Oideman, Z. Overleden: 4 Jan. A. Tesink4 wL^.^vcljïei*.;\V. w. J. Bennink, 8 j. 6 dito. W. Weeadérink3 ff. v. d Brink, wedr. van G. Hilkcr, 63 j. dito* Mt m:~ 9 dito. G. F. M. Vermijne, 10 m. TongSma, A. Verschuil, 5 d. W. Spoor, 57 j.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 3