LETTERNIEUWS- liet Zondagsblad. Hoeveel wij in den laatslcn tijd minder met de N. Rott. Cour. sympathiseerden dan wel vroeger, en vreezen dat ook zij aan andere b< langen dan de waarachtige belangen des volks gehoor heeft gegeven, vinden wij 'echter nu en dan nog vertoogen die van de bekwaamheid en het gezond ver stand der redactie getuigen van wie wij vroeger zooveel ver wachting hadden. Zoo wordt in haar nommer van 3 dezer de zeer algemeene dwaling wederlegddat cene aanmerkelijke bezuiniging der staatsuitgaven nadeelig op de algemeene wel vaart zoude werken; 'twclk wij belangrijk genoeg vinden on zen lezers mede te deelcn. «Indien gij de ambtenaren minder bezoldigt, of indien gij overtollige ambtenaren afschaft, zoo redeneert men, dab belet gij tevens de verteringenwelke deze tot nu toe maakten. Daardoor lijdt de nijvere klasse cn tevens de schatkist, die de belasting mist, welke zij uit de verteringen van weelde trekt, die zij maakten. Eene hoogst laakbare dwaling. In dien men van eene natie en van nationalcn rijkdom ol natio nale welvaart spreekt, dan Iet men op geene individuen; dan vraagt men niet, is deze of gene in staat groote verte ringen tc maken, komt deze of gene modemaakster, kleedcr- maker, timmerman of metselaar vooruit; maar dan is de voor naamste vraagt wordt het kapitaal grooter, dat de natie tot hare nijverheid bezigt, wordt het geheele volk, dat is alle individuen te zamen genomen en als cén geheel beschouwd rijker of armer? Beziet men de zaak uit dit oogpuntdan zal het antwoord zijnhoe minder improductieve uitgaven ei door een volk geschieden des te meer geld kan het aan de nijverheid ten koste leggen des te meer nieuwe rijkdom -kan het voortbrengen en des te rijker wordt het. Nemen wij tot voorbeeld de besparingen, die wij van de schatkist verlangen. Wij stellen, dat zij alle nultclooze ambtenaren moet afschaf fen. Neemt aan, wij stellen slechts een willekeurig cijfer, dat daaraan f 100,000 minder door de schatkist zal worden uitgegeven, indien deze besparing niet wordt gemaakt, dan geven die ambtenaren te zamen deze f 100,000 meer uit (wij redeneren nu in den zin van hendie het beklagen dat deze mntelóoze uitgaven bespaard moeten worden), de een aan klccderen voor zich, zijne vrouw-en kinderen, de ander aan sociëteiten komedicn enz. de derde aan meubelende vierde aan partijen, enz. Indien nu het jaar rond is, dan zijn, noch de schatkist, die de f 100,000 uitgaf, noch de ambte naren, die ze ontvingen, een cent rijker geworden. Dit kapi taal heeft geen nieuwe rijkdom voortgebragt. Eerst in de derde hand gekomennamelijk van die des ambtenaars"in die van den winkelier of arbeidsman zal het tot nijverheid worden aangewend. Geschiedt nu deze nuttelooze uitgaaf niet, en kan men de f 100,000 in de handen der ingezetenen laten, dan is er alle waarschijnlijkheid, dat zij geheel, zeker voor het grootste deel, onmiddelijk in de nijverheid worden gebezigd. Stel nu, dat het jaar rond is en met dit kapitaal slechts 6 pCt.d«s f 6000 is verdiend, dan is_de nationale rijkdom met f 6000 vermeerderd, die nieuwe rijkdom zijn zal, welke weder in handel of industrie zal kunnen worden gebruikt, om op nieuw, nieuwe rijkdommen vo'orttebrengen. Dit voorbeeld gelooven wij, dat genoegzaam aanschouwelijk maakt, hoe noodlottig het denkbeeld is, dat de besparing van onnoodige uitgaven doet betreuren. Intusschen heeft die dwaling reeds tot menige verderfelijke handeling verleid en nog ziet men haarals of het eene onloochenbare waarheid was, verkondigen." Er komen al heel sericuse boekjestractaatjes en artikels over het bezuinigens-plan der ministers. In den Haag zitten er zeker ook heel serieus in hun vuistje te lagdhendat de goede zielen zulke grappen zoo serieus opnemen. Nu de ver kiezingen bijna zijn afgeloopen, staan er ongetwijfeld al we der andere grappen op touw. Toen de nieuwe Grondwet er door moest worden (ge sleept?) neen gejaagd; toen luidde bet, dat hare gebreken nader verholpen zouden worden. Uit vrees voor onrustmoes ten die gebreken er voor het oogcnblik maar in blijven. Wat is het nu? De Grondwet voor gebrekkig te verklaren, dat was heiligschennis, oproer, oneerlijke naleving, inbreuk op den eerbied aan de wet verschuldigd, opruijing van het vreed zame volk. In de hofstad cn hoofdplaatsen is men nu den dans weer ontsprongen. Het gaat er weer een leventje worden van vrolijken Frans. Wij roepen er bravo op. Zoo komt het geld onder de menschen. Wat is billijker? Daar kwam het ook vandaan. Of de stumpers achteiaf ook onder de men schen behoorenbehoort hier niet in den kring onzer be schouwingen tc liggen. Wij willen maar zeggen, dat hetgeen door politiek wordt binnenbezorgddoor weelde moet wor den goedgemaakt. Yorstcn-zwijnerij behoort onder die wisjewasjes waar een braaf speculant geene notitie van neemt. In tegendeelhij bewondert slechts, hij heeft slechts dank en eerbied. Hij brengt offers, en helpt nog meer offers van anderen bezor gen, ten einde de zijne eene compensatie vinden. "Twee nieuwe tijdschriften hebbcii zich aangekondigd, het Zondagsblad en de Polichinel. Het Zondagsb'a 1 wil vroom zijn, zeer vroom, letterlijk in dienst van den «God van Nederland", liet wil ook achting voor de overheid bevorderen. Zou het inwendig van gevoelen zijn, dat de ondervinding daartoe te kort schiet, en de loei er een handje aan moet helpen R°e 'ang Rjn systeem op zich mettcrnichs, met versleten afleiders het onweder bezwe ren zal, en de rekening zal doen oploopcnmoet de tijd uitwijzen. ?iIo"en ondertusschcn de voorgenpmen geestigheden van Po lichinelmet liare prentjes en haren nadruk, ook bij over heid en volk achting voor het verstandige bevorderen achting voor het behoorlijke, voor het regtvaardige en voor ware orde! Boeren weten óók hun hof te maken. Als kiezers zijn zij vrij wel te bewegen om dezulken uit le zoeken die voor hunne landstreek wat bezorgen kunnen. Den 2 Jan. heeft tc Almelo de herstemming tot het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal tus- schen dc hceren Mr. D. D. Curtius, minister van justitie en Mr. J. van Riemsdijk, adv. aldaar plaats gehad en verkreeg dc eerstgemelde dc meeste stemmen (267 van de 431). Men is te Almelo van oordeel dat de heer D. D. Cdrtius zich de benoeming zal laten welgevallen. (Zou men zich hier door hieenen te verzekeren, dat bij eene eventuele opheffing van Arrondissements llegtbanken, die te Almelo zal blijven? Er moet toch eenige reden voor zulk eene onverklaarbare keuze zijn) Aan den heer J. P. Koens1 e. s. is concessie verleend, om eene diligence-dienst aan te leggen tusschen Zutphen en Lingen zijnde dit eene verlenging van hunne reeds bestaande dienst van Arnhem tot Zutphen. Overeenkomsten zijn geslo ten met de Hannoversche post-directietot onmiddellijke cor respondentie naar Breinen, Hamburg, Berlijn en geheel noor delijk Duitsehland, zoodat men door deze inrigting gelegen heid heeft, om dagelijks van Hamburg over den Rijnspoor weg te Amsterdam vóór beurstijd aan te komen. Den 2 overleed te Steenwijk Ciiristiaan Wolbrink in den ouderdom van honderdtwee jaren en tien wekenhij had cenigcn tijd gesukkeld maar tot aan 't eind zijne geest vermogens behouden. Hij was afkomstig uit Anholt, waar zijn vader rentmeester van den Vorst was; opgeleid wordende voor den priesterstand, ging hij in krijgsdienst, maar vergat zijn latijn nooit geheel. Te Steenwijk hield hij zich onledig met hovenierswerk voor dezen en genen. Op zijn honderdste jaar ontving hij cene gratificatie van onzen Koningwiens grootvader hij als militair gediend had. Dc op 4 dezer te Dockum gehoudene hardrijderij op schaatsen door manspersonen is buitengewoon luisterrijk ge weest co verhoogd door schoon weder. De prijs bestond uit honderd dertig guldensdie behaald werd door Evert H. Schaap van Roordahuizenoud 25 jaren, en de premie, zijnde dertig guldensis behaald door Jacob Talsma, van Oudkerk, oud 29 jaren. 112 rijders hebben aan dezen wed strijd deelgenomen. Door eenige liefhebbers van het schaat senrijden is aan ieder der 12 laatste rijders, behalve aan de winners van prijs en premie, eene belooning van vijf guldens toegekend. Uitgave van J. L. van der Vliet le 's Gravenhage. Gedrukt bij C. Béommendaal. Verkrijgbaar le Amster dam bij J. Noordendorp enz. Was 1348 een belangrijk jaar, 1849 belooft het niet min der te zullen zijn. Reeds op den eersten dag van hetzelve werden wij verrast met no. 1 van het bovenstaande Zondags blad. De Boudewijniaansche bluff, hadden wij haast ge zegd humor (meenen wij)die zich zoo onnavolgbaar in het Letterkundige en de Holloway's pillen vertoond heeft, zal voortaan ook op het staatkundige en godsdienstige worden toegepast! Welk een duizelend verschiet!! 't Is waarlijk om er misselijk van te worden!!! Millioenen cn billioenen aan alle einden der aarde hebben reeds lang hiernaar gesnakt! zij zullen er hunne vreugde hun geluk hun zegen in vin den! Wat de Hollowaypillen voor het ligchaam zijn, zal hit Zondagsblad voor den geest worden, cn niet minder dan eene volkomene revolutie in het letterkundige, staatkundige en godsdienstige te weeg brengen. Was 1843 dus voor eeuwig vermaard door het instorten van troonen die eeuwen gestaan hadden, door omkceringen wier schok de geheele wereld deed waggelen, door de invoering der Holloway pillen; 1849 zal het niet minder zijn door de uitgave van het Zond a gsblad. God zij met ons (Boddewijn)!

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1849 | | pagina 2