den der vertegenwoordiging zijn mogen; tegen het gezond verstand en tegen de mcening van «Ie overgroote meerderheid vin het Nederlandsche volk is het, wanneer cemg distrikt 'die inc'osequentie der Ministers de kroon opzet, door hen iverkeJijk te verkiezen. In het kies .listri kt Hoogevcen welks keuze wij in ons vorig nommer toegejuicht hebben, heeft de heer Dassen, zoo als hij ook vroeger had te kennen gegeven, voor zijne benoe ming bedankt. Het doèl echter der goedgezinde en opge klaarde kiezers van «lat distrikt, voor te komen dat de heer VAN Randwijck zou benoemd worden, is er door bereikt. Moge nu de algemeene verontwaardiging, welke het kandi daatschap van dien heer van Randwijck in het gansche land heeft opgewekt, de ouvaderlandsche voorstellers dier kandi datuur afschrikken van eene herhaling hunner verderfelijke pogingenol' moge er bij dc kiesbevoegden van dat distrikt genoeg doorligt en liefde tot de goede zaak bestaan, om zulke pogingen volkomen te verijdelen. Er zijn nog «erscheidene voortreffelijke mannen of kundige specialiteiten', die algemeen zijn aanbevolendoch wijl zij niet bepaald tot de inwoners van dit of dat distrikt behoor- nen voor zoodanige inwoners hebben moeten achterstaan; waarom uit dezulken gcene keus gedaan door distrikten die zich in het geval bevinden van eene moeijelijke herkic- zing zoo als Almelo en Hoogevfeen. Men bedenke toch, de benoeming van een lid .der verte genwoordiging is geene zaak van het verkiezersdistnkt al- iecn het is de zaak van het gansche vadeilantl. ]t|en verzekert, dat men zich thans aan de ministerien bezig houdt met het zamenstelien van verschillende voordrag ten van wet, die strekken moeten tot invoering van onder scheidene bepalingen der grondwet, alsmede om bereids ge volg te geven aan eenige der ontwerpen tot bezuiniging, welke vervat zijn in het onlangs aan den Koning aangeboden rapport. Het is alzoo te voorzien, dat vele dier ontwerpen spoedig na de opening der nieuwe Kamers, welke men in Ja- nuarij aanstaande te gemoet ziet, aau haar zullen worden Te Zutphen is door den Breeden Kerkeraad der herv. gemeente een Arinenpatrohaat opgerigt. Buiten de leden van den kerkeraaddie bijna alle zich beschikbaar gesteld hebbenzijn 30 armenpatroncn benoemddeels uit «le afge treden kerkeraadsleden deels uit de feilen «Ier gemeente. Ook de meeste van deze hebben zich de benoeming laten welgevallen, leder armpatroon of armbezoeker heeft onder zijn toezigt hoogstens vijf huisgezinnen, hem aangewezen; hij bezoekt deze minstens maandelijks, en oefent over dezelve een vriendelijk raadgevendbeschermend en christelijk wa kend toezigt uithij wendtnaar ieders omstandigheden alles aan wat strekken kan om de behoeltigen tot nuttige burgers en waardige christenen te vormen hij verhoedt zoo veel mogelijk vermeerdering van uilgaven der diaconie door ruimer bedeeling of' toebrenging van nieuwe bedeeldenen beijvert zich den arme door eigene werkzaamheid tot bete ren staat te brengen. [Wij vinden dit zeer mooije ideën, doch twijfelen zeer of ze op den duur de gewenschte vruchten zuilen opleveren. Zoolang niet door productieven arbeid de armoede en daar door de misdaad (want, men beseffe dit wel, de meeste misdaden ontslaan uit armoede) kan te keer gegaan wor denzijn al dergelijke middelen slechts palliatieven, die meer van de vrome gezindheid der invoerders getuigen, dan van hunne staathuishoudkundige kennis. Een verbeterd belas tingstelsel zoü meer dan alle armenpatronaten en liefdadig- heids-inrigtingen baten.] Onlangs heeft in de duinen onder de gemeente Wasse naar het volgende ongeluk plaats gehad. Een der zonen van de wed. Baenijoobn, van omstreeks zestienjarigen leeftijd, vergezeld van een jongetje van den boer bij welken hij dienst baar was, zag, bij het vallen van den avond, een konijn, in een der daar aanwezige holen in het duin zich verbergende. De kleine jongen ging een spade halen, waarmede de jeug dige boerenarbeider het duin begon af te graven vervolgens kroop hij in het ojiengeinaakte hol, en op hetzelfde oogen- hlikdat hij hel konijn' greepstortte een groot aandeel zand over hem heen, waaronder hij geheel bedolven werd. Toen de kleine boerenknaap dit zag, liep» hij aanstonds naar zijnen vader en vertelde het gebeurde men begaf zich dadelijk op weg om hem op te sporen; doch het kind wist de plaats niet meer aan te wijzen eindelijk na twee uren zoekens met lan- taarnenvond men de plek, waar men hem levenloos van onder het zand'te voorschijn haalde. Met genoegen vernemen wij dat de Heer Rosenvf.ldt met zijn tooneelgezelschap eerstdaags weder de steden Zwolle De venter, Zutphen en Arnhem zal bezoeken; waardoor ons het uitzigt op eene aanmerkelijke bijdrage tot de wintel-genoegens gegeven is. In de N.-Brabandsche Prov. Cour. van 19 dezer wordt met bijzonderen lof van dit tooneelgezelschap gewaagd zoowel om het personeel als «le uitgevoerde stukken bestaande in eene keur «Ier beste welke tien vorigen en dezen tijd heeft opgeleverd. Trouwens de verdiensten van den lieer Rosen- veldt zijn bekent!. Moge hij ook hier de verbhjilendste vruch ten plukken van zijne [ingingen om den schouwburg tot eene even leerrijke als aangename school van menschenkennis en wereldwijsheid te maken, en daardoor deugd en geluk te be vorderen. Inderdaad kennen wij hiertoe geen krachtiger mid- ons liggen der den Nederland- Wij hebben het Proefnommer voor Landhuishoudelijke Courant; weekblad voor schen akkerbouwer, veehouderhoutWlerboomkweeker war- moezenier en grondeigenaarzoo als die van af 1" Januarij 1849 in uitgebreider en gewijzigden vorm zal uitgegeven worden (bij J. G. Meijer te Arnhem.) Maakt de landbouw een zeer aanzienlijken tak van onze volksnijverheid uit; een tak, welks waarde misschien vroeger niet genoegzaam beseft werddoch die hoe langer hoe meer de aandacht begint te trekken als een krachtig hulpmiddel tot de welvaart des vaderlandshet moet dan ieder belanghebbende ten hoogste aangenaam zijn, dat in de LamlhuEhoudkundige courant een orgaan bestaat ten uitsluitenden nutte van «lezen tak van nijverheiden wel in handen van mannen als de Heeren Httwaal en Staring, die, genoegzame bewijzen gegeven heb ben «lat ze geheel op de hoogte dezer wetenschap zijn, en van wie onze vaderlantlsche landbouw met regt zooveel mag verwachten. Deze namen zijn genoegzame borg voor de waarde van hetgeen hier geleverd z;d worden; onze aaube- veling zou even overtollig als ongepast schijnen wij willen «leze regels «lus alleen als bekendmaking beschouwd hebben, ten einde er «Ie aandacht van alle landbouwers en belang hebbenden op te vestigen; terwijl wij hartelijk hopendat - deze onderneming den verdienden bijval moge ondervinden en liet beoogde nut uitrigten. Eere den Heeren VV'ttwaal en Staring die het niet beneden zich achten hunne krach ten aan .te wenden om ook op deze wijze de welvaart des vaderlands te bevorderen. Op vriiilag den 8 december is voor dc arrondissements- reg.tbank te Appingedam behandeld de zaak van de beruchte Oostfriesi-he dame, zich noemende Gesiena Pannenburg, we duwe Bozeman," van Ditzum, beschuldigd, van opligterijen welke zij zoude hebben gepleegd te U/rum en de Zoutkamp. Reeds vóór den aanvang der teregtzitting had zich op het plein vóór het paleis van justitie een groot aantal nieuwsgie rigen vergaderd om de beklaagde te zien. Gedurende de teregtzitting nam. deze volksmassa nog steeds loezoodat niet alleen de zaal, maar zelfs al de gangen van het geheele ge bouw met volk waren opgevuld, Nadat er in deze zaak vijf getuigen waren gehoord, requi red'de het Openbaar Ministerie hare schuldig-verklaring aan opligterij, ingevolge art. 405 C. P., en ilien ten gevolge tot veroordeeling in eene gevangenisstraf van drie jaren en hon derd gulden boete. Daarop bekwam haar verdediger, mr. N. L. Reijnders advocaat bij deze regtbankhet woord, en betoogde in eene uitvoerige pleitrede, dat de haar ten laste gelegde daadzaken en voorgewende naam niet daarstelden het misdrijf van oplig terij en concludeerde dien ten gevolge tot hare niet schul dig verklaring. Laatstleden vrijdag heeft de uitspraak van het vonnis plaats gehad en is de beklaagde veroordeeld tot eene"gevangenisstraf van twee jaren en honderd gulilen boete. - Men zegt, dat van dit vonnis dadelijk appel aangeteekend is. Indien al hetgeen van deze bedriegelijke vrouw verhaald wordt, waarheid is, en haar avontuurlijk leven beschreven werd, zoude men, dit lezende, naauwelijks kunnen gelooven «lat alles waarheid behelsde, en eerder uieenen een overdre ven roman, vol van onwaarschijnlijkheden, te lezen. Zwolle 14 Dec. Heden werd voor de Arrondissements regt bank alhier, behandeld de zaak van den heer H. G. Breijinck wegens eene vordering van f 635.76 boete om het niet tee kenen van het aanslagbillet voor het personeel. Den 21 dezer zal de conclusie genomen en 28 daaraanvol gende het vonnis uitgesproken worden. Wanneer zal Nederland toch eens verlost worden van een belastingstelsel dat de nijverheid doodt, de armoede bevor dert en bovendien tot zoovele hatelijke chicanes en knevela rijen aanleiding geeft, tegen dengeen die t geluk niet heb ben in de gunst der administratie te staan. Avereest 15 Dec. Wederom is een te kort ontdekt in de Gemeentekas van f 4000. Het totaal is dus f 1500 f 10000 f 3000 f 4000 zamen f 18500 in 10 ja ren behalve nog de jaarlijksche begrootingen. Nog vernemen wij dat de beroemde gebroeders Niblett

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 2