NIEUWS- Ei ADVERTENTIE-BLAD. 25 December 1848. mm 1\T°. 52 TiS.iX'ëé.f'.V.-. S:- KALEIDOSKOOP ZWOLLE, DEVENTER, Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdageo. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutplien en Apeldoorn 73 cent in de drie maanden; overal elders franco per post87'/2cent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentiën is van dén tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 53cent zegelregt bij iedere plaatsing. ©e Verkiezingen aas. De -waarschuwing der zich noemende welgezinde Kiesbevoeg- den te Deventer, om cene keuze voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te doen uit de heeren Jhr. C. M. Storm van "s Gravesande en Mr. J. A. Duijmaer van Twist, doch vooral den heer Tiiorbecke niet te kiezen, wijl het welzijn des va derlands niet door eene dolzinnige omkeering van zaken maar door eenen gematigden vooruitgang moet bevorderd worden die waarschuwing noemden wij karakteristiek, en waarlijk. zij is zulks in eene hooge mate, niet alleen voor Deventcrs, maar ook voor heel Nederlands aristocratische behoudsgezin- den die het mom van liberaliteit hebben voorgedaan, ten einde de mannen hunner kleur cn met hen het aristocratisch stelsel, dat zij niet afgelegd hebben cn nimmer.goedwillig af leggen zullen, in de vertegenwoordiging op nieuw weder in te smokkelen. De heeren Storm van 's Gravesande en-Ddij maer van Twist zijn de gematigde vooruitgang, Tiiorbecke de dolzinnige omkecring van zaken. Ziedaar hunne meening open en klaar; klaarder misschien, dan zij zelve wel wénschen zouden ze in een oogenbhk van gedachteloosheid en overhaas ting blootgelegd te hebben. De veranderingen der grondwet, waarvan de heer Tuoreecke de hoofdontwerper en als 't ware de representant is, zijn volvoerd; er blijft slechts over de wijzigingen en nieuwe bepalingendoor de regeling in or ganieke wetten, in het staatsleven te doen overgaan kan dit heeten eene dolzinnige omkeering van zaken te bewerken Im mers is het voor den heer Tiiorbecke èene zaak van eer, dat er nu niets omgekeerd wordemaar het thans bestaande met kracht worde gehandhaafd? Neen, met dien fraaije titel gaf het hart zich tegen wil en dank lucht, ontlastte zich onwil lekeurig de wrok en wrevel over die verandering der grond wet zelve. Mannen, die ovir de gebreken onzer vorige grond-" wet en over de voegelijkhcid om aan de burgers meerdere regten toe te kennen, fraai geredevoerd lebben, zoo als Duijmaer van Twist, maar tie zaak vei trouwend lieten zoo als zij was, dat zijn de mannen van eer.cn gematigden voor uitgang; o, men had zoo gaarne het markeert den pas va tv die vooruilgangers willen laten voortduren! maar mannen, die de zaak doorzetteden cn eindelijk werkelijk aan 't voort gaan gekregen hebbenzoo als Iiiorbecke, dat zijn de man nen van de dolzinnige omkeering. Hebben wij meer regtvaardiging noodig over ons ijveren om bij voorkeur nieuwe, en geene oude mannen in de nieuw ingerigte vertegenwoordiging te doen verkiezen? Is er klaar der blijk noodig, dat wij regt hadden, gedurende de voorbe reidingen voor de verkiezingen te waarschuwen tegen die li beralen van den anderen dag, en de waarlijk welmeenende en vrijzinnige burgers aan te manen, om zich door die zoo genaamde welgezinde kicsbevoegden niet te laten leiden oi mis leiden geene gemeene zaak met hen te maken maar zelf standig en met ijver werkzaam te zijn en uit eigen inzigten over eene goede keus te beraadslagen? Wij hebben het leeds gezegd, die ijver ontwaakte wel, maar eigenlijk te laat, of schoon de zaak ten slotte beter uitgevallen is, dan het begin had. kunnen doen verwachten. Laten wij ons echter geene illusie maken over de volstrekte meerderheidwaarmede de heer Storm van 's Gravesande bij de eerste stemming is ver- ZETPiHEN, APELDOORN. De Advertentiën moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij ie Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Wilurk; Deventer, A. Ter Gunne; Zutplien, J. H. Mellink; ApeldoornB. Gunning. kozen. Wanneer zekere partij niet de zekerheid gehad had, dat de heer van Twist te Kampen zou benoemd worden wij zouden eene gansch andere uitkomst gekregen hebben. Moge het bij volgende verkiezingen blijken, dat deze ^eerste ons tot leering gestrekt heeft. Iiitusschen is het cijfer der oude kamerleden in-de nieuwe vertegenwoordiging al weder met een vermeerderddaai het kiesdistrikt Enschede, bij de herkeuze, den heer de Man be noemd heeft Bleven de kiezers van Enschede eene eersle maal bestand tegen de bekoringen van hoog geplaatste perso nen toen men wenschte den heer Duijmaer van 1 wist door hen als kandidaat aangenomen te zien, cene tweede poging is beter gelukt, hoezeer niet ter eere van de eerste vrije ver kiezingen in Overijssel. De heer Bruce heeft zijn gansehen staart er doorgehaalden ofschoon de heer de Man misschien slechts het uiterste tipje van dien staart uitmaakt, cn een dier oude leden der Kamer is, met wiens herbenoemingals 't dan toch zoo wezen moet, men vrede kan hebben, zoo betreu ren wij toch uit het oogpunt van de zaak der direktc ver kiezingen, dc benoeming van den Nijmeegschen heer de Man door de kiezers van Enschede, daar zij het gevolg is van in vloeden en consideratiescn niet op zulke beginselen berust welke den grondslag van cene goede keuze behooren uit te maken. Erger nog ziet het er uit in het vierde kiesdistrikt dezer provincie, waarvan Almelo de hoofdplaats is. Kenmerken zich in 't algemeen de tweede verkiezingen waar zij moeten plaats hebben, door nog groofere mneijelijkheden om tot eene goede keus te gerakendan zulks bij de eerste stem ming het geval was, zulks doet zich vooral in het kiesdis trikt Almelo gevoelen. Des te laakbaarder wordt het gedrag van den eerst gekozene, Mr. 11. Jacobson die op zijn minst even goed, als het. ganschc Jand zulks wist, kon weten, dat hij dc algemeene kandidaat der kiezers in zijn distrikt was, en voor die kandidatuur niet bedankt heeft; waarlijk de gloriole van met eene overgroote meerderheid tot lid der Kamer benoemd zijn, en zulks niettegenstaande zoo weinig op gesteld was, dat men er voor be- wordt door het ilJLoijale en de verdrietige gevolgen meer dan verduisterd. Thans is het in dat distrikt Tweede men er dankte er van eene verwarring gelijk aan die eenmaal te Babel mag ge- heerseht bebben. Allerlei namen worden genoemd en per sonen gepousseerd, waaronder er zijn, als welke geene lijst van kandidaten in de 67 overige kiesdistrikten van Neder land ontsierd hebben. Ziedaar wat gebrek aan leiding, ge mis van eensgezindheid en van een klaar program van t geen men wil, ten gevolge hebben. Het waarschijnlijkst is, dat zich dit alles zal oplossen in de zeer slechte keus van den heer D. Donker Curtius, Minister van justitie (f). Het is tegen het gezond verstand en tegen de meening van de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk, dat dc tegenwoor dige Misnisters er doorgedrongen hebbendat zij tevens le- Later is deze lieer ook in liet orthodoxe Harderwijk gekozen. (-}•) Onder het schrijven dezes vernemen wij dat de heer Dosker Ccr- Tius werkelijk 153 stemmen op zich heeft vereenigd; ofschoon Mr. 3. wa Riemsdijk Jr. er 1D9 heeft; zijnde ecliter niet de volstrekte meer derheid; zoodat lusschen deze heide zal moeten herstemd worden.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 1