©casieEug«Se Herlgte®. Bez:i(lig;3 vo»rraitga«Bi«S© ontwikkelt hij aïiilsie SjcgaaascScss. ■Tan Kroes. Op wien lijkt dat leeuwtje dan? Klaas Meister, 'k Weet niet. Maar zou dat den toren van den Haag beduiden? J. K. Dan zou de voerman nog bezadigder zijn dan de ruiter. Al knapt hij met de zweep, veel verder komt hij niet. K. M. Of die garnaal al omgeknikt is om hem op te eten? J. K. Wel Klaas, dat is een kreeft met een horen des overvlneds op den staart. K. M. Zou die kreeft dan uit muizenvangen gaan, en uit pols-voelen J. K. Hij brengt zeker van alles moois mee. 't Mag wel voor jou zijn en voor de liefhebbers. Ik wilde wel eens een van die andere milde zakjes beginnen te ontwikkelen. K. M. Nu wordt het mij te wijs af. J. K. Ga maar wat bij dien toren zitten kijkenKlaas, Misschien gaat je dan een licht op, en krijg je nog wel wat mee. Deventer, 6 December 1848. Aan de Redactie. Ik ben zoo vrij u voor liet volgend staaltje van productiviteit een plaatsje in uwe Courant te verzoeker^, Ik heb'"zoo lang gezwegen als mij zulks doenlijk was; doch daar ik vermeen spoedig in regten te zullen worden vervolgd en in regten, zoo het heet, lot betaling zal worden gevonnisd, zoo reken ik mij verpligt de zaak mede aan het publiek ter beoordecling te geven. Ik heb volgens mijne innige overtuiging de huurwaarde van de bij mij in gebruik zijnde pereeelcn opgegeven, welke in 1843, ook bij her ziening, waren opgedreven tot eene huurwaarde van 350. De Commissie daartoe ingesteld, zoo zegt men, is het voorgekomen dat deze huurwaarde te laag is. Wanneer die Commissie, of "ook een lid daarvan, zich de moeite had gelieven te geven, dan had men zich kunnen overtuigen dat mijne huurwaarde te hoog was aangegeven, en mij hierdour veel onaangenaams kunnen besparen. Doch dat mag zeker niet! de schatters worden gezonden, die hebben immers een eed ge daan (ik huiver!) en nu wordt hetzelfde dat in 1843 op 350 ook door schatters geschat is, op f 365 gebragt. Nu vraag ik elk wie iets van onze stad en zaken weet, zijn wij voor- of achteruit gegaan? En hoe kunnen de schatters zoo iets met hun eed en geweten verantwoorden? liet is slechts eene kleinigheidwelke meer moet worden betaald. Ik zoude die betalen, indien liet er dan toch wezen moet, maar liet is stuitend voor mijn eerlijk gevoel, liet in de zaak opgeslotenedat ik wil lens cn wetens gelogen zoude hebben en tegen mijne overtuiging mijne huurwaarde te min zoude hebben aangegeven; daarvoor word ik ge straft, daarvoor word ik beboet; dat is het wat ik niet kan verdra gen, en niet zal betalen, voor ik er toe genoodzaakt wordt. Maar in regten liadt gij u immers kunnen voorzien? Ja! volgens het regt in Nederland; waarvan ik een proefje mededeel. Door omstandigheden gedrongen moest ik in 1839 laten vertimmeren mijn woonhuis tot een pakhuis. In 1843 wordt mij aangezegd, dat ik nu om die vertimmering drie jaren verminderde grondbelasting heb be taald (ik betaalde namelijk hetzelfde als toen het woonhuis was) maar nu voortaan meer moest betalen. Na veel moeite en kosten, wordt op mijn eerbiedig aangeboden request geantwoord, dat mijne reclames niet van grond waren onlbloot, en ik dus (bij wijze van gunst) voortaan maar evenveel zoude blijven betalen als vroeger toen het woonhuis wasI l)at was Immers regt in Nederlandschen zin? het had mij reeds genoeg gekost zoo ver te komen: ik blijf dus maar betalen of iiet nog woon huis was. Ik rade elk en een ieder, welke in regten wat te vorderen heeft, eerst den kost te koopen dan is hij althans bezorgd voor den ouden dag. Ik had eene tweede hypotheek 4 f 1150 en rente, gelijk niet nog twee andere inschrijvingen zamen 1400 op een pand waar 7000 voor geboden werd. (Elk weet wat het den armen debideur kost eer de cre diteur gevestigd is). De eerste hypotheekhouderse is gedrongen in regten haar kapitaal cn rente te vorderen. De schrik welke elk voor het regt heeft is zeker oorzaak dat er geen koopers zijn en het pand voor ƒ5200 wordt verkocht. Aan regtskosten gaat van deze som af 600, blijft dus p. m. 4600. De eerste hypotheek en rente moet daaruit; er blijft nog ongeveer 1000 ter verdeeling over, en opdat nu elk zijne competente portie zal krijgen, moet die verdeeling in regten geschieden. Aan regtskosten kost dal zoo ongeveer 700; maar ik krijg ook voor de mij waarachtig toekomende 1200 een restantje van 141 en eenige eenlen, als ik op zegel verzoek dat mij zulks worde uitbetaald, en ik op zegel daarvoor kwitantie geef. Doch het is geregtelijk, volgens regt en wet in Nederland vereffend. Wil men meer voorbeelden ik heb in mijn eigen zeken een klein boek deeltje voorhanden, van verschillend alooi, diLo als bovenstaande. Ik heb een groolen schrik gekregen voor 't regt van Nederland! J. W. WIJNOLDIJ. De kiezers van Uoogevecn hebben meer staalkundige verlichting ge toond dan de Drentsche C.daar ze den heer Dassen en niet den Graaf der toevallige kinderen, tot lid der 2de kamer verkozen hebben.Te Almelo heeft zich tot kandidaat aanbevolen Jbr. Hovij van Zwolle, die op eene voorloopige kiesvergadering terstond liet aanzienlijk getal van 0 stemmen heeft gekregen. Er zijn dit jaar geen Sl. ISicolaasridders gebakken. Zoo lang er nog adel ijken en ambtenaren zijn is er immers deeg genoeg voorhanden! Bij Ds. Jansen te Delft is hotcr ca wijn uit den kelder gestolen. Uit het gekkenhuis te 's Linge is een patient onl- vlugt. De lieer v. Panhuijs heeft als lid der 2de kamer bedankt. De nieuwe keizer van Oostenrijk beeft om te beginnen een millioen ge weren besteld. Minister Baud heeft wegens ongesteldheid zijn ontslag ingediend; doch later, op verzoek, zulks weer ingetrokken. Hoc is dit? kunnen onze ministers zich ziek en gezond maken wanneer zij willen? of is hunne eerlijkheid ook reeds zoover doorgedrongen om hiervan een spelletje te maken? Raspail heeft een feestdronk ingesteld: »op het wantrouwen, de broeder der waakzaamheid." Een orthodox Nederlan der drinkt: »op het vertrouwen; dat ons land in weinige jaren me» eenige (luizende millioenen schuld belast heeft." Ook in Prubgen is niet 1 Jan-. 1849 het zegel op de dagbladen afgeschaft. Om de ver lichting en beschaving zooveel mogelijk te keer te gaan, blijft men liet in Rusland, Turkije en Nederland behouden en zoo mogelijk verhoogen. Terwijl Dr.- Scheltema op de hem eigene wijze het ongepaste en bespot telijke van de jeneverafechalferij ten loon stelt, gaat Mr. d'Engelbronner. te 's Hage nog onvermoeid voort daarvoor te ijveren. Aldaar is 6 de zer ontzettende afgoderij en walgelijke vleijerij gepleegd. De uitslag der verkiezingen voor een President in Frankrijk is nog niet bekend. Algemeen schijnt de meeste kans voor Lodewijk Napoleon te wezen, öloge hij gelukkiger zijn dan zijn naamgenoot in Drenthe. De Baden- schc staatskas vertoont eene miniatuur-navolging van de Nederlandscbe hebbende een te kort van circa 6 millioen. In de omstreken van 's llertogenbosch zijn lig te schokken van aardbeving gevoeld. Te Zwolle.zijn eenige heeren afgestapt om bet publiek in dc kleeren te ste ken. Verwacht bij gunstiger tijdsomstandigheden in 1849 eene ten toonstelling te Delften eerstdaags eene revolutie in 't kerkgezang der Remonstranten. In Sleenwijkerwold is een steen ontdekt A 36,000 N. P. s— De prins van Oranje heeft 't beschermheerschap der Delftsche academie nedcrgelegd. Te Fleeg (Vriesland) zijn de dochter en de dienstmeid van den lieer Visser, eene lamp willende vullen met llallo- gaz, door ontvlamming daarvan zoo gebrand, dat ze zijn overleden. Met 1 Januarij aanst. zal de tolheffing op 't Zwolsche Diep aanvangen. De Heer Gratama heeft de zaak regtskundig onderzocht en te ligt be vonden.—Met 30 dezer zal de wapenstilstand tusschen de zonen Nimrods en de Overijsselsche langooren 'mgaan. Een Brilsch eskader zal legen de Maroccaansche zeerooverijen uitzeilen. Mr. J. A. van Roijen is te Kampen tot eersten kandidaat voor de eerste kamer gekozen. Hoe con sequent met de keuze voor de Tweede kamer!! De koning van Beije- ren beeft eerie premie van 100 dukaten uitgeloofd voor het beste ant woord op de vraag: door welk middel is de armoede best te weren? Wij gelooven dat de beste middelen daartoe niet zeer in den smaak der ko ningen en regeerders vallen. Zoo ver tot hiertoe bekend is heeft Lo dewijk Napoleon 418,005, Cavaignac 118,965 en Ledru-Rollin 42,934 stemmen verkregen. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 10 Dec. ,33 palm 9 duim. 14 Dec. 31 palm 8 duim. 11 D 35 0 15 30 0 12 35 0 0 D 13 33 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 15 Dec. 1848. TARWE f 6.50 a f 8.00. ROGGE f 4.00 a f 4.50. BOEK WEIT f 3.25 5 f 4.40. GERST f 3.40 A f 3.70. ERWTEN (groene) f 7.00 4 8.25. ERWTEN (graauwe) f 9.50. AARD APPELEN f 1.25 a 2.00. BOQNEN f 4.50 5 f 4.80. BOTER n. p. t 0.50 A f 0.6272- 7s ton f l4-75 k f 15-25* GRAANMARKT te DEVENTER, 15 Dec. 1843. Over het geheel was de aanvoer heden minder ruim dan de vorige week, en was dit vooral met Rogge het geval, die daardoor dan ook wel zoo vlug opruimde. TARWE, die meerendeels van inferieure kwaliteit was, ging slepend af, en is van f 6.50 tot 7 7.50 naar deugd verkocht. ROGGE gold f 4.20 A f 4.50 naar kwaliteit BOEKWEIT niet redelijke aanvoer ruimde wel op, en is verkocht van 7 4.25 tot 7 4.75. GARST f b.00 A 7 3.50. HAVER f 2.60 a 73.00. PAARDEBOONEN f 4.25 A 74.50. BOTER: 1. soort f 13.00 a f 13.25. 2. soort f 10.50 A f 11.75. AARDAPPELEN, 7 1.40 A 1.80, puik best f 2.40. Ter markt 30 a 40 mud. Per sclnp verzonden ongeveer 200 mud tegen 7 1-30 a 2.00. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 14 Dec. 1848. In de prijzen der Granen was beden bij tamelijke aanvoer, weinig verandering le bespeuren, ofschoon er meer kooplust bestond en alles griffer van de hand ging. TARWE gold van f 6.50 tot f 7.2b. ROGGE f 4.20 a 4.40. BOEKWEIT 7 4.25 a 4.60. GARST f 3.50 A f 3.75. HAVER no minaal 7 2.30 a 7 2.80. GELE ERWTEN van f 6.00 tot f 6.50. BOTER: van f 11.00 tot f 12.00 het 7S vat. BURGERLIJKE STAND van ZWOLLE, Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: G. Voetelink, 39 j., met M. E. Santman, 36 j. T. Karstenberg, 24 j met H. Tulp, 23 j. Bevallen: 7 Dec. J. Schuttelaar, geb. v. Tongeren, Z. G. v. Rijn, geb. Meijer, D. 8 dito. J. Spilman, geb. Bult, Z. H. Hoonders geb. de Ridder, D. 9 dito. H. Nunnink, geb. de Ruiter, Z. J. Overweg, geb. Siërink, Z. 10 dito. M. H. Menge, geb. Eichsier Z. D. Vereeken, geb. Meijer, Z. H. Schutte, geb. Temmink. S. M. liallie, geb. Thieman, D. W. Iiartweg, geb. Plieiffer, Z.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3