;V; kajiplisaöë.^'t Is fraai om dit san.de bcjyo(ners.>an Koevor- V;. (Lengte hêtronpren die thans reedsieei^e£3choonste kanalen I' zawfen bezitWn, van de Zuiderzee to&aaV het Ilanfioversche V\ Meppen, wat/neer de kleingeestige (jaltórschheid van elen heer av 'R ANny.-ptx zulks niet brutaal weg feélet had yopr welke \daad aUeeti hij, even als voor zipje w^aagfepid jtrp' andere hoögë^aangelcgenhedendoor de al^emeene opiptfe lang tot verantwoording is geroepen. «Door dïTP-taeeiHÏASSEN te kic- »zen, zegt de Dr. C.roept inen hein uit zijn werkkring, «en brengt hem in een nieuwen werkkring, waarin hij zich nog eerst zou moeten vormen. Kiest men van Randwijck, «dan brengt men hem terug in zijn werkkring." Br. Br. van Randwijck in zijn werkkring! welk eene herinnering? de on geboren kinderenwet! de zee van nuttige zaken, die hij uit Sfkeer van werken, ongeboren liet! die zoo ver is in den werkkring der étiquette en der soirees, en het andere liet vlotten en drijven. «Hij is geen man om den tijd te verspil- »len aan politieke kwesties," zegt de Dr. C.en daar heeft zij gelijk in; de kwesties van het weder, en of de sans pren dre er door te halen zijen of het nieuwe drama staan of vallen zal, dat zijn gewigtiger kwesties, en beter onder het bereik. «De vraag wat hel volk eten en drinken zal, zegt de i)Dr. C.gaat hem t meest aan." Waartoe? om te weten welke accijns het meest zal opbrengen? Want om werk te verschaffen, kan het moeijelijk wezen daar geen der talrijke aanvragen gedurende zijn ministerschap om concessie tot de uitvoering van ondernemingen, eenig ander dan een ontwijkend of afwijzend antwoord heeft kunnen verkrijgen. Bij deze voor treffelijke eigenschappen noemt de Dr. C. eindelijk den sterk- sten afkeer van te dHfligen ijver voor de liberale regeringsbe ginsels. Wij gelooven werkelijk dat deze afkeer den heer van Randwijck, zoo als alle onbekwame postbekleeders en tracte- menttrekkers der vroegere regering, bezielt, en dat men hem ook daarom in stille rust het pensioen moet laten verteren 'twelk hij tot algemeene ergernis en tot oneer van die hem in de regering geroepen hebbenin lengte van dagen moge genietenals hij maar niet weer in eeuige behandeling van zaken komt. De Dr. C. is niet zeer gelukkig met de gevoelens, die zij ontwikkelt, noch met hare kandidaten, die zij aanprijst; maar bij de eenvoudige Drenthers kan zij met hare schaamteloosheid kwaad genoeg doen. Gelderland. Afloop der verkiezingen in het 4e distr. Ruurlo. 2e Kamer, getal kiezers 471, uitgebragte stemmen 430. ,T. P. P. van Zuijlen van Nijevelt 318, Wsijn 74, van Na- gell van Ampsen 26, van Heeckeren van Kell 3 enz. Blanko billetten 2. Verkozen J. P. P. van Zuijlen van Nijevelt met 318 stemmen. Ie Kamer, getallen als boven: van Nagell van Wiscn 330 Kerkhoven te Twello 117, van Dam van Isselt 111, van Bas ten Batenburg 76, van Rappabo 65, van Heeckeren van Twik- kelo 42, Brantzen v. d. Zijp 34, v. o. Heijden v. Baak 18, v. Heeckeren van Enghuijsen 17. enz. Blanko billetten 2. Ie Kandidaat: van Nagell v. Wisch met 330 stemmen. 2e Kandidaat: herstemming tusschen Kerkiioven 117, en van dam v. Isselt 111 stemmen. Een bewijs hoeveelof liever hoe weinig, men op die ge- dwofigen bekecringen tot liet liberalismus kan staat makenen met welke goede trouw allen die de magt in handen hebben daarvan afstaan, levert dezer dagen Oostenrijk weder op. Zoo men weet, was men daar op 't punt het heele keizerlijk ge zin den waardigen Mettermch na te zendenen zich voor goed van «zijne Allerhoogste keizerlijke Genade" te ontslaan, toen door het toegeven aan alle regtmatige eischen des volks, door alle mooije beloften en de aansluiting aan het Duitsche rijksverbond dit nog werd afgewend. Naauwelijks is het gevaar nu bedwongen of de aap komt uit den mouw. De Oostenrijksche afgevaardigde, graaf Deijm, heeft reeds onbe wimpeld in de Rijksvergadering verklaard, dat Oostenrijk al leen zoodanige besluiten van het Parlement zal erkennen en eerbiedigen, welke het met zijn belang en waardigheid over- komstig rekent, en dat, als het Parlement daar geen genoe gen mede neemt, het slechts troepen heeft af te zenden, om dien Staat tot gehoorzaamheid te dwingen. De afgevaardigde Raveaux heeft verklaard, dat hij zich verheugde, dat men aizoo het masker afwierp, 't welk men gedurende vele maan den had gedragen en dat een ieder alsnu kon weten waar aan zich te houden. Dit is een lesje wegens alle Regeringen en Staatslieden, die door den nood gedwongen zijn zich in het liberale pak te steken. Bij de eerste gunstige gelegenheid scheuren zij de naden los en werpen het van zich. Mogen de volken hier van nota nemen en de naden hoe langer hoe meer met ste vig bindgaren toehechten! Men weet eindelijk waar de paus zich bevindt. L. II. is den 26sten te Gaëta gearriveerd. Zoodra de Koning van Napels zijne aankomst vernambegat hij zich onmiddelijk met de koninklijke familie en het gehcele hof naar Gacta, ten einde Z. H. zijne diensten aan te bieden. Men zegt dat de 11. Vader voornemens is, naar Montc-Cassino dc wijk te nemenwaar hij de kardinalen bijeengeroepen heeftom daar een conclave te houden. In dit conclave zou beraad slaagd worden over de te nemen maatregelen. Den 4 wist men te Parijs nog niet. wat er van den Paus na zijne aankomst te Gaëta geworden was; men vreesde dat hij een ander land dan Frankrijk tot wijkplaats had ge kozen. Te Rome was het na 's Pausen heimelijk vertrek rus tig, doch de democratische partij brengt allengs geheel Italië in gisting. In 't midden van Italië vooral heerscht eene niet geringe opgewondenheid. De bewegingspartij verkondigt luide dat daar de Paus zijn volk heeft verlaten hij geene aanspraak meer kan maken op eenig gezag in den Kerkelijken Staat; dat het kerkelijk en 't burgerlijk gezag niet meer vereeDig- baar zijn, eri dat de eenheid van Italië alsnu moet worden doorgedreven. Te Rome werd 't afbeeldsel van den moor denaar van Rossi openbaar ten toon gesteld, en men twij felde niet of die persoon zou openlijk worden vereerd. Den 7 dezer heeft het Hof te Assen uitspraak gedaan in zake der beide Meppeler debitanten der loterij, Keizer en van Rbijn, in appel teregtstaande als zich bedriegelijk zul lende hebben toegeëigend een deel van 't lot waarop in de vorige Loterij de hoogste prijs gevallen was, de eerste ten nadeele der Collecteurs alhier, de andere ten nadeele van een particulier te Meppol. Ten aanzien van Keizer, is deszelfs schuld aan de hem te laste gelegde daad wettig en overtui gend bewezen verklaard, -doch tevens overwogen, dat deze daad, hoe onzedelijk ook, niet valt onder "t bereik der straf wet, en is hij mitsdien van alle regtsvervolging ontslagen. Ten aanzien van van Rhijn is, even als bij de regtbank, de schuld aan de hem te laste gelegde daad voor onbewezen verklaard en zijne vrijspraak mitsdien bevestigd. APELDOORN den 2 December 1848. W ie met ons dorp en deszelfs omstreken bekend isweet dat aldaar onderscheidene Markgenootschappen gevonden wor den uit de grijze oudheid herkomstigen steeds een eigen Bestuur hebbende uitgeoefend over hunne belangrijke Eigen dommen, welke, meest uit Bosch en Weidegronden bestaande, achtereenvolgende het zij in Erfpacht worden uitgegeven of in Eigendom afgestaan om daarop huizen te bouwen boschgronden of bouwlanden aan te leggen. In de laatste jaren zijn belangrijke uitgestrektheden dier gronden op die wijze aan akkerbouw en houtteelt dienstbaar gemaakt, en is daardoor vooral ouder de arbeidende klasse eene welvaart verspreidwelke het gebrek en de ellende heeft doen wij ken welke in den laatsten winter zoo vele andere plaatsen teisterde; getuige de ontginning van circa 150 Bunders door den Heer Moorrees ten oosten van ons dorp op het zoo genaamde Hohenheim ondernomen, getuige de aanleg van ruim 200 Bunder ten westen van ons dorp nabij het Loo door den Heer de Heus uitgevoerd, getuige de ontginning van de Hecren Kerkhoven, Ankersmit en anderen. Deze ontwikkeling eener tak van -nijverheid welke ten platte lan den uit een maatschappelijk oogpunt boven elke andere te verkiezen isverheugde alle welgezinden dezer streek - dochwat niet te verwachten scheenanderen zagen dit of met afgunstige oogen aan of vermeenden dat door het ver minderen dezer heidevelden in de nabijheid van het vorstelijke Loo de geliefde valkenjagt zoude worden belemmerd. Het denkbeeld werd opgeworpen of die Markgenootschappen wel eenig regt op die velden bezaten en of niet veeleer het Do- meinbestuur de beschikking over dezelve moest 'worden toe gekend. De toenmalige Minister van Finanticn, steunende op een vonnis in eene gelijksoortige zaak voor eenige jaren door het voormalig Hoog geregtshot te 's Hage ten voordeele van het Domeinbestuur en ten nadeele van de gemeente Piencum uitgesprokenheeft eene proeve gewaagd in hoe verre die aanspraak ook tegen de Markgenootschappen in Gelderland ware te doen gelden. Namens het Domeinbe stuur werd de Ordermark te Apeldoorn voor de Regtbank te Arnhem geroepen, om eene uitgestrektheid van omstreeks 800 bunders, (waaronder de 200 Bunders door den Heer de Heus ontgonnen;, gelegen nabij het Loo, gedeeltelijk uit lieide en gedeeltelijk uit boschgrond bestaande, aan gezegd Bestuur af te staan bewerende dit Bestuur dat alle heide en woeste gron den naar de beginselen van de voormalige en ten deze nog geldende regten, het Eigendom van den Landsheer zijn, in dien de bezitters door deugdelijke tijtels de wettige aankomst niet bewijzenzoo als door onderscheidene regterlijke uitspra-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 2