demesfigde IBea'igSe&ï. Kortom, ieder heeft thans het liberale kleed aan; maai den een lit het Gemakkelijker, den ander stijver, gedwonge- ner of onnatuurlijker. DusBurgersJet vooral welke kleer maker dit pak geleverd heeft! Afloop va», het wrklcsrinfswcrk te Deventer. „Bij "t scheiden van de markt leert men de kooplui ken nen" .Het verkiezingswed alhier zou haast eene commentary op dit spreekwoord kunnen zijn Wij willen echter niet zeggen, dat het niet beter ware dat men de kooplui terstond maar bij 't aangaan van de markt kende! Dan kon men aanstonds zien of men van hem en zijne goederen wilde ge diend zijndan of ze ons met pasten. Ons komt het voor, dat ieder die een eerlijken handel voorheeft en met goede ■waar Ier markt komt, wel mag gekend zijn en die niet be hoeft geheim te houden. Anderen schenen echter anders te denken en hielden zich en hunne waar op de kiesvergaderin- gen en vereenigingen zoo streng mogelijk geheim en bedekt; en trachtten dan de koopers nog diets te maken dat ze niet vermomd waren en alleen onvervalschte waar hadden. Maar, o wee! wat werden ze boos als men maar even aan hun mas ker raakte of eene proef van hunne waar wilde nemen. Dan- kwam soms het ware gezigt in al zijne lelijkheid te voor schijn; zoodat er de eenvoudige en eerlijke koopers van ver schrikten! Maar ter zake. Zaturdagavond II. had weder eene vergadering der zooge naamde vereeniging plaats, lutusschen was de staatkundige geloofsbelijdenis van den Heer v. Marle bekend geworden en had, als men zoo zeggen mag, tnrore gemaakt. Het alge meen was hiermede ten hoogste ingenomen en erkende dat men zulke mannen moest hebben als er wat goeds zoude ko men. Maar niet minder was de partij van 't behoud hier door opgeschrikt en in de engte gedreven. Ze -zag dat bij eene stemming in de Vereeniging, en daardoor later bij de definitieve stemming, de Heer v. Marle zeker verreweg de groote meerderheid zou verkiijgen. iioe! iemand tot verte genwoordiger kiezen, die „billijke verdeeling van lusten en lasten, verbetering van belastingwezen, afschaffing der be schikking over gunsten welke personen kan verleiden" wilde; een Wandaal die NB. „tegen overdrijving van die parlemen taire beleefdheid is, welke onwaardigeti ontziet;" "dit kon toch bij geene mogelijkheid; dit moest op alle wijzen verhin derd worden. Niettegenstaande de daverende toejuiching der vergadering (die zelfs zoo krachtig was dat de Heer Burgemeester verzocht de zaal te ontzien; bij het voorstellen van den Heer v. Marle, was er op uitgevonden en werd voorgesteld, dat deze Heer volgens zijn programma bij deze Vereeniging niet kon aangenomen wordenomdat hij niet aan de bepaling voldeed, die van de kandidaten eene „getrouwe en eerlijke uitvoering der gewijzigde grondwet" vorderde. Nu had de Heer v. Marle gezegddat het hem onder andere mede nood zakelijk scheen „de nieuwe grondwet te zuiveren van hetgeen er in bezorgd is om hare goede, zijde te verlammen." Dit streed, beweerde men, tegen elkander. Maar wilde de Heer v. Marle die verbetering dan anders dan volgens den grond- wettigen weg? Zegt hij niet met ronde woorden, dat hij v-oor trouwe gehoorzaamheid is ook aan slechte wetten, zoo lang zij bestaan? Wordt van de kandidaten vereischt dat zij de Grondwet voor volmaakt houdenen alle verbetering moeten afsnijden Hoe het zijwij zullen hieromtrent niét verder uitwijdenmaar men wist inderdaad te bewerken dat besloten werd den Heer v. Marle niet als kandidaat aan te nemen. Ofschoon dit nu web niets afdeed om bij defini tieve keuze op hem te stemmen x begreep men echter van weerszijden zeer goed wat het gerucht hiervan zou uitweiken en welke gevolgen dit zou hebben te meer daar er geen tijd of gelegenheid meer was de afwezigen en vooral de buiten districten hieromtrent juist in te lichten. Ter bekoming van ovcrwigt scheen de liberale partij zich dan nu voorshands bij den Heer Thorbecke te moeten bepalen, te meer daar men meende dat die keuze ook van buiten zou ondersteund wor den. In den avond van 28 dezer werden daartoe door de stad billetjes van den volgenden inhoud veispieid. Door vele vrijzinnige Kiesbevoegde Burgers te Deventer die niets an ders beoogen, dan liet welzijn van liet Vaderland wordt als de beste Volksvertegenwoordiger aanbevolen: de Heer J. R. riionisECKE, Professor te Lcyden. Zij noodigen misdien allen, die van liet gewigt van bet oogenblik doordrongen zijnop hem liunne stem nit te brengen. Deventer, 28 November 1848. NB. Bij gemis aan een dagblad hier ter stede, dient deze lot kennisgeving. Reeds den volgenden morgen werden die door onderstaande op dezelfde wijze beantwoord Door vele welgezinde Kiesbevoegden te Deventer, die niets anders be oogen dan bet welzijn van bel Vaderland, worden als de beste'Volks vertegenwoordigers voor de Tweede Kamer der Statcn-Generaal aanbevo len, hetzijde Heer C. M. Storm van sGravesai.de, te Deventer, hetzij: do lieer J A. Dihjmaek van Twist, te Deventer, maar vooral niet dolleer J. II. Tdorbecke, Hoogleeraar le Lcyden die door de heftige libe ralen in eene gedrukte circulaire, gisteren a tend rondgezonden, als zoo danig is voorgesteld. Allen, die van heJgv'gt van liet oogenblik doordrongen zijn, worden bij deze uitgenoodlgd om op-een der beide eerstgenoemden hunne stem uit te brengendaar beide niet slechts hoogst verdienstelijke stadgenootcn zijn ech^iln^ ^UndiSe ,m,n- neii die liet welzijn des Vaderlands, niet door eene dolzinnige omkeering van'zaken, maar door eenen gematigden vooruitgang, wcnschcn te be- vorderen. Deventer, 29 November 1848. waarop tegen den avond een nieuw briefje met onderstaande «.rectificatie volgde De naam van den Candidaat voor de Tweede Kamer der Staten Gene- rnl is niet J A maar A. J. Duijjiakr vak Twist. Men z,e de Deven- Ter Courant van 17 November. Ieder kieze wien hij wil, maar vuile de namen goed in. 't Scheen alsof men dien dag met briefjes zou overstroomd worden; en menigeen, die bij het eerste eene vi e uivcung over 't lijf ging, in de meening dat het een welbekend 5 cents Aanmaningsbriefje van den ontvanger was, nam het laatste, dat nog dienzelfden avond werd rondgebragtmet ligten moed aan, zijnde van den volgenden inhoud: Aan de kitsgeregtigte Burgers! De pari ij van beliou-l beeft zoo even eene laatste poging gedaan, om u op nieuw, onder de schoonschijnende bewoordingen van „geene dol zinnige oinkeering maar gematigden vooluitgangeen rad voor de oogen le draaijen, u te doen medewerken, om uit uwe vertegenwoordiging te sluiten den schepper onzer nieuwe vrijzinnige instellingen, den ïegt- schapeneneerlijken en kuridigen Thorbecke, een man verre boven on zen lof en hunne aantijgingen verbeven; in wien de mannen van behoud te regt bunnen doodelijken vijand zien, daar liij ten allen tijde moedig voor lie regten des volks, tegenover eene posten-hejagéide en eigeube- langzockende aristocratie, is opgetreden; geen liberaal van den dag, die alle partijen dient, beden behouder, morgen hervormer is, al naarmate zulks met zijne belangen overeenkomt, maar een man, die sedert zoo vele jaren met mond cn pen, in en buiten de Kamer, de beginselen beeft voorgestaan, die thans gezegevierd hebben; die de boofd-oorzaak is, dat.thans aan u, Burgers, is toevertrouwd die beslissende gewigtige keuze, waarvan het staan of vallen des vaderlands waarschijnlijk zal ai- hangen. En zoudt gij dan nu die rcglen aanwenden ten dienste der be- houdstieden.? een man kiezen die hunne belangen, niet de uwe, zal voorstaan en ten allen tijde voorgestaan heelt? of zult gij tooncn rijp te zijn voor de staatkundige regten aan u toevertrotiwd en eenen ver tegenwoordiger kiezen, die de belangen des geheelen volks, niet die eener partij, zal behartigen, en met vaste hand de éénige middelen aanwenden, die in staat zijn ons diep gezonken vaderland van den an ders onvermijdelijken val te redden? Neen, de keus kan niet twijfelach tig zijnMet vol vertrouwen op het gezond verstand en den vrijheids zin van Deventer's burgers wachten wij den uitslag af. Gij zult aan ons district de onverweikclijke eer bezorgen, van tot deszelfs vertegen woordiger gekozen te hebben, den man dien wij u met allen ernst dur ven aanbevelen: Professor J. R. Thorbecke, te Lcyden. Namens vele onafhankelijke Kiesbevoegden, die geene bijoogmerken hebben. Vraagt men nu naar de resultaten dezer geheimzinnige scher mutselingdan is er ten minste dit uit te leeren; dat de staatkundige opinie ook hier, gelijk overal, in twee partijen verdeeld is, en dat het dwaas of oneerlijk is dit te willen ontkennen of verbloemen; alsmede dat eene opregteinnige vereeniging van beide partijen eene onmogelijkheid is. Wij zouden 't dan ook wensehelijk geacht hebbendat iedere partij zich ridderlijk als zoodanig deed kennen en vereenigde, en openlijk beraadslaagde en handelde, zoo als zij naar hare overtuiging meende te moeten doen. Zulk eene gedrochtelijke vereeniging van behoud en liberaalgelijk wy hier gehad hebben, is een onding, dat noodwendig tot groote moeijelijk- hedeo en gevaren moet leiden. Wij hebben dit vroeger ge zegd; had de tijd voor de verkiezing nog langer geduurddan vreezen wij dat men er de bewijzen van zou ondervonden hebben. Leere men hieruit voor de toekomst! De regis tree Jcsche verkiezingendie zooveel verandering in de wereld zullen brengen hebben ook reeds invloed op den aanleg onzer courant gehad. Voor de stukken, daartoe betrekkelijk, hebben een paar malen de gemengde öeriglen moeten opgeofferd worden. Of het dit waard was, en of niet zoowel het een als hel ander louter een aardigheidje is, zal de tijd leeren. Intusschen meenen wij aan onze roeping voldaan te hebben en gaan nu weer op den oorspronkelijken weg voort.^ De aanvankelijke verkiezingen voor de Eerste en Tweede Kamer zijn thans afgeloopen. Op vele plaatsen zijn de voorloopige vergaderzalen verraderzalen geweest. Men vreest dat de gebakjes daardoor tamelijk in Nederl. zin zullen uitvallen. De ex-koning Lodewijk Philips kan de Engelsche lucht niet verdragen, en gaat met zijn gezin naar Napels den winter doorbrengen. De onderkoning van Egypte, Meheuied-Ali en zijn zoon Ibrauim-Pacua zijn spoedig na elkander overleden. Men zegt dat generaal Cavaignac naar dit postje zou dingen. De president* minister van den paus, de fleer Rossi, echtgenoot van dc chanteuse

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 2