u den loop dei' vergadering met een enkel woord mededefe- lenwaarna u de zaak misschien een weinig duidelijker zal worden. Het was dan toevallig de Heer K. van Hulst («Ws-druk- keren als zoodanig, benevens om vele andere hoogst gc- wigtige redenen de afhangeling en gvootelijks begunstigde van den heer L'urgemccster van Stoetwegen) die de vergadering geconvoceerd had en ze opendedoch vervolgens aandrong tot het benoemen van een President, die de bekwaamheid bezat eene zoo belangrijke vergadering waardiglijk te leiden. Toe vallig wees hij hiertoe den Heer van Stoetwegen aan, die toevallig ter vergadering tegenwoordig was, en toevallig cr op geprepareerd was om den Heer v. Twist voor te stellen en aan te bevelen. Dat dit nu grooten bijval vond is niet te verwonderen, uit hoofde van de groote achting waarin de burgemeester van Kampen bij de" ingezetenen staat. Wij ge ven gaarne toe dat de Heer v. Stoetwegen die achting in zijne betrekking als Burgemeester ten volle verdient, en wil len zijne waertle als zoodanig niet in 't minst verkorten. Maar eene andere vraag is het, of' het kiesch is zijn invloed te ge bruiken om zijne persoonlijke gevoelens ovcrwigt te verschaf fen? Dc Heer v. Stoetwegen toch is een aristocraat en be- houdsman pur-sangeen zwager van Jan Albert Sandberg; dit is genoeg gezegd. Den fleer van Twist (zonder dat wij nog in alles met de physiologie der Arnhemsehe Courant wil len instemmen) houden wij voor eene echte type van een vroeger kamerlid: nu eens- liberaal dan behoudend, weife lend, inconsequenten voor iedere slechte zaak met eene mooije redevoering gereed; maar wij vragen waar hij zich als een opregt voorstander der liberale beginsels onzer tegen woordige grondwet betoond heeft? waar hij den moed gehad heeft zijne zoogenaamde opinies met kracht door te zetten? waar hij op de noodzakelijkheid van een ander belastingstel sel, met afschaffing van allen druk voor handel en nijverheid (en dit achten wij in de tegenwoordige omstandigheden wel de hoofdzaak) heeft aangedrongen? waar hij zich, in één woord, als een volksgezind, liberaal, zelfstandig 011 moedig volksvertegenwoordiger heeft doen kennen? Dat dc Heer v. Twist dus door den lieer v. Stoetwegen kon aanbevolen wor den, vinden wij niet vreemd; maar dat de burgers, in zoo verre zij uit hunne eigene oogen zien kunnen, hiermede we zenlijk instemmen, dit zullen wij nooit gelooven. Uit den Kaleuloskoop van 4 dezer zien wij dan ook, dat tie Heer v. Twist in uwe stad (waar men zijne staalkundige loopbaan ze ker met meer belangstelling gevolgd is) bij de vrijzinnige partij volstrekt niet in aanmerking komt en zelfs niet genoemd wordt. (Was het met het oog op hem, dat in uw laatste 110111- mer van i> liberalen in den mond en yizim'-liberalen" gesproken werd?) Hij zal dus een cadeautje voor het kamper-kiesdis trict worden. Men zegt, dat bij do Gebrs. Fels reeds eene nieuwe bijdrage tot de kamper-stukjes (waarvan wij ons meen den geëmancipeerd te hebben) onderhanden is. Evenwel wij willen de hoop nog niet geheel opgeven. Onze stadge- nooten hebben te dikwijls blijken van gezond verstand en zucht naar verlichting getoond om zich nu de slaapmuts zoet sappig over de oogen te laten trekkenen willens blind te zijn. Men verneemt dan ook reeds een dof gemom pel, en veel kan vóór dc eigenlijke keuze nog geschieden; zoo slechts een vrijzinnig en bekwaam man zich openlijk aan 't hoofd durfde stellen; hoewel die positie (eénigermate tegen den Burgemeester) altijd iets onaangenaams heeft. Hopen wij intusschen het beste. Waarom neemt men niet het programma van het dag blad Overijssel v. 27 Octr. (ook in uw laatste nommer overgenomen) dat genoegzaam ieder in zijn hart is toegedaan openlijk aan, en kiest daarbij, als den waren vertegenwoor diger dier principes, den Heer de Gaay Fortman tot afge vaardigde? Dit zou de schitterendste voldoening zijn die mogelijk was, en Kampen daardoor weer toorien zich aan de spits van staatkundige verlichting en verbetering te durven stellen. Eenige uwer geabonneerdenstemgeregtigden van het Distrikt Kampen. Er licel't zich alhier te Zulpiien op üen 4ilcn dezer eene Vereeni ging gevormd, onder de zinspreuk Redding door bezuiniging, welke gis teren op eene algemecnc Vergadering van stenigeregügden gedachten tegenstand ondervond, door de zoogenaamde behoudende partij. De be doelde burger-verccniging of liberale partij stelde als haren kandidaat voor, den edelen, 0111 het Vaderland zoo verdienstelijken Hoogleeraar Tuorbecke, omtrent welken belaas menige zeer onkiesche aanmerking geopperd werd, en tegen wicn vooral en alom te velde trekken dc zich dus noemende dienaren van Hem, die luide verkondigde: mnijn rijk is niet van deze wereld," doch men denke aan de tijden van Oddenbab- neveld en de de Witten: diezelfde zuurdeesem is nog niet uilgeznurd. De ^behoudende partij, welke primitief op liet oog had een zich voorge steld hebbend vorsteMjk-adjudant (bijna gelijkluidend niet afgezant), wees, toen dit balletje niet op wilde gaan, op den zicli mede kandidaat- lel lenden, trouwens hoogst bekwamen en liberalen Baron van Zuijlen san Nijveedt tot de IIEEZE. Rlcn hoopt eclitCTdat, lioe wensclielijk de veuzc des laatsten anders ook zijn móirt. liberale stemmen, vooral in ,le buiten-districten, niet zullen verdeeien, en liet daardoor aan de behoudende parasieten onverhoeds gelukke bun doei te bereiken niet behulp van liet bekende divide el impcre (.verdeel en heersch); maar dat allen om en in Zutphcndie waarachtig belang stellen in liet welzijn van Vaderland en Koning, zicli aan de eerstgenoemde Vereeniging onverdeeld mogen aansluiten ea hunne stem lot den Hoogleeraar J. K. Tiiobbecke te Leiden bepalen. Zutphcn den 9 November 1848. Geen aristokraat. Men verneemt dat op aanstaanden Maandag, 's morgens ten 11 uren, te Kaalte bij Jobink in de Zwaan eene vergade ring van kiezers uit verschillende onderdistrikten van Deventer zal gehouden worden. - Naar wij vernemen zijn in het kiesdistrikt van Almelo, als candidate!) voorgesteld voor de Tweede Kamer de heer Jacobson, president der regtbank te Almelo, en voor de Eerst'e Kamer de heeren A. J. Vos de WiELenT. J. Roessingh Udink Op eene den 6 November te Enschedé gehoudene ver gadering van G1 kiesgeregtigderiis de heer B. P.G. van Dicr- gelen te Zwolle, aangenomen als eandidaat voor de Tweede Kamer der Statcn-Generaalen zijn voor de eerste Kamer aan genomen, de heeren Cu. de Maere en T. J. Roessingh Udink. Wij achter") het niet onbelangrijk, aan onze lezers de verzekering te geven dat de Heer J. P. P. van Zuijlen van Nijevelt van clan Iföigenkamp) zich bereid heeft verklaard 0111 zich in het 4de distrikt van Gelderland (hoofdplaats Ruurlo) opentiijk als Kandidaat te stellen voor het Lidmaatschap der £Me Kamer. Uit een particulieren brief' van een plattelandsbewoner der provincie Drenthe, deelen wij 't volgende mede, als be wijs hoezeer het politieke leven op sommige^-laatsen nog slaapt, en hoe noodig het is dit op le wekken en op te leiden: «Nieuws is hier niet; 't politisch leven is bij de boeren nog altijd in slaap, 't Zal een mooije verkiezing worden, als het niet betert! Of ze op of niet op de kiezerslijsten staan, kan die mensehen, naar 't schijnt, niet schelen; want in vier gemeenten (dit weet ik zeker) heeft bij de ter visie ''88ln8 ^ier lijsten, er geen mensch paar komen kijken. Als men naar deze belangstelling de verkiezing afmeet dan kon t wel eens waar worden van de Staten-Gcneraal wat men eens van de Provinciale Staten zeidedat men in of uit die vergadering kon geveldwaehterd worden.1' MJE^EM®TH1HT EVENT EU» PROCESVERBAAL. Besluiten genomen m eene atgemeene Vergaderinggehouden ie Deven ter den 5 JSovemOer 1848 tot welke Vergadering opgeroepen zijn alle kiesbevoegden voor de keuzen voor de Eerste en Tweede Kamer- der Slalen-C ener aal in het Distrikt Deventer, Er zal een Commitlé benoemd worden, aan hetwelk zal worden op gedragen 0111 eenige noodzakelijke voorbereidende 'maatregelen voor den goeden loop der verkiezingen te nemen onder verpligting om daarin op eene hoogst onpartijdige wijze en met eerbiediging van alle gevoelens te werk te gaan. De Vergadering kent aan bet Commitlé de uitsluitende bevoegd beid toe, om eene atgemeene Vergadering yan Kiesbevoegden bij een teroopon bet Comniillé zal echter verpligt zijn die bijeenroeping te doen zoodra dezelve door minstens twintig Stembevoegden schriftelijk gevorderd wordt, liet Commitlé zal zich onledig houden met de candi- daluur voor de Jste en 2de Kamer der Staten-Generaal. Ten einde als Candidaat door het Committé te worden geproclameerd, zal vereischt worden dat minstens zes Stembevoegden schriftelijk aan hetzelve ver klaren dat zij N. N. waardig oordeelen 0111 als Candidaat voor de 1ste of 2de Kamer in aanmerking te komen. Bij het ontvangep eener zoo danige verklaring zal het Committé verpligt zijndien persoon ais Can didaat aan te nemen cn openlijk bekend te maken, na aan denzelven gevraagd te hebben, of hij tot lid der Isle of 2de Kamer benoemd wor dende, in die Kamer zitting zal nemen, en denzelven tevens te hebben uilgenoodigd aan dc kiezers te doen blijken van de staatkundige grondbe ginselen welke hij bij zijne benoeming tot rigtsnoer van zijn gedrag hoopt te nemen, liet Committé zorgt alsdan, dat die verklaring van den Candidaat op eene geschikte wijze ter kennis der Kiesbevoegden wordt gebragt. Keuzen van zekere personen of in eenen zekeren geest bevor deren mag het Commitlé als zoodanig niet. Bij liet houden eener at gemeene Vcrgadaring, presideert het Commitlé die Vergadering door deszelfs President of Vice President. Liet Committé zal bestaan uit acht personen, Kiesbevoegden uit De venter, aan welke acht andere personen, één Kiesbevoegde uit ieder buitengemeentetoegevoegd zullen kunnen worden* Het Committé zal zich aan de Kiezers in elke buitengemeente adresseren en verzoeken dat een Lid van het Committé door hen worde verkozen. Wanneer hieraan niet voldaan wordt, zal het Committé zich zelf een persoon uit zooda nige buitengemeenten kunnen toevoegen. De bevoegdheid van bet Committé strekt zich niet verder uit dan tot de eerste keuzen en de onmiddellijke gevolgen daarvan, bij bedanken als anderzins. Het Committé zal echter ook later de bevoegdheid hebben om het initiatief van eene algemeene Vergadering te nemen. Het Committé zal niet in de verpligting zijnde opengevallene plaatsen te doen aanvullen maar deszelfs werkzaamheden onverhinderd voort zetten tot tijd en wijle meer dun een vierde der acht benoemde perso nen inogt ontbreken. Rij vacature van buitenleden zal hetzelve trach ten die te doen aanvullen. Het Committé wordt verzocht deszelfs werkzaamheden zoo spoedig mo gelijk aan le vangenopdat de Kiesbevoegden weldra de Kandidaten mogen kennen. Tot* de stemming overgegaan zijnde, worden met meerderheid van stemmen verkozen de navolgende Heeren die verklaard hebben d#» v»«n

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3