mSmsSffimm MUM antwoordt dc minister: «geenszins kan ik mij vereenigen met de overdreven begrippen van hendie eene geheele omkee- ring van ons belastingstelsel eene ligt uitvoerbare zaak noe men maar toch voor eene aanmerkelijke wijziging acht ik dat stelsel allezins vatbaar." Wat nu dat wijrif/en in een ministerieled mond beteekentweten wij genoeg! Als of dit nog niet duidelijk genoeg ware, bluft de 'sGra- venkaagsche Nieuwsbode van T dezer (die voor een orgaan der Regering wordt gehouden): »dat het belastingstelsel aan eene belangrijke herziening, hoezeer dan ook niet aan eene alge- heele omkeering, zal worden onderworpen." Opdrijven en productief' maken schijnt dan ook thans weder de leus te zijn en hoe Jauger hoe meer te zullen worden. Met verontwaardiging zien wij uit den brief van den Heer Hoffman in dc N. Rolterd. C. van 2 dezer, dat Z.Ed. nu nog aanschrijvingen heeft gelezenwaarbij aan tauxateurs door hunne superieuren wordt kennis gegeven, dat wanneer de tauxateurs niet beter aan de verwachting van deze beant woorden zij verpligt zouden zijn hen door andere tauxateurs te doen vervangen Denken wij daarbij nu aan het ontzettend tekort dat nog gedekt moet worden cn de kostbaarheid onzer staatsinstelling ook volgens de nieuwe grondwetdan schrikken wij voor den nijveren burgerstand en zeggen nogmaals: geene andere dan radikale, volksgezinde vertegenwoordigers! - ZVTPHEN2 November. Voor het kiesdistrict Zut- phen wordt door de Vereeniging onder de zinspreuk: Red ding door Bezuiniging aldaar, a's kandidaat voor de Tweede Kamer der Stateii-Gcneraal aan dc kiezers voorgesteld en aan bevolen de heer Mr. J. R. Thokbecke Hoogleeraar te Leyden. In eene voorloopige samenkomst van Kiesbevoegden uit het Distrikt Deventer heeft zich onder andere, werkzaamheden betrekkelijk (te aanstaande keuzen voor de Staten-Generaal ook eene Vereeniging geconstitueerd met oogmerkom die keuzen in den geest van het onderstaande Programma te be vorderen. Die Vereeniging heeft zich bereids over dat Programma verstaan en hetzelve met hare handteekening ten getale van vier-en-7,estig bekrachtigd, terwijl zij -aan de zes on- dergeteekenden den last heeft opgedragen om ook de ove rige Kiesbevoegden uit het geheele Kièsdistriktvoor zooverre zij in denzelfden geest wenschen te handelen uit te noodi- gen om zich aan deze Vereeniging aan te sluiten. Aan dien last voldoende maken dc ondergeteekenden gezegd Programma -hierbij openlijk bekend en noodigen alle Kiesge- nooten uit dit Distrikt uit, om tot hetzelfde doel mede te werken zullende het voormelde stuk ter teekening liggen in het gebouw van het Athenaeum op den Poot. Deventer2 Nov. 1848. P. BOSSCHA, H. W. VAN MARLE F. C. NOURU, W. REINÜERS, HENÜk. BUtTENWERFF, A. VAN DER MEER. De ondergeteekenden allen Kiesbevoegden in het Distrikt De venter verklaren bij deze, tot wederopzeggens toe toe te treden tot eene Vereeniging gevestigd op de navolgende grondslagen De Vereeniging stelt zich ten doelzooveel mogelijk te be vorderen dat de keus van leden voor de Tweede Kamer en van Kandidaten voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal geschiede in zoodanigen geest, dat daarbij op den voorgrond sta: 1°. eene getrouwe en eerlijke uitvoering der Gewijzigde Grondwet, zonder eenige poging tot terugwerking aan den eenen kant, maar ook zonder onmatigen vooruitgang aan den anderen kant: 2a. bezuiniging en v'creenvoudigingzooveel immer mogelijk, in de huishouding van Staat: 3°. opheffing, zooveel immer mogelijk, van de belemmeringen, welke aan de welvaart in den weg mogten staan. De leden verbinden zich dien ten gevolge, om de keuze van Afgevaardigden in den bovengemelden geest zooveel mo gelijk te bevorderen, de keuzen daarentegen, welke in eenen tegenovergestelden geest zijnniet te ondersteunen. Als eer ste middel daartoe zorgt de Vereeniging, dat er voor de J?euzen in het openbaar Kandidaten gesteld worden cn dat aan die Kandidaten gelegenheid gegeven worde, om vóór de keuze van hunne Staatkundige denkbeelden te doen blijken. Alle Kiesbevoegden zullen worden uitgenoodigd zich aan deze Vereeniging aan te sluiten en wanneer daartoe gedurende eenige dagen de gelegenheid opengesteld zal zijn geweest, zal er eene algemeene Vergadering worden gehoudenin welke een definitief bestuur zal worden gekozen. DeventerNovember 1848. WclkoBMSt-ffiroet aan ©bizc jassgc ®s*o!idwct. Iö vivat! Iö vivat! De Grondwet is nu klaar; Geboren na zoo veel rumoer Is 't kindje sprekend toch zijn moer, Iö vivat! Iö vivat Wat hongrig ,kintl is dat. Iö vivat! Iö vivat! Ei! zie, wat mooije wieg, Vol bloemen en oranjelint, Heeft toch dat jong mirakelkind Iö vivat! Iö vivat! Wal hongrig kind is dat! Iö vivat! Iö.vivat! t Lacht ons wel loddrig toe; Maar, vrienden! reeds in 't kinderpak Steekt liet zijn handjes in je zak! Iö vivat! Iii vivat! Wat hongrig kind is dat. Iö vivat! Iö vivat! Nu is liet kind gedoopt Nu maakt men liet zijn papje kiaar Trekt, burgers! dus je beurzen maar! Iö vivat! Iö vivat! Wat hongrig kind is dat. Iö vivat! Iö vivat! 'Dat kind weet gaauw den weg De Satan toclizijn accouciieur Stond vóór den doop reeds aan je denr. Iö vivat I Iö vivat Wat hongrig kind is dat. Iö vivat! Iö vivat! Werd eens dat schatje groot Dan leefde 't, als aristocraat, Eij hellengeest en englcnpraat, Iö vivat! Iö vivat! Wat hongrig kind is dat. Iö vivat! Iö vivat! Och, maakje maar niet bang! Dat teeder wichtje slikt weldra En gaat zijn moeder achterna. Iö vivat! Iö vivat! Wat hongrig kind is dat! Iö vivat! Iö vivat! Dan dragen wij 't in 't graf,- En iigt liet aan zijn moeders zi' Dan zingen en dan juichen \vij Iö vivatIö vivat! Wat hongrig kind was dat! Z. N; CvCMseEagde öerigtcsi. De heer v. Hees van Berkel dijkgraaf van Rijnlandheeft vrijwillig voor de helft van zijn Iractement als zoodanig afstand gedaan op hoop van navolging. De Kamper Courant toont zich ijsselijk vóór de kan didatuur van Kampens Burgemeester tot lid der Tweede Kamer! Is dit een gevolg harcr valsche positie als Sfarfs-Courant? anders begrijpen wij het niet. Immers alleen het Burgemees ter schap (om deszelfs directe ondergeschiktheid van de Hooge regering) moest reden genoeg van uit sluiting zijn. De vrienden van den eeuwigen vrede te Londen hebben den heer Süringar naar Parijs en Frankfort gezonden, om de regerin gen aldaar tot het lidmaatschap over te halen. Aangeboden een nieuw volkslied op dc herziene grondwet, en Bijbelsche vertroostingen bij aardsche rampen. Mr. I. da Costa, na vooraf tot het Chris tendom bekeerd te zijn, is thans ook tot het Nut bekeerd. In Overijssel IN0. 25 wordt de heer G. de Serière, oud-gouverneur der Molukken zeer tot kandidaat voor de Tweede Kamer aaubevoleu. In Frankrijk is de wijnoogst zoo gezegend uitgevallen dat men voor twee en een halve cent een uur lang kan drinken. Wat baat ons dit ech ter, zoo lang zulk een hooge impost het gebruik voor den minderen man onmogelijk maakt? De koning van Denemarken heeft den Rijksdag geopend en ook eene nieuwe constitutie aan zijn getrouw volk beloofd. In Frankrijk schijat Lodewijk Napoleon hoe lan ger hoe meer kans te krijgen om tot president te worden benoemd, liet dagblad la Presse (redacteur E. de Girardin) ondersteunt thans ook zijne kandidatuur, minder, zegt het, uit sympatie voor den adelaar (L. Napoleon), dan uit afschuw van den speruer (Cavaignac).'Men zegt dat te Brussel eene conferentie zal gehouden worden ter regeling van de Italiaansehe zaken. Te Woabrugge zijn 29 Oct. drielingen (een zoon en twee dochters) gedoopt, van armoedige ouders. Londen vloeit thans over van diamanten. De gewezen koningin van Frank rijk, de prins van Joinville cn de hertogin van Nemours lijden op 't oogenblik aan zenuwziekte. Van onze nieuwe grondwet zal eene officiële uitgaaf worden uitgegeven. Gelukkig dat men hierop niet be hoeft te wachten om mei derzelvcr inhoud .bekend te worden! Men schrijft uit Batavia dat de gouverneur-generaal de ambtenarendie rondborstig voor hunne vrijzinnige opinie durven uitkomen, tot herstel van gezondheid naar Nederland terug zendt. De lieer van Spaen van Biljoen is op de jagt zijnde zelf door den Opperjagermeester getroffen of doodende zelf gedood. In Groningen schijnt men er ijverig op uit om alle bezitters van heerlijke regten uit de Eerste en Tweede Kamer te weren, uit vrees dat de afkoop, waartoe eene nieuwe wet moet ge maakt worden, anders te veel in 't krijt zou loopen. Niet geheel ten onregte!

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3