woorden" kunnen schetsen: Nederland streeft nog naar het doelnat België reeds voor achttien jaren heeft bereikt. Ne derland werpt de liberale, en democratische beginselen niet meer van zich af, maar het geeft daaraan nog-niet die uit breiding, welke zij in de Belgische constitutie hebbenjrntvan- vangen-, en door tie wetten, welke de zitting van 1847 lo4o zoo belangrijk hebben gemaakt." [L'Indépendance Beige.) Eene overgroote hoeveelheid natuurlijk gas, genoegzaam om eene geheele stad te verlichten werd onlangs in de na bijheid van Detroit, eene stad in den Staat Michigan (Yeree- nigde Staten) ontdekt door de heeren Granger, terwijl men bezig was eenen waterput te borenwaarvan de buis viei duim wijd was. Op eene diepte van 70 (Eng.) voeten stootte men op eene holte of ader, uit welke zich eene sterke lucht stroom ontlasttedie steenen zoo groot als hoendereijeren 10 a 15 voet in de hoogte wierp en vergezeld ging van eenen waterstraal, die 10 a 12 voet hoog spoot. Toen men een licht bij dien luchtstroom bragt ontvlamde het en brandde met groote felheid, terwijl de vlam tot op 20 voet in de hoogte rees. Men is voornemens dit gas door mildet van pijpen naar Detroit te leiden en die stad er'mede te verlichten. Is het niet zeer inconsequent van de heel en half offi ciële couranten, die eerst de regering' van behoud verdedigden en stijfden, dat ze thans weder onbepaald vertrouwen en blinde ondersteuning van het nieuwe bestuur (het tegenge stelde van het vorige) prediken? Geenszins; ze blijven stipt consequent in haar stelsel om elke regering, hoe dan ook, te steunen en te believen, en zouden zoo morgen ons land Turksch werd, niet minder gemoedelijk tot. vertrouwen en berusting in den Sultan en zijne zijden koorden aansporen. Voor haar is elke regering heilig en on schendbaar zoo lang ze bestaat, en slechts wanneer ze geval len is, durft men zich verstouten aan te merken, dat ze toch in allen deele niet geheel volmaakt was. Waaraan is dit vreemd verschijnsel toe te schrijven? Alleen aan den aristocratischen geest, die haar bezielt, en die zich onder elk bestuur van de beste brokken tracht mees ter te maken, en de magt en invloed in handen te krijgen, om zijne eigene belangen te bevorderen en de belangen des volks te verraden en te verloochenen. Hoe rustiger en lijd zamer en volgzamer zich het volk maar .houdt, zooveel te schooner spel heeft de aristocratie om haar verloren terrein te herwinnen; ja helpt het volk haar zelfs onwillekeurig hierin. Jammer dat het volk door eene vijfendertigjarige ondervin ding do bittere vruchten van dit ondersteunen der regering en lijdzaam berusten en vertrouwen in zijne aristocratische vrienden heeft leeren kennen en gezien waar dit henen voert. Moge het volk dus de oogen geopend worden en het zijne waarachtige vrienden en vijanden meer en meer onderschei den; moge het zich bovenal in acht nemen, voor die verra derlijke raadgevers, die het tot blind vertrouwen op de rege ring, en op de aanzienlijkebekwame en onafhankelijke man nen die zich lot hiertoe met de behartiging van deszelfs belan gen belastten aansporen. De voóglaai', op beJriegen uit, Den vogel lokt met zoet gefluit. SNEEK, den 19 October. Gisteren avond vereenigden zich ruim dertig ingezetenen dezer slad bij den heer van Meurs in den Wijnberg, ten einde zich gemeenschappelijk te beraden over de beste wijze, omzoo veel mogelijk, ook in ons kies district, de regtstreeksche verkiezing van een' volksvertegen woordiger tot heil des lands te bevorderen. Nadat de verga dering zich had geconstitueerd door twee uit haar midden met de leiding en opteekening der beraadslagingen te belasten nam zij reeds dadelijk tot leuze aan bezuiniging door vereen voudiging doordrongen als zij was van de hoogst dringende noodzakelijkheid der toepassing van dit beginsel, bij de aan staande ontwikkeling der grondwet door de wetgevende lig- chamen. Alle aanwezigen keurden deze- leuze goed en bevestigden zulks met hunne handteekeningen. Daarna kwam men over een, dat eene commissie diende benoemd te worden, die tot doel moest hebben, het aannemen dezer leuze zoo binnen als buiten deze stad meer algemeen bekend te maken en alom op te wekken tot aansluiting aan gezegde vereeniging. Bij stem ming werden daartoe benoemd acht ledendie zich allen gaarne deze benoeming lieten welgevalleu. Nadat aan deze commissie voorloopig de noodige middelen waren toegestaan om aan den opgedragen last gevolg te kun nen geven en nadat de tijd eener nadere bijeenkomst afhan kelijk was gesteld van den uitslag der bemoeijingenscheidde de vereenigingdie ondubbelzinnige blijken droeg van beza- digden burgerzin en opregte vaderlandsliefdezoo als die be- hooren uit te komen, waar het, met ter zijde stelling van alle persoonlijke inzigten, de benoeming geldt van eenen waar- digen vertegenwoordiger des1 volks. De commissie voornoemd heeft alle stemgeregtigden binnen deze stad vriendelijk uitgenoodigdzich aan die vereeniging te willen aansluiten ten einde zoo doende te geraken tot de keuze van een lid der Staten-Generaal,, die Friesland tot eer en het vaderland ten zégen strekt. -OLST den 16 October 1848. Gister middag rukte, tot veler verbazing, deze Gemeente binnen en werd alhier, ten koste der Gemeente, ingelegerd: een detachement van 14 Dragonderszoo als men later ontdekte door den Heer Bur gemeester gerekwireerd om, zoo noodig, ter hulp te snellen bij een gevreesd gevecht, bij gelegenheid eener kermis aan den Barloeene boerenherbergruim een half uur afstands van hierwaartoe ook bereids twee geregtsdienaars uit De venter present warén. Intusschen bleef aan den Barlo alles stil en rustig, zoo als trouwens wel te verwachten wasen de Dragonders bemerk ten als 't ware het doel hunner komst niet. Drie derzelve echter werden nieuwsgierigbegaven zich in stilte naar de kermis en, zoo als men ligt kan bevroeden, in plaats van onrust vóór te komen, waren juist deze het middel waardoor de rust werd verstoord. Is dit detachement nu werkelijk voor rustbewaring aan den Barlo gerekwireerdhoe verkeerd dan hetzelve hier, een half uur van deszelfs bestemming, te plaatsen. Het beginsel van alles is echter raadselachtig en men zou met' regt op den aanlegger hiervan als altijd kun nen toepassen: veel geschreeuw en weinig wol. ZÜTPHEN, 2-3 October 1848-. Het stelsel van productiviteit wordt ook hier in al zijne ge strengheid gevoeld, zoowel omtrent de patentbelasting als om trent de schatting van het slagtvee. Onze dierbare controleur behoeft zeker in dit opiigt voor geen zijner waardige confra ters te wijken, daar hij de schatters zoo ijverig oprijdt dat het moeijelijk is hiervoor een man van karakter meer te vinden. Dit had dart ook ten gevolge dat de schatter van het naburig Wdie betrekking moest nederleggen. Een commies, aan dat productief maken gewoonwerd in zijne plaats aan gesteld. Deze werd voor eenige dagen door zekeren G een der geachtste burgers Van het dorp, verzocht onmiddelijk mede te gaan ter schatting van een varken dat door omstan digheden terstond moest worden geslagt. Zijn Wel Edel Ge strenge (wij weten niet of commiezen dien titel ook toekomt; doch over 't algemeen verdienen ze dien niet minder dan con troleurs, inspecteurs, directeurs en consorten) kon echter niet terstond medegaan maar gaf aan genoemden Gpermis sie om maar vast tot slagten over te gaan. Terwijl dit geschied was kwam onze ijverige ambtenaar en schatte het varken op een prijs, voor welken het hem werd gegund. Deze toeslag scheen niet zeer welkom te zijn daar hij zich uit de voeten maakteen zeker dacht dat de zaak wei even als het zwijn dood zou bloeden. Dit was echter niet zooGbragt - het varken naar het kantoor van den ontvanger. Later ver scheen daar ook onze ijverige commies-schatter, in zich zei ven niet weinig het stelsel van productiviteitmet zijn uit vinder en alle varkens verwenschende. Hij vindt nu echter goed te zeggen dat dit niet het varken is, dat door hem ge schat en hem gegund is, en weigert het dus te accepteren. Gwil het echter ook niet terug nemen. Drie dagen bleef nu het dier, dat niemand wilde accepterenhier liggen^ De ontvanger vindt het nu hoog tijd dat het wordt wegge ruimd, en geeft last het ter plaatse te brengen waar het van daan kwam. Hier-vindt men echter eene gesloten deurzoo dat het hiernevens gedeponeerd wordt. Intusschen wordt aan den heer burgemeester van een en ander kennis gegeven welke daarop gelast het onmiddelijk in den grond te doen begraven. Weldra was een kuil gereed en de plegtigheid zou een aanvang nemen doch 't was of de Booze in 't spel was - nu was het geheele varken verdwenen en men vond niets dan de lad der, waarop het gehangen was geweest. Men veronderstelt dat het door de smalle gemeente (voor wie dit, dank zij ons belastingstelsel, nog een lekker hapje zou zijn) verdeeld eii medegenomen is. Thans wordt de nieuwe commies-schatter-varkenkooper in regten om de betaling vervolgd, een nieuwe schatter, een tuinman van den ontvanger, is hem reeds in die betrekking opgevolgd, met het voortreffelijk succes dat hij terstond van het eerste varken, dat hij geschat heefteigenaar is geworden. O, gezegende productiviteit, opdrijving, villerijl bestraal ons Nederland!

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3