©emcugde Sïcrigteu. Correspondentie. twee dagen daarna aan den heer Mr. J. B. van Son, in hoe danigheid van gewezen Minister voor de zaken der Koomsch- Katholijke Leredienst enz. een pensioen van f 2080. I Over al die hooge pensioenen aan de afgetredene Ministers, die aan de natie zoo weinig dank verdiend hebben, en bo- itvendien nieerendeels schatrijk zijn, hoort men nog al eens morren. Slechts één is er onder, waarover men hartgrondig I vreugde gevoelt. Want waarlijk, hoe bcnaauwd het weder met de schatkist gesteld is, en hoe zuur de ceijten en opcen ten naar het kantoor worden gebragtzoo is het toch, dat de exgouverneurde exminister van Binnen-, en dito van Bui- tenlandsche zaken Lodewijk Napoleon gepensionneerden dus van de behandeling van 's lands zaken af is, met f 2758 niet te duur betaald. ELBURGden 19 September. Heden avond werden hier, per wagen gebragt, om per nacht-diligence verder te gaan, de reizigers, die te Kampen waren gekomen, om met de Boot van daar naar Amsterdam te varen. De Boot was, in plaals van te elf uur, eerst te vier uui^van Amsterdam te Kampen gearriveerd; zij bevindt zich in eenen staat, ten ge- volge waarvan aan de terugvaart naar Amsterdam volstrekt niet te denken viel. Hetgeen er eigenlijk gebeurd is> houdt men met een gehcim- zinnigen sluijcr bedekt. Zooveel schijnt zeker, dat de machinist en twee anderen zwaar moeten gebrand zijn, en wel dooi de stoom die zich ontlast heeft uithoofde van het springen cener stoombuis. Het ongeval heelt plaats gehad op de heen reis gisteren naar Amsterdam. De boot, die terug moest, om te Kampen hersteld te worden heeft slechts éêne ketel kun nen gebruiken. Gelukkig, dat.de zee kalm was, anders zou de gewaagde overtogt ligtelijk niet zijn volbragt. In allen gevalle, de Kamper Stoomboot, hare machine en ketels worden oud. ProvOv. C.) Het onderstaand rekwest is door eenige ingezetenen van Sneek aan Z. M. opgezonden en doet zién hoe de administra tie en vooral cle Controleurs de belangen der burgers meenen te moeten behartigen. Mogt men willen zeggendat dit hun post medebrengt, dan antwoorden wij, dat geen eerlijk en fatsoenlijk man, onder welk voorwendsel ook, zich moest laten vinden om den middenstand tegen regt en billijkheid te verdrukken en uit te mergelen, en, zoo men dit opzette lijk van hem vorderde, hij zijne eer zou redden door voor zijn post te bedanken. Sike 1 SNEEK, den 11 September 1848. Wij achten het onzen pligt Uwe Majesteit kennis te geven dat, hoe ongeloofelijk zulks zij, niettegenstaande de spanning waarin de burger in Nederland verkeert, door één Uwer Majesteits ambtenaren de volgende fiscaliteit is bedreven. Vroeger was hier ter naauwernood cene woning in huur te bekomen, thans staan vele woningen ledig, hetwelk om aan merkelijke vermindering in koopprijs, de huurwaarde derzelve zeer heeft doen dalen. Eenige der schatters, getrouw aan hunnen eed van onpartijdigheid, hebben, deze omstandigheid voor oogen houdende, gemeend, zoo als van zelve spreekt, de huurwaarde minder hoog dan vroeger te moeten schatten de controleur der directe belastingen alhier, minder onpar tijdig, en geheel de belangen van den middenstand uit het oog verliezende vierde zijnen wrevel wegens die lagere schatting bol, zoo als de ondergeteekenden ontwaard hebben, door na dat hij eeist de schatters tot hoogere schatting had aangemaand de Heeren van der Meulen en Koopmans, schatters alhiervoor dat de werkzaamheden waren afgeloo- pen hun ontslag te geven, verklarende zulke tauxalie niet met het belang der schatkist te kunnen overeenbrengen. Wij ondergeteekenden vermeenen dat deze Heeren, volgens eed en pligt handelende, geenzins zoodanig moesten zijn be handeld en verklaren dusdanige handelwijze naar ons inzien onbillijk en onregtvaardigweslfhlve wij niet kunnen nalaten, Uwe Majesteit hiervan kennis te geven vooral met het doel dat de lagere ambtenaren niet langer dusdanig handelenals geschikt is om de populariteit, waarop Uwe Majesteit zoo teregt aanspraak maakt, in de waagschaal te stellen, al ware het ook alleen om zich zelve daardoor op den voorgrond te stellen. Zulke maatregelen om de belastingen productief te maken mergelen, in strijd met de wel, den middenstand uit, en nemen de ingezetenen meer en meer tegen het tegenwoordig belastingstelsel inmaar vooral tegen de vcxatoire fiscaliteit die in het werk wordt gesteld door lagere (lage?) ambtenaren. Uwer Majesteits gelrouwe onderdanen. (Volgen de onderlcekeningen.) Tc Berlijn heeft zich eene damesclubs vereenigd om hare kinderen in het democratisch, beginsel op te voeden. Over 'L geheel laat dit ook hier te lande nog al wat te wenschen over. Te Milaan is op uit drukkelijk bevel van Radetsky de loterij, die onder de vo'orloopige rege ring afgeschaft was, weder ingevoerd. Aan de afschaffing onzer geze gende staatsloterij schijnt door onze zedelijke regering niet gedacht te worden. Men zegt dal de koning van 'Pruissen ook reeds spreekt van afstand te willen doen niet van de Champagne, maar van den troon. Te Keulen is door eene groote volksvergadering een veiligheids-comité benoemd »om te waken dat de veroveringen der revolutie en de met het bloed des volks gekochte regten niet verminderd worden." Het regt tot den arbeid is in de fransche constitutie niet opgenomen. Men schijnt allcngskens tot de lessen eener gezonde staathuishoudkunde terug te koeren. De baron van Rotschild heeft aan de Amsterdamsclie apen- tuin een levende.antilope present gedaan. Aan voorbeelden van vlugheid heeft men in Holland werkelijk behoefte. Behalve eene menigte hazten en patrijzen zijn dit jaar reeds drie heeren doodgejaagd. In plaats van bet gevreesde te korljc van 22 miljoen verwacht men nu eerstdaags een overschot, daar door den minister van justitie alleen op zijn depar tement f 2500 's jaars is bezuinigd, en een bekeerd smokkelaar 19 80 aan de schatkist present heeft gedaan. Hoe krijgen wij het op? Ook de Parijsehe winkeliers gaan aan 't bezuinigen en sluiten hunne winkels 's avonds reeds om 6 uur, om geen licht te verbranden. Te Goes slaan weder verscheiden personen op 't vertrek naar Amerika. Zal onze regering die toenemende Landverhuizing steeds lijdzaam blijven aanzien, zonder middelen aan Le wenden hel leven voor den burger hier dragelijker te maken? Ongelukkig, en hoe langer hoe ongelukkiger dan die moeten achter blijven. Hoe is het voor die toch mogelijk op den duur de groolen en armen te onderhouden, en voor zich zeiven het noodige levensonderhoud te winneu? De Oranjerie te 's llage is weer compleet. De Amsterdamsclie zeil- en roeiverceniging (een afvallig deel der Ned. Y.ichlclub) zal den 30 dezer eene pimpelpartij houden. Te Dordrecht is de heer Bax van koning keizer gewordengelukkig maar van de boogschullerj. Bij Gend is 's avonds om 9 uur een regenboog gezien. In Hannover is ook cene nieuwe vrijzinnige staatsregeling uit gevaardigd. 't Ging niet gemakkelijk Ernst Adgüst daartoe te krijgen maar muss fressa.ii ist eiu Teuf els fr essen ondervinden de koningen ook. De echte en onechte kindeken das Dronkaards werden door hunne pleeg-" vaders 't publiek opgedrongen. Een menschlievend lieer die te 's Hage tegen 520 percent zijne verlegen naluurgenoolen geld leende is voor eene maand zitten en f 50 boete veroordeeld. De Uaagsche Nieuwsbode voorspelt, dat ofschoon de nieuwe leden der dubbele kamer geene vrien den van vooruitgang zijn, zij echter de grondwetsherziening zullen aan nemen. Hij laat er op volgen dat de knolvcrkoopers sinds eenige da gen Ier deeg in de weer zijn. Is dit eene salyre? De Italianen willen in navolging van de Duilsehers, ook een Italiaansch volkenverbond op rijten, en een algemeen congres in de eene of andere stad van Middel-ltalie bijeenroepen. Te Genua zijn de republikeinsche klubs ijverig in de weer. In Naumburg en Frankfort hebben weder eenige ongeregeld heden plaats gehad. De familie van llohenzollern-Signaringen wil haar vorstendom aan liet rijksbestuur present doen. Nabij Keulen is eene democratische vereeniging van 7000 personen onder den blooten hemel gehouden. In Frankrijk is het nog verre van rustig. Lodewjjk Na poleon schijnt veel kans te hebben tot afgevaardigde benoemd te wor den, dat door velen weder als het sein lot nieuwe ongeregeldheden wordt beschouwd. Mehemed-ali heeft zich gek geregeerd. lBRAHini-bassa is door de porte tot zijn opvolger in het bestuur van Egypte benoemd. Een Amsterdamsch kantoorlooper, die met f 22000 van zijn meester naar Engeland op de loop was gegaan, is te Lond^i in zijn vaart ge- sluit, en van het geroofde ontzet. De uitgever v. d. Zierikzeeschen Nieuwsbode is nu wegens het beruchte van Hall's artikel ook vrijgespro ken; da kosten te dragen door den staat, dat is door het volk. Waarom niet door hen die lot zulke ongegronde vervolgingen last geven? Een paar ex-ministers, die een blaauwen maandag liet geluk des lands be vorderd hebben waaronder dc graaf der toevallige kinderen, dieeven wel den lande al zooveel gekost heeftzijn weder met een pensioen van circa f 5000 begiftigd. Mogt het volk hunne belooning bepalen, dan zou die zeker anders zijn. De Nederlandsche schapen schijnen hoe langer hoe meer uit hunne suffe dommelig beid le ontwaken, en zich te-ren de Godsjammerlijke villerijen hunner scheerders te verzetten. Men zegt dal le Zwolle ook eenige onregtmatig hoog voor het patent aanrreslagenen het voorbeeld van den heer Piekema willen volgen van de betaling le weigeren en zich te laten executeren. Wierd dit meer alge meen gedaan dan zon men wel genoodzaakt zijn de zoo gruwzame pa tentbelastingdie- den neringdoenden stand zoozeer drukt, te laten va ren en de groolen, die in evenredigheid zoo weinig betalen" en met alle vetjes gaan strijken, een weinig meer te doen bloeden; en d;m, wij staan er voor in, zou er wel werkelijk bezuiniging en vereenvoudiging komen; doch niet vóór zij, die de magt in handen hebben, en nu zeg gen dat de belastingen zoo drukkend niet zijner ook den druk van ge voelen. Tot zoolang zuilen de burgers ook voor de grooten moeten op dokken. De repliek van den Heer Piekeiia op liet in- de (jev. Cour. van gisteren gestelde, in al onze afdrukken van lieden niet opgenomen kunnende wor den zal voor de overige in 't volgend nummer geplaatst worden. WATERHOOGTE tb DEVENTER, 's morgens S ure. 17 18 19 20 Sept. palm 4 duim. B 0 7 21 Sept. 17 palm 6' duim. 22 17 4 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 22 Sept. 184S. TARWE (oude) 9.50 a 9.75. Idem (Nieuwe) f 7.75 a f 8.25. ROGGE 5.00 a f 5.50. BOEKWEIT 4.80 a ƒ5.25. GERST t 4.00 a 5.00. HAVER 2.90. AARDAPPELEN f 1.50 2.40. BOTER n. p. 0.65 A 0.80. '/s ton 15.25 A 15.75,

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3