Zoo als daarvan ccn noodzakelijk gevolg is ziet de N. R. C. zich genoodzaakt de ontwerpen te verdedigen. Wat is de slotsom? Zij is te voorziglig om nu regtstreeks te gaan goed keuren, waar zij vroeger tegen opgekomen was, maar het argument van dé meeste aannemers in de Tweede en Eerste Kamer oinkeerende, zegt zij, a's gij dit niet met beide handen aanneemt, dan zult gij nog minder, of misschien wel niets krij gen. »En zoude men, zegt zij b. v., om eene Eerste Earner die niet veel schaden kan, niet te ontvangen, ook de regt- «streeksche verkiezingen willen missen, zonder welke, naar »ons inzien, aan een constitutioneel gebouw, de voornaamste grondslag zou ontbreken.' Zoo wil men de Dubbele Kamer dwingen en de buitenge wone leden noodzaken om zieh te vernederen tot bloote knik- maehines. Men houdt hun de schrikbeelden voor van het voortleven der oude grondwet of het ontstaan van een coup d'étati men geelt voor zulks te doen uit liefde voor den wet- telijkén weg, en dringt te gelijk op het onwettelijkste en on- zedelijkste aan, op de verkrachting van eer en pligt. Prof. Thorbecke mag met itMer eerlijk menseh geloovendat het geen burgerpligt kan zijn de oogen -te sluiten of aan ie nemen, hetgeen men afkeurtde jlollandsche dagbladen heb ben eene andere leer; bij hen is het: gij zuit en moet de oogen sluiten en blindelings aannemen, wat u wordt vooige- steld. Dal is bij'hen burgerpligt. Wij hebben reeds in ons vorig nommer te kennen gegeven, dat wij geene hooge verwachting van de handelingen dei- Dubbele Kamer koesteren, cn dat het op eene eenvoudige aaanneming der herzieningsontwerpen zal uit.oopen. Maar wij achten het eene ramp, grooter dan het verlaten van den wet tigen, doch in de gegeven omstandigheden onoatuurlijken weg, dien eene door allen veroordeelde grondwet voorschrijft. Want, wanneer het volk dan toch tot den hoogsten trap van ontevredenheid zal opgedreven wordenware het dan niet beter, dat het nu geschiedde, nu het door eene herziening, zoo als de burgers wenschennog weder zou kunnen bevre digd worden, dan eenigen tijd later, wanneer de vei scheuring der gansche grondwet de eerste eisch of daad zal wezen. Men zet dit denkbeeld van zich af, en laat zich in slaap wiegen door de voorspiegeling, dat de regeling, welke Da de volbragte herziening, bij de wet zal worden ingevoerd, het geen thans ontbreekt, zal aanvullen; maar wij houden ons wel vastelijk overtuigd, dat, hetgeen heden, bij den eersten aanleg, wordt gemist of verzuimd, morgen, bij den opbouw, niet zal kunnen worden vergoed. Wij verheugen ons te zien dat onze zienswijze omtrent de verpligting der thans gekozen leden voor de Dubbele Ka'nier overeenstemt met die van eenen mandie zich reeds sedert lange jaren het vertrouwen en de achting van allen heeft waardig gemaakt. Wij nemen daarom het volgende over uit de Leidsche Courant «Niet regulier het Handelsblad lezende, krijg ik eerst he den in handen het N°. van Zaturdag 9 September 11. Met leedwezen (om geen sterker woord te gebruiken) zie ik daar mijn naam onder de aangeprezenen aan de Provinciale Staten, ter verdubbeling der Tweede Kamer, met «zoodanige man- «nen, van wie zij het vertrouwen mogten koesteren, dat zij «de voorgestelde ontwerpen zonder tegenstand zullen aanne- >men"; «die zich gaarne bij de tegenwoordige herzienings- wetten zullen kunnen wederleggen, en daaraan openlijk voor «het oog der natie het zegel hunner goedkeuring willen hech- «ten", en «aan wie die gewigtige aangelegenheid", «te «recht aldaar eene min schitterende en min verhevene roe sping" genoemd (van. twaalf malen ja te gaan zeggen; want waartoe dan lange redeneringen; -dan liever «Ja, sans phrase!") veilig zou kunnen worden taebetrouwd. Gaarne laat ik aan mijne mede-kandidaten van het Handelsblad, wien de eere der benoeming is te beurt gevallen, over om aan die dagblad-instructie al of niet te voldoen wat mij be treft indien zoodapige ook de geest der Provinciale Staten van Zuid-Holland is geweest (gelijk ik wel geloof), dan heb ben die wel gedaan, met mij niet te benoemen. Het schijnt wel dat het er thans, met deze grondwet-verpoetelingzoo dóór' moet; maar ik reserveer mij nu reeds mijne Bijdrage lot eene nieuwe Herziening der Grondwet; en vind deswege mij verpligtnu reeds tegen de insimulatie van het Handelsblad nopens mijne ^a-gezindheid te protesteren. Mr. H. W. Tydeman.' ZWOLLE, 21 Sept. Te dezer stede heeft dezelfde pa tentregeling voor de graanhandelaren plaats gehad, als zulks te Deventer het geval schijnt geweest te zijn met den Heer L. F. 'Piekema, en ofschoon het algemeen bekend is dat de graanhandel in het laatste jaar zware verliezen heeft geleden heeft de administratie de hoogste klasse toegepast. Het onge rijmde hiervan is door het Collegie van Zetters aangc oom cn op grond daarvan voor allen hunne vorige klasse c ïou den, waartegen zich de administratie verzet heeft. Dien cn gevolge hebben sommige graanhandelaars gereclameerd waai op beide wederom gehoord zullen wordenwaarna alsdan i e beslissing aan 11.11. Gcd. Staten overblijft. liet vorig Jaa' hebben zich die llcercn van dié taak, in vergelijking van vroeger, redelijk gekweten, xoodat niet) ook thans eene bi lijke beslissing verwacht. Van de administratie hier is men productiviteit gewoon, maai dat de zoon van een voormalig liberaal vertegenwoordiger dei- tweede Kamer, zich ook aan opdrijving overgeeft is vreemd cn strookt weinig met de vrijzinnige beginselen, die de vadei bij zijn leven was toegedaan. In Zwolle loopt de opdrijving alle klassen der neringdoenden door. Wat ook het Collegie van Zetters zich daartegen moge verzetten, het baat hen bitter weinig: Het is dan ook tus- schen de Administratie en het Collegie van Zetter^zoo verre gekomen, dat thans alles schriftelijk wordt afgedaan, hetgeen vroeger mondeling met den Controleur werd behandeld men kan de lucht niet meer verdragen Onderscheidene execution zouden er reeds hebben plaats ge luid want de biletten waren reeds afgegeven of aangeplakt, doch het is weder gesust. Thans is er wederom iets, waaraan niet te sussen valt: de Heer H, G. BiikuinkKoffijhuishouder en Looijcr, heeft zijn aangiftbiH'et voor het personeel niet willen invullen ondanks allerlei aanmaningen aangezien hij roeent hierin een rcactfe- middel tegen de opdrijving van zijn patent te zien want de Heer Breijink. had niet tegen de aangifte van zijn personeel indien hem zijn patent niet te lioog was opgedreven gewor den. Den 12 dezer heeft genoemde Heer Breuincic van den Rijks-Ontvanger ontvangen een eenvoudig aanslagbillet op ongezegeld papier geschrevenwaarbij de som op slechts f 635.76 wordt gesteld met last om deze binnen 8 dagen te voldoen, daar hij anders door regtsmiddelen daartoe zal wor den genoodzaakt. De Heer Breijinck is een goed gezeten en oppassend huis vader, doch een man van een vast karakter, die zich door niets laat afbrengen van zijn vaste voornemen om al de ge volgen gerust af te wachten, zoo als hij in 1830 heeft ge toond toen eenige zijner huismeubelen ook wegens geweigerde belasting voor de hoofdwacht zijn gebragt, waarvan toen eene stoel is verkocht. Ten gevolge van dit vreezen wij zeer voor verdere nadeelige gevolgen. Hoe onverstandig kan toch eene administratie werken, om den -wrevel van eene gansche burgerij zich op den hals te ha len en dat in dezen tijdnu al de gemoederen zoo gistende zijn, door de ongelukkige grondwet, de begoocheling met het woord bezuiniging en de verregaande onbeschaamdheid met de woorden afschaffing der belasting op geslaglgemaal, zout, zeep en turf. O arm Nederlandwat lot is U beschoren 1 Een ijverig en ondernemend man moet zich in dat Neder land vroeg of laat beklagen, dat hij zijne werkzaamheid ten nutte van zijn gezin en tot voor-deel van land cn maatschappij aanwendde; want zeer spoedig loopt hij bij de administratie in 't oog, die op de ontwikkeling zijner energie aast, daar aan komt knagen en ze ondermijnt; en daardoor alle welvaart onmogelijk maakt, en het geluk des huisgezins in wrevel vervloeking en lusteloosheid verkeert. O zalig lurkije, waai de knellende boeijen hoe langer hoe meer worden losgemaakt, en waar de tijdgeest zijn invloed doet geldenterwijl hier de burger nog onder middeleeuwschen druk gekromd gaat! ZWOLLE, 22 Sept. 1848. Ter vervulling der vacante betrekking van Procureur door het overlijden van den Heer J. J. de Boer ontstaan zijn de volgende drietallen van kan didaten geformeerd Door de Arrondissemcnts regtbank: 1°. Mr. D. G. Kortenbout van der Si.dijs 2». L. J. Rietbeug Jr. 3°. G. A. Vos de Wael. Door het Provinciaal Geregtshof: 1°. Mr. G. A. Vos de Wael; 2°. E. G. van Senden 3°." D. G. Kobtenbodt van der Sluijs. Daar de Prov. Overijss. Cour. om welke reden dan ook alleen het drietal van het Prov. Geregtshof vermeldt meenen wij die onvolledige opgave meer naauwkeurig te moe ten aanvullen. - Z. M. heeft bij besluit van 7 Sept. aan den Graaf Lo- dewijk Napoleon van PiANDwyck, gewezen minister van bui- tenlandsche zaken,' een pensioen verleend van f 2758cn Het gedrag der Controleurs schijnt wel overal hetzelfdejjdat der Zetters, lielaas, niet overal zoo eervol als te Zwolle. Hr».

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 2