Gtanaaeeigdc ËS.erigtesi. Correspondentie. r-1 Men meldt uit Dockum, dat de landverhuizing in de grietenijen Oost- en West-Dongeradeel en Danluinadeel in het aanstaande voorjaar op eene zeer uitgebreide schaal schijnt plaats te zullen hebben. Immers eenige voorname landbou wers hebben het voornemen opgevat, in de maand Mei van het volgende jaar naar Noord-Amerika te vertrekken. Reeds hebben twee, vader en zoon, hunne boerenplaatsen met de landerijen verkocht. De derde heeft bereids eene plaats ver huurd voor den tijd van 9 jaren, en zoekt gelegenheid, eene amlere, hem ook in eigendom bchoorende plaats te verhuren of tc verknopen. Een vierde, zijnde een goed bemiddelde wetkiwe, tracht ook hare boerderij te verkoopco. Een vip- de een handelaar in granen, enz. zoekt mede een koopei voor zijne landerijen. Een zesde, wiens familie in het vooi- gaande jaar vertrokken is, heeft, zoo men verzekert, reeds een huis in Noord-Amerika in aanbouw. Onder dit gezelschap, zoo verneemt men, bevindt zich een knap werktuigkundige, een - med. doctor, een bakker, en een zeer ervaren landbouwer, welke tevens voornemens zijn de beste en geschiktste arbeiders mede te nemendie daartoe genegen mogten zijn. Alen berekent, dat door dit vertrek een millioen gulden voor de grietenij zal verloren gaan. Alogt men toch het nadeelige van dergelijke landverhuizing voor ons reeds zoo hulpbehoevend vaderland inzienen door een zuinige regering- en beter belastingstelsel de aanleiding er toe te keer gedaan eer het te laat -isen hqt voor de overblijven den volstrekt onmogelijk wordt de lasten te dra gen. Wij durven onwraakbaar voorstellendat anders de landverhuizing als eene lawine zal en moet toenemen en ons land ten zekeren ondergang moet brengen. Hoe zou het toch mogelijk zijn de steeds meerdere belastingen, door een min der getal menschen bij verminderde consumtie en nijverheid te doen opbrengen? ZWOLLE, 31 Augustus. Gisteren werd alhier in het Odéon de eerste vergadering gehouden der 'Overijsseische Ver eeniging van Hervormde PredikantenDe voorzitter Dr. G. van Bendenopende haar niet eene redevoering. Daarop stelde de vereeniging hare wetten vast. De werkzaamheden, ver volgens in de vergadering geschied geven allezins grond om te verwachten dat deze vereeniging ecnen hoogst weldadigen invlq^d zal uitoefenen op de belangen der Herv. kerk, be paaldelijk in deze provincie. FERWiJlD den 23 Augustus. Sedert den nacht tusschen 11. vrijdag en zaturdag zijn uit. een stuk land onder dit dorp vermist vijf koebeesten zijnde zoogenaamde vetweiders toe- behoorende aan de weduwe IJde Jans de Jonglandbouwer- sche te Hogebeintum. Door de gedane nasporingen is het vrij zeker geworden, dat die beesten gestolen zijn, en de vermoe delijke dader reeds zaturdag met dezelve per stoomboot is overgestoken. Dit geval -verwaarschijnlijkt alzoo het reeds se dert lang door velen gekoesterde vermoeden dat de schapen die in het voorjaar in onze grietenij en omstreken uit verschei dene weiden zijn ontvreemd, met de stoomboot naar Enge land werden overgevoerd. OLDENBURG, 23 Augustus. Alen verzekert, dat zich hier Nederlandsche en Engelsche agenten bevinden, om de plannen tot eene spoorweg-verbinding met Nederland over Ol denburg le beramen. Zij nemen op zich, in al dc kosten te voorzien, wanneer Oldenburg van zijnen kant er in toestemt, eenen zijtak van Brake op Oldenburg en op die wijze ook de vereeniging met de zee daar te stellen. De onderhandelingen met de Regering zullen thans echter tot geen resultaat leiden, daar de aanlegging van eenen spoorweg op staatskosten eene 2aak is, die den Landdag aangaat. De onderhandelingen nopens den wapenstilstand tusschen Denemar ken en Duitschland zijn weder afgebroken, en een vrede-nog verre, te zien. liet berigt van een opstand te Warschau en Petersburg is on gegrond gebleken. Het ziet er (laar echter vrij onrustig uil, en kon die dus nog wel toekomend zijn. De Oostenrijksche regering wil van geene bemiddeling van Frankrijk en Engeland in de Italiaansche zaken weten. Rusland protesteert tegen eene gewapende interventie. Door verschei den Duitsche staten zal het ministerie van buitenlandsche zaken geheel ontbonden worden, daar de attributen van dit ministerie thans tot de centrale magt te Frankfort zijn overgegaan. Te Frankfort is thans een congres van geleerden, met doel om aldaar eene vrije academie voor Duitschland op te rigten. De Heer Louis Blanc, legen wien door de fransche regering bevel tot gevangenneming is gegeven, is door Gend gekomen om zich naar Engeland te begeven.De Spaansche schatkist is ook weer droevig gesteld. De minister heeft de kapitalisten verzocht ze te hulp te komen, waaraan deze echter geeri gröoten zin hebben. De zoon van den spaanschen ambassadeur in Portugal heeft bevel gekre gen dit land ten spoedigste te .verlaten, uit hoofde van zijne liefhebberij tot het vervaardigen van republikeinsche gedichten. Te Delft heeft zich een matroos langs den droogen weg van 't leven berooft Idem in den kerker een der daders van den aanslag op generaal Boreel. Graaf ScniMMELPENNiNCK is uit Londen te 's Hage aangekomen om aan de grond wetsherziening in de Eerste kamer te helpen. Wij hopen toch niet om er nog een Engelsch geurtje aan te brengen. Er zijn geruchten in omloop wegens de benoeming van een nieuwen Gouverneur-generaal van O. Indie en-een minister van koloniën. Z. M. is van Uoogstd. gema- linne teruggekeerd en zal zich nu naar het geliefde Tilburg begeven. Prins Frederik neemt in beterschap toe, als mede zijne stalknechten. Er zijn weder nieuwe wetsontwerpen in de maak tot afseliaffing van gèesselen en brandmerken en tot het niet vervullen van vacatures bij de gereg^shovcn. De graaf van Negilly (Lodis Philips), wil naar Duitsch land gaan wonen, daar hij de Engelsche lucht niet verdragen kan. De fransche militairen worden thans geregeld in den stratenoorlog on derwezen. Bij dc 2de kamer is een adres ingekomen van de lieeren Ardesch, Tiiieme Tollens enz. te Batavia, houdende bezwaren tegen het Regeringsstelsel in N. Indie. Men verwacht die Heeren spoedig hier te zullen zien aanlanden. De ministeriële s'Gravenhaagsche Nieuwsbode is thans ook tot de overtuiging gekomen; dat de grondslagwaarop het bestuur onzer overzeesche bezittingen gevestigd en geregeld is, dringend wijziging behoeft." Ongelukkig dat die ministeriele overtuigingen altijd zoo laat komen. Vier kleermakersknechts, die le Warschau ook eene revolutie wilden maken, zijn voor 10 jaar naar Siberië gezonden om le bekoelen. Te Berlijn is eene republikeinsche zamenzwering ont dekt. Te Utrecht willen zich eenige geachte ingezetenen aangeven om dc betrekking van Lid der 2de kamer gratis waar te nemen. Zo° zullen er wel meer zijn. Te Haarlem is een gekke republiekmaker gevat. Te Oldemarkt is een friesch schaap van omtrent 400 oude ponde»- Nog zwaarder dan van Akerlaken en Kien te zamen. De heer Compes, tot Duitsch gezant te 's Hage benoemd heeft voor die eer bedankt. Te Nieuwendam is eene der werkplaatsen van de kruid fabriek in de lucht gesprongenwaarbij een persoon omgekomen en vele huizen beschadigd zijn. Te Zwolle Is een kind door 't snoepen van belladonna overle den. Een Amsterdams chevalier (Vin dn at vie is na vele herdoopingen en afzetterijen van onderscheiden Ned. consuls te Bordeaux geknipt. De uit Zwolle gezondene Beschouwing is voor dit Nornmer te laat ontvangen. Ongefranlceerde brieven met postmerk Hoorn en Middelburg zijn ge weigerd. ®4fs<Ss»l\T5eBJWS vaas ïïevente«'. Tot Docenten bij het Gymnasium alhier zijn benoemd: voor de Ge schiedenis, Aardrijkskunde en oude Talen Dr. P. A. vaïï Meors Rector der Lat. scholen te Doetinchem en voor de Wiskunde Dr. D. Bieeess de Haan te Amsterdam. WATERnnOGTE te DEVENTER, 27 Aug, 21 palm 9 duim. 28 22 2 29 22 4 30 22 1 morgens 3 ure. 31 Aug. 21 palm 8 duim. 1 Sept. 21 9 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 25 Aug. 1848. TARWE (nude) 9.75. Idem Nieuwe- 7.50 a S.50. ROGGE (Nieuwe) f 5.00 a 5.60. dito Oude 5.-35 a f 5.75. BOEK WEIT Nieuwe ,5.75 a f 6.35. dit'n Oude f 5.00 4 f 5.60. GERST f 4.20. AARDAPPELEN f 1.25 4 1.75. BOTER n. p. 0.70 a 0.85 '/s ton f 14.12'/, A f 14.37%. GRAANMARKT te DEVENTER, I Sept. 1848. De prijs der Granen was heden als volgt TARWE (Oude) f 9.00. a f 9 75. (Nieuwe) f 8.25 A f 8.50. Mindere kwaliteit 7.75. a f 8.00. ROGGE (Nieuwe) 5.20 A f 5.50. BOEKWEIT f 5.25. a ƒ6.25. GARST 3.25 A 3.75. HAVER f 2.80 A 3.40. PAARDE- BOONEN 5.50 A 5.80. BOTER: 1. soort f 14.00 a 14.25 2. soort 12.00 4 13.00. AARDAPPELEN, van 1.20 lot 1.50. Ter markt 35 4 40 mud. Per schip verzonden 500 a 600 mud A 1.40 a 1.50 het mud. GRAANMARKT te ZUTPÜEN31 Aug. 184S. TARWE matig tor veil en prijshoudend; Jarige van 8.50 tot 9.25. Nieuwe dito van 7.50 tot 8.50. ROGGE overvloedig ter markt, met tragen omgang, lot eenige verlaging verhandeld als: Nieuwe van ƒ5.10 lot ƒ5.40. Jarige ƒ5.30 lot 5 50. Van Nieuwe BOEKWEIT waren eenige kluisjes aangebragt nog niet behoorlijk droog docli waarvan de kwaliteit bij ecnigzints droog weder, goed schijnt te wor den, le noteren, van 5 10 tot ƒ6.25. Jarige van 4.80 tot f 5.50. GARST van 4.00 tot 4.25. - HAVER van 2.80 tot 3.40. BOTER van 13.25 tot 13.50 13.75 tot 14.00 het vat.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3