CJessaeaagde I§ca*igèes2. mmmm Men verneemt, dat de vrachtwagen van eenen vracht vaarder van Almelo op Deventer, in den nacht van den 27 op den 28 Juli.j jl. tusschen Wierden en Rijssen ter hoogte van het Grimberger bosch, voor 36 stuks katoenen pellen zoude bestolen zijnen zulks niet eerder door den knecht die den wagen mende, ontdekt zijn geworden, dan aan de los plaats te Deventer; één dier gestolen stukken heeft men op de berming, ter plaats waar het feit gepleegd moet zijn, te- rug gevonden. Ook zijn in den nacht van 28 op 29 jl. door middel van inbraak, in het huis van B. Legtenberg te Rijssen, twee stuks calicots gestolen. ZWOLLE, 10 Augustus. Na alhier gedurende den geheelen nacht aanhoudend on- weder te hebben gehadbarstte hetzelve in den morgen van heden tusschen acht en negen ure, met ontzetting weder los, omstreeks half negen ure sloeg de bliksem in het koetshuis, staande op de buitenplaats van de Erven Ramaerin de buur schap Spooldegemeente Zwollerkerspel; dit gebouw met al hetgeen zich daarin bevond, waaronder twee wagens en een kar, is eene prooi der vlammen geworden. Door de ijverige hulp van de bewoners en van de in den omtrek wonende landlieden, is de woning, welke aan dit koets huis grenst en door riet was gedekt, gelukkig behouden, zoo ook het zich daarin bevindend mobilair gered terwijl een ge deelte van het hooi, zich bevindende in een bij het koetshuis staanden berg is bewaard gebleven. Bij deze brand is tevens de nuttigheid en doelmatigheid ge bleken der draagbare brandspuiten die in de gemeente Zwol lerkerspel op onderscheidene punten zijn geplaatstdoch heeft vooral de spuit van de Kamperpoorten voorstad tot spoedige blusschinggoede diensten bewezen. Naauwelijks was men aldaar tot redding toegesneld of men ontdekte, dat de bliksem ook hier ter stede was ingeslagen in het torentje van de Bethlehemsche kerk de hoogte van hetzelve en de moeijelijkheid om bij den brand te kunnen ko men, was oorzaak dat men niet voor achtermiddag de brand meester werdt geen voor de bewoners der omtrek groote ongerustheid baarde. Gelukkig hebben bij den val van het spits geene ongelukken plaats gehad en is deze brand, die door de belendende gebouwen voor onze stad noodlottig kon geworden zijn door de goede directie en onvermoeide inspan ning der spuitgasten gelukkig geblust. Men heeft opgemerkt, dat gedurende het onweder, vele lichtstralen langs den afleider, op den Grooten Toren geplaatst, zijn gegaan. ASSEN, 10 Augustus. Dingsdag kwam hier met den hollandschen post een te Meppel woonachtig debitant der Loterij. Zoodra de postkar voor t postkantoor stilstond, begaf hij zich naar een van de collecteurs der Loterijverhaalde hoe hij van Dwingeloo kwam enz., en vroeg V5 van 't lot N°. 17894; hij kreeg er Vio van, zijnde niet meer van dat lot beschikbaar. Eenige oogenblik- ken later ontving de collecteur de met denzelfden post aange komen trekkinglijsten ziet, juist op N°. 17894 is de prijs van f 100,000 gevallen. De collecteur heeft beklag gedaan bij den officier van justitie, als zijnde hem gebleken dat ge melde debitant met de postkar regtstreeks was gekomen van Meppel cn aldaar aan 't postkantoor, in den korten tijd tus schen de aankomst en 't vertrek van den hollandschen post, de daarmede aangebragte trekkinglijst had ingezien en daaruit de waarde van N°. 17894 had vernomen. Dc justitie heeft zich de zaak aangetrokken. De Koninklijke Nederlandsche Loterij zal voorlaan Staats-loterj lieelen. Zou men eindelijk beginnen in te zien, dat deze instelling waarlijk al te ow-koninklijk is? Of ze zelfs voor den Staat nog wel zeer verecrcnd is zouden wij durven betwijfelen. Te Weslerbork, in Drenthe, worden opgravingen van gouden en zilveren Spaansche munten gedaan. Uit den kelder van Ds. Lieftinck te Odoorn zijn gestolen eenige tflesschen wijn, madera en brandewijn, benevens gekookt rookvleescli^ en eijcren. Als Z.W.Eerws bibliotheek naar rato voorzien is, maken wij er hem een compliment over. liet stoomschip Niagara, den 14 Junij van Boston naar Liverpool vertrokken, is den 12 Ju 1 ij in eerstgenoemde stad teruggekeerd; hebbende dus de reis van Amerika naar Engeland been en lerug, met lossen en laden, in 28 dagen gedaan. In Gent en Brussel hebben eenige zarnenscholingen plaats gehad, die met geweld uiteengedreven moesten worden. Van alle kanten rukken troepen op Limburg aan. Wij bevelen nogmaals de regering het voorbeeld van den vos aan, die als zijn staart hem in de klem brengt, dien afbijt. Een miniatuuroorlog tusschen Hollanders en Hnnnoveranen beeft voor eenigp dagen in de prov. Groningen plaats gehad. Eene bende uit bet Ilannoverscbe dorp Buitenbroek, niet pistolen cn knuppels gewa pend, beeft eenige arbeiderswoningen bij Ter Apcl overvallen, de wonin gen vernield, gelden, goederen, huisraad en lijfsloebeboorcn geroofd cu op wagens weggevoerd, en eenige arbeiders, benevens hunne vrouwen deerlijk mishandeld en gewond. De woeste lioop werd aangevoerd door zekeren Bruins, wleh sommige arbeiders geld schuldig waren. uit Groningen is een adres aan de 2de kamer ingezonden, omtrent de zijl- .veslenijen, die mede in echt Nederlandscben zin schijnen bestuurd te worden. Moge ook bier de zon van ons tegenwoordïg ministerie, zuinig heid cn eenvoudigheiddoorbreken. Een Haagscb lieer, die zich in Haagsche bosch had opgehangenis kers verscb door een wandelenden Amerikaan gered Een vermoorde kleermaker is te 's Ilage door een soldaat op straat gevonden. Door de Duitscbe rijksvergadering is be sloten, dat alle titels, voor zoo ver die niet aan een ambt verbonden zijn, afgeschaft cn gecne nieuwe mogen worden ingevoerd. In Luxem burg verschijnen thans, sedert de invoering der nieuwe constitutie, de dagbladen zonder zegel. Waarom moet Holland bij Luxemburg achter staan? Een Engelsch blad zegt te gelooven dat zoowel de Deensche en Lirnburgsche als Italiaanscbe kwestie door bemiddeling zal worden ten einde gebragt, daar bij den tegenwoordigen verarmden toestand van alle Europesche staten niemand door den oorlog bevoordeeld wordt. Zie daar dan één zegen van armoede! Te Berlijn zal een standbeeld voor Fredrik den groote worden opgerigt. Om welke burgerlijke deugden? De Koning van Hannover schijnt zich in zijn lot te schikken en heeft ook bij dagorder zijne toestemming tot de verkiezing van den aartsher tog Jou\nn lot Rijksbestuurder bekend gemaakt. Te Frankfort heeft de huldiging des Rijksbestuurders door de troepen plaats gehad. Den Paus ontbreekt bet nog steeds aan een groot en redder om een nieuw ka binet zamen te stellen. Voor de Afgevaardigden van 't Nut is te Am sterdam Hugo de Groot ten tooneele gevoerd. Ds. Oosterzee zal aan staanden zondag te Voorburg preken. Het Middelburgsche carillon speelt thans bet deuntje Allemaal larie! Men spreekt thans in Duitsch- land om, tegelijk niet de staatkundige eenheid, ook die der kerk te wil len herstellen; met andere woorden om de Roomschen en Protestanten tot ééne kerk te vereenigen waartoe van beide zijden eenige concessies zou den moeten geschieden. Ongelukkig dat men bet stijfzinnigst is in zaken waarvan men 't minste begrijpt. Ware men in liet godsdienstige even liberaal als in liet staatkundige, dan zouden wij dit plan minder voor eene hersenschim houden, maar liet zeer toejuichen en er den grootsten zegen \oor 't menschdom van verwaeblen. Een jong toonkunstenaar, vroeger de lieveling der salons, is thans genoodzaakt te Parijs op de publieke straat met piano-spelen den kost te verdienen. Er is sprake om de gewezene paleizen der kroon in Frankrijk tot gasthuizen voor be jaarden in te riglen. Jli. v. d. Heim v. Düivendijke (behoudender ge dachtenis) is lot curator der Leidscbe hoogcschool benoemd. Een kluifje voor Prof. Tuorbecke. Het presidentschap onzer ministers, gaat met de maand rond. In deze maand is de beer de Kempenaer president. Ge lukkig dat wij de kreeflsmaand reeds voorbij zijn. Generaal Boreel is bijna op liet bed van pluimen gesneuveld. In Ierland is de heer Smith O'Brien eindelijk gcarresleerd. Uit Weenen wordt gemeld dat de Keizer van Oostenrijk geabdiqueerd beeft ten gunste van zijn neef Frans Jozef. Het gerucht dat onze Koning afstand van den troon wil doen wordt ten stelligste tegengesproken. De Presse is weder ver schenen, met het motlo: De vrijheid der drukpers is de eerste behoefte van een vrij land. De discussion over onze grondwets-berziening zijn bepaald op Maandag aanst. 's morgens 11 uur. Minister Lightenveld is uit Limburg tc 's Ilage geretourneerd. ^latSs-Aicïsws van üeveuter. Het onweder van Donderdag voormiddag heeft op vele plaatsen onge lukken veroorzaakt. In. de nabijheid van Deventer is de bliksem in ^eencn zaadberg van liet erve Hagenvoorde ingeslagen, en op liet eerste berigt zijn er de brandspuiten der stad henen gesneld Gelukkig beeft zich de brand alleen tot den berg bepaald en is niet tot de huizing overgeslagen. Ook te Welsum is een aanzienlijk boerenerf in de asch gelegd. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. Aug. 21 palm 1 duim. 21 1 20 7 20 8 10 Aug. 20 palm 6 duim. 11 20 5 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 11 Aug. 1848. TARWE (oude) 8 50 a 9.50. ROGGE 5.20 a 5.60. dito nieuwe 5.00 a 5.50. BOEKWEIT f 4.25 a f 5.00. GERST 3.80. AARDAPPELEN 1.10 a 1.75. BOTER n. p. ƒ0.65 a ƒ0.80. V8 Ion r5.37'/2 15.6-2%. GRAANMARKT te DEVENTER, 11 Aug. 1848. Dc aanvoer der ROGGE dezer markt was ruim aangevoerd en de navolgende prijzen besteed: Oude TARWE van 8.25 lot 9.00. Nieuwe TARWE 7.50 a 8.25 mindere soort van TARWE 6.75 a 7.00 ROGGE van 5.20 tot 5.5-0 goed opgeruimd. BOEK WEIT van 5.00 tot 5.50. GARST van 3.40 tot 3.75. HAVER van 2.80 tot ƒ3.40. BOONEN van 5 30 tot 5.50. BOTER: 1. soort 14.50 a 14.75 2. soort 13^00 h 13.50. AARDAPPELEN, van 1.20 tot 1.30. Ter markt 25 a 30 mud. Per schip vervoerd ongeveer 300 mud 1.10 a 1.20 bet mud. GRAANMARKT te ZUTPHEN,~10 Aug. 1848. Yan Nieuwe TARWE waren er onderscheidene kluisjes anngebra^t meerendeejs van eene uitmuntende kwaliteit; doch langzaam opgeruimd van 7.50 lot 8.70. Jarige TARWE met geringe aanvoer prijs houdend van 8.00 tot f 8.75. Nieuwe ROGGE ruim aangevoerd en grif opgeruimd, van 5.15 tot 5.45. Jarige ROGGE weinig Ier markt, van 5.25 tot 5.50. BOEKWEIT van 5.00 lot 5.50. overige artikelen niet aanwezig; doch alle prijshoudend. BOTER van 14.00 tot f 14 50 a 15.00 bet 4/s vat. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. Ondertrouwd: D. Linthorst, 23 j., met C. Neuteboom, 20 j. Gehuwd: D. S. Zijlstra, 23 j., niet N. v. d. Kamp, 25 j. J. r. J. v. d. Broek, 25 j., met M. Lutgrink, 35 j. Bevallen: 2 Aug. M. Lecmbroekgeb, Reinders, Z. 4 dito. A. G. de Vries, geb. Meuleman, D. 6 dito. E. O vermars, geb. Boerrigter D. J. Botterweg, geb. Uoenders, D. M. M. L. Schaepmangeb

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3