NIEUWS- Ei ADVERTENTIE-BLAD. 12 Augustus 1848 Ondank is s werelds loon. Zoo dachten wij ook toen wij in de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode van 5 1.1. de politieke vleermuizen zagen gebruiken als voorwerpen van horreur en afschrik om de lastigen in toom te houden en de ontevredenen tot berusting te brengen. Immers wij lezen daar: »Men blaze niet te haastig de feesttrompetwant niemand weet nog, of de heer Donker, Cdrtios zal hebben plaats ge maakt voor den -eenigen mandie volgens 'de Arnh. Cour. in staat is om het land te besturen dan wel voor een van diegenen, aan wie men den scheldnaam heeft gegeven van politieke vleermuizen Zie da3r nu door den ministeriëlenhalf officieel geachten Nieuwsbodede politieke vleermuizen als Medusa-hoofden, als bétes-noiresals vogelverschrikkers ten toon gesteld. Is dat nu het loon van hunne dankbaarheid voor de weldaden der regeringvoor hunne bedaard- en standvastigheidwaarmede zij de inzigten der ministers dienden om het land tot zijn te- genwoordigen toestand te brengen voor hunne mantels der liefde, waarmede zij schouders'omhingen die met andere tec- kenen hadden verdiend te prijken, voor hunne fails accomplis bij de berooide en beroofde schatkist, voor hunne redevoerin gen van geloof, hoop en vertrouwen, waarmede ze zoo dik wijls een ministerieel kushandje en een blik van welgevallen inoogsllen. Wij bekennen, dat wij medelijden met die arme vleermuizen hebben. Voor de achting der natie mogten zij onverschillig zijnmaar nu ook miskend te worden van den kant, waarvoor zij zooveel hebben opgeofferd; zie dat is hard dat is gruwzaam! Moge men hieruit het wisselvallige van eer en gunst, die niet op vgste grondslagen steunt, lecrcn kennen. Moge men- dus steeds zonder dubbelhartigheid of valschheid eerlijk, en ter goeder trouw voor zijne gevoelens durven uitkomen 'en die verdedigen, dan zal men de achting, ook van andersdenken den, behouden, terwijl een tegenovergesteld gedrag niet anders dan de algemeene verachting, zelfs van hen die men dient, kan verwekken. O. waarom wofdt de zedekundc nog zoo weinig in de staatkunde toegepast! Wij herinneren ons ecne spotprent van 't jaar 181G. Dezelve stelt ccn geketende bulhond voor, waarbij een En- gelschman slaat, die tegen een gekroonden haan zegt: '»Pas op, of ik laat den bulhond los!" liet is duidelijk eene bedreiging van Engeland tegen de fransche regering, om, zoo deze laatste zich niet naar de inzigten van 't eerste gedraagt, Napoleon, die op St. Helena gevangen zatvrij te laten en hem de fransche regering op 't jak te zenden. Zou nu bij onze regering werkelijk het plan bestaan de politieke vleermuizen voor bulhonden te houden, en de over staande partij in toom te houden door de bedreiging van hen anders in 't ministerie te plaatsen en ze zoo op haar af te zenden klLMMSMKIl». Het grootste struikelblok ter verbetering van ons rege ringstelsel schijnt de vrees voor omkoopingen te zijn. Men KWOL5.E, ©SWEATER ZUTPIIENAPELDOORN. Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer Zulphen en Apeldoorn 75 cent iu de drie maanden overal elders franco per po8t87'/2cent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der AdvertentiCn is van dén tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor e'ken meerderen regel, be halve 35cent zegelregt bij iedere plaatsing. De AdvertentiSn moeten vóór Vrijdag middag vier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Tost- kantoren, of te Zitiolle bij W. E. J. Tjbenk Wilmnk; Deventer, A. Ter Gunne; Zulphen, J. II. Meilink; ApeldoornB. Gunning. vreest zoowel de omkooping der kiezers donr de kandidaten, als die der gekozenen door de regering. Wij meenen echter dat er een krachtig middel bestaat om dit gevaar genoegzaam te verdrijven, namelijk: alle posten en betrekkingen meer ten algemeenen nutte en minder begeerlijk voor de baatzucht te maken. Het algemeene nut toch zou zeer worden bevor derd 1° zoo er geene posten waren dan die wezenlijk nood zakelijk zijn; 2° zoo daartoe werkelijk bekwaamheid en be steding van den ganschen tijd' gevorderd werd, 3" zoo die niet ruimer werden beloond of grootcr voordeden oplever den, dan burgerlijke bedrijven van gelijke inspanning. Hier door zou 1° het budget aanmerkelijk verminderd kunnen worden 2° velen die nu van posten leven productieven ar beid kunnen ondernemen en zoodoende de algemeene welvaart helpen bevorderen3° de postenjagt, met hare geoorloofde en ongeoorloofde middelen, afnemen. Ook het lidmaatschap der Tweede Kamer moest geene senecure zijn en niet meer opleveren dan dat men voor tijdverzuim slechts burgerlijk seindemniseerd wierdzooals onze geheele staat burgelijk moet zijn. Wie inderdaad het welzijn des vaderlands ter harte gaat (en geene andere afgevaardigden toch begeeren wij) zou zich hierom niet laten terughouden de keuze des volks aan te nemen; noch de burger, noch zooveel te minder de rijke. Er mogt minder om gekuipt en geknoeid worden, dit achten wij geen nadeel; de ware vaderlanders, de beste vertegenwoordigers zouden er te gemakkelijker om worden gevonden, en de keuze er te eervoller om zijn. Waarlijk, zoo het programma van ons tegenwoordig mi nisterie: zuinigheid en eenvoudigheid radicaal wierd ingevoerd, dan zouden wij ook in dit opzigt eene heilzame oinkeering mo gen verwachten terwijl wij hoe langer hoe meer overtuigd worden dat alleen hiervan het geluk des vaderlands afhangt. Over de voorgestelde belasting op de bezittingen enz. is men thans nog aan 't modderen. Dc regering heeft dc bedenkingen der Tweede Kanier beantwoord en daarbij toe gegeven dat de belasting eerst met een bezit van f 3000 of eene inkomst van ambt of pensioen van f 800 zal aanvangen. De commissie van rapporteurs is van oordcel geweest, dat te dezer zake eene nieuwe overweging in de afdcelingeri ge vorderd wierd. Wat hier dus nog Van komen zal is on bekend. Ecne belasting op de bezittingen of' inkomsten houden wij in 't algemeen voor de beste die bedacht kan worden; mits die eenig zij, en alle andere belastingen daardoor afgeschaft worden; en zij in billijke verhouding omgeslagen worde, zoodat zoowel schaalsgewijzc de meerdere of mindere gegoedheid als het getal onverzorgde kinderen der belasting schuldigen er bij in aanmerking komc. Wie toch zal het nu niet schreeuwen 1 hard vinden, dat ccnc arme weduwe, die met zes onverzorgde kinderen van de inkomsten van een ka pitaal van naauwclijks f 4000 hoogst armoedig moet leven (zon als wij inderdaad voorbeelden kennen) in dezelfde even redigheid moet betalen als éénloopende millionnaii sdie hunne inkomsten in brooddronkenheid cn overdaad doorbrengen?

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 1