Cicinengde ISei-igteu. Op denzelfden dag, dat de minister van justitie aan de Tweede Kamer de memorie van beantwoording betreffende de ./Grondwets-herziening aanbiedt, waarin hij zoo vol over tuiging de voorspraak der Eerste Kamer is, op dienzelfden dag stemt de Eerste Kamer de wets-ontwerpen af, welke de minister als eerstelingen zijner welgemeende begeerte om te hervormen en te bezuinigen heeft voorgedragen en welke de Tweede Kamer, waarlijk wel na rijpe deliberatie, had goed gekeurd. De minister heeft in die afstemming eene staatkundige demon stratie gezien en mitsdien van den Koning zijn ontslag verzocht. Men zou nu met grond kunnen bewerendat de Eerste Kamer het niet geheel met den minister eens is en begrepen heeft, niet zoo zeer tegen de onbesuisde drift der andere Ka mer, als wel tegen de hervormingszucht der ministers ten bolwerk te moeten strekken. Indien de minister dat verwacht had, dan zou hij weliigt in de memorie van beantwoording niet zoo veel lof aan eene Eerste Kamer verspiid hebben. Of nu de minister -van justitie gelijk hebbe met in de stemmingen der Eerste Kamer over zijne wetsontwerpen eene politieke demonstratie te zien, kunnen wij niet beoordeelen. Maar wij kunnen onze bevreemding niet ontveinzen, dat Z. Exc. de zaak zoo hoog heeft opgenomen en den Koning in de moeijelijkc stelling heeft gebragt, om door het al of niet verleenen der gevraagde demissie persoonlijk te beslissen. De minister had, dunkt ons, gevoegelijk den Koning buiten de zaak kunnen houden, en zoo hij het eenigzins had kunnen doen had hij het ook behooren te doen. Immers met den val dezer twee ontwerpen is toch waarlijk zoo veel niet verloren. Zoo de grondwetsherziening met die kracht en dien spoed wordt doorgezet, welke de omstandig heden eischen en de natie dringend verlangthad de voor onderstelde spijtige oppositie der Eerste Kamer van zelve spoedig genoeg opgehouden. Wij willen het besluit van Z. M. den Koning niet voor- uitloopen. Maar hoe dit ook uitvalle de herziening onzer staatsregeling is niet meer terug te zetten zelfs niet meer te verschuiven. Dit incident lusschen de Eerste Kamer en den minister van justitie behoeft dus gcene bezorgdheid- op te wekken. De zaak van den vooruitgang zal er niet door ver liezen, en het eenige, wat men er ten slotte, over eene maand of daaromtrent, van zal kunnen zeggen, is, dat wij de vertooning eener parodie van Molière's Dépit amoureus" hebben bijgewoond. AmstCour.) De namen van de leden der Eerste Kamer, die zich niet alleen als voorstanders van het behoud, maar als tegen standers van alle staatkundige hervorming en verbetering heb ben doen kennen, zijn Martini van Hugenpoth van der Hoop, Brügmans, van Nes, van Rappard, Junius van Hemert Hinlopen van der Houven en van Akerlaken. Zij verdienen voor eeuwig gekenmerkt te worden. Ecitige ccrJjieiligc ujuiioi'kiiijeii uopcus 't postwezen. Dat het postwezen in ons land eene uitnemende instelling is, en dat wij hierdoor op eene Europische vermaardheid kunnen bogen, (ware 't slechts meer bekend,) zullen wc door eenige schitterende voorbeelden trachten te staven. Dat onze lezers en Europa er hun profijt mee doen Ik woon te Ilattem, en wil een brief naar Hecrde zen den: twee uurtjes afstand! Welnu, dan brengt een voctbode op klompen den brief naar 't Katerveerdeze gaat met den rijdenden post naar Elburg, Harderwijk, Nijkcrk, Amersfoort, Apeldoorn; en van daar met een' voetbode naar 't Loo, Vaassen Epe Heerde! De brief komt er toch de wegen des Nederlandschen postwezens zijn onbegrij pelijk duur. Ik woon te lieerde, en zend een brief naar Epe (een dis- tantic van een uur): zeer eenvoudig dan gaat hij naar Epe; juist; maar weer van Epe, naar Vaassen, 't Loo, Apel doorn; van daar weder terug over 't Loo, Vaassen, en komt zoo eindelijk te Epe. 3. In 't jaar 30, memorabel wegens de verschwundene mil joenen, was de postdirecteur van D. uitgetrokken-. Die wak kere man! Hij was zoo lang atwezig, als de Koning goed vond. Het kantoor ging intusschcn zijn gang toen hij weg was, net als of hij er nog was; cn ging zijn gang, (toen hij de vcrwatene Belgen had helpen tuchtigen, en weer gekeerd was), net zoo goed, als of hij er niet was. Amen! 't Ware beter geweesteenige tweede luitenants in dienst te laten den postdirecteur op stal te zetten, en den post te suppri meren in D. en overal. Zegt het voort! 4. Nu nog een grapje! Een postdirecteur('t is al wat geledenik weet niet hoe lang) te Z. ziet een postillon, die twee menschen in de kar opgenomen heeft; hij beboet den kerel voor 25 poppen. Lang gezigt van den postillon. Veertien dagen later rijdt dezelfde kar langs: daar zitten er weer twee bij den postillon in. Onverbeterlijke postillonAls de postdirecteur u ziet! Geen nood, waarde lezers, en Luropade postdirecteur zit er zelf in met zijne dochter. GEVOLGTREKKING. Als ge landskinders zoo vöorbeeldeloos bestuurd wordt in 't postwezen, moogt je de gevoltrekking maken, dat het met het overige huishouden even eens geschapen is. Weest dus dankbaar en betaalt! Sam. Zondag 11, heeft er te Scheveningen weer een gevecht plaats gehad tnsschen de agenten van politie en niuzijkanlen. Een heer die te 's tlage bij zijn broeder gelogeerd was heelt zich met een scheermes den hals afgesneden. De Koning vgn Pruissen heeft den- Rijksbestuurder aan zijne soldaten aanbevolen. I)e laatste wordt in Duilschland Jan zonder land genoemd. Men spreekt van eene Fransche tusschenkomst in de Ilaliaansclie zaken. Den 9 Sept. zal le Parijs eene gereformeerde synode worden gehouden. Moge zij zich achtenswaardiger bcloonen dan hare Haagsche zuster. Een zoon van Abu-ek-kader is dezer dagen op het kasteel van Pau overleden, en een zijner vrouwen is ernslw ziek. Ge lukkig dat hij er voor 't verliezen heeft. De burgemeester en wet houders van Leeuwarden liebben bun ontslag verzocht, wegens de be noeming, builen hunne vuordragt, van den lieer Pieke.ua als commis saris van politie. Te Assen is eene belasting op de honden gelegd. Zeer wijs en staathuishoudkundig. Waarom bestaat die alois niet! De commissie ter hervorming der geneeskundige staatsregeling moet vóór 1 Dec. e. k. aan de regering rapport doen. De suiker is te Am sterdam duurder verkocht dan men gedacht had. In Li.i.burg zijn eenige compagniën jagers met een controleur afgevaardigd om de belas tingen in le vorderen. De geneesk. Cour. waarschuwt tegen 't ge bruik van linnen borden, daar dit met zuur vermengd een metaalver- gift daarstcltdat hoogst nadeelig is. De Rijksbestuurder wordt eerst daags te Frankfort terug verwacht. Ofschoon in de beriglen wegens den llaliaanschen oorlog veel onzekerheid en verwarring heersclitschijnt ecliler te blijken dat de Oostcnrijkeis belangrijke voordeelen behaald hebben. De oorlog lusschen Duitschland en Denemarken staat op 't punt van hervat le worden. De Keizer van Oostenrijk heeft nog geen lust naar Weenen terug te keeren. Parijs verkeert nog steeds in staat van beleg. De Koningin van Spanje is weer hersteld. in Ierland ziet heter nog niet pleizicrig uit, alsmede in Limburg. In Luxem burg is door L. M. ter gelegenheid der invoering van de nieuwe Consti tutie, algelieele kwijtschelding verleend voor alle staatkundige misdrijven en andere pekelzonden. [let 6e eeuwfeest van den Dombouw van Keulen zul 1416 Aug. pleglig gevierd worden. Ook onze Koning is tot de bijwoning uitgenoodigdhl Londen is thans een zeeleeuwin tc zien. De landleeuwen worden mak en suf. Het is thans gebleken dal door Leiuiu-Kolun bij vergissing eene dame tot inspecteur-generaal der hospitalen benoemd is. De 20öe Kon. Ned. loterij zal niet minder dan 10,000 nieten bevatten. - Uit Zwolle is de vorige weck een gezel schop van 56 landverhuizers vertrokken, een kapitaal van 50,000 me denemende. Te. Groningen is thans een oud O.-Indisch militair druk bezig de leer der afgescheidenen te verkondigen en uit le breiden. EENE VRAAG? Kan een directeur der posterijen die zijne resilentie te Utrecht heeft, zijne werkzaamheden op een buiicnplaatsje hij Borculo waarnemen? Zoo ja, dan vindt men dat de belooning van 2800 veel te hoog is, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden. Behoort dit niet onder de mis bruiken, die onder geen welgeordend bestuur moesten plaats hebben? Sittids-Nicuws vaas Deventer. I. Door Z. ill. is emeritaat met pensioen verleend aan den Deer S. Geruits, Ev. Lulb. Pred. alhier. 2. De passage door de Bergpoort zal van 7—21 Aug. e.k. zoowel voor voetgangers als rijtuigen gesloten zijn. 3. In den nacht van Woensdag op Donderdag 1.1. Is even huiten de Bergpoort midden op den straatweg tiaar Tweuthe een -koebeest gcslagt waarvan 's morgens de overblijfselen nog gevonden zijn. De zich daar bevindende lantaarn heeft hierbij dubbele dienst_gedaan, als ter ver lichting, cd de paal om het heest vast te binden. Men zegt dat het uit eene weide in ilc nabijheid gestolen is. Men twijfelt niet of de ijve rige politie zal de daders van dezen onbeschaamder! gruwel spoedig ont dekt hebben* WATERHOOGTE te DEVENl'ER, 's morgens 8 ure. 30 Julij 23 palm 2 duim. 31 22-5 1 Aug. 22 3 2 22 2 3 Aug. 21 palm 8 duim. 4 21 5 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 4 Aug. 1848. .TARWE 8 25 5 8.75. ROGGE 5.30 a 5.55. dito nieuwe 4.50 a 5.50. BOEKWEIT ƒ4.50 A 5.25. AARDAPPELEN 1.00 a 1.40. BOTER n. p. 0.70 A f 0.85. ton 15.02</o a 15.87%. '2 GRAANMARKT te DEVENTER4 Aug. 1848. De markt der Granen was alhier prijshoudend: TARWE van ƒ8.00 lot 9.00. Oude ROGGE van 5.15 tot 5.30. Nieuwe ROGGE van 5.10 tot 5.35. BOEKWEIT van 5.00 tot ƒ5.30. GARST van 3.25 tot 3.75. HAVER van 2.S0 tot ƒ3.40. PAARDE- BüONEN van f 5,10 tot 5.20.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3