deaaaeasg-iSe ISerigtem. Siorrespoudesatfic. Bij het nieuwe finantiële wetsontwerp worden ongeveer 5 millioenen voor buitengewone oorlogskosten berekend. Als deze 5 millioenen verteerd zullen zijn, zal men dan een einde aan het soldagtjespelen maken? Waarlijk, als men zooveel aan voorzorgsmaatregelen moet besteden voor de mogelijkheid van een te- voeren oorlog, hoe zullen wij dan moeten doen als .er werkelijk' oorlog ontstaat? Wij zullen dan zooveel geld aan maatregelen van voorzorg uitgegeven hebben, dat wij geen meer zullen bezitten om lien oorlog, als hij daar is, te voeren. Alvorens eenig geld toegestaan worde, behoort men ten minste de zekerheid te ontvangen, dat die buitengewone wapening alleen uit voorzorg, ophoude, en. dat wij niet uit voorzorg zoo uitgeput worden, dat indien, hetgeen de Hemel verhoede, er werkelijk gevaar mogt ontstaan, wij geheel ont bloot zijn. N. '11. C. Men schrijft uit Batavia De gewigtige gebeurtenissen in Europa hebben de gemoe deren onder de Europeanen ook hier zeer in beweging ge- bragt. Den 22 Mei 1.1. is hier eene groote meeting gehouden in de zalen van de-sociëteit Harmonie, onder de leiding van Dr. v. Höevell, welke tot president cener commissie be noemd is, ten einde Z. M. een adres aan te bieden om de opheffing te verzoeken der academie te Delft en tevens van het besluit op het verleencn van het radicaal van Indisch ambtenaar. Het is er onstuimig toegegaanwaartoe de ad vocaten Tollens en Thieme het hunne hebben bijgedragen. Alles is gelukkig afgeloopeti het bestuur had voorzorgen ge nomen; ove al zag men patrouilles kavalerie; de batterijen waren aangespannen, kortom het gehecle garnizoen was in gereedheid. Aan het hotel van den gouverneur stond eene dubbele wacht Afrikanen. Intusschen voedt men geene vrees voor eenige verwikkeling. Den volgenden dag zijn echter bij publicatie alle bijeen komsten van staatkundigen aard voor liet vervolg verboden. Ingezonden UTRECHT, Julij 1848. In een tijd als wij thans beleven waar wij niets noo- diger hebben, dan hervorming in staatkunde en finantiën zal het land niet reddeloos verloren gaan haat ik niets zoo zeer ais liet twisten over godsdienstige aangelegenheden. Men kan immers bij alle godsdiensten een biaal' burger zijn, en dit is het doel dat ieder zich moet voorstellen. Met leedwe zen zie ik dan ook bet ellendig geharrewar tusschen de Fakkel, en de Kalh. Stemmen1\.-BrabanderN. II. Tijd enz. enz. dat in dezen bewogen tijd niet anders dan verbit tering en verdeeldheid kan te weeg brengen, terwijl wij zoo zeer vercenigdc krachten tot staatkundigen vooruitgang be hoeven. Zoo las ik onlangs in de Fakkel eene vraag: «Wat zou de reden zijn dat er des avonds zoovele Pastoors dooi de Donkerstraat gaan?" (eene straat waarin zich eene me nigte ontuchtige tiuizen bevinden). Dit had den schijn van eene laaghartige bedoeling. Waarheid is waarheid, maar ik haat alle laster of ongepaste satyren. Destijds was in de Donkerstraat een Roomsch kinderhuis, daar de Pastoors ex officio bijeen kwamen. Buitendien is de Donkcrstraat eene zeer levendige passage-voor alle standen, waar ook Dominees zoowel bij dag als avond of nacht dikwijls doorgaan. Zou het voor de Pastoors ook niet in hunnen weg hebben kun nen zijn om zieken of stervenden tc bezoeken Ofschoon ik Protestant ben moet ik zeggen dat ze hunne herderlijke pligten vrij wat ijveriger en getrouwer vervullen dan onze Dominees. Met deze teregtwijzing zal UEd. zeer verpligtcn enz. Dc aartshertog Jours» heeft bedankt voor liel inkomen, dat Item als Rijksbestuurder mogt worden loogeiegd De Fng.-lsclie viervoetige schapen zijn door dc Qollandselie aangestoken. Dc lieer Mahiust, die in 1835 burgerlijk gedood is, is tnaris als president der Nationale ver gadering in Frankrijk weder springlevend. Generaal Cavaigxac slaat op 't punt van trouwen niet de dochter van den directeur ecner gaslabrijk. Een van roem en gas schitterend huwelijk. Daar de lla- liaansche werklieden bijna alle onder de wapenen voor de vrijheid strij den worden in Engeland en Frankrijk de Moederen laarzen, hóeden enz. voor de Italianen gemaakt. Eene zee van genees- en heelkundigen protesteren tegen liet sclirikkclilagsbesluit van de ex-excellentie v. d. Heim v. Duivesuijkewegens li't houden en inzenden van tabellen van gedane koepokinentingen. In Twenthc begint het roerig te worden wegens de Lurt- en in Noord-Brab.iinl wegens de tiend-belasting. De kruik gaat zoo lang te water tot ze breekt. Terwijl hier te lande under 't ministerie van bezuiniging en vereenvoudiging aanvraag geschiedt om de begrooting voor het departement van oorlog op nieuw niet eenige millioenen te verhoogenworden door tien minister van oorlog in Belgie dc kosten van het-leger verminderd. De llollandsche slaven (wel te verstaan niet ia Nederland, maar op SI. Martin) beginnen zich op 't voorbeeld hunner Fransche broeders ook te emanciperen. In den nacht van Zondag op Maandag, II. heelt tc Groningen een zwaar onweder met een geweldigen regen plaats gehad, waardoor verschellen kelders volge. slroomd zijn. Drie oorzaken hebben dezer dagen drok zamenpeAverVf om de provincie Groningen le ontvolken: zelfmoord, landverhuizing naar N -Amerika en de typhus. Twee Weeuer studenten, hebben uit Pariis een nationaal vaan-lel, hun dour de Fransche studenten gesel ion ken medegebragtdat door prof. Füster pleglig gewijd is. Den voortref- tclijken Koning van Hannover gaat het als velen bij ons. Hij kan zich nog maar niet in den tegenwoonligen lijd schikken, en pruilt en grurut nog steeds tegen het nieuwe licht, waarvan hem zijne aan de duisternis gewende oogen zeer doen. Ook ons hof is in den rouw, wegens het overlijden van eenige prinsen en prinsessen. Gelukkig dat het geene nijvere burgers zijn, waaraan de maatschappij meer zou verliezen. De lijdelijke minister van R. K. Eeredienst is tol tijilehjken commissaris in Limburg benoemd, en heeft zich tijdelijk naar Maastricht begeven. Men spreekt weer van de oplreding van den heer Lamartine als minister van buiteiilandsche zaken. L)e nieuwe Koning van Sicilië zal heeten Albert Amedf.us I. niet door dc gialie Gods, maar door de staats- regeling des ImnlngrijksKoning van Sicilië. Zeker verslan.liger dan het vei sleten »door de gratie Go<Ls," dat maar al le Vaak een spot met 's Hemels wijsheid en goedheid schijnt. He familie Saksen-NVeimar zal weder van 's Hage naar Manheim aftrekken. Door Mr. F. A. van Hall, Minister van Staat is ook een woord over de voorgestelde belas ting op dc bezittingen uitgegeven, waarin hij zich >veer geheel als «le oude v. Hall op zijn verheven standpunt doet kennen Een aantal Am- slerdainsche dienstmeisjes beklagen zich dat ze gedwongen worden kor- netjes te dragen, dat iwet eene belasting van circa 12 'sjaars gelijk staat, en willen zich bij de 2de kamer hierover adresseren. Toch zeker bij deputatie, dat velen dier Heeren eene aangename afleiding van de staatszaken, waarvan ze toch geen verstand hebben, geven zou'. Men zegt dat de Saksensche hertogdommen lot een koningrijk Thuringen zul len vereenigd worden, ten behoeve va*i hel groothertoglijk huis van Saksen-Weiniar. Het voorgenomen vertrek der familie Sakseïs-Weimar uil 's Hage is voorlopig uitgesteld. Zou dit met het vorige in verband staan? NVj schijnen nu met nachtwerk gezegend le zullen wordeu. De ministers werken thans lol. diep in den nacht. De gezegendheid der Spaansche koningin is weer verdwenen. De Grieksclie schatkist heeft eene verwijderde overeenkomst met de Nederlandsclieer is ook een aanzienlijk toch in ontdekt. Men meent echter daar (in Griekenland n.l.) ile ministers niet van zondigen tegen het 8«* gebod te mogen verden ken. Door den oorlogsminister des Duilschen, rijks is in de Nat. ver gadering verklaard, dal de wapenstilstand met Denemarken niet tot stand is gekomen, en ook niet gesloten zal worden dan op eene met dc eer van Duilschland bestaanbare vvij/.e. De Heeren Duitscbers schijnen niet gemakkelijk. Cela grometle o treilt Limburg. Het dagblad van Luik kondigt aan, dat de stad Maastricht, ten gevolge van hel besluit der Nat. vergadering le Frankfort, in slaat van beleg zal verklaard en dat de wallen dezer vesting met geschut zullen beplant worden. Wie ,zal dat betalen? Holland, dat Limburg gaarne loozen wil? Te Wee- nen liep 't gerucht cener groole overwinning op Karel Albert, waardoor zijne armee zou zijn uiteengejaagd en hij zelf genoodzaakt naar Peschiera te vluglën. Op de Zwolsche kermis is een geweldig concurrent tegen de Dalfser Dalfser-inoppen opgestaan, die de Zwolsche DaIfser-moppen 2 cent per ons minder aanbiedt. Wij hopen dat deze moppenstrijd vreet- zaam zal alloopen. De Ulrechlsche bcrigten zijn te personeel en te weinig belangrijk voor het algemeen, cn dus voor onze Courant. Wij herhalen nogmaals, dat men zich steeds liet verlicht en beschaafd publiek door het geheele land als onze lezers moet voorstellen. Red. 23 24 2G WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 8 ure. Julij 27' palm 1 duim. 26 7 26 1 25 4 Julij 24 palm 5 duim. 24 1 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 28 Julij 1848. TARWE 8 25 5 8.75. ROGGE 5.10 a 5.60. dito nieuwe 5.50 a 6.00. BOEKWEIT 4.60 5/5.40. AARDAPPELEN 1.00 a 1.30. BOTER n. p. ƒ0.75 a 0.85. ton 15.75 a 16.25. - GRAANMARKT te DEVENTER, 28 Julij 1848. Door weinig ter markt zijnde Granen zijn de navolgende prijzen be steed: TARWE van 8.00 tot 8.75. Oude ROGGE 5 00 en ƒ5.30. Nieuwe 5.00 a 5.40. BOEKWEIT 5.00 5 5.50. GARST 3.40 5 3.75. HAVER 2.70 a ƒ3.40. BOTER: 1. soort 14.00 a 1.4.25 2. soort 12.50 a 13.00. AARDAPPELEN, van 1.20 tot 1.50. Ter markt 25 a 30 mud. Per schip vervoerd ongeveer 300 mud 5 1.25. «4 1.30. GRAANMARKT te ZUTPHEN 27 Julij 1848. TARWE ruim prijshoudend niet veel begeerte, van ƒ7.75 tot ƒ8.50. Van Jarige ROGGE begint de aanvoel iedere week te verminderen, ter wijl deze zeer geanimeerd blijft; heden was dc algemeene prijs 5.25. Van Nieuwe ROGGE was plus minus 2 last ter markt; wegens de uit- eenloopcnde kwaliteit van ƒ5.00 lot 5.35. BOEKWEIT van ƒ5 00 lol 5.75. GARST van 3.75 lot 4.00. HAVER van 2.70 lot 3.25. BOTER van 13.50 tot 14.00 l7ët~Vs vat. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. Ondertrouwd. H. Bonke, wedr. van A. Neijmeijer, 50 jmet W. J. v. d. Beid, 37 j. Geiiuwd: II. Langcvoort, 34 j., met T. v. Oorschot, wed. van J. Kroon, 43 j Bevallen: 19 Julij. J. Drinkers, geb. Achterhorst, D. 20 dito. H. Schmink, 'geb. Middag, D. M. Cremer, geft. Wieland, D. 22 dilo. Beurkens, D. 24 dito. A. Wolff, geb. Koller, Z. ^2^-tHkl. J. H. v. Hulst, geb. Logemann, D ,rj. Overleden: 20 Julij G. J. Westemeijcrm. Z. terink wed. J. II. Lusthuis, 32 j. J. Goossen78 j. G. Huijer 26 dito.' J. E. van Lcnle, 16 m 22 dito., G. Snlivi-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3