Geameugdc I£ea*igieu. llora-espoudeiaSae. ■f bewijs geleverd in de volkomene onverschilligheid, waarmede lij in eenen adem de heeren Storm van 's Gravesande en Oost Jordens tot leden der Tweede Kamer herkoos. Heden, vrijdag, wordt de vergadering, zoo als wij haite- lijk wenschen de laatste, welke op deie wijze ial lamenge- steld lijn, gesloten. Revolutie hier, revolutie daar, revolutie oveial; dus ook in de groote sociëteit te Zwolle. Daar wordt een jong mensch voorgesteld, 't ls waar, hij gedraagt zich onberispe lijk en fatsoenlijk, maarhij is teruggekeerd van de Deut sche academie, zijne conversatie bepaalt zich tot ei en t ei sociëteit, maar....; men zegt dat hij niet onknap is, en heelt talenten. Alles goed, maarmaar, hij is van burgeihjke afkomst. Directeuren voelen zich dan ook genoodzaakt hem te raden zich aan de ballotage niet bloot te stellen: zij hou den mijnheer voor een latsoenlijk man, maai maai men kan niet weten; ligt kabaal! Neen, zeggen zijne vrienden; wij wenschen u als lid in de sociëteit te hebben; niets is et tecendus ook niets voor om u niet te laten bal otuen. Directeuren hangen alzoo den candidaat voor, en, opdat men hen zou zuiver weten van deze snoode poging om de stam lijst der sociëteit te bevlekken of van het vermoeden dat er eenige zucht in hen zou huisvesten om zich te encanailleren, schrijven zij uitdrukkelijk op het voorstelhngsbiljetdat iN. IN. zich heeft aangemeld, ooi voorgesteld te worden tot lid der sociëteit, dat de Directie, gezien art. dit en dat van de so- cieteitswettendien persoon voorhangt, en gezien art. dit en dat besluit, dat daarover de ballotage zal gehouden wor den op Zondag den 2 .lulij. Deze ongewone formule van voorstelling wekte wel de aan dacht, doch misschien had de Directie dezelve aangenomen, en was het thans toevallig de eerste maal, dat zij gebruikt werd. De sten,mins heeft plaats; een derde der stemmen is tegen Met OUWU CU UCtl - noodlottige stemkastje en zie: de badjes waren verzet; waar anders voor was, bevond zich nu legen. Men zou zeggen, dat de directie den dank van allen ver diend had voor hare zorg omtrent het fatsoen der sociëteit maar wij beleven een tijd van revoluties en redevoet ingen er waren er die heel wat te zeggen hadden over de wijze van voorstelling, en over het lid der directie, die de ballo tage bestuurd had - de andere leden der directie waren stil te°huis Gebleven daar hij dezen en genen had aangemaand om tegen te stemmen, en over het verplaatsen der stemlaad- jes Ja men ging zoo verre van eene herballotage te eischen, en men redevoerde over principes en over de eerwaardigheid van den bui-gei stand dat het stichtelijk was om te hooren Ecre den directeur, die betoogde, dat men zijne oogen had om te lezen, waar voor en waar tegen stond, en door de be- lofte er met de directie over te zullen spreken, de onstuimige gemoederen tot bedaren bragtwel wetende, dat tijd gewon nen, veel gewonnen is. Dit alles gebeurde op Zondag. Maandag was de stad ei vol van. Dingsdag werd er nog in de sociëteit bijna over niets anders gesproken. Woensdag verhaalde mendat de directie, om de leden genoegen te geven, zou laten stemmen over de vraag, of er ecne tweede ballotage zuu plaats heb- ben. Donderdag was iéder hierover zeer tevreden. Vrijdag dacht men er niet aan. Zaturdag was ieder de zaak. vergeten. Dc burgerjongen blijft gcdeballoteerd en de groote sociëteit blijft ongcëncanailleerd. Zoo ging deze revolutie gelukkig te niet. c== Wij vernemen van goederhand dat de wedrennen en harddraverijen, op 20 dezer door de Twcnlsche Socieleit tot vcredelin" van het paardenras, nabij Enschedé te hou len zullen vereerd worden door de tegenwoordigheid van Z. K. IE den Prins van Oranje. stemming heelt t cle candidaat gedeballoteerd. Met oiiwd en bevreemding zien de voorstemmers naar het lil Limburg duren dc woelingen om afscheiding van Nederland steeds voort. In onderscheidene plaatsen worden hiertoe meetings gehouden en waait de Duitsche vlag van den toren. L'aviso dc la Me use (een rc- aerin^sblad) ijvert hier zeer tegen, doch zijne drogredenen tooneii ge noegzaam dat het eene valsche zaak verdedigt. Als laatste hulpmiddel neemt het zijne toevlugt lot schelden en smaden en heeft veel piemel den lieer Sciikrpenzkel-Heuscu baron Tonoertentroncr te noemen Voor waar, krachtige argumenten! Uit Delft zijn onlangs vier officieren vertrokken om in Noord-Holland remont-paaiden te gaan opkoopen; der tig kavalleristei» werden uitgezonden om die paarden te gaan afhalen. En wat bragten ze mee? Één paardDe vier officieren zij i eene geheele maand op den paardenhandel geweest; dertig soldaten zijn op marseh geweest om de gekochte paarden op te halen. Wie heelt nu lust eens uit te rekenen, wat het ééne medegebragle paard kost! We leven thans onder de regering van bezuiniging en vereenvoudiging. Aan den minister Baud is een pensioen van f 5000 verleendaan den gewezen minister van justitie de Jonge van Campens Nieowlano een idem A f 4541. Een ander te 's tiage is wegens het stelen van slechts twee jassen en een broek veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Is dit evenredig? liet Belgische gezantschap te Parijs kost f 16000 's jaais; het Nederlandsclie 33000. Idem? Het Tielschc weekbl. be reidt ons vast op ecue verrassing tegen 1°. Januarij 1849, namelijk een te kort van 12 mitlioen in 's lands kas. Een Rolterdamsch ambtenaar met f 2000 traetement, beeft zoo lomp niet nul ik houd er eenmaar vier ik boud er drie gespeeld, dat zijne re kening publiek is geworden. Volgens de Ned. Stoompost-is er bij de Regering op nieuw aanvrage gedaan om conscssic voor den aanleg van een ijzeren spoorweg van llarlingen over Leeuwarden en Gronin gen naar Bremen en Hamburg, met een zijtak van Groningen over Assen en Zwolle naar Utrecht. Zoo zullen Deventer en Zutphen dan worden uitgesloten en beide thans reeds zoo kwijnende plaatsen tot geheel verval gedoemd zijn. Dank aan de Heeren Bisscuoffsheim en Salomonson Men is in Belgie voornemens bet beheer der spoor wegen met dat van bet postwezen te vereenigen, waardoor dit laat ste veel verbeterd en goedkooper zal worden. Mogt men ook bij ons het postwezen eindelijk eens ter harte nemen, opdat bet voordeeliger voor het land en minder drukkend voor den ingezeten wierd. Zoowel om de schandelijke duurte (waardoor het voor den neringdoende eene krijtende belasting wordt), als omdat men in den geringsten snorwagen meer krediet stelt, maakt men toch zoo min mogelijk gebruik van de post en zal deze weldra weinig anders dan kruisbanden overhouden. Voor bet staatsexamen hebben zich reeds 275 jongelieden aangegeven. Het Italiaansche leger zal worden versterkt om weer aanvullenderwijs te kunnen ageren. In Frankrijk wordt beraadslaagd om de Broeder schap te laten varen. Vrijheid en gelijkheid is mooi genoeg. De spanning tusschen den Paus en zijne regering neemt steeds toe. Eene commissie uit Gedcp. Staten zal trachten 't geschil tusschen de regering der stad Leiden en den Herv. kerkeraad, wegens het huisziltenhuisin der minne te vereffenen. Tusschen Denemarken en Duitschland is een wapenstilstand gesloten, gewaarborgd door Engeland en Rusland. Drie rijtuigen vol Luxemburgers hebben zich naar Z. M. begeven om deszelfs eed op de nieuwe Luxemburgsche constitutie te ontvangen. De Heer Tiiorbecre is bepaaldelijk tot lid der 2de kamer benoemd; al leen omdat I»:j 4 jaren ouder is dan zijri anlipood Tijuiers Verhoeven! Al ware de laatste zoo oud als Metuusaleji dan moest de keuze nog aan geen twijfel onderhevig zijn. Te Amsterdam zal in de volgende maand eene tentoonstelling van schilderijen plaats hebben. Te s Hage stellen mensclien zich zei ven ten toon. Het ontwerp tot afschaffing van geesselen en brandmerken is aangenomen niettegenstaande een 20 tal voorstanders van 't behoud. Volgens de voorgestelde constitutie zal in Pruissen de vrijheid der drukpers door geene wet beperkt kunnen worden; (.lus ook door geene zegelwet). De Keurvorstin van Beijeren heeft niet minder dan 21 millioen guldens nagelaten. Hoeveel burgers zouden daardoor wel tot armoede geraakt of misschien van honger ge storven zijn? Te Munchen is eene zamenzwering ontdekt, die niet minder ten doel had, dan door een algeïneenen konings- en vorstenmoord den weg tot eene Duitsche republiek te banen. De vergaderingen der Prov. Staten zijn dit jaar over 't geheel flaauw. 't Schijnt dat de leden een voorgevoel van hun naderenden dood hebben. De Holloway pil len zijn "afgeslagen. Onder de koninklijke praer-ogatievendie koning Lodewijk van Beijeren zich schijnt voorbehouden te hebben, behoort ook dat van iemand den hoed van 't hoofd te mogen slaan. Hij maakt hiervan althans nog telkens gebruik wanneer iemand hem niet groet. Moeten de koningen geen schuldiger of kostbaarder amusementen heb ben, dan zou men hun dit gaarne gunnen, en er des noods een nieu wen hoed voor over hebben. In Saksen-Weimar zijn de heerscbappe- lijke regten opgeheven en vernietigd. ln Pruissen staat de adel afge schaft te worden. De N. Rolt. C. slelt voor, eene belasting op de ezels te leggen. Tusschen de Beijersche schoenmakers, die te Allona hunne producten kwamen verkoopenen hunne Altonasche kunstbroe ders heeft een hevig gevecht plaats gehad, waarbij ineer dan 2000 paar Beijersche laarzen en schoenen zijn krijgsgevangen gemaakt. De koning van Wurtemburg beeft eigenwillig zijn inkomen van f 800,000 tot /'sOOjOOO verminderd. Dit edele voorbeelJ vinde navolging! In 't officiële' programma der Enschedésche wedrennen worden Lfclooningcn in PruissischeaThaler en Schillingen bepaald. Echt vaderlandscb Do. Halbertsma zou de sociëteit rijp voor Moffrika verklaren. H. M. de koningin gaat eenige weken op bet kasteel Engliuizen bij Huminelo (toebehoorende aan den Heer van Ueeckeren v Enguuizen) logeren. De zitting der 2e kamer van 13 dezer is allercurieust geweest. Dc lieer de Kempenaer heeft daarin theoretisch en practisch bewezen, dat de betrekkingen van Minister en Afgevaardigde perfect niet elkaar har moniëren, daar dc regering en de 2c kamer volstrekt niet tegenover elkander slaan, maar beide hetzelfde doel(?) hebben. Dit l< r gerust stelling voor andersdenkenden. Wat behoeven wij dus langer eene 2e kamer? liet uit Sneck gezondene kan ons, om de beperktheid van ons blad, niet dienen. Uit Deventer en Zulphen ontvangen wij bij herhaling de aanmerking dat het Tarwebrood aldaar genoegzaam even klein blijft als toen de Tarwe bijna het dubbeld kostte. Men vraagt waarom hierin door geene stedelijke zetting voorzien wordtdaar zulks toch in 't belang van 't al- jgemeen zou zijn? -f— Wij weten liet niet. linn Red. ötatls-NScuws van Wcventcs'. Kennisgeving van Burgemeester en Welbouderendat, wegens nood zakelijke répara tiende passage door dc Brinkpoort, van af Maandag aanstaande, gedurende veertien dagen, zoowel voor voetgangers als rij tuigen, zal gesloten zijn. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 9 Julij 26 palm 7 duim. Julij 24 palm 9 duim. 2& -4 fa v V' T

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3