Gemengde lêerigteu. vraag op. Wie zijn dan bevoegd om over het onderwijs een oordeel te vellen De schoenmaker en klompenmaker moet met betrekking op de kwali teit van zijn werk teregt staan voor het publiek het publiek dat van zijne schoenen of klompen gebruik maakt. Maar hoor ik zeggen het puidiek móge een grondig oordeel kunnen vellen over schoenen en klompen; maar wie zal den onderwijzer der jeugd naast een schoen of klompenmaker op ééne lijn willen plaatsen? Schoenen en klompen zijn van leer of hout gemaakt maar het onderwijs is de vrucht van een verlichten geest. Schoenen en klompen zijn voor de voeten, het onder wijs voor hart en hoofd. Kortomdie vergelijking zoude een puntig brein kunnen beleedigen. Wij zijn dan wel genoodzaakt, om 't point d'honneur niet te raken, een ander standpunt te kiezen. Komaan, wij zullen den onderwijzer, (hij behoort immers te huis in de geleerde wereld) naast den advokaat en geneesheer plaatsen. Wie beoordeelt dan den advokaat? Wie den dokter? Wel! 't publiek, dat van hun werk, om 't even ligchame- lijk of geestig gebruik heeft gemaakt Maar is het daartoe bevoegd? Nu, 't publiek zoude niet welen, welke advokaat de meeste processen wint, en welke doctor de meeste en zwaarste ziekten geneest! 't is opmerkelijkdat hetzelfde publick, dat' om dve waarheid te zeggen, gecne kennis van zaken heeft, daaromtrent dan toch zelden faalt. Hoe komt dat? Wij zullen het u zeggen. Het publiek is van meening, dat men den boom aan zijne vruchten kent. Wij zullen echter, 0111 de vergelijking zoo volledig mogelijk te ma ken, den onderwijzer plaatsen naast de regering. vDe regering? Wel ja! Wel beschouwd is immers het onderwijzerschap cene regering in minia tuur. Dus, wie beoordeelt de regering en derzelver wetten? Ook al weer dat bedilzieke publiek wel te verstaan gemeen volk uit den burger- en boerenstand. Nu t is al aardig. En met welk regt Ei Ei!! Wat dunkt u lezer wie zoude over de zoete gevolgen van ons regering stelsel beier kunnen oordeelen de kaste der ambtenaren en aristokra- tendie hunnen mond en keel met vreemd vet smecren of gij mis schien, burgers van Nederland! gij, die dat vet moet leveren? Wie kan beter oordeelen over den bloei van Nederland, de rijke aristokraat, die bovendien in vergelijking-met den burgerstand, weinig lasten draagt of misschien gijlezer die van een sober inkomen moet leven en nog dikwijls zware lasten moet opbrengen van zaken die gij niet bezit? Het antwoord is te duidelijk, dan dat wij het bewijs nog verder zouden behoeven uit te strekken. Het publiek is dus bevoegd te oordeelen over de zaken zelve, wanneer en in zoo verre.het de vruchten daarvan ge proefd heeft. Het beoordeelt dus met regt schoenen en klompen, pro cessen en geneeskundige kuren, wetten en voorschriften, kortom, alles, waarbij het belang heeft, en het heeft dan ook de. vrijheid genomen, om het lager en middelbaar onderwijs voor zijne vierschaar te trekken. Maar zijn de ouders daartoe bevoegd? Deze zeggen, Ja! Omdat zij den geest der schoolboeken door eigen lezing kunnen beoordeelen omdat zij van hunne kinderen hoorenwat de meester over deze en gene zaak gezegd heeft, en omdat de mees ten" hunner zich nog zeer goed herin neren, wat zij zelf in hunne kindsche dagen in de school gelezen, ge hoord en gezien hebben. En hoe denkt dan de helft van Neërlands be volking over dat onderwijs? Onpartijdig gesproken niet gunstig. Er zijn zwaarwiglige beschuldigingen tegen liet onderwijs in liet midden gebragt, dip, indien de onderwijzers hun werk van dien blaam niet be hoorlijk kunnen zuiveren een gemotiveerd ongunstig vonnis voor H. II. onderwijzers zullen uitlokkeu. Wat zeggen wij? Eerie reeks van jaren heeft die zelfde helft van Neërlands bevolking reeds liet lager ouderwijs beschuldigd. En lroe hebben II. 11. onderwijzers zich verdedigd? Met bondige bewijzen? Neen! Wij zullen en moeten der waarheid hulde doen zij hebben zich verdedigd met loftuitingen op hel bestaande on derwijs; met loochening van de aanwezigheid der aangewezen bezwaren en niet getuigenissen van builenlandsche geleerden. Het spijt ons, en ieder verstandig Nederlander zal ons gevoelen omhelzen, dat de ouder wijzers de waarlijk in menigte aangevoerde en zakelijk omschrcvene be zwaren niet grondig wederlegd hebben. Want ieder verstandig mensch ziet het in dat grootspraak of loochening daarwaar bewijzen moeten geleverd worden, veeleer middelen van beschuldiging, dan van verdedi ging zijn. En de gunstige beoordeeling van ecnige buitenlaiulsche ge leerden? 't Is waarlijk vreemd, zeggen de opposanten, (en onder ons gezegd, 't schijnt zoo n.iis niet), dat onze H. 11. schoolopzieners en on derwijzers de bewijzen van de deugdelijkheid van ons ouderwijs in ileu vreemde zoeken. Zijn die vreemdelingen of derzelver kinderen misschien fzoo -zegt men) bij ons ter school gegaan? ifebben zij dus de vruchten gesmaakt van eenen boom, dien die Heeren slechts ter loops gezien hebben? Of vertellen die Heeren aan anderen, wat schoolopzieners en onderwijzers aan hvcn verleid hebben? Met andere woorden: liegen die vreemde Heeren misschien in commissie? Maar hoe het zij. De ouders hebben hunne bezwaren uil de school zelve, en niet uit het buitenland. Zij vragen verbetering, niet voor vreemdelingen, maar voor hunne eigen kinderen. En waarom? De Katliolijken zeggen dat op hen als ouders de zware Verpligling rust, om hunne kinderen eene godsdienstige opvoeding te geven. Zij houden liet er voor, dat eene opvoeding zonder godsdiensligen grondslag onmogelijk goed kan zijn! Zij verklaren ver der, dat het schoolonderwijs een gedeelte van die opvoeding uitmaakt, en dat hij gevolg, indien in hun oog de godsdienst liet fondament der geheele opvoeding moet zijn, ook het schoolonderwijs, als een gedeelte der opvoeding, godsdienstigen grondslag moet hebben. Maar kunnen de katliolijken nu verwachten, of is liet mogelijk, dat een protcstantsch onderwijzer de kalholijke godsdienst lol grondslag van zijn onderwijs neme? 't Is immers (zelfs afgezien van aangewezen bezwaren) onmo gelijk. En waarlijk, zouden onze protestanlsche broeders hunne kinde ren bij eenen meesier ter school zenden, die hunnen kinderen door schriftelijk en mondeling onderwijs b. v. verzekerdedat Luther cn Calvijn gedwaald hebben dat de kalholijke kerk de eenige ware kerk is, die door Christus is ingesteld enz.? Zeker neen! Maar indien men cr hen toe wilde noodzaken, indien zij anders hunnen kin'deren cene be hoorlijke opvoeding wilden geven? Zij gouden het eene schreeuwende onregtvaardigheid noemen, en daaromtrent verbetering eischcn. Ergo, kan men het den katliolijken en afgescheiden -gereformeerden wel niet euvel duiden, dat zij vrijheid van onderwijs vragen, onder de bepaalde voorwaarde, dat de regering hel noodig ioezigl Uebbe over de bekwaam heid en hel zedelijk gedrag der onderwijzers. Wij nöodigen derhalve H. H. schoolopzieners en onderwijzers uit, om de tegen het tegenwoordig jager en middelbaar onderwijs geopperde be zwaren door bondige bewijzen uit den weg te ruimen en niets zal ons aangenamer zijn, dan spoedig te verklaren: dat wij de zaak verkeerde lijk beoordeeld hebben. De toestand van Europa blijft nog steeds verward. Wat er van ko men zal is door geen sterfelijk oog te voorzien Joch wij gelooven met Trof. Opzdomer dat al die Woelingen en beroeringen als zoovele onwe- ders te beschouwen zijn 0111 den staatkundigen hemel te zuiverenen overmijdelijk tot verbetering der maatschappelijke toestanden en tot geluk der volken moeten uilloopen. In Pruissen is weder een nieuw ministerie opgetreden. Men meent dat de vrede tusschen Oostenrijk en Italië zal gesloten worden door afstand van het Lombardisch-Veneti- aansch koningrijk tot aan den Etsehtegen overneming door Sardinië van 300 millioen van de Ooslcnrijksche staatsschuld. De Legering van Sleeswijk-llolstein wil met 1849 ook eene belasting op de inkomsten heffen. Deze belasting schijnt alom hoe langer hoe meer ingevoerd te zullen worden en is zeker ook verreweg de verkieslijksle en regtvaar- digsle. In Frankrijk is een ontwerp van constitutie aangeboden, waarbij het uitvoerend bewind aan een president is opgedragen die voor 4 jaren verkozen wordt. Hevige worstelingen hebben weder te Parijs plaats gehad waarvan de hoof'laanleggers de zoogenaamde roode republikeinen (die door moord en plundering hunne magt trachten te vestigen) zijn. Gelukkig heeft het bestuur, schoon met ontzettende tooneclen van moord en verwoesting, de overhand behouden. De na tionale garde heeft zicli over 't algemeen uitmuntend gekweten Weder om een bewijs hoe noodzakelijk liet is dat de Legering «Ie sympathie van bet leger bezit. Te Dordrecht is eene Nederlandsclie maatschappij tot vervaardiging van vensterglas opgerigt. Kan z;j, zonder bijzondere begunstiging, tegen andere fabrijken concurreren, dan juichen wij die zeer toe. In het andere geval bejammeren wij liet, als een bewijs hoe weinig de lessen der staathuishoudkunde (de ware wetenschap om wel vaart te verspreiden) nog gewaardeerd worden. Te Leiden heeft Prof. Turkman zijne academische loopbaan besloten, en te Utrecht Prof. von Laumrauer die begonnen. Lij de 2e Kamer is een wetsontwerp inge komen wegens niet vervulling van vacatures in de prov. geregtshoven uit hoofde der verwachte reorganisatie der reglcrlijke magt. De ex-iui- nister van Lapparu zal zijn lol dus nog moeten afwachten. De ver gadering van oud-studenten die 18 Aug. te Leiden zou plaats hebben, is onbepaald uitgesteld. Omtrent dc belasting op het inkomen ter vervanging van die op het gemaal cn geslagt, schijnt nog niets met zekerheid bekend. Te Leiden zijn de vorige week 34521 lammeren aangebragt. Mogen de wolven aldaar zachtheid van hen geleerd heb ben. Tot nog toe bestaat plan het vierde Nederrijnsch-Nederl. zan gersfeest op 18 en 19 Aug. te Arnhem te vieren. Dus niet weder op zondag, tot voorkoming van ergernis aan hen die het ongepaster vin den dat door hemelsche Uonen de ziel wordt verleederd en verheven dan dat de zondag op de gewone wijzen in verveling en zonde wordt doorgebragt. De zoo lang voorgenomene reis van koningin Victoria naar Ierland, schijnt eindelijk op 10 Julij e. k. te zuilen plaats heb ben. Te Leipzig is een oproertje wegens het verkoopen van republi- keinsche kokardes ontstaan, doch zonder ongelukken afgeloipcn Dc Ooslcnrijksche keizerlijke familie zendt haar geld reeds vooruit naar En geland. Zou zij zelve weldra mcencn le volgen? De oorlo" tusschen Lusland en Duitsehland schijnt weer opgegeven. Op 't Loo worden in den schouwburg van 't Paleis aanstalten gemaakt tot het verlooncn van tableaux uit liet gebied der romantiek, als ook van poses acadé- miques. Als president van liet centrale gezag te Frankfort schijnt zeer in aanmerking te komen, Lf.rnuard van Saksen-Weimar generaal in Ned. dienst, een zeer geacht mensch. De Luxemburgschc consti tutie is reeds gereed, en wacht alleen nog dc bccediging van Z. M. In eene vergadering van Deelhebbers der Overijss. Spoorweg Maatsch. onder presidium van graaf Jan, is besloten te procederen om de gestorte gelden terug te bekomen. De regering beschouwde dit kapitaal als ana de schatkist vervallen (teregt); doch bood aan uit consideratie van per-- sone/i (Salomo^on en Lïsschoitsheim en omstandigheden(omdat door die kwasterige manoeuvre Overijssel enz. zeker voor langen tijd van dit middel van vervoer cn welvaart zal verstoken zijn??) de helft aan dc maatschappij terug te geven. (Waarom dit, terwijl andere geheel on schuldige boelen met de uiterste gestrengheid worden ingevorderd?) De Heer Luz\c heeft zijn ontslag als lid der 2de Kamer ingediend, en zal, zegt men, ook als Minister aftreden. fetads-ftieaaws v«H2i 1. Publicatie van Burgetn. en Wcth. Oproeping voor de Schutterij. 2. Publ. dat de Lijst der bevoegde Geneeskundigen Ier visitie zal liggen op dc Stads Secretarie. 3. Dal lot afgifte van alteslaliën voor pensioenen cn lijfrenten, men zal vaceren ter Stedelijke Secretarie des morgens van 10 tot 1 uur. WATELHOOGTE te DEVENTEL, 's morgens 3 ure. 25 Junij 23 palm 4 'duim. 26 24 0 27 24 5 28 25 0" 29 Junij 25 palm 3 duim. 30 25 2 MALKTPLIJZEN te ZWOLLE, 30 Junij 1S48. TARWE f 8 50 A 9.00. LOGGE f 5.25 a f 5.75. BOEKWEIT f 4.25 a 5.50. AARDAPPELEN (Nieuwen) f 2.20 a f 2.50. BO TER n. p. f 0.67%, a f 0.75. J/8 lon f 14.00 a f 14.50. GRAANMARKT te DEVENTER, 30 Junij 1848. TARWE waarvan weinig was aangevoerd, werd tot ruïln vorige prij zen van f 7.a0 lot 8.75 per mud verkocht. ROGGE mede°weinig ter markt cn lol vorige prijzen grif opgeruimd, van 4.90 tot/" 5.20.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3