demeugdc IScrigtcu. /O L- ■4 naaktheid van den rijk uitgedostcn des te helderder aan den dag brengen; zoodra zij den band gevoelt, die haar aan de lagere klassen bindt en dat zij, zonder zichzelve eerbied en ontzag waard te maken, niets meer is dan eene looze schaal, voortgedreven door den wind, zal zij den verkeerden weg ver latendie haar ten afgrond voert. Zoo onmogelijk als gelijk heid, zoo onvermijdelijk is aristocratie, want zij ligt in den oorspronkelijke!! aanleg van tien mensch en de huishouding der wereld De hoogste aristocraat is die het meest geldt. In de toekomst zal geene andere dan adel van verdienste, in ons land tot heden door adel zonder verdienste zoo gering geschat waarde hebben. Mogen onze hoogerc standen hem verbinden aan adel van geboorte, oudheid van naam; mogen zij leeren verstaan, wat de verpligtingen zijn van een hoogen oorsprong, wat het zegt een grooten naam wèl te dragen^en mogen zij vooral leeren beseften, dat, zoo de natie behoefte heeft aan ecne kern van aloude vermaarde familien, zij niets is zonder het volk, dat haar mcêdoogcnloos verschopt, wanneer zij zich de plaats onwaardig maakt, die verdiensten van deugd, vei- stand en kennis haar hebben ingeruimd. Ten slotte zegt hij: NeenHolland verlangt, de republiek geenszins, het ver langt ernstig en bepaald den monarchalen regeringsvormmaar dezen in den volledigstcn zin, maar dezen met al zijne gevol gen. Daarom deinst het niet voor regtstreeksche verkiezingen terug. Het verlangt voor alles een punt, waarop het stelsel aanloopt, eene spil, waarom het draait, eene zon, die het bestraalt, verwarmt, vruchtbaar maakt: Oranje, hoofd van den staat. Oranje en Nederland zijn één, gelijk beider ge schiedenis; het zijn twee zaamgegroeide stammen, waarvan de een niet zonder gevaar voor den anderen zou worden omge houwen. Houden wij derhalve met al onze vaderlandsliefde aan Oranje vast; tot heil des lands zal Oranje bij eene volle- dige grondwet weivaren, want het beginsel, voor het konink lijk stamhuis duurzame waarborg, zal in haar heerschcndat van den vorst enkel goed kan uitgaan. Daarom moedig de handen ineengeslagen, Willem II en gij burgers van Neder land! Laat ons ter goeder trouw, laat oiis hartelijk, laat ons eerlijk, laat ons eensgezind wezen, laat ons waken aan de grens, opdat dweepzucht geene ellende brouwe in ons dier baar vaderland! Men zegt dat de koningen zien in 't vervolg niet meer zullen noemen Wij enz. bij «le gratie Gods" maar bij de gratie des Volks." Ver wacht in Pruisen eene gedwongene leening. Ook in Nederland weet men niet meer, niet alleen waar liet geld blijftmaar Ook waar liet van daan zal komen voor de vermeerderde uilgaven waarmede onze nieuwe ministers ons zegenen. In Rusland ziet het er zeer oorlogzuchtig uit. Volgens particuliere berigten zou Rusland aan Duitschlaud den oorlog verklaard hebben. Eene Engelsche jonge vdamc, lang 6 voel en met één oo", docli zwaar 20,000 pond, heeft zich door een metselaarsknecht laten schaken. 200 jonge vrouwen hebben zich naar N. Zuid-Wallis ingescheept, waar gebrek aan die waar is. Men zegt dat op den ge denkdag van Waterloo de Leidsche wereldlijke en geestelijke magt legen elkander zal boksen om het bezit van liet Huiszillenhuis. liet schijnt nog onzeker of de koning van Napels zijn boold nog heeft of niet. De Bossche Courant zegt dat sinds eenige dagen in omloop zijn door zekere compositie afgenomen, eii ook gesnoeide gouden Willems, en valsclie nieuwe guldens, kwarljes en dubbeltjes. Z. M. beeft een nieuwen komman- deur van de eik-nkroon en eene nieuwe hofdame gemaakt. Oostenrijk verkeert hoe langer boe meer in staat van ontbinding. De onderschei-les deelcnwaaruit het beslaat, dreigen onderling elkander te beoorlogen. De opening der rijksvergadering zol 26 Junij le Weenen plaats hebben. De keizer gaat nog steeds voort uit Innspruck tot zijne lieve getrou wen" te proclameren. liet geluk van mijn volk is ook hel mijne," zegt hij; en dergelijke fraaije woorden meer, die ook wij bij ondervin ding kennen. De vogelaar, op bedriegen uit, den vogel lukt met zoet gefluit. De abt Giouf.RTi heeft zoo. ijverig ten gunste van den Paus gesproken, dal bij er heesch van geworden is. De oorlog tus- schen Duilscliland cn Denemarken wordt met vernieuwde hevigheid ver volgd. De koning van Pruisen wil abdiqueren ten gunste van zijnen broeder, den prins van Pruisen, een bij het volk niet minder g- li- Gd presentje. In Frankrijk is eene wet op de zamcnscholingen aangeno men zoo als rncri naauwelijks onder Karel X zou hebben durven voor stellen. ln bet Duilsche parlement is voorgesteld de vergadering van Frankfort naar Weenen te verleggen, dat echter niet ligt uitvoerbaar schijnt. Te Stuttgart vreest men voor oproerige Looneelcnom-lat de minister van oorlog geweigerd heeft aan de gewapende burgermagt ge schut toe te slaan. Beijcren is op 't oogenblik iels beter, zijnde dc regering eenigzins versterkt door den bijstand, dien zij in de kamer ge vonden beeft. De patient hoopt spoedig in staat te zijn de wetten we der te doen eerbiedigen Ibrahim-Pacha wil ook in lroebel water vis- schencn zich van de eijnsbaarheid van Turkij-* ontslaan, daar al de Europesche mogendheden thans de handen le vol hebben hem hierin le belemmeren Te Parijs zal weer een monsterbankei gehouden worden, waarvoor zich reeds bijna 170,000 personen ingeschreven lubben. De be windslieden zetten er een zuur gezigt tegen, doch durven liet ri t ver bieden. Napoleon Blrtrand wil door een tweegevecht tegen den ge neraal Thomas bewijzen, dat ridderkruizen geene snuisterijen en kinder speelgoed zijn. Zeker een overtuigend bewijs. Men zegt, maar wij durven bet om de ontwijfelbaar gevvigtige gevolgen niet gclooven dat de Natie op eene schreeuwende wijze zou worden(Ieder vuile dit naar verkiezing in: liet hardste woord schijnt ons nog te zacht). Door den ministerraad zouden u.l- de libera.ilsie punten uit de ontwerp- grondwet geligt zijn en er andere conservatieve bijgevoegd, en zou het ontwerp zou aan de 2de kam r worden aangebodendie liet zeker wel slikken zal. Als liet waar is, en bel volk dit lijdelijk aanziet, dan ver dient liet ten volle in Nederlandscheii zin verdrukt, ver.rapt, uitgezo gen, vermoord te wuitlen. Door de sluwe macliinaliëu der regering heerscht er thans, eene ware anarchie in s aatkuiidige •i.eeuingen. Men deuke ecliter boe ligt die tot handelingen kan overslaan ln de ge meente Mnlwoida (piov. Groningen) bivouakkeert sinds 3 weken een dag- lounersgezinbeslaande uit man, vrouw eu kinderen, op den openbaren weg zijnde ten gevolge van ons gezegend regeringsstelsel totaal uitge kleed en van huisvesting beroofd. Een toonbeeld van 'tgecn den Ne derlander ouder 't behoudstelsel le wachten staat. Mlle Kachel heeft Amsterdam hoogst verbolgen verlaten, wegens den schralen oogst, niet zoozeer van lauweren, dan van moppen. Volgens een berigl in het Journal du Liutbourg zou de regeling omtrent de Limburgsche kwestie beginnen bij te draaijen, en zich niet meer zoo streng behoudend ver klaard hebben als vroeger. Alen verzekert, dal eenige leden der 2de Kamer der Stateu-Generaul hunne kamers, die zij in huur hadden te gen October aanstaande, bereids hebben upgezegdzoo dal hel schijnt dal zij voornemens zijn voor hel lidmaatschap te bedanken, of dat zij de hoop om herkozen te worden opgeven. Met eene groute meerder heid is duor de Nationale vergadering lot het toelaten van Looewijk Bonaparte in de N,.t. vergadering besloten. Te Tilburg zijn eene me nigte arbeiders afgedankt, waaronder die al 12 a 14 jaren aan Zr. M. landerij n hebben gewerkt. Men vleit zich te Meppei door de verboo ging met 1U0 pCt. van den persunelen omslag, soepbedecliugeu enz. vele vreemden te zullen lokken. £t<i<ls-Niciiws van Deventer. 1. Publicatie van Burgem. en NVetli. Herinnering det de onvergete lijke Dankdag der overwinning bij Waterloo op den derden Zondag iu de maand Jumj godsdienstig zal gevierd worden. 2. llein, dat bel kohier der lijklaslen ter lezing zal liggen Ier Ste delijke Secretarie van lieden tot 26 Junij e. k. 11 12 13 14 WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 3 ure. Junij 23 palm 23 23 23 5 duim. 15 16 Junij 23 palm 5 duim. 23 8 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 16 Junij 1848. TARWE 8 00 A 9.00. ROGGE 5.10 a 5.70. BOEKWEIT 4.25 a 5.40. GARaT ƒ4. 10 a 4.40. flAVER 2.70 a ƒ3.60. AARDAPPELEN 1.85 a 2.70 BOONEN 5.25. BOTER n. p. 0.62'/2- a 0.70 Vs ton l5.12'/2 a 15.37'/2. GRAANMARKT tb DEVENTER, 16' Junij 1848. He-len werden de volgende prijzen besteed ais: Voor TARWE 7.50 k 8.25. ROGGE 4.00 a 5.30. BOEKWEIT 5.50 a 6.00. GARST 3.o0 a 4.00. HAVER 2.60 5 3.40, PAARüEBOO- NEN 4.65 9 5.00. BOTER- 1. soort 13.75 5 14.00 2. soort 12.50 a 12.75. AARDAPPELEN, 1.60 a ƒ2.00 tut 2.40 liet mud. Ter markt 40 a 50 mud. GRAANMARKT te ZUTPHEN, 15 Junij 1848. TARWE als voren van 7.25 tot 8.25. ROGGE matig aange voerd, niet levendige begeerte, van ƒ4.80 tol ƒ5.00, enkele verbrui kers hebben nog lot 5.20 besteed. BOEKWEIT van 5 60 tot ƒ6.00. GARST van ƒ4.00 lot 4.25. HAVER vuil ƒ3.25 lot ƒ3.50. BOTER van 12.75 tot f 13 75 het vat. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. Ondertrouwd: G. Ester, weu vau A. de Wilde, 28 j., niet J. Lub bers 23 j. Gehuwd: J. Haverkamp, 29 j. niet H. J. v. Delden, 21 j. E.- S. R. Diesch, 22 j., niet C. M. Herben, 30 j. W. P. Slief, 27 j., met M. Bisschop, 27 j. Bevallen: 7 Junij. P. P Kamphuis, geb. v. d. Berg, Z. A. Por- Iheitie, geb. Smit, Z. 8 dito. L. P. Jonnes, geb. Hoving, D. M. Boerendans, geb. Noortman, Z. 9 dilo. G. Hurls, geb. Verhulst, D. 10 dito M. T. Cartels, gel), li agens, Z. IJ dito. R.Limburg, geb, Benjamins, D. 12 dilo. A. M. Kets, geb. Sche/Fi-r, Z. 13 dito. M. v. Sicheingeb. Beumer, Z. R. Ester, geb. Bosch, Z. G. Argelo, geb. v. Dalfscn, Z. Ovtni.euiiM 7 Junij. A. Hazel horst, vrouw van B. Heijsman, 28 j, 9 tlilo. Is. Evers, man van L. Brunrnk, 49 j. J3 dito. A. A. C. Leb uien, 4 j. L. J. tl. Tubij, wedr. van W. v. d. Veen, 74 j. G. Bouke, 25 j Z BURGERLIJKE STAND te DEVENTER. Ondkhtbouwd Al. E- v. Delden, 29 j., niet \Vtl. Ilouck, 26 j. J. Kleinhussink, 31 j niet #1. J. VossebelJ22 j. 11. R. Ilölscher 26' j.u et J. de Lange, 32 j. Gehuwd: Geen. Bevallen: 10 Junij G. SleUler, geb. ten Zijllioff, Z. 13 dito. P. Noppe, D. W. Jansen, geb. Mulder, D. T. Oolbekkitikgeb. Vos, D. M. Wassink, geb. Kluudcr, Z, F. Bloemtak, geb. v. Ark, D.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3