demeBSgdle USerigfteii. Daarom moet dat voorname punt in de grondwet niet voor het gezamenlijk. Nederland worden bedorven. Het kerkelijke moet builen de school blijven. Alleen mag er historischen zonder partij - kiezenonderwezen worden, wat onderscheidene kerken geleerd hebben en thans nog loeren. Maar beter nog wordt er dit ontweken, en overgelaten aan degenen wier ge weten er de verantwoording van opneemt; ten minste ontwe» ken door alle onderwijzers die niet bekwaam genoeg zijn om zich van partijdigheid te onthouden. Op school en aan de academie moeten de leerlingen niet komen als aanstaande kerkledenmaar als aanstaande menschen. Zij moeten er tot goede menschen worden opgevoed, en uitgerust met de weten schap en bekwaamheden die ieder voor zijne toekomst en voor de zamenleving noodig heeft. Kerken hebben daar niets uit te rigten. Deze dienen niet om goed en bekwaam, maar om zalig~'te maken. Wat de staten-generaal thans doen? Aan de nieuwe grondwet werken? Neen, niets met overhaasting! En urnen »kan immers aan 't onderhandelen blijven" is de oranje-leer, als men iets schijnt te doen dat men niet wil. »Veel beloven" enz.wij hebben 't al veel eer gezegd. Maar niets is geloo- viger en vertrouwender dan een Nederlander. Neen, de sta ten-generaal worden te werk gezet over eene dispensatie van' de vestingwet, voor een expeditie-kantoor te Zutphen. Wat. zal men méér, in onzen belangrijken tijd? 't Bestuur gaat steeds daarbij te werk, even of die vestingwet iets te bedui den had, even of haar de kracht ware teruggeknoeid door een classificatie besluit, 't Bestuur houdt zich groot, zeer groot, in deze belangrijke dagen. Ah, quel plaisir d'etre staten-generaal! Ah, quel plaisir, zoo deftig zaamgeroepen! - Het wil met onze Grondwetsherziening nog maar niet vlotten. De vreesdie men voor den invloed der behouds- partij gehad heeft, schijnt niet ijdel geweest te zijn. Immers heeft de President-Minister thans openlijk in de 2e kamer verklaard dat er onder de ministers verdeeldheid van gevoe len omtrent belangrijke punten dier herziening heerschte (zoo men wil staan Scuimmelpenninck Nepveo Lightenveld en Rijk, door den invloed van hooggeplaatste personen gerug steund, tegenover Luzac en Donker Curtius) en dus weer eerst eene verandering van ministerie moest plaats hebben. Zou de berg weer een muis baren en de geheele zaak op eene fop perij uitdraaijen? Wij hopen het niet, noch gelooven dat het ongstraft zou kunnen geschieden.- Geene Grondwets herziening, zegt de N. R. C. geen geld om noodeloos en nutteloos het wrakke schip boven water te houden. De hee- ren mogen zich daarnaar rigten! Geen bedrog meer, geen absolutismus, onder den naam van constitutionele regering; maar ook geene opgepronkte adelijke of aristocratische onbe kwaamheden aan het roer van staat, gewest ot stad. Geen halfslachtig ministerie, 't geen visch noch vleesch is, behou dend noch volksgezind, en dat in zijne radelooze onmagt, het wezen aan schijn opofferende, beurtelings zwak of streng, maar altijd bedriegelijk zijn zal. Men verneemt, dat een onzer vaderlandsche genién be zig is met eene vervaardiging vanpuffs, ten vervolge op Scribes tooneelstuk. Als deze geestvrucht het ideaal der kunst moet bereiken, kan het niet twijfelachtig zijn van wien ze moet uitgaan. Geheel Nederland, neen, geheel Europageheel de wereld, tot de uiterste sterbewoners, slaan de oogeh op hem, die reeds zoo onwraakbaar bewezen heeft in t publiceren van kwakzalverij en kwasterij eenig en onovertrefbaar te zijn. Ge tuigen de zoo echt geestige en humoristische berigten der 100,000 lezers van de Tijd; getuigen vooral de zoo smakelijke advertentiën der Hollowaï pillenter genezing van alle bekende en onbekende kwalendie te regt voor het non plus ultra der kunst mogen gehouden worden. Immers, naar het schijnt te blijkenbesthat er te Londen evenmin een Holloway's eta blissement als ergens ter wereld, maar is dit geheele etablis sement de vrucht van des Heeren Boudewijns schitterende ver beelding. Zou het waart zijn die gezegende IIolloway niemand anders dan B. in eigen persoon is, die, bij zijne andere geniale werken, ook deze pillen zou fabriceren, en ze bij zijn gewe zen patroon (zoo men weet is de Heer B. apothekersbediende geweest) den Heer v. Santen Kolff te Rotterdamte koop stellen. O, veelzijdig genie! in alles puff, in alles groot! vloed hebben herwonnen, en thans niets onbeproefd laten om de beloofde hervormingen te vertragen of te beletten. Zeker is het, dat in de vo rige week plotseling de heer van Rappard uit Arnhem naar 's Gravenhage is ontboden, en dat deze hocrfdaanvoerder des Behouds daar eenige dagen heeft vertoefd. Neemt men nu in aanmerking, dat wij op nieuw teleur gesteld worden in de verwachting eener onmiddelijke indiening van het nieuwe ontwerp van grondwet, dan schijnt de door velen gekoesterde vrees niet ongegrond, dat de Behoudslui de zaak op de lange baan trach ten te schuiven en tijd zoeken te winnen, ten einde bij gunstige gele genheid hunnen slag waar te nemen. Dat zij de hoop nog niet hebben opgegeven het verloren gezag te herwinnen, staat vast. Jammer, dat de°laauwe houding onzer pers die hoop schijnt te voeden. Waarom is evenwel onze pers zoo flaauw? Waarom blijft zij ïoo ver beneden de omstandigheden? Wat het handelsblad aangaat, verhaalt men algemeen, dat de rege ring tegen betaling van zekere som zich zekere ruimte in dat blad be dongen heeft, om die ruimte naar goedvinden met artikelen op te vullen. Zou men in die omstandigheden de verklaring mogen zoeken van de llaauwe houding van het Handelsblad? Men verbaalt eikanderen allerlei verontrustende geruchtenomtrent de plannen en voornemens, welke te 's Gravenhage gekoesterd worden. Yolgens die geruchten zou dc partij der reactie veel van haren oudeu in- Te Dordrecht i6 een visiteur, bezig met visiterendoor een scheepsluik gevallen, en zoo op 't bed van eer gesneuveld. Te Hoogwoud (N. Holl.) heeft een straatrumoer plaats gehad, doordien de assessor Fluis ter bij 't huwelijk zijner dochter, de vlag verkeerd van zijn huis liet waa'ijen. Een troep joageliedea lieeft, door het insmijten der glazen bij het achtbaar raadslid, hunne vaderlandsliefde bewezen. Er schijnen in die gemeente meer dingen verkeerd te zijn. De Oostenrijksche en Ita- liaansche troepen schijnen beurt om beurt klop te krijgen. De laatste vee1»- was eene geduchte voor de Oostenrijkers. De Paus wil zich zelf nader bij het oorlogstooneel begeven, om den moed zijner troepen aan te vuren. De Russische gezanten bij de Duilsche hoven maken zich alle tot hun vertrek gereed, 't Gaat Nicolaas er niet naar den zin. De grootvorst Konstantuh zou met eene vloot naar de Sond vertrekken, tot bescherming van den Russischen handel. Te Nijmegen worden de meikevers verbrand, in Posen het volk bij honderden doodgeschoten. El lendige vrucht van het goddelijk regt der koningen I Te Dusseldorp is eene kleine miniatuurnavolging van den Trojaansclicn oorlog gespeeld. Doordien de soldaten een wandelenden burger zijn meisje wilden ontne men, is het tusschen de militairen en burgers lot een hevig gevecht ge komen. De meisjes schijnen daar schaarsch en gezocht! De zittingen der Nationale Vergadering te Parijs gaan (behoudens kleine tumulten) geregeld voort. Het Fransche volk heeft tut nog toe eer van zijne revo lutie", en loont zich de staatkundige vrijheid, die het geniet, waardig. De Heer Lahartine heeft p leg tigin naam der republiek, de verklaring van den eerbied, die Frankrijk voor de regten van alle volken koesterde, hernieuwd. Zijne rede is met daverende toejuiching bekroond. Volgens een officiëel berigt aan de N. Rolt. Cour. was tot dien dag (10 dezer) het ontwerp der Grondwetsherziening nog niet bij den Raad van State ingekomen. De schuld der vertraging schijnt dus bij bet ministerie te schuilen. HelaasI zou men zich te vroeg verheugd hebben met een doo- den vogel? Zelfs de Tweede Kamer loont zich voor de bespoediging der Grondwetsherziening. De Heer NVighers zeide, met leedwezen op te merken, dat er zich reeds werkelijk drie partijen in ons land schijnen te vertoonen, als: eene van teruggang, die angstvallig gadeslaat of er in Europa ook wat gebeurt, om den staatkundigen vooruitgang tegen te houden; eene tweede partij die, lettende en ziende wat een groot volk wil en kan ten uitvoer brengen, van de hooge noodzakelijkheid eener constitutionele monarchie niet zoo innig meer overtuigd is (republikei nen); en eindelijk eene derde, die vreest, die onrust gevoelt, die begint te wantrouwen en die tevens meeideren grond voor hare beduchtheid heeft, doordien zij weet dat de twee andere partijen werkelijk bestaan. Bij den Raad van State is aanhangig een ontwerp van wet, strekkende tot handhaving van rust en veiligheid, mitsgaders tot beteugeling van openbaar geweld enz. Waartoe zou die moeten dienen? Dit zal tocli wel niet in betrekking tot eene mystificatie van Grondwetsherziening staan De 'Heeren du Tour van Bel-linchave en van Swinoeren zijn verstandig genoeg geweest voor hun lidmaatschap der Eerste Kamer te bedanken. Het ware te wenschendat de overigen dit voorbeeld maar volgden en de laatste de deur voor altijd achter zich toe trok. De Haagsche ker mis is overigens flaauw. Aldaar te koop eene partij goed afgerigte goud vinken, welke verscheidene airtjes op kommando fluiten. De maat schappij van Nederl. lekkerkunde zal weder 15 Junij te Leiden vergade ren. Een ijverig klerk in eene drokke zaak te Nijmegen heeft door te veel dansen eene hersenontsteking gekregen en is in een koffijhuis ge. storven. De prinses van Oranje gaat hare ouders te Stuttgart eene visite maken. Een geletterde met zijne dochters bieden zich als op- vo uiers voor beide geslachten aan. Op den Noordor-Spoorweg hebben ee.iige minnen met derzelver zuigelingen gecaramboleerd. Stiids-Kicuns van Deventer. 1. Publ. van Burgem. en Weth. Kennisgeving betreffende den aankoop van Rij- en Trekpaarden. 2. Idem. Kennisgeving, dat op te houden Kermis geen e Dobbelaars RijfelaarsHoroscoop trekkers, RijffelaarsLandloopers enz. en alle ver dere personen toegang zal worden verleend. 3. Idem, dat J. L. J. Hollenbach verzoekt om in het huis No. 791, gelegen in de Nieuwstraat, eene Slagerij uit te oefenen, en dat zij, die daartegen eenige bedenkingen mogten hebben zich moeten aanmelden ter Stedelijke Secretarie. 4. Idem, een verzoek van J. Zwartjes om in het huis No. 1549, in de Kleine Overslraat eene Slagerij te mogen uitoefenen. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 7 Mei 37 palm 9 duim. S 35 7 9 33 9 10 32 1 11 12 Mei 30 palui 5 duim.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3