NIEUWS- Ei ADVERTENTIE-BLAD. 13 Mei 1848. N°. 20. KALEIDOSKOOP. ZWOILE, DEVESTEU, Dit blad verschijnt geregeld alle Zaturdagen. De prijs van bet abonnement is voor ZwolleDeventer, Zulphen en Apeldoorn 75 cent in de drie maanden overal elders franco per post81'/2cent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Advertentifn is van één tot vijf regels 50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be halve 55cent zegelregt bij iedere plaatsing. ZUTPBEWAPELDOORN. De Advertentiën moeten vóór Vrijdag, 'middag vier nur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjbenk Willink; Deventer, A. Teb Gunnb; Zulphen, J. H. Mellink; Apeldoorn, B. Gunning. ISeventer, Vrijdag 12 Mei. De accijnscu cm vca-seSiafiBiiff van arbeid. Het was voor eenige weken een lust om op te merken, hoe menschlievend de fatsoenlijke menschen geworden waren, en welk een innig medelijden met den toestand der mindere klas sen de hoogere bezielde, 't Komt er niet op aan te onderzoe ken, wat er de grond van was, maar wel ware het te pas gekomen om er gebruik van te maken. Terwijl het volk in Frankrijk en Duitschland in 't geheel niet zachtzinnig dan baas speelde, en in Engeland grooten lust toonde om het insgelijks te doen, was het Nederlandsche volk, het volk bij uitnemendheid, het voorbeeld voor alle vol kenzoo verstandig, zoo veel beter onderwezenzoo volkomen inziendedat het goede van den hooge (van den Haag) moet komen, zoo regt bewust, dat het al wachtende er zelve niets vèor doen moet, en uit den verstandigen rekenmeester nacij ferende, hoe veel meer voordeel het had bij zijne rust dan ;d'e Parijzenaar, die voor f 1.50 op de wacht t.iekt. Ieder begreep dan ook, dat er voor dat voortreffelijke volk wat moest gedaan worden, en ieder had een plan om werk te verschaffen. Het land zou kanalen laten graven, vereeni- gingen zouden aanslibbingen laten inpolderen en heidevelden laten ontginnen de rijken werden aangemaand om het geld ihunner verschenen coupons niet altemaal onder zich tc hou- i-Jen, maar er wat van te laten verarbeiden met verdubbelden ijver werden de afschaffings-genootschappen aanbevolen, en het volk aangespoord om spaarkassen op te rigten. Het was zeen hartverheffend schouwspel, al die menschlievendheid! SZelfs de Ministers, ofschoon zij schijnen te begrijpen dat hunne roeping is niets te doen dan een ander ministerie af te wach ten bleven van dien aigemeenen aanval van menschlievendheid jen zorg voor de min bedeelde klassen onzer maatschappij niet verschoondmaar werden er in zulk eene mate door aange tast, dat zij met eene belofte voor den dag kwamen van eene vermindering te zullen voorstellen op de aecijnsen van geslagt en gemaal. Eenigen verheugden zich in die aankondiging, maar in den grond van de zaak was het eene reden om zich diep te be droeven; want het was het eerste bewijs, dat wij het ramp- Uiig tijdvak van halve maatregelen en palliatieven nog niet Verlaten hadden. Terwijl de natie behoefte heeft aan een lrksch en afdoend besluit, het besluit om alle aecijnsen op te heffen en de belasting op de gebrande wateren op eene andere wijze te innen, komt men met eene belofte, die het plan verraadt am het wezen der zaak te laten zoo als het is, maar een beetje tand aan te voeren om de oogen, die men vreesde, vol te jooijen. Wijl overigens op die belofte niets volgde, dan stil- itand van alle handeling, was het, of men slechts de slem- ben van dezen en genendie bij de belasting op de eerste evensbehoeften zich wel bevinden, had willen uitlokkenzoo ils het dan ook niet ontbroken heeft aan betoogen, welk eene zachte, onmerkbare, menschlievende en voor de admi nistratie gemakkelijke belasting de thans bestaande is; en hoe onaangenaam het zijn zou voor de gegoeden wanneer zij daarom meer zouden moeten opbrengen, omdat zij meer gezegend zijn. Verder hoorde men er niet meer van, en dat was nog het beste. Zoo behield men de hoop, dat het tijdelijk ministerie met zijn program van niets doen, zich alleen zou bezi» hou- nen met het bespoedigen van den afloop der voor alles°nood- zakelijke grondwetsherziening, opdat, wanneer eene nieuwe orde van zaken haar beslag zou gekregen hebbeneen defini tief ministerie zich ook met eene grondige en algeheele her ziening van ons belastingstelsel zou kunnen bezig houden op dat de aecijnsen gansch en al van de lijst der inkomsten' ver dwijnen mogten, met al de landelijke en gewestelijke en ge meentelijke opeenten, en met haren nasleep van commiezen ontvangers en verdere ambtenaren die zoo veel wegsnappen eer het aan de schatkist komt, die een plaag zijn der ingeze tenen op wier kosten zij levenen een ergernis voor den nijveren werkman, ifie het schamel stuk brood in het zweet zijns aanschijns verdient. Zoo de geruchten omtrent de tegenwoordige bijeenkomst der Tweede Kamer bewaarheid worden, dan zouden de ontwerpen ter herziening der grondwet nog niet zoo ver gevorderd zijn, dat zij konden aangeboden worden. Dat zou dus weder eene grievende teleurstelling zijn. Daarentegen zou het ministerie voornemens wezen de belofte omtrent de vermindering en wij ziging der aecijnsen op geslagt en gemaal te vervullen. Mis schien komt er een ontwerp bij om van staatswege werk te verschaffen, waarbij sommigen zelfs tegen eene vermeerdering der staatsschuld niet zouden opzien. Het een met het ander palliatieven, halve maatregelen, zonder stelsel en zonder doel te treffen. Meent gij het in waarheid wel met de armoede, wilt gij waarlijk menschlievend zijn, is het u ernst om den broodelooze aan arbeid te helpen en algemeene welvaart te bevorderen, schaf dan alle aecijnsen af. Gij zult eens zien, hoe onze zeep- ziederijen zullen toenemen, en, terwijl bij het reinigen van stof en zweet minder bleeke en minder vermagerde trekken bij den arbeidsman zullen te voorschijn komen, bij haar groo- ter debiet, aan meerdere handen zullen werk geven. Gij zult eens zien, welk eene vlugt de zoutraffinaderijen zullen nemen, want de afzet van haar fabriekaat zou zich niet eens meer tot ons rijk alleen bepalen nu naburige landen zoo zeer van de noodzakelijkheid om de verkrijging van dit, ook voor den armste onontbeerlijke, artikel gemakkelijk te maken, door drongen zijn, dat zij tegelijk met de afschaffing der hatelijke accijns ook den invoer er van bevorderen willen. Maar vooral, wilt gij eensklaps aan duizenden werk ver schaffen zonder iets te wagen, zonder leening, zonder guaran- tie, vernietig dan de belasting op den turf, die zoo drukkend is voor de nijverheid en zoo smartelijk voorde armoede, wier

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 1