dewBCBSgdc llea-igteai. Een tweede maar kan vragen, of ergens in het ontwerp aan koning en ministers verboden is ombuiten de wet, omtrent dat regt van vereeniging bepalingen bij besluit te maken Tuorbecice! Hebt gij dat zoo ontworpen? Luzvc! Hebt gij het goedgekeurd? Indien nu verder, om de artt. 10, 72, 159 en 1C3 van het ont werp een bisschop en zijne pastoors zicli in den zevenden he mel wanen, en Noord-liraband met Limburg jubelende en volgaarne alles doen en aannemen wat maar met den wil en de inwilligingen van Sire overeenstemt; hoe zal het dan naderhand, als hun eens voor de voeten wordt geworpendat zij zich met wat lekkers hebben laten vangen voor andere bepalingen, den gansehen lande nadeelig? Ja, hoe zal het, als dan dat art. I additioneel en de artt. 199208 en 291294 van den Code Penal hun op den eigenen neus worden geknipt Wij Kaleidoskoop en consorten houden nog wel van regt door zee. Als men zich ook al wachten moet voor hetgeen bij eene firma van liberalen reuk zou kunnen worden onder geschoven, waar moet het dan heen? Ach, spellen wij nu het ontwerp! IMuizen wij het na tot in alle hoeken en gaten! En anders, als eenmaal onze onnoozclheid wordt uitgesliept: als wij zien,, dat, ja, de moriaan van Kaleidoskoop's titel prentje nog niet was blank geschuurd; zegt dan, goede zielen dat althans de kleine Kaleidoskoop u heeft gewaarschuwd. De OosteniiiJKSfeHE hoeken wijzek dan de Nederlandsche. De Staats Courant van 30 April en l Mei 1843 berigt uit de Wiener ZeitungHeden vernemen wij, dat in de omstre ken van Waidhofen aan de Thaya, de boeren van 61) dorpen zich vereenigd hebben met het doel om de afschaffing dei- tienden en der heerlijke regtende bevrijding van de con scriptie en vrijlating van jagt en -xisscherij te verwerven. De verbonden dorpen zijn overeengekomen zich zoo veel mogelijk te beijveren om nog meerdere dorpen tot hunne vereeniging te doen toetreden." De Nederlandsche boeren schijnen wel afstammelingen van Issascuar te wezen, van wien Jacob profeteerde, Gen. 49 v, 14 en 15: »Issasciiar is een sterk gebeent ezel, nederliggende tusschen twee packen, ende dienende onder tribuyt. Zij lig gen ook onder meer dan één pak beladen en tribuyt betalen zij aan land en ambt en polder links en regts zooveel zij bij een schrapen kunnen, maar zij hebben te veel van het beest waarvan Jacob sprakom slechts te vragen van de lasten die hun bovendien drukken ontheven te worden. In de Arn- hemsche Courant van den ,12 April LI. is hun de weg aange wezen om vrij te komen van dergelijke lastenals waartegen de Oostenrijksche boeren zich vereenigen, maar hebben onze landlieden dat wel eens gelezen H. Het zou belagchclijk zijn als het niet zoo bedroevend en verachtelijk ware, te zien hoe ligt het valt karakter en principes te verloochenen en de huik naar den wind te hangen. Naauwelijks is de Regering van staatkunde veran derd of zelfs de hardnekkigste behouders in de Tweede Ka mer worden eensklaps liberaal en durven van langgevoelde be hoeften spreken. nOuterknapcndie het wierookvat voor elk optredend ministerie zwaaijeu; aanbidders van elke zon, aan welken hoek der kim zij ook oprijze; weesjongens, wie het geene moeite kost in het rood terug te keerenals zij stiaks in het zwart zijn voorbijgegaan; mannen zonder achting voor zich zei venzonder achting voor het volk; weerhanen op het oude kasteel, om hetwelk de sloopers gereed staan van welks dak zij schaamteloos hunne gewetenloosheid uitkraaijen." Maar ook de dagbladen deelen in die weerhanige natuur. Zeifs provinciale en stedelijke couranten, onder de strenge plak en censuur van provinciale of stedelijke regering, giste ren nog ijverig ministerieel en behoudend, willen nu om strijd liberaal en onafhankelijk zijn! We" met hen, die gecne overtuiging hebben, dan die het eigenbelang hun inwaait. Volk van Nederland! neem u in acht voor die aangewaaide liberaliteit. Als de vos de passie preekt, boeren! past op uw ganzen De verkiezingen in l'raiiknjk zijn zeer naar wcnscli, dot is in liet voordeel der gematigde partij,- uitgevallen, en daardoor het uilzigt op vrede en orde bevestigd. De lieer Lamartine heeft verre de meeste stemmen van alle gehaden wordt reeds als de aanstaande President van Frankrijk beschouwd. Een snuitje voor Sifflé Warnsinck en der- gelijken. De Bondsvergadering heeft reeds een ontwerp van constitutie gereed gemaakt voor het aanstaande Duitschc keizerrijk. In Engeland zijn de wapenfabrijken druk wegens de menigte bestellingen van geweren enz. om elkander te dooden. Te Parijs zijn de bakkers en slagers enz. druk Voor liet feest dat op liet veld van Mars zal gehouden worden voor meer dan 80 000 personen. De Rijsselsclie nationale garde zal legen Belgie oprukken, om den dood van een Franschen korporaal te wreken. Dit WarfTuin is een krachtig adres aan M. gezonden, verzoekende on der andere; inkorting van de hooge traclemenleu en jaarwedden van de kroon en der ambtenaren. Om den Haag staan de veldvruchten overheerlijk; hel vee kan aldaar in de weiden gebragl worden. I)c leden der 2e kamer worden er 9den verwacht. De Haagsche kermis belooft dit jaar zeer belangrijk te zullen zijn. Ecnige kwakzalvers, hansworsten en au tomaten zullen, zoo men hoopt, hunne laatste representatie geven. Z. M. cn verdere leden van bet koninklijk gezin worden legen 't mid lea dezer maand voor eenige dagen te Amsterdam te logeren verwacht. Kolonel Jhr. van Spengler heeft het gouverneurschap der residentie enz. van dep overleden generaal von Gagkrn geërfd. Te Berlijn is een op stand onder de letterzetters en drukkers uitgebarstenbegeerende booger werkloon, waarin hunne meesters niet bewilligden. Ze zijn echter na een paar dagen vaslens met hangende pootjes teruggekeerd Uit's Her togenbosch is eene commissie naar s Uage om Zr. Ms. hufp teg<*n een« gebrekkige walerloozing in te roepen. De koningin van Portugal is do<>r een deurwaarder aangesproken om achterstallig meidenloon. Te Rotterdam lubben vele Duitschers zich tot rustbewaarders aangeboden, met belofte van in voorkomend geval trouwelijk op Z. M. beminde en lionferi^e onderdanen te zullen schieten, alsof het uitgehongerde wolvea wnren. Volgens de Arnh C. zal ter vervanging of vermindering van de belasting op bet gemaal cn geslagt eene belasting op de inkomsten worden voorgedragen. Zal die ook op de nijvere klassen, die buitendien reeds zooveel aan palent enz. enz. opbrengen, toegepast worden dan zullen deze weer dubbel betalen en de dupe van de historie zijn. De Belgi sche minister van finantien heeft de opheffing van het zegel der dag bladen en de vermindering van briefport voorgesteld- Mogt dit ook spoedig hier te lande navolging vinden! De voorgenomene ten toonstelling te Delft is voor een jaar uitgesteld, tot groot verdriet van ben die zich reeds beijverd hadden er sl ukken voor gereed te ma ken. Is dit nog al uit vrees van oproer? Naar men verneemt zal Do. Mte Utrecht eerlang een wettig huwelijk aangaan met Mej. G... Jen alzoo de band der vriendschap, die hen zoolang reeds verbond, naauwer aangehaald worden. Men zegt dat het bij den apotheker N. heeft gespookt, doch de spoken door genoemden Do. M. verdreven zijn. Twee staaltjes van moed voor een reeds hej.iard man! Op de sociëteit van H. H. studenten is besloten een Afschaffings-Beerenmakend genoot schap op te rigten, lot groote vrtugle der burgers. Een uitverkocht Manufactuurkoopman slaat op 't punt van vertrek, lot spijt van den bar bier, die nu de lboijen moet missen voor liet hem bij ontijden opzoe ken. De schilder de Keijzer wordt eerstdaags te Utrecht verwacht, om voor zijn Europeesch album het Utrecbtsch klaverblad van beautés te schilderen, op de Oude gracht, Ligte Gaard en Vreeburg. Over leden Z. Exc. Polders, vice-admiraal enz. enz., bij ons niet, doch aan de ruif van 't budget zeker des te beter als veelvraat bekend. Te Deventer ten looneele gevoerd-, actie geeft Reactie, of: de juiste manier om de burgers per stoom op de hoogte te brengen. Het nieuwe libe rale ministerie 7/s °/0 gerezeu. £tads-Nicuws van Deventer. 1. Publ. van Burg. en Weth. Kennisgeving van eene gearresteerde Keur, houdende verschillende verordeningen omtrent de Gebouwen en Getimmertenalsmede omtrent het gebruile van Straten en wegen, in te voeren den 16 Mei. 2. Idem. Id. dat de Tentoonstelling van voorwerpen van inlandsche nijverheid voor de provinciën Zuid- en IS'oord-Holland een jaar is uitgesteld* 3. Idem. IJ. dat Johannes Jacobus Heutgf.ns en Wii.lem Tangerine toestemming verzoeken om te mogen oprigten een Aardewerk-fabriek ia liet gebouw in de Molenstraat 303. 4. Idem van de Commissie over de Stadsweiden, dal de opbranding van Paarden en Koeijen zal plaats hebben voor bet buis van T. Pottk- bakker op Maandag den 8slen Mei en op Dingsdag den 9den Mei. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 30 April 51 palm 0 duim. 1 Mei 49 4 2 47 2 3 45 0 4 Mei 43 palm 1 duim. 5 41 6 GRAANMARKT te DEVENTER, 5 Mei 1848. Van Granen was lieden slechts een matige aanvoer; de kooplust daar bij levendig zijnde, werd alles, grif, lot verhoogde prijzen opgeruimd, ais: TARWE van ƒ8.00 tot 8.75. ROGGE van 5.20 tot f 5.70. BOEKWEIT van f 5.50 lot ƒ6.40- GARST van 3.70 tol 4.00. HAVER van ƒ3.00 tot ƒ3.60 per mud. BOTER* 1. soort 16.25 a 16.50 2. soort 14.75 a 15.25. AARDAPPELEN, 1.50 5 ƒ2.00 tot ƒ2.30 het mud. Ter markt 50 a 60 m'pd. Per schip verzonden ongeveer 200 mud legen 1.75 het mud. GRAANMARKT te ZUTP11EN, 4 Mei 1848. TARWE ruim prijshoudend, van 8.00 lot ƒ9.00. ROGGE ma tig aangevoerd, met goede kooplust, van ƒ5.00 tot 5.50. BOEK WEIT met meer dan gewoon ruime aanvoer, zeer langzaam afgegaan; wegens de uilecnlo ipende kwaliteit van 5 50 tot ƒ6.75. Alle overige artikelen, niet voorhanden; doch goed vorige prijzen waardig. BOTER van 15.50 tot 15.75 a 16.00 het Vat. BURGERLIJKE STAND te DEVElNTER. Ondertrouwd: B. Slot, 31 j., met J Knobbe, 27 j. G. Tesebelt, 37 j., met W. J. Enderman, 25 j. B. J. Meijer, 40 j., W. v. Aar de, 22 j. J. Hissink, 21 j., niet W. Fros, 28 j. J. Sleenbruggen 29 j.. met T. Willems, 30 j. A. Hoefman, 27 j., niet U. Henge- veld23 j. Gehuwd J. Ilardonk, 28 j., met J v. Werven, 27 j. J. II. Be- rens, 48 j., met J. Kohlewijn 31 j. -J. Elhorst23 j., met M. P. Wagenvoorde, 28 j. M. J. de Bruijn28 j., niet G. Steunenberg, 47 j. P. H. Peters, 43 j., met A. Denekamp, 38 j. H. J. Riet man, 30 j., met R. Teunissen, 27 j. G. Ilorslinck, 44 j., met A Ha vink, 31 j. Bevallen: 29 April. G. H. Udinkgeb. DoorninkZ. 1 Mei. J, Meuris, geb. Roesink, Z. A. J. v. Nijburg, Z. A. E. Schollen geb. Jansen, Z. J. Degger, geb. de Lat, D. 3 dito. G. Paalman, geb. v. Olterloo, D. C. M. v. Leunen, geb. v. Groeningen Z. 4 dito. M. HoudmanZ, 5 dito. J. M. Brinkgreve, geb. ten Bloe mendal, Z.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3