CJcmeugtle BIcrigteu. tlerlijk bij het publieke onderwijs le pas? Krijgen wij in ons vrije laii'l <lan weilei kerkelijke scholen? Z.il idler vailer of voogd vrijelijk een tjran zijn, die den minderjarige eenzijdig doet opvoeden door welke kerk hij maar verkiest? Wij zouden denken, dat het kerkelijke niet dan afzonderlijk moet worden ingeprent, op de catechisatie of kinderleer; maar wel het al lerminst op eene publieke school Hier moeten alle kinderen zonder onderscheid kunnen vertoeven, zonder gevaar voor stel selmatige dweepers of' stijfkoppen van eenige eeuwen achter uit. Hier moeten zij tot bekwame, en vooral tot goede men schel) worden opgevoed. In tie kerk moet men geen schrij vengeen lezen, geene wiskunde loeren. In de school moet men geen geloof leeren. Als het getal scholen en het getal onderwijzers even vrij zal zijn als het getal schoenmakers of tappers, dan moet ook net getal procureursnotarissen makelaars en apothekers vrij zijn De overheid zal toezien, met toezigten de-handen in den zak! Op art. 1 additioneel komen wij nog even terug. Invoering der nieuwe grondwettige orde is eene onduidelijke uitdrukking. Blijven alle thans in werking zijnde wetten gehandhaafd, tot dat die geheele invoering volbragt is? Of blijft elke wet, tot dat hetgeen haar vervangt is ingevoerd? Worden onze groote menigte van fransche en inlan Isehe, van oude en nieuwe wet ten cn wetboeken niet langer gehandhaafd dan tot aan dje in voering? fin (wij herhalen hetj moeten ongrondwettige wetten of gedeelten van wetten hier met eene penneslreck bekrachtigd worden? Dan wordt hier ook af ligt voor het vervolg uit bcredeneneerd dat eene wet boven alle grondwetten gaat, ook boven de nieuwe. Ja maar, er slaat van nieuwe grond wettige orde." Dus, onze regtsijuestien worden vermeerderd met die zeer belangrijke, of, in geval van strijd en onver- ëenigbaarheid van de nieuwe grondwet met eene nieuwe wet (misschien ook met de oude wetten welke de invoering der nieuwe orde overleven), de nieuwe grondwet moet over schreeuwd worden, even als de wet van Mozes door den Tal mud, en het evangelie door de liturgiën. Gelukkig hebben wij reeds gelezen, dat het ontwerp niet geheel onveranderd aan de Statengeneraal zou worden aange boden. Het is te hopen, dat allereerst de veranderingen ge maakt worden door de ontwerpeis zelve, na kennisname van hetgeen de openbare discussie en de ingediende requested daartoe hebben opgeleverd. Die in Baden vermoorde generaal vort Gagedn, schijnt dan wel dezelfde te zijn welke ge ruimen tijd hier in Deventer het corps dragonders gecommandeerd heeft. Hoe treurig! Hij stond hier bekend voor een verstandig en wetenschappelijk man. Men hield hier veel van hem, en achtte hem hoog. En met welk eencn schat van ervaring was nog sedert dien tijd dat hoofd verrijkt! In de Oost had hij zeer veel gezien. De mond van dien levenden getuige van zooveel belangrijks en wetenswaardigs, is voor ons, voor Europa, gesloten. Auti! hij stelde een te moedig vertrouwen m ellendelingen, die de verdediging hunner zaak onwaardig waren. Er is veel uit dien moord te leeren. Die moordenaren zijn spoedig en gemakkelijk uitgekreten voor uitvaagsel en canaille. Dat zijn ze ook. Maar ze zouden het niet zijn indien de za- menleving beter ware ingcrigt, indien zij zich de ongelukkige menigte had aangetrokken, en haar tot hel goede had aange kweekt, in plaats van haar te verguizen en te verwaarloozen. Die moord zal ook van grooten invloed zijn op de Europi- sche gebeurtenissen. Te gelijk met von Gagern is het crsdiet gevallen van rumoermakerste onrnenschelijk om te kunnen weten wat zij voorstonden. Nu niet meer kan een stelsel van communisme of zich betltu-lerende republiek door wilde dieren zegepralen. Zoo er geene mensehen voor willen vechten is die zegepraal onmogelijk. En zoolang die stelsels niet" gelou terd zijn tot menschel ij khc idzullen- andere stelsels ze over- hderschen. Een uwer geabonneerden vraagt: Waarom toch den knoop niet doorgehakt, afschaffing van gemaal, geslagt en brandstoffen, afschaffing van de duizende cn duizende billetteo en door die vei cenvoudigingenafschaffing van gentraal- inspécteurshoofd inspecteurs, niet vervallen verklaring van die inspectie zomer-reisjosmet de lieve eehtgenootjesten koste der burgers; vermindering van directeurs en controleurs, vcreeniging van ontvangers-posten etc. etc., vooral ook benoe ming bij anciënniteit en geschiktheid en niet zoo als thans bij preverentie op aanbeveling van die groote Haagsche heeren die goed voor hunne kindertjes en lieve zoontjes weten te zorgen, om boven de tractemcnten hun nog gratificatiën toe te voegen, boven andere ambtenaren, die in alle gevallen 111 groote steden werkzaam zijn; zou de heer 1'horbeck.e bij zijne benneming, tot Minister, zoo niet het een en ander kunnen onderzoeken, hoe vele van die gefavoriseerdenten laste van d" miris bestaan c ransche Bewind heett eene belasting up de Successiën in gereed- )en g» >r.igt volgens dezelve zou van elke directei successie 10 pCt. van. .ecn.e c,),ile„r'1l e PCt., en van elke suceessie van vreemden, het- z'j bij do olie of legaal verkregen, 50 pCt. worden betaald. Ds. Slui ter, i redik.nil te Ferwolde heeft bedankt voor lonkhuizen. De Raad der Stad Zwolle heeft besloten stedelijke werken van gemeen nut te doen uitvoeren, welke beraamd worden op f 7000. Als eeue eerste bij drage daartoe hebben de gezamenlijke Leden van den Raai afstand ge daan van bun presentiegeld over dezen jare, ter somma van 3000 Men verneemt dat de declaratie van den liever Faber van Riemsdijk in de 112 processen, die over de toepassing tier wet van Nivóse, an XIII ge voerd zijnte zarnen bedragen 0835.50, welke declaration door ^neer- genoemden lieer zijn ingeleverd ook lot dat beloop bij de algemeene Rekenkamer gelequideerd. Tot innig leedwezen vernemen wij, dat een der voornaamste broeders van de natie gemeente uit bet dorp V voornemens is lid te worden van liet Afsclialfings-genoolschap...Heere schraag zijne wankelende schredenEen ventje met een sik onder aan den kin en een hondje aan een touw. De aangekondigde publieke veiling van den Ouden Stier te Terwoldc wordt uitgesteld tot na de knnstbewerking door Leendert aan hem te verrigten. De Leden van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal zijn tegen üingsdag den 9de» Mei zamengeroepen. Te Groningen, Delfzijl, Nieuwe Schans en Bourtagne •worden eerstdaags verwacht 151 kanonnen met besp inningen en 1200 blanke wapenen; om onze oostelijke buren af te keeren. Te O. Pc- kela gearresteerd een paardedief, doende ook iu schoenen en andere goe deren. Onder de Nationale gardes te Parijs merkte men 1.1. Donder dag verscheiden vrouwen op in manskleederen. Eene derzeive droeg een vaandel, waarop te lezen stond: Moeder van 16 kinderen; gewond 24 Febr. voor de verdediging der vrijheid. De Nijmeegsche Valk, welke wegens een drukpersdelict geklipt was, is weder in vrijheid ge steld- Een stom echtpaar le Paterswolde hebben Paaschzondag hun huwelijk met een paartje gezegend gezien. Gelukkig dat zij van 't ge schreeuw niet kunnen hooren. Tegen Bali wordt eene nieuwe expe ditie gereed gemaakt De zoon van den Prins van Pruissen en de dochter van Prins Albert (echtgenoot van Prinses Marianne der Neder landen) zijn tot lidmaten der Ev. kerk aangenomen. De afwezigheid van den vader des eersten en de moeder der laatste-wekte treurige gedachten op, Be Heer Robidé van der Aa, verontwaardigd, dat wij hem bij een stkar hebben vergeleken, wil demarches bij het Groot Oosten doen om den Redacteur van den Kaleidoskoop te laten schrappen als Broeder. Overleden de heer Polk, president der Vereenigdc Staten. - De gewezen commies aan het Postkantoor te Amsterdam M. 11. de Graaf is veioordeeld tot een half uur te pronkstelling en 10 jaren tucht huisstraf, voor 't ontvreemden van gelden enz Te Goes is het plaat werk de flesch in.de spaarkas ten toon gesteld, ten einde de menschen van den jenever al te schrikken Men vraagt of liet niet gepaster zou zijn dit in sociëteiten en herbergen te doen? Men vreest dat eenige der Fransche bewindslieden bij de verkiezingen voor de Nationale verga dering niet zullen gekozen worden. Ook is men niet zonder ernstige bezorgdheid voor een groot getal Eerste en Tweede Kamer leden in Ne derland, bij eene directe verkiezing. Te Tiel zullen den 6 Junij de 10 beste ossen, die zich zullen aanbieden, bekroond worden. Te Utrecht heeft zich bij de excercilie der schutters een fourier met een geruilen broek zeer gedislingueerd. De ijzeren Frits, Tueol. stud., schijnt er zich op toe te leggen om in een morclen en maleriëlen zin naar waarheid te kunnen zeggen mea culpa! Een universeel genie al daar vereenigt- de volgende heirekkingen in zich: Deurwaarder, koster, adjudant, vaandeldrager, schout, wijkmeester, dichter, voorzanger collectant, boekhoudervroeger ook bikker. Een Apotheker heeft na zeven jaren aanhoudens de toeslemming van ouders en vrijster tot de verkeering gekregen. Vïsaa veis tea*. 1 Publ. van Burg. en Weth. Kennisgeving, dal de ingediende voor dragten tol omslag van eenige Pompen ter iiuage zullen liggeu ter Ste delijke Secretarie. 2. Idem. Idem. Betreffende de inlijving voor de Schutterij. 3. Kennisgeving der District-Commissie ter 'aanmoediging der Gewa pende Dienst in de Nederlandendat de gewone jaarlijkscne collecte, ten behoeve van dat Fonds, zal gehouden worden op aanstaanden Maandag 4. Z. M. heeft lot buitengewoon lloogleeraar in de geneeskundige faculteit aan de hoogesc'iout te Leyden benoemd den tleer li. Halbertsma Med. Chic. el art. Ohstet. Doet. WATERHOOGTE te DE VEN TER's morgens S ure. 23 April 41 palm 0 duiin. 24 41 - 2 25 44 0 26 46 3 27 April 48 palm 5 duim. 28 o 51 -» 2 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 2S April 1848. TARWE 8.00 <4 9.00. ROGGE 4.75 a 5.2o. BOEKWEIT f 4 40 a 5.40. GARST 4 00. a J 4.80'. HAVER f 2.70 a f 3 60. AARDAPPELEN 1,50 a 2.15 1>0 ON EN f 4.80 a /-5.40.— BOTEll n. p. f 0.70 4 0.80. '/8 ton f 17-00 a f 17.50. GRAANMARKT tb DEVENTER, 28 April 1848. De markt was bedril schraal voorzien en benodigde» mo sten dienten gevolge hoogere prijzen besteden, als: TARWE van f 7.50 tut 8.50. ROGGE van 4.80 tot 5.15. BOEKWEIT van f 5.00 tot 5.70- GARST van 3.50 tot 4.00. HAVER van v/' 3.00 lot 3.60 per mud. BOTER* 1. soort 16.25 a 16.50 2. soort f 14.75 a 15.50. AARDAPPELEN, f 1.40 a 1.80 tot f 2.20 het mud. Ter markt 50 4 60 mud. Per schip verzonden 200 a 300 mudden tegen f 1.60 4 f 1.80 het mud, GRAANMARKT te ZUTP11LN, 27 April 1J348. Wegens den hoogen waterstand, was heden vooral van TARWE, de aanvoer zeer gering, waardoor hóogslbepodigden ruim vorige prijzen morsten besteden, als voor TARWE van 7 50 tot f 8 50; zijnd meerendcels van eene inferieure kwaliteit. ROGGE van 4.70 f 5.00 BOEKWEIT van f 5 25 lot 6.00. GARST van f lol j 4.25. HAVER van f 2 75 tol 3.50. GELE ERWT" A, f 6.25 lof 7.00. van BOTER van 15.25 tot f 15.50 4 f 16.00 het 4/s

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3