EEM MEÖ YTOÏI MET TOW, JORIS BROMMINCK. ©ejiseeagsle ISes'igieu. Daar er in de pakhuizen der justitie gcene plaats meer js, worden H.H. Rcgters verzocht, bij te vellen vonnissen, den tijd der gevangenisstraf zoo kort mogelijk te bepalen; mede om de logés zoo min mogelijk te demoraliseren. Een blij vooruilzigt voor dieven enz. enz. Duitcu in het zakje. I. Edelmoedigheid. Art. 22 der pensioen-wet zegt: »geen pensioen wordt ver leend dan op aanvrage voor of van wege den belanghebbende." Mr. van Hall vroeg dus van dé natie f 5000 per jaar, dat hij nog leven zal, en toen gaf hij voor één jaar ƒ2000 terug. II. Nog meer edelmoedigheid. De heer de Lasarraz verveelt de natie gedurende eenige jaren. De natie ergert zich tot grimmigheid toe. De natie ontvangt daarentegen de handelberigten van den heer Lasar raz gemeenlijk als zij tot niets meer nut zijn. Eindelijk gaat zwager Lasarraz heen, omdat hij moeijclijk gelijktijdig minister kan zijn met zwager van Rappard hij wijkt opdat de natie het andere presentje toch niet missen zou- de rijke heer Lasarraz offert zich dus compleet voor de natie op, gaat heen en vraagt 5000 'sjaars voor geheel zijn le ven op den koop toe. Prins von Metternich is uit den Haag naar Londen afge marcheerd en heeft zich daar in T MAVORT-Hoteldc wijkplaats voor afgezette koningen en ministers genesteld. Z. Doorluchtig heid heeft ook appartementen besproken voor zijn vriend den ex-Groot-Vizier van Doorn en voor de gepensioneerde Neder- landsche ministers. Ook een groot aantal leden der 1ste en 2de Kamers worden aldaar gewacht, waarvoor bereids de eigenaar des Hotels de appartementen gereed laat maken. JVoöa»d-Amerikïianasclac "Wetgeving. In een vroeger nommer hebben wij eene kleine schets geleverd van hetgeen in onze Oost-Indische koloniën deels nu reeds regt is, deels voortaan regt zal zijn, als een proefje hoe lief en prettig het aldaar te leven is. Thans leveren wij een tegenhanger: den korten inhoud van de wetgeving der Vereenigde Noord-Amcrikaansche Staten, het land der onbe perkte vrijheid, waartegen men landverhuizers durft waar schuwen !)j tevens om de de thans zooveel besprokene Amcrikaansche conslitutie ecnigzins te doen kennen., 1. Alle staalkundige magt berust bij het volk; liet kan den vorm der regering naar goedvinden veranderen of verbeteren. 2. Alle vrije mannen, die eenc maatschappij stichten, hebben gelijke regtenniemand geniet bijzondere openbare voorregten, al ware het ook voor den volke bewezene diensten. 3. Geene godsdienstbelijdenis is noodwendig tot het bekleeden van een openbaar ambt. 4. Alle mensc.ben hebben een onvervreemdbaar regt, God naar bun ge weten te dienen en le aanbid len. Niemand wordt, tegen zijn wil, genoodzaakt, een godshuis op te rigten of te onderhouden, of een geestelijke te helpen bezoldigen. 5. In godsdienstzaken mag geen menschelijk gezag de regten van bet geweten beheerschen. Geen godsdienstgezindte mag worden voorge trokken. 6. Ieder burger mag -vrij spreken en schrijvenen zijne meening in 't openbaar uitdrukken; voor het misbruik is bij verantwoordelijk; er mag echter geene wet worden gemaakt, die de vrijheid van spre ken en schrijven beperkt. 7. Personen en bezittingen zijn voor alle onwettige vervolging of in beslagneming beveiligd. 8. In alle criminele gevallen moet de aangeklaagde een spoedig, open lijk verboor ondergaan voor eene onpartijdige jurie. 9. Alle gevangenen, behalve hoofdmisdadigers, kunnen tegen voldoende zekerheid worden losgelaten. 10. Overdreven borgstelling mag niet worden gevorderd. Alle geregts- hoven moeten open staan. 11. Niemand mag om dezelfde misdaad tweemaal gestraft worden. Het regt om voor eene jurie te regt te staauis onvervreemdbaar. 12. Ieder burger lueft het regt om tot zelfverdediging of verdediging van den Staat de wapenen op te vatten. 13. Geene wet heeft eene terugwerkende kracht. Niemands eigendom mag lot openbaar gebruik worden geëigend. 14. Niemand mag om schulden worden gevangen gezet. 15. Geen burger mag dan van reglswege van zijn eigendom beroofd of hij zelve verbannen worden. 16. Alle eerstgeboorte-regt cn erfopvolging en verkregen regten is krach teloos. 17. De burgers mogen vreedzaam vergaderen en hebben het regt zich tot diegenen te wenden, die met het Staatsbestuur zijn bekleed. 18. De magt om wetten uit te vaardigen wordt door de wetgevende Magt alleen uitgeoefend. 19. Geestelijken mogen in hunne belangrijke betrekking niet worden verhinderd. Geen geestelijke mag tot de wetgevende Magt gekozen worden. 20. Die een ^tweegevecht aangaat is verstoken van zijn burgerlijk regt. 21. De wetgevers hebben geenszins het regt om schatkistbiljetten of papieren geld uit te geven, enz. enz. Schrijver dezes leest in de Deventer Courant van heden dat di ic personen door het Eantongeregt te Deventer tot geldboeten zijn veroordeeld; de eerste wordt aangeduid met de voorste letter van zijnen naam B.en de beide anderen met de voorste letters van hunne namen en voornamen. Schrij ver begrijpt niet, waarom hierin verschil wordt gemaakt, of het moest zijn dat de redactie van de Deventer Courant be greep, dat iemand uit de zoogenaamden fatsoenlijken stand beter kenbaar was dan lieden uit de mindere klasse. De naam.yan schrijver dezes en van vele andere ingezetenen begint echter ook met de letter Ben daarvolgens bekomen informatie de voornaam van den bedoelden veroordeelden persoon begint met de letter Pzoo wordt de redactie van den Kaleidoskoop in bedenking gegevenom in hare Courant de beide letters P. B. te vermelden. 21 April 1848. 1 4 DOOR Vrijheid. Ordé. Veerkracht. 1. v Oud Neêrland! (bis) sla uwe oogen omhoog! Of schaamt gij u om uwe vaderen? Oud Neêrland (6i's) wees sterk in uw recht! Geen slavcnbloed stroomt door uwe aderen! {bis) 2. Lang waart ge (bis) verdrukt en miskend Een speelbal van vralige groolen Lang waart ge (bis) ten spijt van uw eeuw In knellende boeien gesloten, (bis) 5. Maar eindlijk (bis) drong door tot den troon 't Besef van uw heilige rechten, Dc Koning (bis) ziet dan ook op nieuw 't Oranje met driekleur' doorvlechten (bis) 4. Weg zijn ze (bis) die haters van 't volk, Die weeüwen noch weezen ontzagen! Weg zijn ze (bis) die durfden door dwang Den armsten zijn noodpenning vragen, (bisf 5. Oud Neêrland (bis) uw voorspoed keer weer, Een lichtstraal breekt thands door de wolken Oud Neêrland (bis) wees vrij en herneem Uw eereplaats onder de volken, (bis) De Wiener ZeiUmy houdt niet op te schimpen tegen de Pruisische Ma jesteit. Zij noemt Fridricii Wilhelm; de gekroonde tooneelspeler het Berlijnsche slotbalcon melodrama de Nero van gisteren, die heden den modernen Titos wil spelen de barricaden-Keizer van Duitschland enz. De belasting op het zout zal 1 Jan. 1849 in Frankrijk opgeheven worden. Een gemis van 40 millioen francs voor de Fransche Miris. Te Leipzig is eene vergadering gehouden van nagenoeg 300 dienstmeisjes, waarin verscheidene spreeksters optradendie met levendige kleuren de verdrukking schilderden die zij van hare meesteressen te verduren had den. Gelukkig dat zulke vereenigingen hier te lande niet bekend zijn; anders zouden er, vreezen wij, menige dame een veertje moeten laten. Gelukkig ook, dat tot compensatie dergelijke verdrukte onschulden bij hare heeren veeltijds liefde en bescherming vinden. «Gehoorzaamheid aan de wet! Naar huis ob geweld zal worden ^ïfbroikt Het zal voldoende zijn dit driemaal te herhalen." Ziedaar een bevel van den nieuwen Minister van Oorlog ad inlerium- Mogt het zoo goed opgevolgd worden als in Engeland! ölr. Donker Cur- /S

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3