Gemengde ïleHgten. leizen verzien; zij hadden het op de groo'te heeren. Hoe dwaas en hoe laf, voor zulke heeren zijnen hoed af te nemen en zijnen moed aan doode muren en daken te willen koelen! Den 7 dezer zijn hier op de tcekenschool de medailles ipitgereikt. De booze wereld zegt, dat de rede, daarbij ge houden door prof. Jonckbloet, door geen vierde van zijn ge- [hoor zou begrepen zijn. Hij sprak, naar wij vernemen, niet als van koetjes en kalfjes, maar toch met gelukkige vermij ding van duitsche brabbel-diepzinnigheidover de theorie an het schoone in de kunsten, bijzonderlijk over hetschoone, Is verzoening tusschen de idee en de stof. Al zouden geene twintig aanwezigen hem hebben kunnen verstaan, het stuk. moet voortreffelijk geweest zijn, op de hoogte van den tijd, en voortgevloeid uit eene degelijke studie van moderne phi- losophie. Ook vernemen wij, dat eene rondwandeling ter beschou wing der tentoongestelde stukken, leerzaam moet geweest zijn. Men vond daar leerlingen-werk, meest op papier, doch ook vrijwat in olieverf, en daarbij zoowel tastbare voorwer pen uit de timmersehoolals architectuur-teekeningen. In dat leerlingen-werk was hier en daar veel aanleg te bespeu ren, of eene ontkieming tot het bevallige en geestige, tot het fijnere en beschaafde. Doch tevens moet het opvallend ge weest zijn, wat het penseel is in ruwe knuisten, en hoe de trouwe hand uit de achterbuurten met raauwe waarheid het plompe en gemeene weet na te verwen van troniën die voor ruodel zitten. Ook hingen er schoonschriften uit zes gewone dagscholen. Ze hingen er eigenlijk om te doen zien, hoe mooi op die scholen geschreven wordt. Doch tevens hing daarin iets ten toon uit de ziel en manier der onderwijzers. De inhoud van het nageschrevene was d&n eens geestig en opbouwend dan weder flaauw en onbeduidend; of somstijds van dat voorva derlijke kosters- en catechiseermeesterswerkhetwelk, zonder vrees van te liegen, en zonder eenig begrip van zelfstandige moraliteit, zijne lust en weldaad stelt in schaamteloos te beslis sen over onbereikbare bovenmenschelijkhedenen in de eene of andere kerk-gezindte mag te huis behooren maar op eene school, waar ieder veilig moet zijn, niet moest geduld worden. Regifugium of Koningsvlugt was een oud Romeinsch feest, dat op 24 Februari] gevierd werd, ter herinnering van de vlugt des laatsten Romeinschen Koning Tarquinius Surper- ius en van het op dien tijd vestigen der Republiek (510 jaren (vóór Christus). De 24ste Februari] is ook de dag van de vlugt (van Lodewijk Philips en van de Proclamatie der Fransche Re publiek. Meer en meer zijn de berigten geruststellende ten aan zien van eenen Europischen Oorlog. Elk potentaat heeft in zijn eigen Rijk ook genoeg te doen, dan dat hij zich nog met zijn buurman zou bemoeijen. Intusschen zijn velen diep on gelukkig geworden door de Europesche beroeringen. Zij, die hun vermogen, in plaats van in handel, nijverheid of soliede grondbezittingen te beleggen, belegd hebben in onzekere pu blieke fondsen, en daarbij nog windhandel hebben gedreven, zijn er de dupe van geworden; hetwelk tallöoze bankroeten ten gevolge heeft gehadzoo in de hoofdstad als elders. Eene opmerkelijke uitzondering maakt de tweede koopstad des Rijks Rotterdam. Men heeft daar van geen enkel faillissement ver nomen hetwelk ongetwijfeld daaraan moet toegeschreven Iwordcn, dat de voorname kooplieden dier1 stad zich weinig met windhandel hebben ingelaten maar zich toegelegd heb ben op reëlensoliden handel. Eere Rotterdam! Stcutsucu uit. Voiitiei's graf. XXV. Aan Robidé van der Aa. Wel jou kribbig Robidietje! "Wat heb - jij een legenheedje lilet jou ouwe vrind Siffleetje 't Geen ge deed was éénig weetje! 't Rook zoo naar je Robideetje 1 XXVI. Nopens dezelfde zaak. Men kent de bloemen aan haar geuren; Den regenboog aan 't goud der kleuren; Men kent den zanger aan den klank. Riolen speurt men door den stauk. XXVII. Goede Raad. Motto voor den brief van R. v. d. Aa. Die met vuur speelt, kan zich branden I Maar die met drek smijt, smet zijn handen! De Pruisische Landdag te Bei lijn heeft de voorgestelde grondslagen der Kieswet aangenomen, echter met de wijziging, dat ook dienstbaren regt van kiezen zouden hebben. De vrijcorpsen van Jutland zijn met seis- sen gewapend en loopen op klompen; zij berooven rijke landeigenaars en reizigers, om kleederen en paarden te bekomen. Men verwacht ook eene expeditie uit IJsland. Volgens een Iersch redenaar zijn de konin gen en priesters door onze voorvaderen benoemd in hunne onwetendheid is bet thans tijd zich daarvan te'ontdoen, en zal er binnen kort geen Koning meer te vinden zijn in de gelieele wereld. De wakkere Gepens. Schout-bij-naeht AaiuëNS is hij Koninklijke be schikking weder buitengewoon AdjuJant van Z. M.' geworden. De Yorst vox Metternich, in lijdenden toestand, heeft een bezoek ontvangen in de residentie van den ex-Groot-Vizier Baron, van Doorn: »Soort zoekt soort," zegt de duivel, erizoovoorl. De doorluciitige gemalin van Prins Metternich legt veelvuldige bezoeken af bij hooge Haagsche perso- naadjen. Te Arnhem zeide de Prins in gezelschap, dat het lot van Europa thans aan een zijden draadje hing; waarop door eene geestrijke dame gevraagd werd: wiens schuld dit wasHij bleef het antwoord hierop schuldig. Van II... pensioen?!.... nu dit bewijst Dat God ook hier de raven spijst. Tegenover »de kostelijke stad Amsterdamzal de Builcslooter Ham droog gemaakt worden, welk werk een ton gouds moet kosten, doch zal ne voltooijing 280 bunder grond opleveren. De Koning zal daartoe uit eigen beurs 10,000 bijdragen; de leden der stedelijke regering 13,000; eenige welwillende ingezetenen 11,000: summa 34,000; zoodat er nog 66,000 aan ontbreekt, die van de milddadigheid der bemiddelde Amsterdammers verwacht worden. De beruchte Me eter is door de Pruisische Policie over de grenzen gezet, daar hij te Kleef had uitgeroe pen: 3oLeve de Republiekstrijdig met de denkbeelden van Friederich Wilhelm. De verdrevene bevindt zich nu in vrijheid te Hees. Te Rot terdam uit Engeland geretouneerd, zekere v. N., die 32 jaren om hui selijke wederwaardigheden, zijne vrouw, kinderen en 't vaderland ver liet, en nu als een rijk man in den schoot zijns gezins is teruggekeerd. Jhr. Mr. J. E. van Panhüijs, Lid der Tweede Kamer, heeft zijn ontslag genomen als regter in de Arrond. Reglbank te Winschoten, ten einde onverdeeld, »de talenten, hem door den Hemel geschonken," te kunnen toewijden aan de belangen des vaderlandsmet zijn Siameschen twee lingbroeder Düijmaer van Twist. (Men schijnt reeds een voorgevoel te hebben van de aanstaande afschaffing van ettelijke Provinciale geregts- hoven, Arrondissements-Regtbanken en Kantonge.regten). Stads-JNicuws vaia M>eveai$e&*. 1. Publicatie (Zie Advertentiën). 2. Idem. Kennisgeving van Burgem. en Weth., dat het 3de Kwar- taals-Kohier van het Patentregt voor het dienstjaar 184T/s t-ea kantore van den Rijks-Ontvanger ter invordering is overgelegd. 3. Idem. Idem, dat de 205de Koninkl. Nederl. Loterij, op de gewone wijze is vastgesteld. 4. Idem. Idem, dat op Dingsdag 18 dezer ten behoeve van het Krank zinnigen-Geslicht alhier de gewone collecte voor Paschen zal plaatshebben^ 5. Men verneemt dat ook te dezer Stede, in navolging van hetgeen, in de meeste andere Steden van Nederland plaats heeft, een korps Rust bewaarders wordt opgerigt. De aanleiding hiertoe ligt niet in de minder goede gezindheid van de ingezetenen van Deventer: want liet is niet mogelijk, dat eenige bevolking meer rustig en ordelievend zou zijn. Maar in tijden, hoedanige wij thans beleven, kan men zich zeer wel - voorstellen, dat de Gewapende Magt onverwacht wordt opgeroepen om aan de grenzen het Vaderland te verdedigen: en dan zoude toch de rust en veiligheid binnen de Stad door de burgers zelve gehandhaafd moeten worden. In zoodanige omstandigheden is het noodig bij tijds maatrege len te nemen,'welke anders voor liet oogenblik geheel overbodig schijnen. Te dezer stede is ter bezigtiging gesteld het kleinste kind, dat immer te zien is geweest, zijnde een zoontje van den Heer P. Hansera gebo ren te Franeker den 29sten April 1839. Wij twijfelen geen oogenblik, of alhier zal dat kind ook die bijzondere belangstelling opwekken waarmede liet aan liet Koninklijk paleis te 'sGravenhage, in de Provincie Vriesland en nu onlangs te Zwolle is beschouwd. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 9 April 30 palm 3 duim. 13 April 3D. palm 5 duim. 10 30 a 5 14 32 1 11 30 a 7 12 31 0 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 14 April 1848. TARWE ƒ8.00 a 9.00. ROGGE 4.90 a 5.40. BOEKWEIT 4 50 5 ƒ5.50. GARST ƒ3.90. a 4.80. AARDAPPELEN 1.60 a 2.15. BOONEN 5.00 a 5.75. BOTER n. p. 0.70 a ƒ0.80. ton f 18.25 5 18.75. GRAANMARKT te DEVENTER, 14 April 1848. De kwijnende toestand waarin over liet algemeen den liandel verkeert bewerkte heden, hier ter markt, Verdere teruggang in de prijzen van meest alle Granen; de aanvoer was matig en tot de volgende prijzen werd alles opgeruimd; als: TARWE voor ƒ7.50 tot ƒ8.50. KOGGE 4.75 tot 5.10. BOEKWEIT 5.00 i\ ƒ5.50. GARST 4.00 a f 4.25. HAVER ƒ3.00 ƒ8.60. PAARDEBOONEN ƒ5.00 a 5.50 per mud- BOTER- 1. soort 17.50 17.75 2. soort 16.00 5 16.50. AARDAPPELEN, 1.6*0 5 ƒ2.00 tot f 2.25 het mud. Ter markt 40 5 50 mud. Per schip Terzonden ongeveer 400 mudden tegen 1.90 a 2.25 liet mud. GRAANMARKT te ZUTPHEN13 April 1848. Van de meest benoodigde Granen was lieden eene aanzienlijke voorraad ter marktwelke tot eenige verlaging zeer langzaam van de hand ging. TARWE deed van f 7.50 tot 8.50. ROGGE van /"5.00 tot ƒ5.35 BOEKWEIT van 5 50 tot 6.25. GARST van 4.00 tot 4.50. DAVER van 2.90 tot 3.75. GELE ERWTEN van 6. tot ƒ7,25 BOTER vau 16.50 tot f 17.25 a, 50 het Vat.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3