ILeAies'Eiietaws. Gemengde Meriglen. de Drentsche Courant 25 jaren bestaan ten koste der beurzen van toegefelijke ingezetenen; alleen de gemeente Hoogeveen 'heeft somwijlen f 00 en 70 gulden sjaars moeten bydiagen Bijna even zoovele jaren heeft die Courant het Rijk mgn ge|jevc a|s proeve daar- dige mannen vetg 11 weinige dagen na het overlijden van de nommers te hei lezen b o van den edelen van Recüteren en na tot instandhouding va1 .d.at(1^af)uisternjs verkondigd en waar- het aftreden van den hT^\^T^?roTD^e°Groningen is een krachtig en waardig Al den Koning gezonden, onderteekend door de zeer gunstig bekende Hoeren A. J van IWn G. Reinders en Tos 9 andere heerengezamenlijk leden van de Provinciale staten bchoorende tot den Landehjken stand, waarin de ko- bL hulde en dank wordt toegebragt voor het afwenden der oe-aren met welke het vaderland in zoo hooge mate voor ro" slechts weinige dagen bedreigd werd. Daarbij voegen zii&met gepaste vrijmoedigheid eemge wenschenals verminde ring van lasten, vrijheid van handenarbeid, ontheffing van alle belemmering van handel en nijverheid, enz. Uit Zwolle is aan Z. M. den Koning een Adres gezonden om vrijdom van belastingen op de Granen, t Geslagtden Turf, het Zout en de groene Zeep. Ook uit Maastricht is een krachtig Adres aan de Tweede Kamer gerigtwaarin aangedrongen wordt op regtstreeksclie Verkiezingen en andere politieke regtenalsmede op afschaffing van den Accijns op 't Gemaal, 't Geslagt, de Brandstoffen en het Zout. Nog heeft de stedelijke regering van Oldenzaal een Adres opgezonden ter afschaffing van de belasting op Me eerste levensbehoeften. Eene Vereeniging in de Fricsche gemeente het Bildt, onder de leuze der Amstel-Societeit Hervorming zonder wan orde f heeft een Adres aan Z. M. den Koning gezonden, ver zoekende in het algemeen; 1°. Verbetering van Staatkundige regten, 2°. Verbetering van den omslag en het beheer der belasting, en 3°. Afschaffing van alle schadelijke of louter overbodige instellingt. Ook heeft zij een Adres aan de Tweede Kamer gerigt, be treffende de puntendie zij als wenschelijke bepalingen in de nieuwe grondwet verlangt. Het dagblad Overijssel deelt een Voorstel mede van den beer van Diggelen, Ingenieur, Lid der Prov. Staten en van den Stedelijken Raad te Zwollein welke laatste betrekking hij zijne medeleden, onder anderen, voorstelt «om afstand te doen van de prescntie-geldcnwelke de leden van den Raad genieten." De Redactie van den Overijssel merkt hierbij aan, dat het bedrag dier presentie-gelden wel geene groote som zon uitma ken I,maar; vraagt zij, hoe groot zal die som worden lot vermindering van belastingen ten behoeve van den Staatwanneet' alle hooge Staats-ambtenaren en Collegiën dit goede voorbeeld op eenigerhande wijze willen volgen?" Heeren logementhouders mogen wel de noodige aparte- menten in gereedheid doen brengen tot ontvangst van dé duitsche heeren fabrikanten, kleermakers, muzikanten, we vers, instrumentmakers, bakkers, en kunstenaren van atleilei soort, welke uit, Frankrijk en Rusland eine Lustrei.se nach Holland mogten projecteren. Met dat al zal van het verschijn sel partij zijn te trekken. Wie eene goede industrie mede brengt moet even welkom zijn, als wie een goed kapitaal medebrengt. Wij krijgen nu niet enkel het uitschot, dat in zijn eigen land niet te regt kan. Wij krijgen ook goede en bekwame lieden, die de wereld gezien, en het een ot ander afgeneusd hebben. Zoolang de echte nederlander te gehecht aan het nederlandschete verwend en te onhandig (om niet te zeggen, te waanwijs, te lui en te lomp) is, om in de ne derlandsche behoeften te voorzien; zoolang bestaat er moge lijkheid, dat men hier aan vreemden eenige vooruitgang en praktische ontbolstering van kunsten, ambachten, fabrikatien en neringen zal te danken hebben. Of hebben wij leus, om enkele voorbeelden bij te brengen, zooveel uitmuntende schoen en handschoen-makers, hoedeinakerspruikemakers (en oe- vele pruiken weet Nederland niet te verbruiken!), giaveuis en lithographenboekbinders, geweer- en inessenmakeis bronswerkers, mechanisten, enz., enz., dat wij Euiopa de loef afsteken? Zoo wij maar tevens vrijen handel en vnje verzending verkrijgen, zoo maar onze fabrieken en ambachten niet langer beschermd worden met allerlei bemoeizucht, nage- snufRl en omslagtigheden dan moeten althans vreemde gasten die eene bruikbare bedrevenheid medebrengen, ons beter welkom zijn, dan schooijers die het land afliepen, ol zich op Slagharen en dito koloniën kwamen nederzetten. Misschien zelfs krijgen wij nu bij ons schoolwezen duitsche ondermees ters die zoolang in Frankrijk hebben gewoond, dat wij bij hen, behalve vrij goed duitsch, ook nog wel wat beter fransch kunnen opdoen, dan bij inlandsche instituteurs die nooit van honk. zijn geweest, dalen toch moet onze jeugd veel meer aanleeren, dan tot nu toe: daarmede kan men lezen en rei zen. Want lezen en reizen is noodig om kunst, smaak en menschelijkheid op te doen. JltJNE RElS-PORTEFEUILLE of omzwervingen door Overijssel in hel najaar van 1846, ernstig en luimig verteld door 11. Uooa, neef van den Drentschea Assessor. 2de Aflevering. Gedrukt bij J. j. Tul te Zwolle, 1847. gr. 8°. 96 bludt. Prijs bij inleekening f 1.00. Van de 1ste Aflevering hebben wij in N°. 36 van 1 Sept. 1847 van ons blad een allergunstig verslag gegeven. In denzelden lossen trant en op gelijke geestige wijze beschrijft de auteur zijne verdere reis vim Weerselo naar Oldenzaal, Oenekamp, Losser, Lonneker tot Enschede. Een autenthiek verbaal van de droevige historie des berucliten mourde- naars Hotten Kinuszet deze aflevering eene bijzondere belangrijkheid bij. Wij hopen dat de fleer boo.a zijne reis door Overijssel wat spo -diger moge voortzetten en voleindigen dan de Drie Podagristenop limine reis door Drenthe alsmede die van den Assessor en zijne twee Neven naar Amsterdam welke beide rrislogijes onze Schrijver meémaakt terwijl die heeren al reeds sedert 1843 en 1845 reizende zijn!!.' Wij hebben van sommige inteekenaren op de Portefeuille, kniesooren natuurlijk, klaglen hooren aanlietfen dal zij met deze Tweede Afleve ring geene waar voor hun geld hadden gekregen daar die Aflevering I1/* vel druks en l plaatje minder bevatdan de 1ste en evenwel ook een gulden kost. Het Wijkt maar al le waar te zijn, flat in Frankrijk gelijk elders in Europa belangrijke krijgstoerustingen plaats Jiebbey. Echter bewaart het franscbe Voorloopig Bewind zijne stelling van non-interventie. Te Madrid hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, doch de rust is hersteld, voor zoolang als het duurt. Üe gewezen aide-camp van Louis Philippe heelt in het Journul des Debuts verklaard dat het ge rucht, alsof de gevvezen Koning in onderhandeling was, om aanzienlijke goederen in Engeland aan le koopen, een groote leugen is; dat de Ko- n,n<r gedurende zijne regering geenerhande gelden buitenlands belegd heeft en thans, integendeel, zoo naakt als een zwaluw, in bekrompen omstandigheden te Glaremont onder bel gastvrije dak zijns schoonzoons jceft. ln de hoofdstad van Polen, Warschau, schijnt men ook be vreesd te zijn voor volks-oploopcn. De Gouverneur heeft oplevering van alle wapenen bevolen door hendie niet tot de staande armee be hoordenalsmede dat er na elf uur niemand langs de straat mag gaan zonder brandende lantaarn. (Men denkt hier onwillekeurig aan de pu blicatie van den magistraat van het stedeken Dockumvolgens Arend Fogke SiMOüszooN betreffende een brandende lantaarn). Sleeswijk-Hol- stein heeft Koning Ernst August vriendelijk om adsissenlie van troepen verzocht, aan welk verzoek de goede Koning dadelijk heeft gevolg gege- ven in W^stfalen heerscht eene volslagene rcgeringsloosheid. Tc Weencn schijnt men nog niet overtuigd te zijn, dat Italië voor Oosten- rijk verloten is. De Koninklijke Landdags-Conimissaris Campiiausen, heeft jh Zondag den tweedon Vereenigden Pruisischen Landdag met eene aanspraak geopend. De Regering heelt het nieuwe stelsel vau verkiezin gen vastgesteld en bepaald. Dit stelsel rust op tuee trappen. Elk prui- sische inwoner zijn 24ste jaar bereikt hebbende, zal stemgeregligd zijn, indien hij niet uit openbare middelen, armenbcdeeling, of zonder eigen huishouding, in eene dienstbare betrekkiug zijns levens onderhoud vindt. De stemgeregtigden in elke gemeente kiezen up 500 zielen eenen kiezer, ook wanneer er maar 800 zijn; gemeenten minder dan 300 zielen tel lende worden te zamen getrukken. Elk pruis, die het burgerregt ge niet en zijn 30ste jaar bereikt heeft, kan kiezer zijn. De Constitutie zal o. o. bevatten: uitbreiding der aan het volk verleende vrijheid van druk pers; het onderzoek en de bestraffing van alle staatsmisdaden door het (jewone regt; alle pruisen zijn geregligd zich vreedzaam en ongewapend binnen besloten ruimten te verzamelen zonder dat de uitoefening van dit re<rt aan ccn te voren te verleenen verlof der policie onderworpen is- de uitoefening van het Staats-hurgerregt is voortaan van de gods dienstige geloofbelijdenis onafhankelijk; de toekomstige vertegenwoordi gers van het volk zullen in elk geval hunne toestemming moeten ver leenen lot alle wetten, zoo als die tot vaststelling van den staat van huishouding en de uitschrijving van belastingen. De Grieksche Minis ters zijn afgetreden. De oorlog tusschcn Sleeswijlc-Holslein en Dene marken is werkelijk uitgebroken. De Keizer aller Russen beeft de ge ruststellende verklaring afgelegd, dat hij zich neutraal zal houden, zoo lang zijne grenzen niet bedreigd worden. Uit Napels wordt geschre ven, dat 23 Maart een aantal zeil- en stoomschepen, met troepen bela den, naar Messina zijn vertrokken. De burgeroorlog is alzoo op nieuw uitgebarsten. Het parlement, dat den volgenden dag te Palermo zijn eerste vergadering zou lioud -n, zal ongetwijfeld beginnen met Koning Ferdinand van den troon van Siciliën vervallen te verklaren, want hij heeft dien onherroepelijk verloren. De Sicilianen zullen dan deu demo- cratischen regeringsvorm aannemen. Te Zwolle zijn binnengerukt 118 onderofficieren en manschappen, van het 3de Regiment Infanterie vian Coevorden, met Kapitein Rkijers aan 't hoofd. In de heerlijkheid Almelo gearriveerd 26 Dragonders van het 3de Regiment met een Luitenant aan de spits komende van De venter, om aldaar de rust te handhaven, die gestoord was geworden door het inwerpen van eene glasruit bij den teer beminden Arrondisse- ments-Direclcur. Ook hebben vrijpostige versmaders van bet 8sle ge bod bij Mevrouw de Douarière E. Coster ecu üjn tafellaken, dito servet ten en damesrokken gestolen; maar de natie wasch hebben zij gerespec teerd. Beroepen te Enkhuizen >Ds Sluijter Predikant te Terwolde. Volgens de N. Rott. Ct. is op 1 April Prins von Metternich met zijn ad judant en twee bedienden in ziekelijken toestand uit het Muntersche te Arnhem gearriveerd en hebben bunnen intrek bij den Doctor in 't llótel hel Hof van Holland genomen om over Rotterdam naar Londen verder te reizen. Volgens 't Ulrechlsche Avondpotje zouden reizigers jl. Dings- dag den Prins op den spoortrein van Arnhem naar Amsterdam gespro-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 2