NIEUWS- Ei zwolle, beventer ~jlS! ADVERTENTIE-BLAD. 8 April lit ill. N°. lo. mÊSssam KALËI90SK00P DiL blad verschijnt gerepeld alle Zaturdagen. De prijs van het abonnement is voor Zwolle, Deventer, .Zutphen eo Apeldoorn 73 cent iu de drie maanden; overal elders franco per post8~l/2cent. Alle post kantoren nemen bestellingen aan. De prijs der Adverlenliën is van dén lot vijf regels |50 cent, en 10 cent voor eiken meerderen regel, be- palve 33cent zegelregt bij iedere plaatsing. ZUTPHENAPELÖOOISN, De Advertentién moeten vóór Vrijdag middag nier uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden, hetzij door bemiddeling der Post kantoren, of te Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink; Deventer, A. Tea Gtjnne; Zutphen, J. H. Wellink; ApeldoornB. Gunning. -Het heeft Z. M. behaagd ISeventek, Vrijdag 7 April. den evMinister van Hall een pensioen te verleenen van f 5Ü00 's jaarszoodat de goede Flows buiten het aanzienlijk vermogen, hetwelk hij bezit, clfdiiizciid gulden extra inkomen heeft, 6Ü0U als Mi nister van Staat en een pensioen van f 5000, voor het ge luk hetwelk hij als Minister van Financiën, Land en Volk heeft aangebragt. (Zou 't een eerste Aprilgrap zijn?) Ter eere echter van Z.Exc. moeten wij hierbij vermelden, dat hij genereusclijk van tweeduizend pulden voor een geheel jaar van zijn pensioen heeft afstand gedaanten behoeve der Mi ris. Ook den Minister van Staat, de Luitenant-Generaal J. A. H. joe la Sarraz is door Z. M. begenadigd met een pensioen van f 5000, als afgetreden Minister van Buitenlandsche Zaken. Üe nieuwe ministers hebben den heer van Doorn zijn ontslag gegeven, toen hij weigerde het te vragen; hij ver langde ten minste vier en twintig uren tijds om zich te be denken, doch hem werd slechts één uur gelaten, en daar hij jzijne demissie toen niet opzond, is hem die gebragt. Uit is eene daad van zelfstandigheid, waarvoor de nieuwe Regering lof en eere toekomt. De Heer van Hall is op pensioen gesteld en dus geen mi nister van Staat meer, en is derhalve uit den Raad van Mi' risters, uit het Bestuur van 's lands zaken verwijderd. Ook dat verdient te worden aangeprezen als een blijk van OBSequentie in de bedoelingen dér Regering. [De Burger,) De Amsterdaiusche Wespenhouder wil vooreerst geen f wennen van die stekelige beestjes doen uitvliegen; hij wil berst de kat uit den boom kijken. Ook het geestige duiveltje Asmoijée houdt zich thans neutraal. De zaken zijn heiu thans te ernstig. Na vermeld te hebben, dat men den WclEd. Gestr. Heer Mr. J. 11. G. Roissevain tegenwoordig voor een der ne- ikicteuren der Arnhemse/ie Courant houdt, leest men in de 'amper Courant een versje, dat op eene der Stads pompen te jlrnhem zou aangeplakt zijn; luidende: Boissevaintje Ciloyentje! Klein vilaintje! Let op 'l eindje! Men behoeft niet te vragen uit welk een hoek de wind lier waait, maar dit daargelaten. Ook ons mishaagde de voorbarigheidwaarmede de Arnhemsche Courant het nieuwe provisionele ministerie beoordeelde, of liever veroordeelde. JVaarom in den tegenvvoordigen tijd van groote spanning, Ie gemoederen moeten worden vooringenomen legen de toc- Pggingen van den Koning, kunnen ook wij ons niet verkla- jen. Daarentegen vinden wij het evenzeer vreemd, dat onze jcriichte Iweede Kamer, toen zij van eene gewijzigde Britsche onstilutie hoorde gewagen, dadelijk in de handen klapte en dichte. Geheel vereenigen wij ons met den Flissingschen con- ïater, wanneer hij geestig zegt: «Als gij Hun Edel Mogenden pens man voor man afgevraagd hadt, op het oogenblik dat «zij zoo jubelden, wat er toch zoo al in die Engelsche (Brit sché) Constitutie staat, op welke grondslagen zij is geves- 'ëtigd, wat or al zoo behoort uitgesneden en welke Neder- «landsche lappen er behooren opgezet te worden, om dezelve nyoor ons geschikt en van pas te maken, zeven achtste ader Leden, wij verwedden de fijnste ilesch er onder, hadden er u geen tittel of jota, van kunnen vertellen. En «toch, zij juichten!" Er is reeds oppositie gemaakt tegen Luzac en graaf Schimmelpenninck. Of dezelve van allen grond ontbloot is, la len wij aan zijne plaats. Maar wij voor ons hadden liever eenig geduld gehad. Liever wachten wij af, hoe zij handelen zuilen, als het op belangrijker zaken aankomt. Wij zouden het wenschelijk achten, dat thans openbaar wierd, waarom graaf Schimmelpenninck: in der tijd zijn voor zitterschap van de Handelmaatschappij heeft ncdergelegd. Er is wel gegist, dat hij zich niet had willen leenen aan het een of ander dat toen het bestuur niet de Handelmaatschappij voor had. Wie er het fijne van weet, waarom zou die dat thans niet bekend maken? Graaf Schimmelpenninck is een overijsselschmancn geniet veel achting in zijne provincie. Het is van aanbelang, en een eerst vcreïschte, dat iemand die aan liet bestuur komt, ge acht zij. Nu is er ten minste hoop. Ónze vorstenonze groote hoeren en onze hooge sinecu- risten zullen, naar wij hopen, nu wel inzien, dat zij lang genoeg de topjes van onze garven hebben gehad, en lang ge noeg hebben opgepot hetgeen zij zicii te véél lieten toestop pen, dat hunne diensten gelijk moeten staan niet hunne be zoldigingen dat er gecne grof-betaalde posten meer voor hen moeten gemaakt worden, dal, alie onnoodige posten onnoodig in de zure opbrengsten van het volk grabbelen, dat Neder land niet voor den Haag gemaakt is, maar den Haag voor Nederland; in één woord, dat de nieuwe Grondwet niet om hunnentwille moet belmeeid worden. Mogten zulke heeren niet vrijwillig aan het volk zijn regt laten wedervaren, hunne verantwoording zou groot zijn. Nu reeds moet de ondervin ding hun getoond hebben, wat er eenmaal van wordt, wan- heer zij het lijntje te hard hebben getrokken. Verhinderen zij de thans noodige verbeteringen en vereenvoudigingen, dan stellen zlJ de rust des lands in gevaar als zichzelve aan moeilijkheden die veel erger voor hen zouden kunnen afloopen. In het ontwerp van grondwet moet geene enkele bepaling achterwege blijven welke men vreczen zoude dat door den Koning, de eersie kamer of de dubbele tweede zou worden afgekeurd. Door zulk een voorstel tot transactie zouden ge weldige stormen worden ingeroepen over den wettigen en rustigen weg lot verbeteriiig. Liever zulke stormen dan half werk, bijaldien ze na onverhoopte afkeuring nog mogten Doodig worden. En dan worden de inpalmcrs ook geheel en al en voor goed op stal gezet. Den eersten April zegt dc Kamper Courant heeft

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 1