mmrnÊmmmmm demeaigde ISefi'lgiew. de Koning u>j uesiuit van den 2/sten dezer den Gouverneur van Gelderland gemagtigd heeft de Staten van dat gewest an dermaal bijeen te roepen, ten einde tot het opmaken eener nadere voordragt over te gaan. Dit is nu een heerlijk kunstmiddeltje om Ridder van Rap- pard na ongelukkig ontslag als Minister van weinige dagen weder op 't raadsheer-kussen en den presidialen zetel te krij gen. 't Is nu zeer ligt te begrijpen, dat zijn zwager, de ver moedelijke opvolger als raadsheer, Mr. G. J. IJssel de Schep per, hem door verzoek om niet als zoodanig in aanmerking te komen, die liefde- of zwager-dienst gaarne heeft willen be wijzen; als ook dat de heer Lith de Jeude, de tweede candi- daat, als toch weinig kans hebbende, insgelijks niet ongene gen was, om te verzoeken niet in aanmerking te komen, ten einde daardoor, een plasdankje te verdienen. Het is nu genoegzaam zeker, dat Ridder van Rappard, we der Raadsheer en President zal worden. Hij behoeft dus niet weder van voren of aan beginnen, als substituut-officier bij de eene of andere arrondissements regtbank. Jammer echter dat hij van zijnen kostbaren geborduurden minister-rok zulk een korten tijd genot heeft mogen hebben! In Gelderland vormt zich eene Maatschappij tot landbc- sproeijing op eene groote schaal. Reeds zijn daartoe vele dui zenden guldens bijeengebragt. 't Doel dat deze Maatschappij in de eerste plaats beoogtis de uitgestrekte Gorsselsche heide te overvloeijen met 't IJssel water, dat met eene stoommachine over den lJsseldijk zal worden gebragt. Reeds zijn met alle eigenaren dier heide overeenkomsten getroffen. Graaf Jan heeft tegen 10 April de aandeelhouders in de Overijsselsche Spoorweg-Maatschappij op nieuw bijeen ge roepen. Het kluchtspel zal dan finaal afgespeeld worden, en het lijk plegstatig ter aarde besteld. Wij meenen echter met grond te kunnen veronderstellen er nog ernstige pogingen zullen aangewend worden om een Overijsselschen Spoorweg te bekomen. Op de Algemeene Vergadering zal dit blijken. De Koning van Beijeren beeft geheel onverwacht afstand gedaan van den troon, °ten behoeve van zijnen zoon, die als Maximiluan II. de re gering heeft aanvaard met de belofte van wetsontwerpen te zullen voor. dragen, omtrent verantwoordelijkheid der ministers, vrijheid van druk pers, liet kiesstelsel voor de afgevaardigdeonieuwe wetboeken, enz. Milaan, Parnia, Piacenza en geheel Lombardije is in opstand. Bijna alle Duitsche dagbladen, die thans vrij van alle censuur zijn, eischeri nu de herstelling der Poolschc nationaliteit. Men verwacht en eisclit in Duitschlan 1dat Pruisen en Oostenrijk vrijwillig van hun aandeel in den Poolschen roof zullen afstand doen en Pruisch-Polen en Gallicië onaf hankelijk zullen verklaren als eene republiek Poles. Men eisclit daarbij oorlof tegen Rusland om aan de «Barbaren uit het Oosten" de verove- ringeh te ontrukkendie zij sedert meer dan eene eeuw op Poolschen en Duitschen bodem hebben gemaakt. Sleeswijk en Uolstein hebben zich onafhankelijk verklaard en afgescheiden van Denemarken. Een voorloo pt bewind is te Kiel gevestigd, waaronder men telt Prins Fredrik tot Sleeswijk-Holstein. Door de benoeming van een Israëliet tol Raadslid te Weeoenwelke dezer dagen plaals had, is reeds de eerste stap ge daan tot gelijkstelling der Joden. Tot nog toe mogt geen Jood eigenaar van een huis zijn. De Emir Abo-el-Kader gevangen te Toulon, heelt zich aan 't voorloopig fransch gouvernement gewend en verzocht 0111 naar Mecca of Medina te worden gezonden, ten einde zijne overige dagen in het gebed j?.n in rust door te brengen, liet is niet waarschijnlijk, dat aan dit verzoek voldaan zal worden, want de Provisionele regering is van meening, dat het niet zonder gevaar voor Frankrijk zou kunnen geschieden, en houdt zich overigens niet gebonden aan liet woord van eenen fransclien Prins. De Prins van Pruisen; broeder van den Ko ning en troons-opvolgeris over Brussel naar het Rijk van weggejaagde Vorsten en Ministers (Groot-Brittanje) getrokken. Te Berlijn is 't ver bod van tabak-rooken op straat thans officieel opgeheven. Italië is voor Oostenrijk verloren! Milaan, Pavia, Padua, Venetië, alle steden en dorpen van het Lombardisch Venetiaansche Koningrijk hebben, na een bloedigen strijd van 4 dagen de Ooslenrijkschc troepen verdreven. De Koning van Sardinië heeft Oostenrijk, zoo al niet met woorden, toch met de daad den Oorlog verklaard. De Hertogin van Parina en Modena (Oostenrijksche Prinsen) hebben zich met de vlugt uit hunne Staten moeten leddcn. Eerstgenoemde heeft eerst de wijk genomen naar Tu- ryn, doch was daar niet veilig, omdat men het logement, waarin hij logeerde in brand wilde steken, waarop hij zich op een half uur af- slands der stad onder bescherming stelde van onze Lieve Vrouwe del Pi lone.Wat daarentegen vreemd schijnt, is, dat te Lemberg de Keizer van Oostenrijk als Koning van Polen is uitgeroepen! De goede ver standhouding tusschen Oostenrijk en Pruisen is verstoord, sedert Pruisen zich aan 't hoofd heeft gesteld der Duitsche beweging. Vooral in Beijeren en Wurtemberg is men daarover erg verstoord. Tc Munchen hebbea 200 fatsoenlijke jonge lieeren op een der openbare pleinen der Stad een aulo-da-fé gehouden van de beeldtcuis des Pruisischen Konings Friedbricu Wilhelm IV. Jetje d'Oultremontweduwe Graaf van Nassau, vroeger Koning Wil lem I, resideert sedert eenlge dagen te Maastricht. Het werd haar op haar landgoed nabij Akea te benaauwd, wegens de wederwaardigheden, die in de omstreken voorvielen. De Hertog en Hertogin van Montpensier komende van Londen, hebben ecnige dagen in cognito in 't Hotel des Pays-Bas te Rotterdam gelogeerd en zijn jl. Dingsdag met de Stoom boot de Batavierdaartoe afgehuurd, reglslreeks naar Spanje afgereisd. De Amst. Regtbank heeft tegen 24 personen, die zich aan de ongere geldheden jl. Vrijdag aldaar hebben schuldig gemaakt en zich in hech tenis bevinden, regtsingang verleend. Een Duitsche Stoomboot is te Rotterdam gearriveerd met de driekleurige vlag in top. De policie ge lastte den Kapitein die neder te halen, waaraan voldaan werd, doch bij het vertrek der boot werd de vlag weder geheschen. Het blijkt alzoo onbekend of de Policie wel de autoriteit is, om vlaggen te doen strijken van vreemde bodems. (De Policie hier ten lande doet wel meer, waar toe zij niet geregligd is).Zondag avond, liep te Rotterdam veel volk langs de straat. Het zonderlingste is, dat door het volk aan welge- kleede menschen brood en centen werd aangeboden. Waartoe dit dient begrijpt niemand. De vorige week zijn wederom van Londen uitge voerd: naar Rotterdam 939 oneen gouden munt, België 6337 oneen be nevens 400 pond sterlings in staven, Ilarlingen 200 oneen, Rotterdam 100,000 oneen zilver in staven en 6100 oneen zilvermunt en nog hccrscht er alom geldschaarscbteAls een blijk van vooruitgang dient vermeld te worden, dat de Geneeskundige Commissie in Overijssel heeft besloten de examens voortaan publiek te houdenin 1847 besloot zij 't jaarlijksch Verslag barer handelingen in druk uit te geven. Kemink en Zoon te Utrecht willen de plaatselijke Begrootingen in NederlamLover 1848 in druk uitgeven; 't werk zal hoogstens ƒ10 kosten. Zij verzoeken daar toe van de gemeentebesturen toezending hunner begroolingen. De Arn- hemsclie Courant zal voortaan ten minste driemaal 's weeks een Bijblad tot hare Courant te 'sGravenhage uitgeven, zullende de kosten te's Gra- venhage voor abonnés op de Arnh. Ct.f 2.50 en buiten die stad f 2.90. Voor de niet-geabonneerden 3 A 3.40 en enkele nommers 10 Ct. De aankoop van paarden voor bet Rijk ten behoeve van het leger is in Overijssel bijzonder slecht geslaagd. Men heeft daar op verre na niet het verlangde aantal paarden gekregen. De Commissie van Keuring ge tuigde dat de te Carelshaven aangebragte paarden veel te zwak ter been waren! 't Garnizoentje te Zwolle zal morgen met eene compagnie Infanterie uit Coevordcn vermeerderd worden. Eindelijk zal men 15 April overgaan tot het aanbesteden van de «noodige" (dringend noodza kelijke) reparatiën aan de Gebouwen op bet Binnenhof te 's Hage, ge occupeerd door den Iloogen Raad der Nederlanden, enz. (Waarom, in plaats van reparatiën geen nieuw fiks Paleis voor dat eerwaardig hoog ste reglerlijk collegie in Nederland gebouwd?) Ook zal de Tweede Kamer enz. gerepareesd of vernienwd worden. (Wij hopen ook de Leden en op groote schaal). Stads-Nicuws van Deventer. 1. Publicatie. Kennisgeving van Burgem. en Wetb. eener «Keur, be treffende het gebruik der openbare ■wandelingen 2. Kennisgeving, van wege de Commissie voor de Dep. Tcekenscbool, dat de uitdeeling van twee groote en drie gewone Zilveren Medailles door Z. M. den Koning aan de y>Teekenakademie school" alhier toege kend, alsmede Getuigschriften en een Zilveren Teekenpen, door het De partement Deventer der Maatsch. t. N. v. 't A. aan leerlingen in de Bouwkundeliet Handleekenen en in het boelseren d demi bosse, zal plaats hebben op Vrijdag 7 Aprildes avonds om 7 uur ia het locaal der Teekenschool. WATERHOOGTE te DEVENTER's morgens S ure. 26 Maart 42 palm 0 duim. 30 Maart 40 palm 5 duim. 27 41 0 31 40 6 28 40 1 6 B D B 29 Maart 40 2 GRAANMARKT te DEVENTER, 31 Maart 1848. De markt van heden was matig voorzien van Granen welke, veel van mindere kwaliteit zijnde, tot lagere prijzen moesten worden afgegeven. Er is besteed; voor TARWE van 8.00 tot ƒ9.00. ROGGE 5.00 A 5.40. BOEKWEIT 5.50 A 6.25. GARST 4.00 A 4.25. HAVER 3.20 A ƒ3.80. PAARDEBOONEN 5.25 A 5.50 per mud BOTER- 1. soort 17.50 a 17.75 2. soort 16.00 A 16.50. AARDAPPELEN, 1.60 A ƒ2.00 tot 2.20 het mud. Ter markt 60 A 70 mud. Per schip verzonden 1 A 200 mudden legen 2.00 A 2.20 bet mud. GRAANMARKT te ZUTPI1EN, 30 Maart. 1848. TARWE bij vorige gesteldheid, te noteren van f 8.00 tot 9.00 p. m. Van ROGGE werd de vrij ruime aanvoer, tot vorige prijzen vlug opgeruimd, van ƒ5.20 tot ƒ5.50 A 60. BOEKWEIT zonder noemens waardige aanvoer, van 5.80 tot 6.60. GARST van 4.25 tot 4.60. HAVER van 3.00 tot 3.90. GELE ERWTEN van 7.25 tot 7.75. BOTER van 16.50 tot 17^57~het Vat. BURGERLIJKE STAND te DEVENTER. Ondertrouwd: A. Westerhuis, 28 j., met A. Hekkers, 21 j. Geiiuwd: J. Debbe, 44 j., met C. Waaijenbarg, 33 j. C. Rijn- walt, 40 j., niet M. E. Ueudriks, 25 j. E. J. Vroom, 22 j., met J. Eilander, 24 j. Bevallen: 25 Maart. J. Pieraar, geb. HagemanD. J. Ketel, D. J. Beltman, geb. Lokin, D. 27 dito. G. Tikkelgeb. van 't Zant, Z. E. Dahinen, geb. Boerma, D. E. Paulus, geb. ten Donkeiaar, D. 28 dito. J. M. T. v. Ovcrbcek, geb. Deinienks,-Z. G. C. Kas- sënberg, geb. Kluvers, D. Overleden: 25 Maart. J. v. d. Berg, 11 m. L. Miclimershuizen man van G. Booi, 40 j. 3 m. F. Wiflerink, wed. van B. Ottenhoft 85 j. 27 dito. II. Proper, vrouw van P. Roesink, 28 j. 2 m. 28 dito. J. W. v. Delden, 27 j. 5 ui. M. G. Bruningvrouw van A. ZieldorfF, 51 j. 11 m. M. Elders, 69 j. 29 dito. H. Ganzebrink 24 j. 30 dito. W. Hoefman, 14 d. 31 dito. T. A. v. Brakcl23 j. 1 m. E. Luncnberg, 2 m. •- A. v. d. Woerd, 4 j. 3. m. BURGERLIJKE STAND te ZUTPHEN. Getiuwd 29 Maart. H J. Schreuder, 22 j., met A. Visser, 22 j. Bevallen: 23 Maart. II. C. Harmsengeb. Gabriel, D. 24 dito. C. G. Tichlcr, geb. v. Rees, Z. B. Hasselmangeb. Elsink, Z. 25 dito. J. J. Kliju, geb. Ilarbag, Z. 27 dito. H. Bussink, D. 28 dito. J. A. Tijssen, geb. Mijmei, Z. J. Terink, geb. WassinkD. M. -Wesdorp, Z. Overleden: 23 Maart. D. Hendriks, 4 j. 24 dito. 11. Wesseling tO j. K. Arendsenwed. van E. Albers56 j. 25 dito. C. Dekker, 17 j. 27 dito. A. Russer61 j. 28 dito. M. F. Gimbergcn, 60 i. 29 dito. D. W. Broeker, 52 j.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3