Gemengde BBerigten. De Groninger Courant zegtDe Heeren Donker Cur- Tius, de Rempenaer en Storm behooren, gelijk, men weet, tot de zeer losse en de Heer Thorbecke behoort tot de zeei steile liberalen." (Waartoe behoort de Heer Luzac?). Ter Stads Secretarie te Groningen ligt het door s Lands Hooge Regering goedgekeurde plau tot oprigting van een Staudheeld, ter eere van LAURENS JANSZOON COS- TER 3 ter visie voor Jan en alle man. Apeldoorn den 22 Maart 1848. Gedurende deze week ligt ter Secretarie dezer Gemeente ter lezing een Verslag en Verantwoording wegens gehouden beheer door Mevrouw de Directrice der Loterij voor Behoefligen. Wij ontleenen daaraan het volgende: üet getal der Loten heeft bedragen 804, dat der ingezondene prijzen 444; er is ontvangen eene sotn van f 449.35, waaronder 17.35 voor entrée-geldenbij de bezigtiging der voorwerpen voor de verloting bestemd, ten huize van de Directrice. D,eze gelden zijn aangewend in de eerste plaats, tot aankoop van roggenbroodwaarvoor aan de houder van ieder lot, 4 bons van 1 Ned. P. werden afgegeven; vervolgens tot giften aan de armbesturen, en eindelijk tot betaling van gort en zout, waarvoor bij het afhalen der prijzenbons werden afgegeven.Wij vleijen ons dat ieder belanghebbende die zich de moeite geven wil, het boveavermelde Verslag in te zien, zijne goedkeuring zal hechten aan het beheer dezer zaak, waaraan noodwendig vele moeijelijkheden verbonden waren, en dat daardoor aan haar die het zelve op zich nam, de schoon ste voldoening moge ten deel vallen. De Keizer aller Russen is zeer verontwaardigd, dat in 't Westen van Europa de bevolkingen bet afschuwelijk oogmerk toonen om het wette lijk gezag omver te werpen, diensvplgens beschouwt hij het als zijne heilige verpiigting om zoo spoedig mogelijk een gedeelte zijner troepen op den voet van oorlog te brengenten einde aan de verderfelijke uit breiding der anarclde (1) eenen hechten dam tegenover testellen!! Te Berlijn zijn eindelijk ook onlusteo uitgebarsten. De Koning betuigde, dat hij wel verwacht had dat bij het opbruisen en koken der gemoederen overalde hoofdstad niet onder het vriespunt zou blijven. Hij merkte echter aan, dat aan de grootste der wenschen reeds was voldaan door de bijeenroeping der Vereenigde Standen op 27 April; doch dit hielp niet. Het oproer herhaalde zich en toen ontsloeg Z. M. al zijne ministers, schonk persvrijheid en vervroegde den Landdag op 2 April. Maar 't was nog niet genoeger moesten nog meerdere concession verleend worden eer de rust hersteld werd. Hel volk eisehtc verwijdering der troepen uit de hoofdstad en eene algemcene volkswapening. De Koning voldeed ook hieraan, en schonk hij eene proclamatie Vergiffenis aan allen, die wegens staalkundige of drukpers-misdrijven aangeklaagd of veroordeeld sijn geworden. (Z. M. onze Koning zal dit loffelijk voorbeeld zeker wel volgen), s— De Keizer van Oostenrijk is ook gedwongen eene Constitutie te verleenen, zoowel voor Oostenrijk, als voor Lombardije! alsmede vrijheid van drukpers enz. Te München heeft het ook erg gespookt. '1'ocn de Koning het Bcijersch burgerregt van de beruchte Lola Montez, gravin van Landsfeld vernietigde, herstelde de rust. De studenten te Göttingen, ruim 500, hebben uit nijdigheid de Univer siteit verlaten. In de hoofdstad van Hannover is men ook erg oproe rig geweest, zoodat Koning Enssi Aocosi er krank van ligt, en dc Mi nisters hun ontslag hebben moeten nemen. Te Solingeu heeft het ge spuis rondgeloopenbrullende: 'Ein freies Leben filhren ioir!" en veel baldadigheden gepleegd. Uit al de Badensche tuchthuizen zijn de staat kundige misdadigers ontslagen. Te Luxemburg beeft men ook een standje gehad, doch meer van godsdienstigendan staatkundigen aard. Onze Koning treeft als Groothertog de Censuur aldaar afgeschaft. Te Rome heeft de Paus een nieuw ministerie gecreëerd. Idem de Koning van Napels voor het Napelsche gedeelte. De Koningin van Napels is van een Prinsje bevallen; idem de Koningin van Engeland van een Prin sesje; beide naar omstandigheden vrij wel. De N. Roti. Cl. meldt, dat de aandrang van landverhuizers naar Amerika dit jaar alle vroegere jaren nog schijnt te zullen overtreffen; alleen met de Stoomboot de Hambourg zijn jl. Maandag meer dan 500 personen vertrokken. Op dien dag zijn ook van de Zollkamp (Groningen) 107 landverhuizers derwaarts gereisd. Te Groningen is jl. Zondag gearriveerd een detachement Dragonders uit Deventer sterk 58 man schappen en 1 Officier, bestemd tot het overnemen en transporteren der voor bet Rijk aan te koopen rij- en trekpaarden. JL Maandag heeft aldaar dc keuring en aankoop dier paarden voor de dienst der corpsen cavallerie een aanvang genomen en zijn een aantal van pi. min. 100 aangeboden. Te Tiel is in triomf rondgeleid een vette Os van zekeren beer Ambbosios, lang 8 en hoog 5 voet en 5 duim Amsl. maat, we gende 800 N. P. en is verkocht aan den Veehandelaar Jacob Robe» Vonsr te Culcnborg, voor f 510. Eervol gepensioneerd de le. Luit. van bet 3de Reg. Dragonders, de Heer J. H. Tibans. In acht dagen tijds zijn van Engeland voor rekening van liet Rijk aangebragt ruim 100 las ten loodter vervaardiging van geweerkogels. (Zou men het hongerige volk daarmede willen doodschieten?!!). De Haagsche kermis, zal als naar gewoonte, weder dit jaar in 't begin van Mei gehouden worden. Het HAtel van den ex minister van Hale is uit de hand verkocht aan Jlir. W. A. Geveus, men zegt voor f 30,000. De Hooge Raad wenscht geadviseerd te worden, omtrent al die veranderingen, welke met opzigt tot het regtswezeu in de Grondwet zullen moeten of kunnen gebr3gt worden. Wind en weêr gunstig zijnde, zullen de Eerste Kamer-oudjes a. s. Dingsdag vergaderen om wets-ontwerpeu finaal goed te keuren. Die Heeren konden wel eens spoedig op stal worden gezet, en het Oude Mannenhuis voor afbraak verkocht.!! Te 's Herlogenbosch gaf een Smid een verkeerde rigting aan zijn scheermes; het drong tot diep in den bals, en niettegenstaande tijdige geneeskundige liulp, vreest meu voor zijn leven. (1) De Kölnische Zeilung zegt per abuis monarchie"Eeu zonder linge drukfout! Een verliefd pennelikker uit het dorp Vis van plan, de Den met den ploegstaart te verwisselen en heeft dien tengevolge bereids een pilou-werkpak voor zich aangeschaft. Heere geef wijsheid in ziine nieuwe betrekking!!! (Ingezonden.) Op denzelfden dag dat de fransche minister van Onderwijs Vine. main, krankzinnig werd, woonde hij nog den Kabinetsraad bijzonder dat een zijner ambtgenoten iets geks aan hem bespeurde. Op''t einde der Zitting echter riep hij met luider stem: »Gij zijt allemaal spits- boeven!" Men is 't nu nog niet eens of dit de laatste vonk van zijn verstand was, dan wel 't begin zijner gekheid. Statls-IVicuws vai» Deventer. 1, Publicatie. Kennisgeving van Burgem. en Weth.dat het 6de en 7de Kohier der Personele Belasting voor deze gemeente, over het dienst jaar 184%, ten Kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen alhier, ter invordering is overgelegd. 2. Het onverwacht afsterven van onzen stadgenoot den Heer J W BmnrE, tapijl-fabriekant onder de firma P. van Calcar C0., wordt alhier zeer betreurd. Met onvermoeide vlijt stond de overledene ver scheidene jAren aan het hoofd dier uitgebreide Inrigting. Door schran derheid en kunde werd dezelve door hem tot de tegenwoordige hoogte gebragt. Vooral liet fabrikaat van Smyrnasche tapijten, heeft door hem eene vroeger ongekende^-volkomenheid bereikt; noch de sierlijkheid der desseins, noch de rijkdom en vastheid der kleuren, noch de juistheid der bewerking schijnt voor verbetering vatbaar. Het is dit fabrikaat hetwelk aan de fabriek een Europeschen naam heeft versehaft, terwijl nog eene menigte andere tapijtsoorlen in een hoogen graad van volko menheid in dezelve worden bewerkt. Wij kunnen met grond de ver zekering geven, dat alle hoop bestaat deze scboone inrigting, waarin een aanzienlijk getal huisgezinnen een middel van bestaan vindt, te be houden; dezelve wordt zonder ecnige staking voorlgezet. WATERHOOGTE tb DEVENTER, 's morgens S ure. 19 Maart 47 20 46 21 46 22 Maart 46 palm 1 duim. 5 0 0 23 Maart 45 palm 24 44 4 duim. 5 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 24 Maart. TARWE ƒ8.50 A 9.50. ROGGE 5.10 A 5.70. BOEKWEIT 5.00 iJrh f 6.25. GARST ƒ4.50. A ƒ4.70.—AARDAPPELEN 1.65 a ƒ2.55. r HOONEN ƒ5.80 a 6.40. BOTER n. p. 0.77 A 0.87. ton 18.25 a 18.75. GRAANMARKT te DEVENTER, 24 Maart 1848. Er bestond oyer het geheel meer kooplust, en daardoor ruimde liet van Granen aangevoerde heden tot goed vorige prijzen vlug op, voor TARWE werd besteed van 8.00 tot 9.00. ROGGE werd meest met 5.20 a 5.40, enkeld met ƒ5.50 a 5,60 betaald. BOEKWEIT heeft van 5.50 tot ƒ6.50 opgebragt. GARST ƒ4.00 A 4.30. HAVER 3.20 A 3.60. PAARDEBOONEN 5.50 per mud. AARDAPPELEN, 1.80 A 2.20 tot ƒ2.50 het mud. Ter markt 50 h 60 mud. Per schip verzonden 5 A 600 mudden tegen 2.00 A 2.30 het mud. BOTER' 1. soort 17.50 a 17.75 2. soort 16.00 A 16.50. GRAANMARKT te ZUTPHEN23 Maart. 1848. TARWE slap en lager afgegeven, van 7.75 tot 9.00. ROGGE wel begadigd en prijshoudend, van ƒ5.15 tot 5.50. BOEKWEIT als voren, van 5.75 A 6.80. GARST van 4.25 tot 4.75. HAVER van 2.80 tot 3.75. GELE ERWTEN schaars ter veil, van 7.25 tot 7.75. BOTER van 16.50 tot 17.50. het '/8 Vat. BURGERLIJKE STAND te DEVENTER. Ondebtrodwo: J. A. Vrolijk, 48 j., met J. Hengeveld, 29 j. J. Dubbe44 j., met C. Waaijenbarg, 33 j. Gehuwd: W. Zwartjes, 27 j., met U. v. d. Kolk. 34 j. A. M. Herbsl, 25 j., met M. Aals, 23 j. W. Ueukcls, 38 j., met G. J. v. Kempe, 44 j. Bevallen: 18 Maart. H. v. Lennep, geb. Coops, Z. A. Stam, D. M. Keizer, geb. Vermeulen, D. 20 dito. M. Traast, geb. Vosman, Z. G. Staal, geb. Ueukels, Z. 21 dito. A. W. Wauslebengeb! Leverink D. 22 dito. C. Staal, geb. v. d. Alice, Z. 23 dito. M. Willemsen, geb. Fakkert, Z. 24 dito. J. W. Nales, geb. Nieuwen- kamp, Z. J. M. v. Soest, geb. v. Leeuwen, D. J. p. Kensonnet, Z. Ovehleden 18 Maart. A. F. v. Duuren, man van P. G. Dulmer- horst, 42 j. 5 m. A. W. Paalman, 2 j. 10 m. G. M. de Gester, wed. van J. v. Veldhoven, 83 j. 5 m. A. v. Ueurnen, 3 j. 7 m. 20 dito. E. Bussemaker, 7 j. 4 m. C. Bloemendal, vrouw van A. Steenbruggen57 j. 3 m. E. Boerma, 6 d. 21 dito. Levenlooze Zoon van U. Nales, geb. Blotenburg. 22 dito. U.Fabry, lj.4m. J. Voortman, wed. van J. Gardij, 81 j. 7 m. K. Rodert, vrouw van J. L. Roudijk, 26 j. 3 m. 23 dito. C. M. Klcinsmiede, 8 j. 6 m. J. A. Ziridorff, 20 j. 2 m. G. Ilain, 38 j. 24 dito. A. G. Hissink 17 j, G. Welbergen, wed. van T. Vos, 81 j. 1 m. BURGERLIJKE STAND te ZUTPHEN. Geiiowd: 22 Maart. II. Kreulen^ wedr. van II. Wekenstro, 51 j., met J. SchniewTnd, wed. van A. Kevé, 41 j. W. Glaser, 26 j., met i. E. H. A. Rienderhoff, wed. van G. Roelerink, 43 j. Bevallen: 16 Maart J. Dorant, geb. Jansen, Z. 18 dito. W. H. Weverink, geb. Hanenhuis, Z. G. Jansen, geb. Stevens, Z. C. J. Bakker, geb. Meuleman, Z. 19 dito. G. J. v. Ejjsden, geh. Slijger, D. Noo: 18 Overleden: 16 Maart. M. C. de Vries, cchlg. van H. J. Op ten Voort, 76 j 17 dito. E. J. Berkel, 2 j. J. v. d. Schoot, 53 j. -a- !8 dito. H. J. Wienhollsliuisvr. van F. Jansen, 36 j. 20'dito. G. v. Beest, 2 j. 22 dito. A. Brouwer, 3 m. J. Jl. C v. Eijsden, 10 m. J. de Klerk, 48 j.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 3