hernat0!'8™" t, l" N,ederlant' had welke tot Geaieugde Sïcrigteai. 10°. Dispensatiën bij de wet. 11°. Andere uitdrukkingen in de Grondwet, tot waarborg der vrijheid van drukpers, ten einde het tyrannieke gebruik achterwege biijve dat van de .tegenwoordige bewoordingen is gemaakt. 12°. Vollediger erkenning van het regt van petitie. 13°. Vrijheid voor allen en in alles. Het verheugde ons ten hoogste, zelfs de zeer gematigde Re dactie der Amsterdamsclie (Stads) Courant meest al de -boven staande hoofdbeginselen te zien huldigen, met uitzondering echter van de afschaffing der Eerste Kamer en de opheffing der ridderschappen, als Staats-collegiën. Zij wenscht echter daarbij de openbaarheid der vergaderingen van de Eerste Kamer. Wij vernemen later met bijzonder genoegendat de groote meerderheid der Tweede Kamer reeds is overeengekomen, om aan den Koning voor te stellen: 1°. Onschendbaarheid des Konings en verantwoordelijkheid van ministerie. 2°. Ontbindbaarheid der Tweede Kamer. 3°. De verkiezingen der Staten-Generaal niet meer bij de Provinciale Staten, maar bij kies-collegiëu door stemgeregtig- den te kiezen. 4°. Opheffing der drie Standen. 5°. Openbaarheid der Zittingen van de Eerste Kamer, der Provinciale Staten en der Gemeenteraden. 6°. Aan iedere Kamer de bevoegdheid om adressen in te dienen. 7°. Regt van amendement bij de Tweede Kamer. 8°. Wijziging in het koloniaal beheer. 9°. Ée'njarige begrooting. 10°. Wijziging in de bepalingen nopens veranderingen in de Grondwet. Men ziet dus, dat vele der punten, welke de Natie ver langt, hier aangetroffen worden. Eene in veel opzigten ver blijdende zaak. Men moet niet het onderste uit de kan willen. Wij verkrijgen reeds eene groote verbetering. Of een op- roertje ons, in eens af, méér zou verzekerd hebben, en of aan onze ingetogenheid ook erkentelijkheid zal wedervaren, is eene andere vraag. Men hoort althans nog weinig van ver eenvoudigd en minder kostbaar beheer, van vrijen handel en vrij vervoer. De oude liefhebbers van vette baantjes zullen •wel medewerken om geene te groote offers aan het lieve va derland te brengen. Met veel genoegen hebben wij vernomen, dat, volgens officieuse mededeelingenons garnizoen zou worden hier gela ten. Uit den Franschen tijd waren wij gewoon geraakt aan overlast en hooge aanspraken van krijgslieden. Integendeel' heeft ons garnizoen getoondop hoogeren trap van bescha ving en humaniteit te staanen heeft in vele opzigten het leven der ingezetenen helpen veraangenamen. Daarbij ko men de kennismaking en aangeknoopte betrekkingen. Het garnizoen zelf zal ook wel overtuigd zijn, dat Deventer aan hetzelve gehecht is, al zou een franschman of duitscher daar veel meer uiterlijks van laten blijken. In de buitengewone vergadering der Prov. Staten van Gelderland van jl. üingsdag tot het opmaken eener aanbeve lingslijst van drie personenter vervulling der opengevallen plaats in het Prov. Geregtshof, door de benoeming van den Voorzitter, den Heer Mr. W. L. C. Ridder van Rappard tot Minister van financiën, is tot eersten Candidaat op de aan bevelingslijst geplaatst geworden de Heer Mr. G. J. IJssel de Schepper President der Arrond.-Regtbank te Arnhem. Op de aanbevelingslijst van zes candidaten door het Gelder- sche Hof stond genoemden Heer ook boven aan. Bij die gele genheid vermeldde de Tielsclie Nieuwsbodeals een staaltje van verderfelijk nepotismusdat die Heer G. J. IJssel de Schepper, de zwager was van den minister van Rappard, iemand zon der bekende verdiensten' enz. Ter goeder trouw namen wij dit in ons blad over; doch vernamen spoedig, dat in tegen deel, die heer vele verdiensten bezit, algemeen geacht en be mind is, wegens zijne kunde en populariteit. Dit getuigenis komt volmaakt overeen met dat hetwelk, in de Arnhemsche Courant van Z. E. A. wordt afgelegd, bij gelegenheid, dat hij als eerste Candidaat op de aanbevelingslijst van het Gel- derschc Hof was geplaatst en welk getuigenis luidt: »Op deze aanbevelingslijst den geachten Voorzitter onzer Regtbank te treffen, verwondert ons niet; ongetwijfeld toch zou Z. E. A. reeds bij vroegere gelegenheid^ in aanmerking zijn genomen, had hem zijn zwagerschap met den afgetreden Voorzitter van het Hof, den Heer van Rappard, niet in den weg gestaan." Wij moeten hierbij nog opmerken dat de Minister (thans emerituswel weinig invloed zal hebben kunnen uitgeoefend op de stem der Raadsleden van 't Hof, om zijn zwager als eerste Candidaat op de aanbevelingslij te krijgen, en notr minder op de Leden der Provinciale Staten. - Wij deelden onlangs, op gezag van den Courrier Batave en De Burger mededat de Hertog van Aremberg te Brussel woonachtig, bij eene onderhandsche acte, te 's Ha^e verleden net Staatsdomein behoorden, tot den prijs van f 94. bunder; cn wel 360 bunders te gelijk. Daarnevenszouden 200 bunders, in 1846 publiek geveild en verkocht zijn voor ÏUOU per bunder, enz. De Rotterdamsche Courantde Oude Stads Courant, deelt inlichtingen omtrent dien verkoop mede, die de zaak in een geheel ander licht stellen. Daar nu echter de Rotterdamsche Courant geen officieel karakter draagt, en men volstrekt niet weet, uit welke bron die inlichtingen geput zijn, zoo zien wij niet in dat het Bestuur door eene dergelijke verdediging cenigzins geregtvaardigd is. Sedert eenige dagen hebben wij uit Brussel de Deutsche Briisseler Zeilung niet ontvangen. Wij vernemen nu uit den Courrier Batave, dat de redacteur van dat blad, de Heer A. von Bornstedt, order had gekregen om Brussel te verlaten waardoor het blad is geschorst. Wij hadden reeds besloten het abonnement op te zeggen, naardien de redacteur in gebreke bleef zijne herhaalde belofte gestand te doen, om de mededeeling der verborgenheden van het Pruisische Hof voort te zetten, waartoe hij welligt niet in staat was. Naar men verneemt, zal de Haagsche Volksbode niet meer verschijnen, en is deszelfs redacteur en uitgever van Gorcdm, wederom, nu voor de derde maal, naar het buiten land vertrokken! Noch de Staats-Courant van heden (Vrijdag) noch de N. Rolt. Ct.de editie van gisteren avond, hier heden mid dag ontvangen, bevatten de benoeming van een nieuw stel ministers. Men noemt in den Haag als in aanmerking ko mende de Heeren Thorbecke, Ldzac, Storm (uit N.-Braband), Dirk Donker Curtius, Graaf Schimmelpenninck, Baron van de Capelle Borret, Oudermeulen, Sloet tot Oldhüis (als ad in terim) enz. Van van Hall, Baud, Rijk, van Zuilen enz. kan toch geen spraak meer zijn. Als ontwerpers der nieuwe Grondwet worden genoemd de Heeren Thoreecke, Ligtenvelt, Dirk Donker Curtius, Mr. de Kempenaer en Wichers. De aangebodene 27 ontwerpen van wet tot verduidelij king der Grondwet, ademen denzelfden geest van volharding en behoud van onze voortreffelijke ministers, en kunnen den bestrijders van de leer der erfzonde tot een overtuigend bewijs veistiekkcn van haar bestaan. Gelukkig, dat die ministers hebben moeten aftreden, ..„voor altijd hopen wij. Naar aanleiding van art. 421Wetboek van Strafvor dering, hebben twee Regters te Gorinchem aldaar als Com missarissen de gevangenis bezigtigden als gevangen aange troffen een persoon van 63 jaren die bij vonnis der Regtbank tot 14 dagen gevangenzetting was verwezen, en nu reeds vijf maanden van zijne vrijheid was beroofd, omdat men hem ver geten had. De Regtbank heeft zijne opmiddelijke invrijheidstelling be volen en de Officier van Justitie mitsdien den genoemden persoon in vrijheid gesteld. De beri,ijlen uit Duilschlund zijn hoogst belangrijk. De Fransclie re volutie heeft daar overal eenen geweldigen en lieilzamen schok te weeg gebragt. Allerwege hebben de Regeringen het onhoudbare hunner be° krompene stelling ingezien en den volke vrijwillig verkondigddat zij die regtcn en vrijheden zouden verleenenwaarop zoo lang is aange drongen. Vrijheid van drukpers, openbare behandeling van regtszaken, nationale burgerwachten, vertegenwoordiging op breede grondslagen', zijn de hoofdpunten der Constitutionwelke lieijercnWurtemburg Saxen Hessen DarmstadNassauBaden hebben toegezegd of gegeven De aristocratische regeringsvorm der drie vrije steden," Frankfort /Ham burg en Bremen is verbioken, om plaats te maken voor eene democra tische (volksregering). Alleen de Koning van Hannover, Erxst August, die oude stijfkop, is weigerachtig gebleven in liet doen van coricessiën. Dc Koning van Pruisen beeft de vrije pers verleend. De Belgische Senaat heeft, na eene belangrijke discussie, eenstemmig liet wets-ontwerp aangenomen, waarbij f 20 als liet minimum van den Census voor alle oorden des rijks wordt bepaald. Berigten uit New-York van 26 Eebr. verzekeren, dat de vrede tusscben de Vereenigde Staten in Mexico ge stolen is. Niettegenstaande dc tegenspraak der Amst. Ct.dat Z. M. de Koning met den Minister van Financiën enz. de vorige week Woens dag niet te Amsterdam zouden geweest zijn, om eene conferentie te houden met kooplieden in den Garnalen Doelen, over de financiële crisis des oogenblik, houdt liet dagblad f)e Tijd sterk en stijf staande, dat Z. M. twee uur aldaar beert vertoefd. Uit 's Uertogenboscb zijn jl. Vrijdag per stoomboot naar Rotterdam vertrokken, een aantal van ruim 200 mannen, vrouwen en kinderen, R. C. landlieden uit de N-Braband- scbe gemeenten UdenVolkel, Zeeland, Kuik, Mil, St. Hubert en an- di ren, alsmede een huisgezin uit de stad Grave, ten einde met buy

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1848 | | pagina 2